Viliam Peter
23.05.19,05:07
Dvojposchodovy dom v ktorom nikto nebyva za uplynulych 12 mesiacov spapal 830 eur za plyn a elektrinu. Plyn za kurenie zozral asi 75%. Termostat bol nastaveny na 5 stupnov.
Rozmyslam ze dam plyn vypnut, ale tym padom by v dome nebolo kurenie.
Moze to stavbe uskodit? Mate s tym niekto skusenost, alebo poznate lepsi sposob?

Dakujem

Dom je z tehal, nezateplovany polystyrenom. Prizemie je vhke, hore je sucho.
Moze pomoct odstranovac vlhkosti vzduchu???
Dáša_
23.05.19,04:52
my sme tiež vykurovali neobývaný dom, ale termostat bol nastavený len na cca 5 stupnov. Aby nepremrzol. 15 stupnov je celkom dosť, keď sa tam nebýva
llentikaa
23.05.19,06:12
Podľa toho čo s domom plánujete robiť..inak by som rozmýšľala ak idem na dome robiť rozsiahlu rekonštrukciu a inak ak sa doň chce niekto nasťahovať..my sme kupovali starší neobývaný dom , ale predošlí majitelia v ňom kúrili všetky zimy..
bettylou
23.05.19,06:13
Na 14 stupňov, plus mínus autobus, ak chodíš vetrať, by sa ti tam nemali množiť plesne. Pri nižších teplotách sa pri zmene počasia zvykne zrážať voda okolo okien .... Je rozdiel, či je dom kamenný, alebo polystyrénom zateplený... Skús si zistiť rosný bod.
chandler
23.05.19,09:15
tehlam skodi zmrazovanie a rozmrazovanie. aj ked par rokov to zvladnu, ale nepomaha im to. asi kurit ale menej. ale moze tam byt potom problem s vlhkostou.
afrikánka
23.05.19,09:40
Stačí vykurovať na 5-8 stupňov, ale čo je dôležité vetrať, vetrať, vetrať...a to pootváraním všetkých okien, aby vznikol "prievan", ten totiž plesne neznášajú.

Ešte jedna rada proti prípadnej vlhkosti:
dať do rohov miestností popri obvodových múroch plastovú škatuľu naplnenú soľou - odchytáva vlhkosť.
Najvhodnejšie by bol Silica gel vysúšadlo, ale poslúži aj soľ.
Viliam Peter
23.05.19,14:06
Dakujem. Mohol by pomoct odvlhcovac vzduchu?
Viliam Peter
23.05.19,14:09
Dakujem. Tiez sa chcem opytat ci mate skusenost aj s odvlhcovacom vzduchu. Funguje sol a silica ucinejsie?
Viliam Peter
23.05.19,14:09
oops, sorry. Termostat bol nastaveny na 5 stupnov.
Vdaka za reakciu.
afrikánka
23.05.19,14:15
Hmm...hlavne je to lacnejšie, účinnosť neviem porovnať. Je na vás, pre čo sa rozhodnete, nezabúdajte, vetranie je veľmi dôležité proti vzniku plesní.
vicktor
23.05.19,14:20
Tak ozaj vela platis. Kotol je v poriadku? Povedz to servismanovi.
My kurime na 22 stupnov a platime len o nieco viac.
misoft
23.05.19,14:20
Pokiaľ tam nik nebýva - lepšie je tam silica (silikagel) - prípadne soľ. Silica (silikagel) sa dá použiť opakovane - stačí ho potom vysušiť, soľ pri zvlhnutí stvrdne a absorbcia vody sa zníži).
Vysúšač/pohlcovač vlhkosti - vyhľadaj si - len tablety do toho treba kupovať (a nie za lacno). Treba kontrolovať zberné nádoby, či nie sú plné, tablety treba pravidelne meniť - rozpúšťajú sa prijímanou vlhkosťou. Silica/silikagel sa nerozpúšťa.
afrikánka
23.05.19,14:28
Ale tieto doplňujúce údaje o vlhkosti podstatne menia tvoju otázku...prízemie je nepodpivničnené, alebo čiastočne v zemi? Lebo to potom môže byť príčina vo vzlínajúcej vlhkosti, alebo zlej izolácii.
Ak je vlhkosť veľká, že sa až zrážajú kropaje vody, tak zakúpiť kvalitný odvlhčovač a riešiť s odborníkom.
Taktiež dať prehliadnuť kotol.
Viliam Peter
23.05.19,15:04
Prizemie je nepodpivnicene. Predne dve izby nie su v zemi , ale kupelna a kotolna ktore su v zadu su, kedze dom je na svahu.
Dom ma 60 rokov, izolacia moze byt slaba.

Ze je tam vlhko to skor vieme nie podla toho ze sa tam robia kropaje vody ale podla toho ze sa miestami, dole pri podlahe, lupe malovka a omietka.
Jemne orosenie na stenach a oknach na prizemi je v lete. Asi preto ze mury su hrube a v dolnych izbach je stale chladno....
afrikánka
23.05.19,15:25
treba to prekonzultovať...či tam nie je odpad zo strechy, prestárla izolácia, trativod...?
Terezia13
23.05.19,19:36
určite temperovať, aby vzduch bol v teplote nad nulou a vetrať, odstraňovač vlhkosti nepomôže
buchač
23.05.19,19:42
Viliam Peter (Dnes 16:09) Termostat bol nastaveny na 5 stupnov.
================
V zime mám v chalupe vyššiu teplotu...a to vôbec nekúrim.

Pohlcovač vlhkosti pohlcuje hlavne peniaze...to je len na také doplnenie k iným opatreniam.
afrikánka
23.05.19,20:05
buchač, zase píšeš hlúposti...kto je zvedavý na tvoju chalupu? Keď neradíš, tak nekomentuj a nemínuskuj...mňa a zase
Mám osobnú skúsenosť so soľou, aj so sáčkami Silica gel, môžem potvrdiť, že to funguje!!!
Ďalej...sú elektrické odvlhčovače, síce drahé, ale účinné, zo začiatku majitelia obdeň vylievali niekoľko litrov vody, odvlhčovač je zapnutý stále, vody samozrejme menej. U nich taký problém, že vlhnutie je v mieste, kde nepomáha vetranie, začínala sa tam chytať plieseň, aj napriek kúreniu. Obvodový múr na severnej strane, kút pod schodišťom.
A nezabudni sa zase vymazať, ako je to u teba už pravidlom.
To mi ten bod závidíš, alebo čo? Je to úbohé, sústavne sa to opakuje, Aký si to človek?!
buchač
23.05.19,20:30
afrikánka (Dnes 22:05) buchač, zase píšeš hlúposti...kto je zvedavý na tvoju chalupu? Keď neradíš, tak nekomentuj a nemínuskuj...mňa a zase
Mám osobnú skúsenosť so soľou, aj so sáčkami Silica gel, môžem potvrdiť, že to funguje!!!
====================
1. Váž slová
2. Hlúposti píšeš ty !
3. So Silicagelom mám oveľa viac skúseností, ako si vieš predstaviť....a netýka sa to absolútne domu.
Ty môžeš potvrdiť len to, čo fungovalo v tvojej chatrči ...a nie všeobecne.
------------------------------
Ty korunovaná arogancia...neužitočné si dostala za hentú hlúposť.

..." ale čo je dôležité vetrať, vetrať, vetrať...a to pootváraním všetkých okien, aby vznikol "prievan", ten totiž plesne neznášajú."

Dom je predsa neobývaný !!! Majiteľ býva niekde inde.
Čiže ako má vetrať, vetrať...a vetrať ?
Aby to malo účinok, tak je to potrebné na niekoľko hodín, stále a neustále, nakoľko tam je tá vlhkosť.
Vetrať a vetrať má aj v nepriaznivom počasí, za dažďa, počas sneženia ?
Ty vole...také rady si strč niekde inde.

P.S.:
...a mimochodom...ty mne nerozkazuj, kde, koho a ako mám alebo nie komentovať.
Diriguj si doma svojho starého...

P.S.:
...a apropó...Silicagel nie je vysúšadlo, ale pohlcovač vlhkosti.
afrikánka
23.05.19,20:59
Viem, že tam nebýva..., ale viem aj to, že zmenil zadanie otázky, pribudli jeho problémy, zmenil teplotu vykurovania. Odpovedala som na prvé zadanie.
Ja ti nerozkazujem, tiež mám právo komentovať kdekoho a hocičo...Koľko krát si vymazal svoje odpovede, keď som ťa upozornila na obr omyl?!
Hlavne sa ti to stáva v noci, nie? Ja nezabúdam...

To, že vetranie je najúčinnejšie na plesne mám od iného odborníka, ako si TY a to naslovovzatého.

Štekaj si po svojej manželke, ja nemám starého a nikdy si ani nedovolím nikoho takto pomenovať, jasné?
A vôbec...z východu sa tu valia samé vulgarizmy, oplzlosti, podrazy. Ty si vodca tej ojašenej smečky.
Ospravedlňujem sa tým slušným.

Tu nejde práve o túto mínusku, tie mám každodenne od teba a ešte od jednej osoby, tiež z východu...pekne to tu všeobecne hnusíte.

Veď tebe na mne vadí všetko, neustále ma všade zhadzuješ a kritizuješ. Mačky? Hovor si to svojej dcére, tá predsa chová mačku tiež, v byte, v posteli.

Si iba obyčajný FARIZEJ, žiaden čestný chlap.

http://www.mivamarket.sk/stranka/vysusovadla/
buchač
23.05.19,21:37
Nejaký miva niva market ja mám v prdely.
Pre mňa je relevantnejší tento link
https://en.wikipedia.org/wiki/Silica_gel
---------------------
Opakujem ešte raz...VÁŽ slová...!


...a doplň si slovník
II. starý m. hovor. expr.
https://slovniky.juls.savba.sk/?w=star%C3%BD&s=exact&c=0cea&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=scs&d=sss&d=peciar&d=hssjV&d=bernolak&d=noundb&d=locutio&d=obce&d=priezviska&d=un&d=pskcs&d=psken#

P.S.:
Slušnosť voči ostatným mi bráni napísať to, čo si o tebe myslím...a vôbec by som pritom nepoužil hrubé výrazy.
afrikánka
23.05.19,21:51
Nechytaj sa nepodstatných vecí, šikovne obchádzaš to podstatné.
Neberiem v úvahu nejaké hovorové výrazy, nemáš právo ich používať na môjho manžela, okrem toho si sa na jeho adresu vyjadril, že nedokáže nabrúsiť ani nožík...postavil dom, zatiaľ čo ty si sa válal v paneláku a roky sa babreš so starým domom. Ja som sa nikdy hanlivo nevyjadrila na úkor tvojej rodiny.
Ty žiadnu slušnosť v sebe nemáš. Ak si dovolíš nejaké invektívy voči mne, ktoré by sa dotkli mojej povesti, cti, mojej rodiny, budeme to riešiť inak.
Nevyhrážam sa, iba upozorňujem.
Pokiaľ nepoznáš hranicu vtipu, humoru, tak sa nepúšťaj do komentovania.
Nezabudni, že každý má hranicu únosnosti a ty tú moju dávno prekračuješ.

Doteraz som ťa tolerovala iba z jediného dôvodu...máš narodeniny v ten istý deň a mesiac, ako moji dvaja veľmi blízki príbuzní.

Všetko. Bodka.

Ukážka z môjho profilu, odkaz z východu (nie je od buchača)
...kôli takým žiarlivým kurvám ako si ty sa v práci...
bettylou
24.05.19,01:18
aj kilo ryže sa dá rozsypať vo vlhkých častiach (hádam mi to číňania odpustia) a ak začne zelenieť, tak vetrať, vetrať..
chandler
29.05.19,08:39
urcite by to pomohlo, ale tazko odhadnut ci by to aj stacilo, aby tam nekondenzovala para.