Lauraaaa
23.05.19,22:08
Dobrý deň, zaujimalo by ma či existuje nejaké riešenie na moju situáciu. Kúpili sme RD. Až dodatočne po kúpe (bol kúpený v hotovosti) sme zistili že žumpa je na susedovom pozemku. Problém je v tom že susedov pozemok začína hneď za našim domom. Bohužiaľ žumpa sa nedá postavit inde nakoľko do kopca je to nemožné. V obci nieje kanalizácia. Sused pozemok nechce odpredať (ak tak 34€ za m2). Ide o záhradu o ktorú sa nestará, ma tam odpad, vysokú trávu. Pozemok ma 1000m2 je to plocha dolu kopcom nijako neudržiavaná a takáto cena je prehnaná. Ako riešiť moju situáciu ? Ďakujem za každú radu, pomoc. Dodám už len toľko že pri zápise pozemkov došlo k chybe na strane katastrálneho úradu a nielen my ale aj ostatný susedia majú žumpu na danom pozemku. Dokopy ide o 10 000m2. Jeden sused viedol súdny spor o daný pozemok ktorý vyhral avšak je pôvodným majiteľom domu ku ktorému by mal pozemok prislúchať. My sme 4 majiteľ. Ďakujem
bettylou
24.05.19,01:39
prístupové právo, keď potrebuješ údržbu... sused je povinný umožniť vám prístup na nevyhnutné opravy a údržbu
vicktor
24.05.19,07:06
Tak 1000 alebo 10 tisic?
Sused robi problemy?
Kedysi povodni susedia vychadzali dobre, tak jeden druhemu povolil zumpu na svojom (nepotrebnom) pozemku. Aku chybu by mal v tom spravit katastralny urad? Ak vies chybu zdokladovat, tak ziadaj opravu.
Lauraaaa
24.05.19,07:16
Je nás viac susedov, konkrétne pod našim domom 1000m2, + ostatne pozemky = 10 000m2, no a čo sa týka tej chyby. Kedysi keď ešte neexistoval kataster, keď prišlo k tomu že tie pozemky treba prerozdeliť všetky pozemky pod našimi domami pridelili z neznámeho dôvodu dotyčnému susedovi. Jeden sused viedol o daný pozemok súdny spor a vyhral to. Zdokladovať to viem rovnako ako on a to prostredníctvom starých maďarských máp, ktoré on vlastní a však rozdiel je v tom že on resp. jeho otec bol prvým a pôvodným majiteľom domu a teda mal riadny prehľad o daných pozemkoch. My sme 4 majiteľ domu.
Lauraaaa
24.05.19,07:18
Ešte dodám že sused ktorý vlastni tieto pozemky býva pod našimi domami cez cestu.
Oliwa
24.05.19,10:28
Nepíšeš, aká doba uplynula od kúpy domu a zistenia tohto problému. Možno by prichádzalo do úvahy odstúpenie od zmluvy, resp. žiadať o vrátenie časti kúpnej ceny, ak ste boli vedome uvedení do omylu. Ako to v nej máte vlastne ošetrené? Nechápem, že niekto kupuje dom, zaplatí keš a netuší, ako má vyriešenú kanalizáciu. Nad kúpnou cenou či formou úhrady sa nebudem radšej ani zamýšľať...