mumubr
24.05.19,19:53
Dobrý deň prosím o radu.som začínajúci podnikateľ. Budem predávať tovar, zatiaľ cez VRP. Musím každý deň urobiť vklad pokladne a na konci dňa výber z pokladne? Nemusím odnášať tržbu do banky každý večer ? Ďakujem
veronikasad
24.05.19,18:04
Otázka č. 3 - VKLAD do VRP
Je potrebné robiť každé ráno vklad do VRP?
Odpoveď
Ak podnikateľ vloží do VRP hotovosť okrem prijatej tržby, je povinný ju bez zbytočného odkladu po jej vložení zaevidovať vo VRP a vytlačiť doklad označený slovom „VKLAD“.
To znamená, že KAŽDÝ vklad hotovosti (napr. na vydávanie hotovosti zákazníkom) do VRP okrem prijatej tržby musí byť zaevidovaný v pokladnici.
Nakoľko sa nevyhotovuje denná uzávierka a zostatok z tohto dôvodu sa každý deň nenuluje (ale KUMULUJE), podnikateľ do VRP eviduje „VKLAD“ len v prípade, ak ho tam naozaj vloží. Každodenné evidovanie vkladu vyžadujú len ERP, v ktorej po vyhotovení dennej uzávierky sa zostatok vynuluje.
Doklad označený slovom "VKLAD" je podnikateľ povinný uchovávať počas dňa, v ktorom bol vyhotovený.

https://podpora.financnasprava.sk/709577-Funkcie-pokladni%C4%8Dn%C3%A9ho-dokladu-zru%C5%A1enie-a-oprava-dokladu-vklad-v%C3%BDber-neplatn%C3%BD-doklad-zostatok-vzor-PD
mumubr
24.05.19,18:13
Takže ako som to pochopila po novom teda vo VRP urobím len vtedy vklad do pokladne keď potrebujem na vydávanie. Ak si ja večer vyberiem tržbu a vložím do pokladne len tržbu nemusím robiť vklad ? To platilo len pri ERP? A ako je to s ORP?
veronikasad
24.05.19,18:41
Ešte k tej VRP, keďže stav sa uzávierkou nevynuluje a DU kontroluje aktuálnu hotovosť, musíš tam robiť aj v priebehu dňa výbery, ak peniaze použiješ napr. na nákup tovaru alebo uhradu faktúry.

Rovnako to bude aj pri ORP, tam buď večer urobíš celý výber, alebo si vždy necháš peniaze na vydávanie a potom na druhý deň ráno nemusíš robiť vklad.
mumubr
24.05.19,18:47
Môžem na praktickom príklade či som to dobre pochopila? Mám dennú tržbu 500 euro, večer si ju nevyberiem nechám v pokladni. Nerobím výber a ráno neurobím vklad daňový úrad príde a skontroluje mi dennú tržbu alebo celkovo keďže VRP ani orp sa nenuluje?
veronikasad
24.05.19,18:52
Musíš mať v pokladni zostatok z predch,dňa + dennú tržbu
veronikasad
24.05.19,18:53
klikni na ten link v odpovedi, tam máš príklady aj na výber
mumubr
24.05.19,18:55
Áno ak vyberiem s pokladni len 300 eur urobím výber ostane mi tam 200 nemusím robiť vklad bude to takto v poriadku.