mumubr
24.05.19,21:14
Dobrý deň potrebovala by som sa poradiť. Budem predávať v kamennej predajni tovar. Môžem vystaviť faktúru ak budem mať zákazníka a bude chcieť kúpiť tovar na faktúru? A ako je to s GDPR? Ak predávam cez kasu nepotrebujem súhlas zákazníka keďže nepotrebujem od neho osobné údaje ale cez faktúru budem potrebovať osobné údaje. Eshop nemám. Ďakujem
veronikasad
24.05.19,21:15
to je aká faktúra ? Oprav si názov témy
mumubr
24.05.19,21:17
Ďakujem za upozornenie
marjankaj
24.05.19,21:31
Môžeš. Ak ti nedá údaj, bude to jeho problém nie tvoj.
Onko
25.05.19,11:04
Podľa zákona o DPH musí faktúra obsahovať: meno a priezvisko príjemcu tovaru alebo služby alebo názov príjemcu tovaru alebo služby, adresu jej sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, kde sa obvykle zdržiava, jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bol dodaný tovar alebo pod ktorým mu bola dodaná služba



Ak ti tieto údaje zákazník neposkytne, nemôžeš mu vystaviť faktúru. S GDPR to nemá nič spoločné, sú to údaje, ktoré vyžaduje zákon, preto netreba riešiť nič ohľadom GDPR. Jednoducho chce faktúru, musí dať údaje, keď nedá, jedine pokladničný doklad z ERP, po novom z eKasy, alebo nenakúpiť.
marjankaj
25.05.19,14:38
Prečítaj si zákon o dph paragraf 72/1a. Ak je zadávateľ platiteľom, tak je povinný vystaviť faktúru.
marjankaj
25.05.19,14:44
Podla paragrafu 74/3 nie je povinnosť vystaviť zjednodušenú faktúru, teda doklad z ERP.
Onko
25.05.19,14:47
Áno, je povinný ju vystaviť pri dodaní a musí obsahovať meno a adresu zákazníka. Ak mu tie informácie zákazník nedá, nevie vystaviť faktúru v súlade so zákonom, tak logicky nemôže dodať tovar alebo službu.

Alebo je v súlade so zákonom si vyberať paragraf, ktorý chcem a dodržiavať len ten? Konať treba tak, aby bol dodržaný §72 aj §74.
marjankaj
25.05.19,14:49
Dokonca aj neplatiteľ ak vystaví faktúru podľa zákona o dph je povinný túto daň zaplatiť.paragraf 69/5.
marjankaj
25.05.19,15:06
Paragraf 74/3 - zjednodušená faktúra nemusí obsahovať všetky údaje.
Platiteľ nemusí vystaviť faktúru pre nepodnikateľa, ale zákon mu to predsa ani nezakazuje.
Onko
25.05.19,16:30
Okej, zjednodušená faktúra do 100 € nemusí obsahovať meno a adresu, ale je tam ten limit do 100 €. Mumubr nenapísal o aké veľké predaje ide, preto je spoľahlivejšie sa držať toho, že treba kompletnú faktúru so všetkým.
Ostatné je nezmysel, §69 ods. 5 hovorí o povinnosti zaplatiť daň ak je uvedená, nie zaplatiť daň, keď nejakú faktúru vystaví neplatiteľ. Faktúra môže byť aj bez DPH.
No a faktúru je dodávateľ povinný vystaviť vždy každému, nikde sa nerozlišuje, či predáva podnikateľovi, či nepodnikateľovi. Výnimkami sú tie zjednodušené faktúry, ale ani tam sa nerozlišuje podnikateľ a nepodnikateľ.
Potom sú samozrejme ďalšie špecifické prípady, ako napríklad neplatitelia DPH, ktorí nemusia vystavovať faktúry podľa zákona o DPH, ale na nich sa zase vzťahujú iné zákony, ako napr. Zákon o účtovníctve, z ktorého však vyplývajú rovnaké povinnosti (evidovať údaje o dlžníkoch = komu som vystavil faktúru). Možno pri paušálnych výdavkoch nie je žiadna legislatíva upravujúca náležitosti faktúr, lebo pri paušálnych výdavkoch ich nie je povinné evidovať.
Takže tým by som to uzavrel, nech si Mumubr vyberie, alebo upresní svoju situáciu.
marjankaj
25.05.19,16:42
Keď nie sú dostatočné údaje, tak môžeme iba teoretizovať. Navyše žiadny zákon okrem zákona o dph nedefinuje pojem faktúra. Ťažko uhádnuť, čo si pod faktúrou predstavuje zadávateľ.
A keď že žiadny zákon nezakazuje nikomu vystaviť faktúru, tak každý môže faktúru vystaviť. Je to zaručené ústavou v čl.2