SachMat
27.05.19,08:32
Majme, pre zjednodusenie, styroch spoluvlastnikov (A, B, C, D) pozemku o vymere napr. 120m2 , ktorych spoluvlastnicky podiel je rovnaky, t.j. kazdy vlastni podiel o velkosti 1/4 (~ 30m2). Vlastnik A chce predat svoj podiel vlastnikovi D, s ktorym nie su v blizkom vztahu. Vzhladom na okolnosti, spoluvlastnik A ponukne moznost spoluvlastnokom B a C uplatnit si predkupne pravo na cast jeho predavane podielu. Tu mozu nastat tri moznosti:

1) vsetci traja zostavajuci spoluvlastnici si uplatnia predkupne pravo. V takom pripade sa podiel spoluvlastnika A rozdeli na tri alikvotne (v tomto konkretnom pripade rovnako velke) casti zodpovedajuce velkostiam vlastnickych podielov vlastnikov B, C a D. Teda kazdy z vlastnikov B, C, D odkupi od vlastnika A 1/3 jeho podielu - t.j. 10m2 a ich vzajomny pomer podielov ostane nezmeneny.

2) spoluvlastnici B a C nemaju zaujem o uplatnenie predkupneho prava a teda vlastnik D kupi cely podiel vlastnika A (t.j. v tomto priklade 30m2).

3) kym spoluvlastnik B nema zaujem vyuzit predkupne pravo, spoluvlastnik C chce svoje predkupne pravo uplatnit. A tu sa dostavam k otazke - na aku cast z predavaneho podielu vlastnika A ma spoluvlastnik C pravo?

a) Ma spoluvlastnik C predkupne pravo na 1/3 z podielu vlastnika A t.j. 10m2, (a zvysok, 20m2, moze odkupit spoluvlastnik D),
alebo
b) ma spoluvlastnik C pravo na 1/2 z predavaneho podielu, t.j. 15 m2, rovnako ako spoluvlastnik D?

V pripade postupu podla bodu a) bude mat vlastnik C nakoniec 1/3 z celkovej vymery pozemku (z troch vlastnikov) co zodpoveda jeho povodnemu postaveniu/vahe vo vlastnickej hierarchii ako pred odpredajom (ked vlastnil 1/4 zo styroch vlastnikov). Zmeni sa vsak jeho postavenie voci vlastnikovi D ktory po transakcii bude mat 5/12 z celkovej vymery a ktoreho "vaha" sa tym padom zvacsi.

Na druhej strane v pripade postupu podla b) ostane po tranaskcii pomer vlastnickych podielov vlastnikov C a D (tych ktori si uplatnili predkupne pravo) nezmeneny (po transakcii C=3/8 aj D=3/8 vs. pred transakciou C=1/4 aj D=1/4), avsak neviem si dost dobre predstavit realizaciu takehoto predkupneho prava v praxi (konkretne sa jedna o pozemok s viac ako 30 spoluvlastnikmi) - kde by sa najskor muselo cakat min 2 mesiace kym uplynie lehota na uplatnenie predkupneho prava aby sa vedelo kto vsetko ma zaujem o jeho uplatnenie, pricom pravidlom je ze uz v ramci tejto lehoty by mal zaujemca o predkupne pravo uzavriet s predavajucim kupnopredajnu zmluvu.

Ako je to teda s urcenim velkosti podielu pre podielnika s predkupnym pravom v pripade ze nie vsetci podielnici si predkupne pravo uplatnia?

Mozeme postupovat sposobom podla bodu '3a' (na uvedenom priklade)? Tento postup sa mi zda logickejsi, ale neviem aka je pravna prax, resp. ake su prislusne predpisy.
Dakujem za fundovanu odpoved.
Mária27
27.05.19,07:18
Majú rovnaké podiely, teda aj rovnakú časť kupujú = pomerne podľa veľkosti podielov - bez ohľadu na to, že tretí spoluvlastník sa nezapája. Všetko to platí za podmienky, že sa nedohodnú inak.
SachMat
27.05.19,07:23
nie som si isty ci som pochopil spravne. Skuste to prosim zjednodusit na odpoved: spravny postup je podla 3a), alebo 3b)
Dakujem
Mária27
27.05.19,07:24
3b
SachMat
27.05.19,19:47
Hmm, trochu som googlil a nasiel som analyzu ktora, myslim si, protireci vasmu nazoru:

http://www.ulpianus.sk/judikatura-s-komentarom/pravidlo-pomerneho-uplatnovania-narokov-z-porusenia-zakonneho-predkupneho-prava/

Je to trochu dlhe a zaciatok popisuje mierne odlisnu situaciu (opomenutie narokov na predkupne pravo voci opravnenym osobam - spoluvlastnikom) avsak dalej v odvovodneni a komentari je opisovana, ak tomu rozumiem spravne, aj moja situacia. Cize postup podla mojho modeloveho prikladu 3b by bol namieste vylucne v pripade ze by sa podielovi spoluvlastnici dohodli na vykone predkupneho prava. Inak je na mieste postup podla bodu 3a. Suhlasite?
SachMat
29.05.19,22:58
Este toto som nasiel na webe:

Majitelia pozemkov v pozemkových spoločenstvách nemôžu spoluvlastníctvo združiť a vzájomne sa vysporiadať. Na nich sa totiž nevzťahujú tie ustanovenia Občianskeho zákonníka, podľa ktorých môžu spoluvlastníctvo zrušiť a vzájomne sa vyrovnať, ako to napríklad môžu urobiť spoluvlastníci bytu alebo takého pozemku, ktorý nie je v režime pozemkového spoločenstva.

„Zákon pôsobí proti ďalšiemu drobeniu skupiny pozemkov v pozemkovom spoločenstve. Ak na takejto spoločnej nehnuteľnosti vlastníte podiel a chcete ho predať inému spoluvlastníkovi tejto spoločnej nehnuteľnosti, ostatní spoluvlastníci nemajú predkupné právo,“ objasňuje notárka.

https://hnonline.sk/expert/832685-mate-podu-alebo-les-ako-mozete-svoj-podiel-predat


Teraz som zmateny este viac ... chcem sa teda este dodatocne opytat:
1) Plati vyssie citovane, ze ak pozemok na ktorom mam podiel je sucastou pozemkoveho spolocenstva, nemaju ostatni spoluvlastnicipozemku predkupne pravo? Poznamka: pozemok chcem predat jednemu zo spoluvl;astnikov.
2) Ako zistim ci je pozemok na ktorom mam podiel sucastou nejakeho pozemkoveho spolocenstva? Nepamatam sa ze by som niekedy podpisoval vstup do nejakeho spolocenstva. V registri na min. vnutra som nasiel iba nazvy nejakych pozemkovych spolocenstiev. neviem sa doklikat k ziadnym detailom.

Poradte prosim
Dakujem
Mária27
30.05.19,05:21
V rozhodnutí súdu ide o iný prípad, keď sa jeden spoluvlastník nevyjadril, či chce alebo nechce odkúpiť pomernú časť pozemku. Ty píšeš, že sa vyjadril, že nemá záujem.

V komentári je nejakým právnikom vysvetľované, že ak jeden spoluvlastník chce previesť svoj podiel na tretiu osobu, ostatní spoluvlastníci sa majú právo domáhať len pomernej časti vo veľkosti svojho podielu. Vy tu tretiu osobu nemáte.

Vo vašom prípade vy dvaja, ktorí chcete odkúpiť, máte právo obaja sa domáhať len do výšky svojho podielu, teda vždy by mal jeden možnosť napadnúť prevod.
Preto sa domnievam, že ak jeden spoluvlastník vyjadril vôľu ponechať si stále podiel 1/4 (v takej výške mu zostáva predkupné právo) a ten čo predáva nechce mať žiaden podiel, spoluvlastníctvo by sa malo vyporiadať tak, že vy dvaja budete mať spolu 3/4 napoly, ak sa nedohodnete inak.

Ak nemáš judikát na scudzenie v rámci spoluvlastníctva, stále je to v rovine diskusie a názorov. Zákon skutočne nekonkretizuje takéto prípady.


K pozemkovému spoločenstvu len toľko, že je to niečo akoby družstvo. Ak by si bol jeho členom, vedel by si to - pozývali by ťa na schôdze.
SachMat
30.05.19,06:51
Dakujem za odpoved. Tu som k tomu vypoctu podielov pri predaji nasiel este siahodlhu odbornu diskusiu:

http://www.lexforum.cz/576

Po jej precitani mi je jasne, ze to taxativne nie je nikde upravene a zalezi najma na vyklade sudu (a teda na kvalite a pripravenosti advokata) v pripade ze dojde k sopru.


Da sa niekde na webe najst funkcny register pozenkovych spolocenstiev kde by si clovek dokazal overit clenstvo? ... predpokladam ze pri tych obrovskych nakladoch na informatizaciu statnej spravy su vsetky informacia nie dalej ako na tri kliknutia mysou ... :)
Mária27
30.05.19,07:35
SachMat
30.05.19,11:30
Ten link na register som nasiel uz skor, ale z neho sa da dozvediet len nazvy spolocenstiev a cisla regstr. vloziek.. Ziadne dalsie detail. Aspon mne sa nezobrazi nic po kliknuti na nazov spolocenstva ci reg. cisla.
misoft
30.05.19,11:49
A toto si čítal?
https://www.minv.sk/?o-registri-pozemkovych-spolocenstiev
"Ak máte záujem o výpis, ktorý je verejnou listinou, môžete sa so žiadosťou o výpis obrátiť na ktorýkoľvek okresný úrad, pozemkový a lesný odbor, ktorý je vám bez ohľadu na miestnu príslušnosť podľa § 22 ods.2 zákona č. 97/2013 Z.z. o pozemkových spoločenstvách povinný vydať uvedenú listinu."
SachMat
30.05.19,12:17
Ano, cital. Docital som sa toto:

"Hlavný význam registra pozemkových spoločenstiev na internete je poskytovanie informatívnych výpisov jednotlivých spoločenstiev zapísaných v tomto registri, ktorý nie použiteľný pre právne úkony. Pokiaľ potrebujete právne použiteľný (úradne platný) výpis, je nutné obrátiť sa na príslušný okresný úrad, pozemkový a lesný odbor.

Súčasný výpis na internete je úplným výpisom. Úplný výpis obsahuje aktuálne aj historické údaje o spoločenstve nachádzajúce sa v databáze registra. ..."

Kedze nepotrebujem vypis na pravne ucely, ale iba koli informativnemu prehladu, stacil by mi aj nejaky z internetu. V zmysle uvedenej citacie ocakavam, ze sa k takemu niekde da preklikat, ale nic nenachadzam. Napokon usudzujem, ze citovane informacie uvedene na stranke min. vnutra su zavadzajuce a nepravdive a ziadny uplny vypis na internete ani nenajdem. Chodit v dnesnej dobe po zakladne informacie na nejake okresne urady a odbory osobne je archaizmus. Tym skor s ohladom na minute miliardy na informatizaciu statnej spravy!
Mária27
31.05.19,07:25
Aj iné registre, napr. spoločenstvá vlastníkov bytov a pod., majú len základné údaje, max. členov štatutárneho orgánu.
Mňa by tiež zaujímalo, či nie som napr. v registri milionárov ... :D