viking001
28.05.19,06:48
Zdravim,
moze mi zamestnavatel priamo dat pokarhanie resp. "Upozornenie na hrube porusenie pracovnej discipliny"? Nema tomu predchadzat najprv ustne napomenutie alebo pokarhanie. Rovnako by nemalo mat pokarhanie nejake pravne podlozenie, ze na zaklade toho a toho mi je udelene to a to. V podstate to nema ani formalnu upravu. Len text co som podla nich mal spravit resp. nespravil a co som mohol sposobit, ze som hrubo porusil pracovnu disciplinu a opatovnom poruseni bude rozviazany pracovny pomer.
Vdaka za odpovede
veronikasad
28.05.19,04:55
A co si mal spravit a nespravil si ?
širi1
28.05.19,05:18
tam musí byť presne dané čo si porušil, dôležité je aj či v pracovnom poriadku sa to považuje za menej závažné alebo závažné porušenie PD. Zákonník práce presne tieto veci nedefinuje, ale pracovný poriadok
ivka70
28.05.19,05:23
Nemusi tomu predchadzat ziadne napomenutie ci pokarhanie, moze to byt priamo pisomne upozornenie.
To pisomne upozornenie ako pises, je OK, aj s upozornenim, ze pri opakovanom s tebou mozu rozviazat PP. ale musi byt definovane, co si porusil, teda za co si ho vlastne dostal.
viking001
28.05.19,06:14
V podstate to v tom napomenuti je. Zamestnavatel poslal mail s informaciou ktora bola dolezita a bolo s nou treba oboznamit ostatnych kolegov. Mail som v ramci zauzivanych postupov vytlacil, zvyraznil dolezitu cast a oboznamil kolegov co boli v praci. Dalsi kolegovia sa mali oboznamovat priebezne vramci striedania sluzieb. Zamestnavatel mi dal pokarhanie za to, ze som neoboznamil vsetkych okamzite cim som mohol sposobit odobranie licencie zamestnavatelovi. V smernici je povinnost informovat kolegov co su v praci alebo novu smenu, to som spravil. Nie je uvedene ze OKAMZITE a vsetkych
širi1
28.05.19,07:28
navrhujem aby si sa písomne vyjadril k udelenému porušeniu, aby boli jasné pripomienky, že si postupoval tak a tak ... (prípadný súd sa pozera na takéto veci)
ivka70
28.05.19,07:32
To treba napisat na to upozornenie, ze si urobil to, co pracovny poziadok uklada a teda je neodovodnene. Ak si teda naozaj urobila vies to preukazat - lebo asi preukazat pripnutie na nastenku vies ,ale to nie je preukazatelne oboznamenie (kolegov ci dalsej zmeny).
Chobot
28.05.19,09:08
Je dosť možné, že v priebehu pár mesiacov dostaneš výpoveď. Takéto písomné upozornenia na porušenie bývajú predzvesťou ukončenia prac. pomeru. Je to tá známa "palica na psa" (nič voči tebe).

Poznám viacerých, ktorí najprv boli upozornení aj za banality a krátko na to boli vyhodení z práce.
Oliwa
28.05.19,09:16
Nevieme síce, o aký typ práce/prevádzky sa jedná, ale nebolo možné preposlať mail všetkým kolegom /aj tým, čo neboli v službe/ s označením dôležitosti a potvrdením prijatia mailu? Ak si v práve, odvolaj sa na znenie interných smerníc.
viking001
28.05.19,12:23
Takuto moznost nemame. Bud odovzdat info osobne pri striedani smien alebo este moznost vsetkych telefonicky kontaktovat.
viking001
28.05.19,12:32
To predpokladame aj my, jeden kolega bol napomenuty nedavno, druhy dostal ustne napomenutie par dni po mne. Dovod - nespravna vyslovnost resp. komolenie mien partnerov a zamestnancov externych firiem... Podla vsetkeho sme na "odstrel" vsetci. Tymto nas zamestnavatel v podstate drzi za "gule" s prepacenim a zbavit sa nas moze kedykolvek
misoft
28.05.19,12:54
Tak ho všetci predbehnite..... a skončte to VY a jeho nechajte, nech si to vyslovuje sám.... a potom budete držať vy jeho za gule.....
viking001
28.05.19,16:18
mal som informovat kolegov o maili, co som aj spravil podla bezneho postupu - vytlacil mail, vyznacil dolezitu cast, dal "na nastenku" a informoval tych co boli v praci + co nastupoval do dalsej smeny. ostatni kolegovia by sa to dozvedeli priebezne podla smien. sefstvo mi dalo pokarhanie za to, ze som ich neinformoval urgentne a vsetkych, zvlast veduceho. co som mohol, ale dozvedel by sa to o 3 dni neskor pri nastupe do smeny, nebudem ho otravovat pocas volna ked ked si to precita v praci...

neupravuje zakonnik prace nejaku postupnost ako napr. zakon o priestupkoch - podla priestupku atd. je najprv pokarhanie/dohovor az potom sa dava pokuta... aj podla nejakej etiky manazera by najprv malo ist ustne napomenutie, potom pisomne. samozrejme podla zavaznosti
viking001
28.05.19,16:33
som to prezrel este raz. pracovny poriadok ako taky nemame, mame len smernicu pre vykon sluzby. nejake rozdelenie na zavazne a menej zavazne porusenie nie je tiez definovane. je tam iba uvedeny odsek o poruseniach ktore sa povazuju za zavazne porusenie - opustenie pracoviska bez dovodu, neobsadenie pracoviska, porusenie sluzobnych smernic, umoznenie spachania trestneho cinu, praca pod vlyvom alkoholu a omamnych latok, neopravnene pouzivanie inventaru. o neinformovani ani zmienka. nemal by zamestnavatel aj spisat so mnou nejaku zapisnicu, nejake tlacivo? mna len dnes cakal papier s pokarhanim bez nejakeho formatu (insignie firmy, moje, o co sa jedna, popis, nasledky,...)
Oliwa
29.05.19,07:55
Prečo by to robili? Možno je v hre odstupné... Ak skončia ony, žiadne nebude.
ivka70
29.05.19,09:51
Zapisnicu netreba, vyjadrenie je v tom pisomnom upozorneni .... staci
ivka70
29.05.19,09:53
ak skoncia pre opakovane porusenie prac. discipliny, tiez nebude odstupne a este to aj dost zle vyzera ......