barana
29.08.06,13:37
Ahoj,
zaciatkom aprila 2006 som vyhrala auto, koncom aprila toho isteho roka som sa stala zivnostnikom. Bude dan z vyhry sucastou mojho danoveho priznania. Nezvysi mi tento prijem odvody (zdravotne, socialne) v buducom roku?
Ak auto predam v tom istom roku budem platit dan 2x alebo co????
...poradte mi prosim niekto....dakujem
Melnick
29.08.06,12:08
Ahoj,
zaciatkom aprila 2006 som vyhrala auto, koncom aprila toho isteho roka som sa stala zivnostnikom. Bude dan z vyhry sucastou mojho danoveho priznania. Nezvysi mi tento prijem odvody (zdravotne, socialne) v buducom roku?
Ak auto predam v tom istom roku budem platit dan 2x alebo co????
...poradte mi prosim niekto....dakujem

Blahoželám k výhre.To čo si mala pred podnikaním nevstupuje do Tvojho DP. Tá výhra bola určite zdanená.
Naopak do výdavkov si môžeš uplatniť výdavky, ktoré si mala pred začatím podnikania a ktoré súvisia s pripravovaním sa na Tvoju živnosť.
barana
29.08.06,12:53
Tá výhra bola určite zdanená?? To sa mi nezdá.Všade mi hovoria, že musím zaplatiť daň z výhry.....???
ormika
29.08.06,13:29
Tá výhra bola určite zdanená?? To sa mi nezdá.Všade mi hovoria, že musím zaplatiť daň z výhry.....???
To, či výhra bola zdanená, alebo nie, ti musí povedať spoločnosť, ktorá ti výhru vyplatila, resp. odovzdala. Funguje to takto: výhra bola v apríli 2006 a tak ako sa posielajú zamestnancom potvrdenia o zrazených a odvedených preddavkoch na dani z príjmov fyzických osob.... atď., tak isto ti mali poslať, alebo ti pošlú začiatkom roka 2007 toto potvrdenie, kde bude uvedené nepeňažné plnenie v určitej sume a nulová daň. Ty si musíš urobiť daňové priznanie, kde toto nepeňažné plnenie uvedieš a spolu s ostatnými príjmami zdaníš.
Melnick
29.08.06,14:14
Blahoželám k výhre.To čo si mala pred podnikaním nevstupuje do Tvojho DP. Tá výhra bola určite zdanená.Ak nebola zdanená,ale o tom Ťa mal prevádzkovateľ súťaže oboznámiť,tak postup je taký ako píše ormika.
Naopak do výdavkov si môžeš uplatniť výdavky, ktoré si mala pred začatím podnikania a ktoré súvisia s pripravovaním sa na Tvoju živnosť.
A ešte doplním.: Tento nepeňažný príjem tvorí ZDzP podľa § 8 pís.i/zákona o o dani z príjmov. Príjmy podľa § 8 neovplyvňujú odvodovú povinnosť do ZP a SP.
barana
30.08.06,17:34
Spolocnost, ktora mi vyhru odovzdala ma upozornila, ze musim zaplatit dan z vyhry. Je ta spolocnost povinna mi poslat ten papier s hodnotou auta a s tym ci zaplatila dan???
Viem, ze vyhru nezahrniem do svojho uctovnictva, ale do DP asi ano...kedze DP sa podava za cely kalendarny rok. Uvadzam do neho predsa aj prijmy zo zavislej cinnosti, ktore som nadobudla pred zalozenim zivnosti..alebo nie?A auto je mojim prijmom, nie???
abel
30.08.06,17:49
Tak ako je to v predchádzajúcom príspevku, dávaš to ako príjem podľa § 8, príjem zo živnosti budeš mať podľa § 6 a príjem zo závislej činnosti podľa § 5. Spoločnosť Ti mala oznámiť hodnotu výhry pri jej odovzdaní - písomne. Nepeňažné výhry zdaňuje výherca, peňažné výhry sa vyplácajú už zdanené.
Melnick
30.08.06,18:14
Spolocnost, ktora mi vyhru odovzdala ma upozornila, ze musim zaplatit dan z vyhry. Je ta spolocnost povinna mi poslat ten papier s hodnotou auta a s tym ci zaplatila dan???
Viem, ze vyhru nezahrniem do svojho uctovnictva, ale do DP asi ano...kedze DP sa podava za cely kalendarny rok. Uvadzam do neho predsa aj prijmy zo zavislej cinnosti, ktore som nadobudla pred zalozenim zivnosti..alebo nie?A auto je mojim prijmom, nie???

Vieš" barana" lotéria je tá Tvoja výhra,ale vzťah medzi Tebou a DÚ už lotériou prestáva byť. Ako môžeš zdaniť niečo,hodnotu čoho nepoznáš? A práve preto sa usporiadatelia lotérie musia prestať hrať a seriozne Ti oznámiť hodnotu Tvojej výhry.
mimotemy Netušila som ,že aj výhra môže spôsobiť vrásky na čele.:D :D :D
abel
31.08.06,04:49
Ak auto predam v tom istom roku budem platit dan 2x alebo co????
...poradte mi prosim niekto....dakujem
Ak by si sa rozhodla, že auto predáš, aby si mohla vyrovnať svoju daňovú povinnosť, príjem z predaja vozidla by bol podľa § 9 ods. 1 písm. d) oslobodený od dane.
barana
05.03.07,08:12
[quote=Melnick;292156]Vieš" barana" lotéria je tá Tvoja výhra,ale vzťah medzi Tebou a DÚ už lotériou prestáva byť. Ako môžeš zdaniť niečo,hodnotu čoho nepoznáš? A práve preto sa usporiadatelia lotérie musia prestať hrať a seriozne Ti oznámiť hodnotu Tvojej výhry.


Dobry den,
kedze mi spolocnost stale neposlala pisomne hodnotu mojej vyhry (povedali mi to iba ustne pri odovzdávaní výhry) a daňové priznanie sa blíži, chcem sa opytat, podľa akého zákona sú mi povinný výhru písomne oznamiť?
Už som ich telefonicky viackrát žiadala, aby mi to poslali, ale stale nič. Poslali mi iba ceník aut z roku 2004 (podotýkam, ze auto som vyhrala v r. 2006!)
Antonia1
05.03.07,09:18
podľa akého zákona sú mi povinný výhru písomne oznamiť? [/B]
Už som ich telefonicky viackrát žiadala, aby mi to poslali, ale stale nič. Poslali mi iba ceník aut z roku 2004 (podotýkam, ze auto som vyhrala v r. 2006!)


zákon o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z par. 8 odst. 10
j.s
05.03.07,09:30
Tak ako je to v predchádzajúcom príspevku, dávaš to ako príjem podľa § 8, príjem zo živnosti budeš mať podľa § 6 a príjem zo závislej činnosti podľa § 5. Spoločnosť Ti mala oznámiť hodnotu výhry pri jej odovzdaní - písomne. Nepeňažné výhry zdaňuje výherca, peňažné výhry sa vyplácajú už zdanené.

S tym celkom suhlasim. Znama vyhrala auto a dan musela pekne zaplatit. Druha vec je taka, ze tato spoločnost to moze riesit tak, ze auto da darom
marcik
21.06.07,11:54
Chcem sa spýtať na podobnú tému. Kamoška vyhrala v r. 2007 auto, a je mi jasné, že keď je SZČO tak ho udáva do DP v marci 2008. Má aj doklad o hodnote auta, ale nie je mi jasné, že aké výdavky by si mohla uplatniť v druhom stĺpci? Alebo si môže uplatniť v rámci odpočítania dani uplatniť odpočíteľnú položku ak jej to vydá?Ak by mala malý zákl.dane so živnosti.Prosím poraďte mi.
marcik
21.06.07,19:25
Nik neporadi?
marcik
22.06.07,03:59
Prosím....
emgeton
22.06.07,04:42
Chcem sa spýtať na podobnú tému. Kamoška vyhrala v r. 2007 auto, a je mi jasné, že keď je SZČO tak ho udáva do DP v marci 2008. Má aj doklad o hodnote auta, ale nie je mi jasné, že aké výdavky by si mohla uplatniť v druhom stĺpci? Alebo si môže uplatniť v rámci odpočítania dani uplatniť odpočíteľnú položku ak jej to vydá?Ak by mala malý zákl.dane so živnosti.Prosím poraďte mi.


Výhra je príjem podľa § 8. Výdavky žiadne. V rámci celkového DP si môže uplatniť zákonné odpočítateľné položky-nezdaniteľné časti §11.
marcik
23.06.07,12:39
Ďakujem ! Takže zostáva jediné zaplatiť..lebo aj zo zivnosti bude mať príjem, takže to bude ale poriadna daň! Vďaka za radu!!