Jozef Mihál
29.08.06,15:57
Predošlý diel nájdete tu:

http://www.porada.sk/t31541-materske-od-1-8-2006-cast-v.html

Pozrime sa na to, ako sa na výške materského prejaví existencia viacerých zamestnaní.

Príklad 8.

Pani Gabriela je nemocensky poistená ako zamestnanec v spoločnosti Alfa od 1.1.2003.

Pani Gabriela má aj druhý pracovný pomer, a to v spoločnosti Beta od 1.7.2005. Ako zamestnanec v pracovnom pomere je nemocensky poistená aj u zamestnávateľa Beta.

Na materské nastupuje od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca z oboch zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo v oboch zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006.

Pozn. Ak by napr. zamestnanie v spoločnosti Beta začalo až od 1.7.2006, tak nemocenské poistenie u zamestnávateľa Beta by dňa pôrodu trvalo len 134 dní (od 1.7.2006 do 14.11.2006 vrátane). Nie je vylúčené, že v takomto prípade by Sociálna poisťovňa odmietla uznať nárok na materské z nemocenského poistenia u zamestnávateľa Beta, s odvolaním sa na § 48 ods.2. Podľa názoru autora by však nárok na materské v takomto prípade mal byť i z nemocenského poistenia u zamestnávateľa Beta, pretože v súčte oboch nemocenských poistení u oboch zamestnávateľov (Alfa, Beta) sa dosiahla doba 270 dní. Ak by sa každé zamestnanie malo posudzovať osobitne, nikdy by na materské nemala nárok poistenkyňa, ktorá povedzme každého polroka zmení zamestnanie ale nemocenské poistenia v jednotlivých zamestnaniach na seba nadväzujú. Naviac v zákone nie je nikde uvedené, že v prípade ak má poistenkyňa v tom istom období viacero nemocenských poistení zamestnanca, započítava sa takéto obdobie nemocenského poistenia len raz. (Na porovnanie pozri § 60 ods.4, kde takto JE riešené obdobie dôchodkového poistenia pri posudzovaní nároku na starobný dôchodok).

...pokračovanie príkladu 8.:

Rozhodujúce obdobie je z nemocenského poistenia u zamestnávateľa Alfa podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. U zamestnávateľa Beta je rozhodujúce obdobie podľa § 54 ods.2 písm. a) doba od 1.7.2005 do 31.12.2005.

Denný vymeriavací základ určíme v oboch prípadoch (Alfa, Beta) podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.

Pani Gabriela mala v roku 2005 u zamestnávateľa Alfa príjem mesačne okolo 20000 Sk. Súčet vymeriavacích základov je suma 240000 Sk.

Denný vymeriavací základ (Alfa) bude:

240000 Sk deleno 365 dní = 657,5343 Sk

U zamestnávateľa Beta mala príjem mesačne okolo 10000 Sk. Pri platení poistného sa však musí rešpektovať ustanovenie § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta („Ak poistenec vykonáva viacero činností zamestnanca, poradie povinností platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti pre zamestnanca sa určuje výškou jeho vymeriavacieho základu, pričom sa postupuje od vymeriavacieho základu najvyššieho k vymeriavaciemu základu najnižšiemu.“). Preto pani Gabriela platila u zamestnávateľa Beta poistné na nemocenské poistenie zo základu vo výške približne 3700 Sk (maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie bol od 1.7.2005 do 30.6.2006 vo výške 23738 Sk, pričom u zamestnávateľa Alfa už dosahovala VZ približne 20000 Sk). Súčet vymeriavacích základov bola od 1.7.2005 do 31.12.2005 suma 22000 Sk.

Denný vymeriavací základ (Beta) bude:

22000 Sk deleno 184 dní = 119,5653 Sk

Úhrn oboch denných vymeriavacích základov je suma 777,0996 Sk.

Pani Gabriela bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu oboch denných vymeriavacích základov, teda 427,40 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor).

Príklad 9.

Pani Helena je nemocensky poistená ako zamestnanec v spoločnosti Alfa od 1.1.2003. Na jar 2006 otehotnela.

Od 1.1.2006 má pani Helena aj druhý pracovný pomer, a to v spoločnosti Beta. Ako zamestnanec v pracovnom pomere je nemocensky poistená aj u zamestnávateľa Beta.

Na materské nastupuje od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca z oboch zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo v oboch zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006.

Rozhodujúce obdobie je z nemocenského poistenia u zamestnávateľa Alfa podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005. U zamestnávateľa Beta je rozhodujúce obdobie podľa § 54 ods.2 písm. b) doba od 1.1.2006 do 30.9.2006.

Denný vymeriavací základ určíme v oboch prípadoch (Alfa, Beta) podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní rozhodujúceho obdobia. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.

Pani Helena mala v roku 2005 u zamestnávateľa Alfa príjem mesačne okolo 20000 Sk. Súčet vymeriavacích základov je suma 240000 Sk.

Denný vymeriavací základ (Alfa) bude:

240000 Sk deleno 365 dní = 657,5343 Sk

Od 1.1.2006 klesol plat pani Heleny u zamestnávateľa Alfa na 5000 Sk mesačne (prešla na skrátený – štvrtinový úväzok)

U zamestnávateľa Beta mala pani Helena príjem mesačne okolo 25000 – 26000 Sk. Pri platení poistného u zamestnávateľa Beta sa samozrejme rešpektovali ustanovenia § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta (viď predošlý príklad). Keďže vymeriavací základ u zamestnávateľa Beta bol vyšší ako u zamestnávateľa Alfa, prednostne sa platilo poistné u zamestnávateľa Beta. V čase od 1.1.2006 to bola maximálna možná suma 23738 Sk a v čase od 1.7.2006 do 30.9.2006 maximálna možná suma 25911 Sk. V súčte šlo o sumu základu 220161 Sk.

Denný vymeriavací základ (Beta) bude:

220161 Sk deleno 273 dní = 806,4506 Sk

Úhrn oboch denných vymeriavacích základov (Alfa, Beta) je suma 1463,9849 Sk.

Pani Helena bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu oboch denných vymeriavacích základov, teda 805,19 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor a bude približne 24500 Sk).

Tu už možno hovoriť o „dvojnásobnom“ materskom. Príklad 9. dokazuje, že sa to dá dosiahnuť pri viacerých nemocenských poisteniach s rôznymi rozhodujúcimi obdobiami.

Pokračovanie nájdete tu:
http://www.porada.sk/t31666-materske-od-1-8-2006-cast-vii.html
takaJanka
08.09.06,09:36
Príklad 8.
Pani Gabriela je nemocensky poistená ako zamestnanec v spoločnosti Alfa od 1.1.2003.
Pani Gabriela má aj druhý pracovný pomer, a to v spoločnosti Beta od 1.7.2005. Ako zamestnanec v pracovnom pomere je nemocensky poistená aj u zamestnávateľa Beta.
Na materské nastupuje od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca z oboch zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo v oboch zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006.
Pozn. Ak by napr. zamestnanie v spoločnosti Beta začalo až od 1.7.2006, tak nemocenské poistenie u zamestnávateľa Beta by dňa pôrodu trvalo len 134 dní (od 1.7.2006 do 14.11.2006 vrátane). Nie je vylúčené, že v takomto prípade by Sociálna poisťovňa odmietla uznať nárok na materské z nemocenského poistenia u zamestnávateľa Beta, s odvolaním sa na § 48 ods.2.

Môžem potvrdiť odmietnutie nároku na materské - ešte pred otehotnením som mala
dvoch zamestnávateľov, jedného (A) na plný uväzok, druhého (B) na polovičný.
(pred nástupom do zamestnania A som bola niekoľko rokov na plný úväzok u zamestnávateľa B, bez prerušenia).
Práve kvôli tehotenstvu som musela zredukovať celkové pracovné nasadenie a približne 4 mesiace pred nástupom na MD som u zamestnávateľa A dala výpoveď a nechala som si už iba zamestnanie B kde som až do nástupu na MD zostala na polovičný úväzok (v opačnom prípade mi lekárka "hrozila" vypísaním na PN, pri ktorej by som nemohla pracovať vôbec). Pri nástupe na MD som bola teda nemocensky poistená už iba u zamestnávateľa B (v trvaní niekoľko rokov), ale počet dní nemocenského poistenia u zamestnávateľa A bolo iba 240 dní, čo bolo dôvodom, že mi Soc. poisťovňa uznala materské vypočítané iba zo zamestnania B, navyše iba z polovičného úvazku. Priznám sa že mi to pripadalo nespravodlivé, hoci to bolo
podľa § 48 ods.2. zákona.

Veľmi rada by som sa Vás opýtala, či je ešte možné niekde žiadať o opätovné posúdenie nároku.
Ďakujem Vám!
ajobs
08.09.06,09:46
Príklad 8.
Pani Gabriela je nemocensky poistená ako zamestnanec v spoločnosti Alfa od 1.1.2003.
Pani Gabriela má aj druhý pracovný pomer, a to v spoločnosti Beta od 1.7.2005. Ako zamestnanec v pracovnom pomere je nemocensky poistená aj u zamestnávateľa Beta.
Na materské nastupuje od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca z oboch zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo v oboch zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006.
Pozn. Ak by napr. zamestnanie v spoločnosti Beta začalo až od 1.7.2006, tak nemocenské poistenie u zamestnávateľa Beta by dňa pôrodu trvalo len 134 dní (od 1.7.2006 do 14.11.2006 vrátane). Nie je vylúčené, že v takomto prípade by Sociálna poisťovňa odmietla uznať nárok na materské z nemocenského poistenia u zamestnávateľa Beta, s odvolaním sa na § 48 ods.2.

Môžem potvrdiť odmietnutie nároku na materské - ešte pred otehotnením som mala
dvoch zamestnávateľov, jedného (A) na plný uväzok, druhého (B) na polovičný.
(pred nástupom do zamestnania A som bola niekoľko rokov na plný úväzok u zamestnávateľa B, bez prerušenia).
Práve kvôli tehotenstvu som musela zredukovať celkové pracovné nasadenie a približne 4 mesiace pred nástupom na MD som u zamestnávateľa A dala výpoveď a nechala som si už iba zamestnanie B kde som až do nástupu na MD zostala na polovičný úväzok (v opačnom prípade mi lekárka "hrozila" vypísaním na PN, pri ktorej by som nemohla pracovať vôbec).Pri nástupe na MD som bola teda nemocensky poistená už iba u zamestnávateľa B (v trvaní niekoľko rokov), ale počet dní nemocenského poistenia u zamestnávateľa A bolo iba 240 dní, čo bolo dôvodom, že mi Soc. poisťovňa uznala materské vypočítané iba zo zamestnania B, navyše iba z polovičného úvazku. Priznám sa že mi to pripadalo nespravodlivé, hoci to bolo
podľa § 48 ods.2. zákona.

Veľmi rada by som sa Vás opýtala, či je ešte možné niekde žiadať o opätovné posúdenie nároku.
Ďakujem Vám!

Je potrebné uviesť podrobnosti, čiže presné dátumy od-do, kedy trvalo aké poistenie, taktiež kedy je nástup na MD a termín pôrodu. Vydala SP k tomuto prípadu rozhodnutie, a je tam aj poučenie o odvolaní ? Kedy to bolo ?
takaJanka
08.09.06,10:33
údaje o mojom zamestaní sú nasledovné:
zamestanie A (štátna služba): 1.4.2003-30.11.2003 (100% úväzok)
zamestanie B (verejná služba): 1.3.2002-31.3.2003 (100% úväzok)
1.4.2003-31.12.2003 ( 50% úväzok)
1.1.2004-19.4.2004/MD ( 100% úväzok)
nástup na MD bol 19.4.2004, termín pôrodu 8.6.2004 (predpokladaný bol 2.6.2004).
Obrátila som sa vtedy na SP, ktorá odpovedala, že aj keď mi skončilo
nemocenské poistenie u zamestnávateľa A v ochrannej lehote nie je
možné ho zahrnúť do výpočtu výšky materského pretože mi toto NP
trvalo "iba" 244dní a ku dňu nástupu na MD nie je aktuálne.
Výsledkom bolo, že aj keď som pracovala na 150% úväzok (od 1.4.2003-30.11.2003) a predtým aj potom na 100% úväzok (1.3.2002-31.3.2003 a 1.1.2004-19.4.2004) dostala som dávky materského výrazne nižšie ako keby som bola zamestnaná celú dobu "iba" na 100%.
takaJanka
08.09.06,10:38
SP vo svojom rozhodnutí neuvádzala nijaké poučenie o rozhodnutí, iba
konštatovala že som podľa § 48 ods.2. zákona nesplnila podmienku.
Jozef Mihál
08.09.06,12:53
Obávam sa, že v tomto prípade je žiadať o o opätovné posúdenie nároku zbytočné.
ajobs
08.09.06,13:04
Skutočne u zamestnávateľa A to bolo obdobie kratšie ako 270 dní, teda SP postupovala v tomto prípade správne.
takaJanka
08.09.06,15:36
predsa len by som ešte raz reagovala k nesplnenej podmienke na vznik nároku:

ustanovenie § 48 zákona predsa tvrdí že:
"Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby."
Ja som bola nemocensky poistená nepretržite, t.j. aj za posledné dva roky pred pôrodom 2*365dní, teda viac ako 270 dní, dokonca v určitom období som bola poistená aj od dvoch zamestnávateľov.
Ďalej, podľa ustanovenia § 58 sa "Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia." Toto bol dôvod SP zamietnutia mojej žiadosti.

Ja som sa však snažila upozorniť na ustanovenie § 50 zákona:
"Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak
a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo ..."
Ja som bola v ochrannej lehote (32 ods.2 "Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov."), NP mi zaniklo 30.11.2003, čo som už bola tehotná, ochranná lehota v mojom prípade bola teda do 30.5.2004., keďže termín pôrodu bol 2.6.2004, teda ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom (22.4.2004) som ešte bola v ochrannej lehote. Napriek ustanoveniu § 50 zákona mi SP neuznala nárok na materské. http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
Týmto rozhodnutím som dostala dávky materského výrazne nižšie, napriek tomu, že som bola nepretržite zamestnaná (a boli za mna platené odvody).
Zdvôvodnenie podľa § 58 chápem, hoci ho považujem za nespravodlivé
z logického hľadiska, ale nesúhlasím, resp. nerozumiem prečo mi SP neuznala nárok na materské podľa § 50 zákona.
Preto by som sa Vás rada ešte raz opýtala, ako mám chápať význam § 50 zákona v mojom prípade a či by bolo možné žiadať prehodnotenie môjho nároku na materské dávky aj zo zaniknutého NP.

Srdečne Vám vopred ďakujem za radu!!!
ajobs
08.09.06,21:58
Janka, rozdeľme problém priznania materského na 2 časti:

1. ak by si bola mala v období 2 rokov pre pôrodom iba jedno nemocenské poistenie zamestnanca (teda iba z jedného zamestnania), počítala by sa podmienka splnenia 270 dní poistenia iba z tohto jedného zamestnania. Taktiež pokiaľ by si mala v tomto období niekoľko zamestnaní za sebou, s tým, že jedno ukončíš a druhé začneš, dni NP by sa ti spočítali. Ale keďže si mala SÚBEŽNE dve zamestnania ( a tým dve nemocenské poistenia ), počíta sa tých 270 dní osobitne z každého poistenia, teda na priznanie materského z oboch potrebuješ splniť podmienku 270 dní poistenia z KAŽDÉHO z nich. V zamestnaní A si bola poistená iba 244 dní,
2. pokiaľ ide o priznanie materského v ochrannej lehote, tam by to bolo v poriadku, pretože v zamestnaní A bola tvoja ochranná lehota až do 30.5.2004, ale keďže si nesplnila podmienku 270 dní, SP ti nepriznala materské z tohto poistenia. Pre priznanie materského je potrebné splniť súčasne obe podmienky+narodenie dieťaťa a starostlivosť o neho.
Je to škoda, dalo sa to naplánovať lepšie.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Jozef Mihál
09.09.06,09:15
Súhlasím s príspevkom Tóna (ajobs).
takaJanka
13.09.06,13:22
Ďakujem za vysvetlenie!
škoda tých chýbajúcich 26dní, mohla som ostať radšej doma na PN, bola by som si oddýchla a ešte by som mala zhruba 2,5krát vyššie materské. Vtedy som netušila že pri súbežných zamestnaniach sa to (270dní) počíta zvlášť (a doteraz nerozumiem v čom sú odvody do SP pri súbežnom zamestnaní "horšie" ako za sebou odvody do SP z dvoch po sebe nasledujúcich zamestnaní, veď máme jednu SP).
Asi sa musím zmieriť s tým, že som viacej pracovala a menej dostala. Takéto my máme spravodlivé Slovensko.
:-I
Vďaka poraďáci že ste aspoň vy!
Anda N.
25.09.06,14:00
Dobry den, pan Mihal, ste absolutne skvely, vdaka za Vase clanky. Poradite aj mne? T.c. poberam rodicovsky prispevok a od 1.1.06 popri tom pracujem ako zemestnanec na stvrtinovy uvazok s platom dajme tomu 10 000. Chcem otehotniet druhykrat, obavam sa ale, ze vzhladom na terajsi ovela nizsi plat budem mat narok na materske uz nie v maximalnej vyske, ako to bolo po prvom porode. Co mam spravit pre to, aby som mala maximalny matersky prispevok aj po druhom porode? Moze ma manzel-zivnostnik "akoze" zamestnat a platit za mna poistne, alebo si ho mam platit sama? Kolko by mal v tom pripade byt mnou zvoleny vymeriavaci zaklad? Co je lepsie? Dakujem.