mimiga
29.05.19,12:51
Dobrý deň mám polovičný Invalidný dôchodok kvôli chrbtici. Momentálne mám zase dosť silné bolesti a problémy s chrbticou. Dozvedela som sa ze keby som išla na pn- ku kvôli chrbtici mohli by mi odobrať invalidný dôchodok nakoľko nemôžem poberať dve sociálne dávky na jednu diagnózu je to pravda? Ďakujem veľmi pekne za odpoved
ivka70
29.05.19,10:55
https://www.socpoist.sk/aktuality-pracujuci-dochodca-moze-poberat-nemocenske-aj-dochodok--ak-sa-stal-praceneschopnym-az-po-priznani-dochodku/48411s66270c?

Pracujúci dôchodca môže poberať nemocenské aj dôchodok, ak sa stal práceneschopným až po priznaní dôchodku

Sociálna poisťovňa upozorňuje, že pracujúci dôchodca v riadnom pracovnom pomere alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba môže poberať súčasne dôchodok a nemocenskú dávku len vtedy, ak mal dôchodok priznaný ešte pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti. Ak mu Sociálna poisťovňa dôchodok (starobný alebo invalidný) prizná až v čase, keď už mu práceneschopnosť trvá, k súbehu výplaty nemocenskej dávky a dôchodkovej dávky dôjsť nemôže – Sociálna poisťovňa začne dôchodok vyplácať až po ukončení poberania nemocenskej dávky.

Sociálna poisťovňa súčasne upozorňuje, že pri práci na základe dohôd mimo pracovného pomeru (dohoda o vykonaní práce alebo dohoda o pracovnej činnosti) žiadny pracujúci dôchodca poistné na nemocenské poistenie od 1. 7. 2018 neplatí, preto mu pri práci na dohodu ani nemôže vzniknúť nárok na dávku nemocenské.
veronikasad
29.05.19,12:43
máš uzatvorenú dohodu alebo pracovnú zmluvu ?
Lívia20
30.05.19,11:38
Ja som živnostníčka a povinne nemocensky poistená. X krát som poberala PN na tú istú diagnózu, na ktorú mi bol priznaný invalidný dôchodok (mám 41% invaliditu). Diagnóza nezohráva žiadnu rolu k priznaniu PN.,