Jozef Mihál
29.08.06,15:03
Príklady 9. a 10.

http://www.porada.sk/t31666-materske-od-1-8-2006-cast-vii.html

...dokazujú, že materské možno „znásobovať“. Aby sme čitateľa neunavovali ďalšími príkladmi „štvornásobku“, „päťnásobku“ atď. povedzme si na tomto mieste, kde sa „znásobovanie“ materského zastaví.

Príklad 11.

Pani Jana má 365 zamestnávateľov, označme ich symbolmi Z1 až Z365. U všetkých zamestnávateľov je zamestnaná od 1.1.2005 prípadne ešte dávnejšie. U všetkých zamestnávateľov má mesačný plat na úrovni maximálneho možného aktuálne platného vymeriavacieho základu, tj. do 30.6.2005 suma 21548 Sk, od 1.7.2005 suma 23738 Sk.

V roku 2005 pritom pracovala takto:

1.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z1, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.

2.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z2, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.

3.1.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z3, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.

Atď. až napokon...

31.12.2005 odpracovala 1 deň v zamestnaní Z365, v ostatných zamestnaniach mala neplatené voľno.

V každom zamestnaní teda odpracovala presne 1 deň, ostávajúce dni mala neplatené voľno. Za 1 deň v každom zamestnaní zarobila približne 21548/30 = 718 Sk, po 1.7.2005 už približne 23738/30 = 791 Sk.

Pri platení poistného na nemocenské poistenie bol dodržaný § 138 ods.12 písm. b) a § 138 ods.16 prvá veta, pretože každý mesiac v súčte z jednotlivých zamestnaní nebol prekročený maximálny možný vymeriavací základ.

Od 1.1.2006 už pani Jana plynulo – bez neplateného voľna – pracuje vo všetkých 365-tich zamestnaniach, všade na skrátený úväzok alebo ako domácky zamestnanec v zmysle § 49 a 52 Zákonníka práce.

Pani Jana nastupuje na materské od 1.10.2006, dátum pôrodu lekár určil na 15.11.2006. Na materské z nemocenského poistenia zamestnanca zo všetkých 365 zamestnaní má nárok – poistenie zamestnanca trvalo vo všetkých zamestnaniach s rezervou viac ako 270 dní v období od 15.11.2004 do 14.11.2006 (na dosiahnutie 270 dní bez problémov postačuje obdobie od 1.1.2006).

Rozhodujúce obdobie je vo všetkých 365-tich zamestnaniach podľa § 54 ods.1 predchádzajúci rok, teda rok 2005.


Denný vymeriavací základ určíme vo všetkých zamestnaniach podľa § 55. Spočítame mesačné vymeriavacie základy z ktorých sa odvádzalo poistné na nemocenské poistenie za jednotlivé mesiace roka 2005 a tento súčet vydelíme počtom (kalendárnych) dní roka 2005. Pritom odpočítame dni za ktoré sa neplatí poistné a dni prerušenia nemocenského poistenia.

Denný vymeriavací základ (zamestnanie Z1) bude:

718 Sk (len toľko zarobila v zamestnaní Z1 za celý rok) deleno (365 dní mínus 364 dní neplateného voľna, teda prerušenia nemocenského poistenia) = 718/1 = 718 Sk.

Podobne zamestnania Z2, Z3 atď. Od zamestnania Z182 bude denný vymeriavací základ suma 791 Sk.

Úhrn denných vymeriavacích základov zo všetkých 365 zamestnaní je suma 275502 Sk.

Pani Iveta bude dostávať materské vo výške 55% z úhrnu všetkých denných vymeriavacích základov, teda 151526 Sk na deň (výsledná mesačná suma materského bude približne 4,6 milióna Sk).

Uvedený príklad je samozrejme značne prehnaný ale dokazuje, aké „diery“ sú v súčasnom zákone o sociálnom poistení, pokiaľ ide o výpočet výšky nemocenských dávok všeobecne a výšky materského konkrétne. Ťažko očakávať, že niekto môže skutočne mať 365 zamestnaní. Reálne však ide o inšpiráciu – i dvojnásobná dávka materského predsa poteší.

Koniec (?).
Jozef Mihál
30.08.06,06:44
Dovolím si na tomto mieste pripomenúť bod 1. Etikety Porady:

Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.
halibut
30.08.06,20:15
Pan Mihal pozorne som si precital vas vyklad zakona a j rady co sa tyka optimalizacie vysky materskej, preto skusim realny priklad vysky materskej mojej manzelky, je zamest. ale uz 2 roky je doma s malou dcerkou, cize nemocensky poistena nie je, a podmienku 270 dni nema splnenu. Kedze "pracujeme" na termine porodu na jesen 2007 tak je od 1.9.06 je dobr.nem.poist.(DNP) s max.vym.základom 25911,-, od 1.1.07 bez toho aby prerusila DNP si znizi vym.zaklad na minimum teda asi tych 7600,-, ale podla toho co pisete by mala dostavat max.vysku materskej z titulu DNP kedze vym zakladom bude rok 2006 a platenim toho minima v roku 2007 len bude splnat tu podmienku 270 dni. Ak by sa teda zamestnala mesiac pred nastupom na matersku s prijmom 26000,- a pracovala by tam 1 tyzden a zvysny cas az do nastupu na matersku by cerpala neplatene volno a popri tom by si platila DNP z minima (mozno by uz ani nebolo potrebne) ziskala by vyplatenie materskej zo suctu dvoch max.vym.základov? Ake by vznikli povinnosti vo vztahu k povodnemu zamestnavatelovi od ktoreho nastupila na prvu matersku?
Dakujem za odpoved, mozno to pomoze aj inym poradakom.
Ak je to tak, myslim si ze tieto anomalie v zakone nevydrzia, aj keby nas osobne aj potesili......
ajobs
30.08.06,20:23
Pan Mihal pozorne som si precital vas vyklad zakona a j rady co sa tyka optimalizacie vysky materskej, preto skusim realny priklad vysky materskej mojej manzelky, je zamest. ale uz 2 roky je doma s malou dcerkou, cize nemocensky poistena nie je, a podmienku 270 dni nema splnenu. Kedze "pracujeme" na termine porodu na jesen 2007 tak je od 1.9.06 je dobr.nem.poist.(DNP) s max.vym.základom 25911,-, od 1.1.07 bez toho aby prerusila DNP si znizi vym.zaklad na minimum teda asi tych 7600,-, ale podla toho co pisete by mala dostavat max.vysku materskej z titulu DNP kedze vym zakladom bude rok 2006 a platenim toho minima v roku 2007 len bude splnat tu podmienku 270 dni. Ak by sa teda zamestnala mesiac pred nastupom na matersku s prijmom 26000,- a pracovala by tam 1 tyzden a zvysny cas az do nastupu na matersku by cerpala neplatene volno a popri tom by si platila DNP z minima (mozno by uz ani nebolo potrebne) ziskala by vyplatenie materskej zo suctu dvoch max.vym.základov? Ake by vznikli povinnosti vo vztahu k povodnemu zamestnavatelovi od ktoreho nastupila na prvu matersku?
Dakujem za odpoved, mozno to pomoze aj inym poradakom.
Ak je to tak, myslim si ze tieto anomalie v zakone nevydrzia, aj keby nas osobne aj potesili......

1. DNP nie je potrebné platiť od 1.9.2006 z maxima (pretože by sa muselo platiť aspoň do 31.12.2006,teda 4 mesiace), stačí pred MD ukončiť poistenie z minima a prihlásiť sa z maxima (potom už bude viac ako 25911 Sk, od 1.7.2007 cca 27800 Sk- a stačí platiť veľmi krátko-napr. 1 týždeň), samozrejme vo vhodnej kombinácii so zamestnaním,
2. čo sa týka zamestnania, nepíšete konkrétne údaje o tom, či ešte trvá, a odkedy trvá, takže toto treba doplniť.
3. v zásade kombinácia oboch poistení je možná, ale musí byť z každého z nich dĺžka trvania 270 dní v posledných 2 rokoch.
Jozef Mihál
31.08.06,07:22
Súhlas s Ajobs.

Pokiaľ ide o zamestnanie, chápem to tak, že zamestnaná je ale v súčasnosti je s prvým dieťaťom na rodičovskej dovolenke. Tj. nemocenské poistenie zamestnanca má momentálne prerušené. Podľa § 49a sa však obdobie prerušenia z dôvodu poberania rodič.príspevu započítava do doby nem.poistenia pre účely posúdenia nároku na ďalšie materské.

"§ 49a

Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby."

Preto súhlas s Vašim plánom pokiaľ ide o zamestnanie - treba sa vo vhodný čas pre nástupom na materskú vrátiť do zamestnania a mať tam čím vyšší základ.
ekky
30.10.06,07:04
Dobrý deň chcem poprosiť o radu momentálne mám tri zamestnania
1. od 1.1.2005 na 20 hod. týždenne HM 5000,-SK
2. od 16.8.2006 na 10hod. týždenne HM 3000,.SK
3. od 16.8.2006 na 10 hod. týždenné HM 2500,-SK
a ešte pracujeme na rozšíreni našej rodinky
Čo by bolo pre mňa výhodnejšie príhlásiť sa ako dobrovoľný platca z maxima ešte v roku 2006, alebo si u zamestnavateľov navyšiť mzdy?
Ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
30.10.06,07:10
Aj - aj.

Prihlásiť sa ako dobrovoľne nem.poistená osoba a súčasne si navýšiť mzdy.

Treba si však dobre načasovať rozhodujúce obdobia a pripraviť si scenár platieb v jednotlivých zamestnaniach a v dobrovoľnom poistení. Blížiaci sa koniec roka je na to ideálny.
ekky
30.10.06,08:40
Ešte Vás poprosím , čim viac o tom čítam tak som aj viac popletená
ako dobrovolný platca si môžem platiť z maxima 25911 do 31.12.2006
/aj keď som zamestnaná môže to byť max.čiastka?/ a od
1.1.07 stačí z minima ,lebo rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej bude r.2006?
A ďalej mám aj viacej zamestnaní tak zo všetkých spolu môžem platiť z max.25911,-SK ?

Už asi aj popletene píšem
Jozef Mihál
30.10.06,08:50
ekky, na počudovanie tomu celkom dobre rozumiete.

Rozhodujúce obdobie pre DNP bude skutočne r.2006, takže od 1.1.2007 stačí platiť v DNP nutné minimum.

Avšak v roku 2006 v súčte všetkých zamestnaní plus dobrovoľné nem.poistenie za jeden kalendárny mesiac skutočne nemôžete platiť z vyššieho VZ ako 25911 Sk.

Aby toto ustanovenie zákona bolo dodržané a pritom bolo čo najvyššie materské, je potrebné pohrať sa s neplatenými voľnami v zamestnaniach a vhodne skombinovať platby s neplatenými voľnami. To je už trošku vyššia matematika, ak si ale zo trikrát prečítate sériu článkov k materskému, mali by ste i toto pochopiť.

Držím palce.
ekky
30.10.06,09:05
Ďakujem veľmi pekne už je mi veselšie :-)
luluha
31.10.06,10:16
p. Mihál

všetko som pochopila, je to super vysvetlené, ale ako je to s výpočtom materskej pri kombinácii SZČO a zamestnania. Ja som SZČO povinne NP + DP. Celkovo si odvádzam z maxima 25 911 Sk. Mám nárok aj na vyššiu mateskú keby som to skombinovala so zamestnaním?
Jozef Mihál
31.10.06,10:28
Dá sa to. Stručný návod:

Zamestnanie treba uzavrieť od 1.11.2006. Plat 25911 Sk. Ten aj bude za november 2006 vyplatený a poistné do SP odvedené. Za november odvod SZČO na nemocenské nebude, keďže max. VZ je v súčte 25911 a zamestnanie má prednosť.

V decembri v zamestnaní čerpanie neplateného voľna - v zamestnaní sa nič platiť nebude, ohlási sa prerušenie, ako SZČO platí za december z 25911 Sk.

Od januára 2007 zamestnanie prejde na kratší úväzok, plat povedzme 100 Sk mesačne, z neho odvod, ako SZČO platí z VZ 25911 - plat v zamestnaní.

Nástup na materské na jeseň 2007.

Rozhodujúce obdobie a denný VZ za zamestnanie:

1.11.2006 - 31.12.2006, DVZ = 25911 / 30 (november, december bolo prerušenie)

Rozhodujúce obdobie a denný VZ za SZČO:

Rok 2006, DVZ = suma VZ SZČO za rok 2006/365

Materská bude odhadom cca 25000 mesačne.
Jozef Mihál
31.10.06,10:31
Vo všeobecnosti pre všetkých, čo plánuju materské - koniec roka je najvhodnejšia doba, kedy treba začať podnikať kroky vedúce k čo najvyššiemu materskému - uzavrieť nové pracovné pomery, prihlásiť sa ako dobrovoľne nem.poistená osoba atď. Prečo je to tak, to vám dúfam ukázala séria článkov o materskej.
renkulka
03.11.06,15:35
vážený pán Mihál,
momentálne som na rodičovskej dovolenke.Na budúcu jesen by som chcela nastúpit na MD.Je pre mna vhodné prihlásiť sa do SP teraz v novembri, prípadne v decembri ako dobrovoľne poistená osoba z maximálneho VZ?Mohla by som sa popri tom ešte zamestnať aj u iného zamestnávateľa, bez toho, aby mi vzali rodičovský príspevok?Dokedy potom platiť odovody ako DNP z najvyššieho VZ, do júla 2007 a potom to znížit na minimum až do nástupu na MD?Dakujem za odpoved, prajem pekný den.
Jozef Mihál
03.11.06,18:06
Áno, prihláste sa ešte pred koncom roka na dobrovoľné nem.poistenie a určite si základ 25911 Sk. Následne si k 1.1.2007 zmeňte základ na 7600 Sk.

Ak nastúpite na MD pred koncom roka 2007, rozhodujúce obdobie z dobr.nem.poistenia bude "koniec roka 2006". DVZ sa vypočíta zo základu 25911 Sk. To znamená materské cca 13000 Sk na mesiac. Súčasne budete mať nárok na materské aj z poistenia zamestnanca - z pravdepodobného základu - ak zamestnávateľ potvrdí základ povedzme 25911 Sk, budete mať materské 26000 mesačne.

Ak sa zamestnáte u iného zamestnávateľa, nebudete mať nárok na rodičovský príspevok (za predpokladu, že budete aj pracovať, ale ak u iného zamestnávateľa budete okamžite na rodičovskej dovolenke, tak rodičovský príspevok Vám samozrejme zostane).
renkulka
05.11.06,05:59
Dakujem velmi pekne za odpoved, este som chcela doplnit, že ten rodičovský príspevok mám do 22.6.2007.Potom sa vraciam do prace k svojmu terajšiemu zamestnávateľovi a potom na jesen by som chcela nastúpiť na MD.Bude mat nejaký vplyv koniec RD a opätovný nástup do práce, následne nástup na MD na výpočet materského?Alebo stále bude rozhodujúce obdobie pre mna r.2006 a rok 2007 sa ma netýka.Ešte k tej prvej odpovedi - dokedy potom platiť dobrovoľné poistenie - do dna, ktorý predchádza dni nástupu na MD?
Ešte malé vysvetlenie k tomu druhému zamestnávatelovi-môže mi druhý zamestnávateľ urobiť pracovnú zmluvu teraz od novembra,s tým, že ma zamestáva od 6.11. ale nebudem pracovať,lebo som na RD.Potom za mna neplatí odvody do poistovní a môže mi dat plat 25911 Sk?Ako potom "ošetriť" to, že ma vlastne zamestnal, ale nepracujem, lebo som na RD? Stačí to uviesť v prac.zmluve, že deň nástupu do práce bude deň skončenia RD? Dokedy musím mať u neho prac.zmluvu-min.270 dní?Bude mi aj on vystavovať doklad na výpočet materského? Lebo vlastne do júna 2007 nebude do SP za mna odvádzať nič. Dúfam, že som Vám to jasne napísala, lebo už som z toho popletená aj ja. Dakujem za odpoved a prajem pekný den.
Jozef Mihál
05.11.06,07:56
renkulka, začína toho byť veľa na to, aby sa to dalo konzultovať formou príspevkov na Porade. Ale plán je to pekný.

1. V zamestnaní ste na RD, po 22.6.2007 sa vrátite do práce, na jeseň pôjdete na MD - rozhodujúce obdobie v zamestnaní bude tak či tak rok 2006 a pre výpočet materského zo zamestnania sa použije pravdepodobný denný VZ, keďže ste počas roka 2006 boli na RD a neplatili ste nič.

2. DNP treba mať uzatvorené tak, aby v posledných 2 rokoch pred skutočným dňom pôrodu bolo 270 dní trvania DNP. DNP nemusíte mať až do dňa pôrodu, môžete využiť inštitút ochrannej lehoty. Tá je 6 mesiacov, ak DNP zanikne až v období tehotenstva. Čiže DNP možno ukončiť aj skôr, ale tak, aby to bolo až keď ste tehotná a tak, aby medzi dňom ukončenia DNP a nástupom na MD (8 týždňov pred pôrodom) bolo najviac 6 mesiacov.

3. O tom druhom zamestnaní radšej neuvažujte, ak by ste ho uzavreli tak ako píšete, rozh.obdobie by bol rok 2006, použil by sa pravdepodobný VZ a vznikla by kolízia jednak s prvým zamestnaním, jednak s DNP (kolízia v tom zmysle, že ak máte viac prac.pomerov a k tomu ešte aj DNP, poistné sa platí prednostne zo zamestnania a VZ v súčte za všetko nesmie byť vyšší ako 25911 Sk). Sociálka by to určite nenechala len tak a výsledkom by možno bola ešte menšia materská. Ak to skúsite, urobte to tak ako píšete, ale potom sa prosím nezabudnite ozvať, ako to dopadlo - prispejete do databázy praktických skúseností...
Freddy
05.11.06,09:58
Pekny den prajem,

v prvom rade sa Vam chcem podakovat za tieto analyzy ohladom materskeho, su naozaj poucne a hlavne uzitocne... ;-) Chcel by som sa obratit na Vas s mojim pripadom, aby som predisiel buducim moznym problemom. Momentalny stav je taky, ze moja manzelka je zamestnana, ale momentalne cerpa rodicovsku dovolenku, este az do roku 2008. V roku 2007 planuje znovu nastupit na matersku dovolenku. A teraz podla mna mame 2 moznosti.

1. Ku koncu roka sa nahlasi ako DNP, s vymeriavacim zakladom 25911-VZ zo zamestnania, a od 1.1.2007 znici VZ na minimum. V tomto pripade materska bude vypocitana zo zamestnania + ako DNP zo sumy 25911 Sk.

2. Ku koncu roka nastupi do dalsieho zamestnania, s mesacnou mzdou 25911. Od 1.1.2006 sa zmeni pracovna zmluva na kratsi uvazok (napr. na 100 Sk, ako ste uz uvadzali v jednom pripade), a bude platit NP zo sumy 100 Sk. Materska v tomto pripade bude z noveho zamestnania v maximalnej vyske z VZ 25911 + materska z povodneho zamestnania.

Takze v nasom pripade by bola vyhodnejsie druha alternativa, lebo menej zaplatime na poistnom a napriek tomu viac dostaneme na materske. Je moja uvaha spravna?

Dakujem Vam za odpoved... :-)
Jozef Mihál
05.11.06,12:40
Áno, riešenie č.2 by bolo efektívnejšie.
Freddy
05.11.06,13:02
Áno, riešenie č.2 by bolo efektívnejšie ale pri existencií zamestnania, v ktorom nebude na RD, padá nárok na rodičovský príspevok.

Ďakujem za odpoveď, len nechápem, prečo padá nárok na rodičovský príspevok? Veď podmienkou nároku na RP je len aby sa rodič staral o dieťa a neumiestnil dieťa do školského zariadenia, ale pracovnú činnosť môže vykonávať, nie?
Freddy
05.11.06,13:12
Áno, riešenie č.2 by bolo efektívnejšie ale pri existencií zamestnania, v ktorom nebude na RD, padá nárok na rodičovský príspevok.

Ďakujem za odpoveď, len nechápem, prečo padá nárok na rodičovský príspevok? Veď podmienkou nároku na RP je len aby sa rodič staral o dieťa a neumiestnil dieťa do školského zariadenia, ale pracovnú činnosť môže vykonávať, nie?
Jozef Mihál
06.11.06,06:51
Ospravedlňujem sa a zároveň opravujem svoj predošlý príspevok (stále mám zafixované, že počas poberania RP by sa zarábať nemalo - čo sa však k 1.9.2005 zmenilo). Áno, pokiaľ sa rodič o dieťa riadne stará, prípadne zabezpečí riadnu starostlivosť inou fyzickou alebo právnickou osobou (ktorá nie je dotovaná štátom) má nárok na RP a to aj keď pracuje.
Freddy
06.11.06,06:57
Nič sa nestalo.... Ďakujem Vám ešte raz za pomoc.
Rišinko
06.11.06,12:03
Vážený pán Mihál,
momentálne som na rodičovskej dovolenke. V januári 2007 mám ísť na MD. Oplatilo by sa mi ešte teraz v novembri prihlásiť sa v SP ako DNP?
filka
06.11.06,12:53
No ja mám podobnú otázku,sestra je na rodičovskej dovolenke do 8.1.2007,nástup na materskú má 15.2.2007.
Akurát 7.10.2006 nastúpila do práce ale hneď išla aj na PN.Čiže toto obdobie bude mať prerušenie?a ak bude maródiť až do nástupu na materskú z čoho sa jej bude počítať materská?
Ide vlastne o reťazovité pôrody,teda rodičovská dovolenka je prerušenie?A ak nemá 270 dní poistenia,tak pôjde rovno na rodičovský príspevok?
Jaj,mám v tom asi trochu chaos.
Manual
06.11.06,15:45
Vážený pán Mihál,
momentálne som na rodičovskej dovolenke. V januári 2007 mám ísť na MD. Oplatilo by sa mi ešte teraz v novembri prihlásiť sa v SP ako DNP?
Súčasne platný zákon vyžaduje 270 dní poistenia počas posledných dvoch rokov. Ak nie ste doteraz DN-poistená a prihlásili by ste sa v 11/06, tak nenaplníte zákonom predpísaný počet 270 dní DNP do dňa pôrodu, takže sa vám to z dôvodu "vylepšenia" materskej neoplatí. Ale môžete uvažovať o DNP pri OČR.
p. Mihál možno doplní
Pekný deň...
Manual
06.11.06,15:51
Pre Rišinko:
v tejto téme je info o DNP a "ošetrovačke" od ajobs
http://www.porada.sk/t34379-dpo-a-nemocenske-od-1-8-2006-a.html#post318533
Rišinko
06.11.06,17:00
Ďakujem pekne za vysvetlenie. Pekný večer
danielko
06.11.06,17:37
Dobrý deň,

chcem Vás poprosiť o radu: zamestnankyňa nastupuje na MD v apríli 2007. K 15.11.2006 zmení zamestnávateľa s mac. VZ. Približne k 10.12.2006 nastúpi na PN, kde bude až do nástupu na MD. Z čoho sa jej bude počítať materská?
Pochopila som to správne tak, že materská sa jej bude počítať z posledného zamestnania a PN nemá vlastne na výpočet materskej vplyv?
elizabet100
07.11.06,09:13
Dobrý deň pán Mihál.

Som zamestnaná od apríla 2004 až do súčastnosti v jednej firme. Môj hrubý príjem je 15.000,- Sk mesačne. Zároveň som dobrovolne nemocensky poistená s VZ 10.000,- Sk od 1. apríla 2005.
Momentálne som v 8. týždni tehotenstva, predpokladaný termín pôrodu 21.6.2007. Čo môžem urobiť v mojom prípade pre získanie čo najvyššej materskej? Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň.
Jozef Mihál
07.11.06,10:39
Prosím všetkých, ktorí sa pýtajú alebo chcú spýtať na to, čo majú robiť na zvýšenie svojej materskej, aby si najskôr 3 x prečítali seriál "Materské..." a až potom sa pýtali.

Mojou snahou bolo naučiť vás chytať ryby, nie ich chytať za vás...
dogicka
09.11.06,17:20
Pán Mihál, vaše príspevky sú vynikajúce, ďakujem za váš čas.... Prečítala som si všetko a chcela by som len odsúhlasiť môj "plán":
Som SZČO, povinnosť platiť do SP mi vznikne 1.7.2007. Na materskú plánujem ísť na jar v roku 2008. Predpokladajme, že termín pôrodu bude 15.5.2008. Naposledy som bola nemocensky poistená v roku 2004 pred prvým pôrodom. Zamestnám sa od 1.12.2006 do 31.8.2007 na skrátený pracovný čas, plat asi 500,- mesačne. Potom sa znova zamestnám od 15.3.2008, plat okolo 28000,-. Týmto by som splnila podmienku na výplatu materského ako zamestnanec a zabezpečila si aj maximálne materské z poistenia zamestnanca.
Ďalej od 1.4.2007 do 30.6.2007 sa prihlásim ako dobrovoľne poistená z maxima (zníženého o 500,- zo zamestnania). Od 1.7.2007 sa budem musieť prihlásiť ako SZČO do 30.9.2007 (živnosť chcem k 30. 9.2007 pozastaviť). Od 1.10.2007 do 31.12.2007 budem znova platiť ako dobrovoľne poistená z maxima, a od 1.1.2008 už budem platiť ďalej ale už len z minima. Tým by som si zabezpečila maximálnu materskú z dobrovoľného poistenia.
Dúfam, že som to napísala prehľadne. Prosím len o odsúhlasenie. Vopred všetkým ďakujem za odpoveď.
Jozef Mihál
09.11.06,17:31
Dobré ale zaplatíte zbytočne veľa. Ešte sa vyjadrím neskôr.
dogicka
10.11.06,12:45
Dobré ale zaplatíte zbytočne veľa. Ešte sa vyjadrím neskôr.

Ďakujem za ochotu.
dogicka
20.11.06,12:42
A ako by som teda mohla zaplatiť menej?
pixel
23.11.06,07:00
Pan Mihal,

mam otazku ktora suvisi mozno len okrajovo. Moja manzelka je na materskej dovolenke od roku 1999 az doteraz (mame 3deti). na matersku dovolenku odisla zo zamestnania kde ju aj nahlasila, pri kazdom narodeni dietata opatovne nahlasila predlzenie materskej zamestnavatelovi. Pred nedavnom nam vsak prisiel list od socialnej poistovni ze aby oznamila skoncenie pracovneho pomeru. Ona vsak ziadny pomer neskoncila a ako sme sa dozvedeli od socialnej poistovni jej zamestnavatel ju ani nenahlasil ze je na materskej, dokonca za nu ani neposielal vykazy na socialnu poistovnu. Pracovnicka soc. poistovni nam povedala ze sa mozeme prihlasit ako dobrovolny poistenec ze to sa da spatne od roku 2004 do teraz. Ako sa vsak da normalne spravit to aby jej zaratali roky aj od 1999 - 2004 kedy za nu zamestnavatel neposielal ziadne vykazy ?
Jozef Mihál
23.11.06,07:12
Ad dogicka:

Som SZČO, povinnosť platiť do SP mi vznikne 1.7.2007. Na materskú plánujem ísť na jar v roku 2008. Predpokladajme, že termín pôrodu bude 15.5.2008.

Naposledy som bola nemocensky poistená v roku 2004 pred prvým pôrodom. Zamestnám sa od 1.12.2006 do 31.8.2007 na skrátený pracovný čas, plat asi 500,- mesačne. Potom sa znova zamestnám od 15.3.2008, plat okolo 28000,-. Týmto by som splnila podmienku na výplatu materského ako zamestnanec a zabezpečila si aj maximálne materské z poistenia zamestnanca.

Súhlas.

Ďalej od 1.4.2007 do 30.6.2007 sa prihlásim ako dobrovoľne poistená z maxima (zníženého o 500,- zo zamestnania).

Prihláste sa, ale s minimálnym VZ. Zbytočne budete platiť z maxima.

Od 1.7.2007 sa budem musieť prihlásiť ako SZČO do 30.9.2007 (živnosť chcem k 30. 9.2007 pozastaviť).

Súhlas.

Od 1.10.2007 do 31.12.2007 budem znova platiť ako dobrovoľne poistená z maxima,...

Prihláste sa až pred koncom roka 2007 a s maximálnym VZ, aby ste neplatili zbytočne veľa.

...a od 1.1.2008 už budem platiť ďalej ale už len z minima.

Súhlas.

Tým by som si zabezpečila maximálnu materskú z dobrovoľného poistenia.

Súhlas. Treba pozorne spočítať dobu dobrovoľného nem.poistenia, aby to bolo 270 dní.
Jozef Mihál
23.11.06,07:13
pixel, dobrovoľné nem.poistenie spätne sa uzatvoriť nedá, to ide len pokiaľ ide o dobrovoľné dôchodkové poistenie.

V danom probléme je vina na strane zamestnávateľa, nech to on dá do poriadku.
pixel
23.11.06,07:32
pixel, dobrovoľné nem.poistenie spätne sa uzatvoriť nedá, to ide len pokiaľ ide o dobrovoľné dôchodkové poistenie.

V danom probléme je vina na strane zamestnávateľa, nech to on dá do poriadku.

problem je v tom ze ten zamestnavatel nereaguje na ziadne vyzvy od socialnej poistovne :(
henriettka
23.11.06,13:57
Dobrý deň pán Mihál,
v apríli 2007, ak všetko pojde podla planu, by som mala nastupit na MD. Velmi by som vas prosila, aby ste mi odobrili moj plan na ziskanie vacsieho materského. Som dlhodobo zamestnaná v zamestnaní č.1, t.j. splnam podmienku 270 dni poistenia. Dna 30.11.2006 ukončím zamestnanie v spomínanom zamestaní č.1 a 1.12.2006 nastúpim do zamestania č.2 s max.VZ. Od 1.1.2007 budem mat v zamestnaní č.2 neplatené volno dlhodobé. Dňa 1.1.2007 nastúpim opat do zamestnania č.1 s max. VZ kde zotrvám až do nástupu na MD. Budem mat nárok na MD vo výške 55% z VZ z oboch zamestnaní, t.j. 2x MAX alebo je v tom nejaký zádrhel kt. som pri čítaní Vašich príspevkov nepostrehla, napr. splnenie podmienky 270 dní aj v zamestaní č. 2? Ďakujem vopred za skorú odpoved.
Vikt
23.11.06,15:14
Vyhodnejsie je podla slov p. Mihala v co najkratsie obdobie s najvacsim moznym VZ a v co najviac poisteni - samozr.pri dodrzani 270 dni a max.VZ v danom mesiaci. A co taky plan?

Zamestnanie A od roku 2003. V zamestnani A v 12/2006 neplatene volno, o ktore sa krati pocet kalendar.dni na vypocet VZ.
HM za 1-11/06 202000/334*55% = 332,6347.

Zaroven od 9/2006 je osoba dobrovolne poistena na 8600 /do max VZ/.V 12/2006 sa odhlasi z VZ 8600 a prihlasi sa na VZ 21400. Podla vyjadrenia Soc.poist. sa odhlaskou /nie zmenou VZ v registracnom liste/ VZ pocita takto: 21400/31*55% = 379,6774. Tou zmenou by SP pocitala VZ + pocet dni od 9/2006-12/2006. Od 1.1.2007 sa opat zmeni VZ na minimum do obdobia, aby bolo splnenych 270 dni.

Kedze v 12/06 je v zamestnani A neplatene volno, uzatvori sa prac.pomer v zamestnani B s platom 18 000. Od 8.12.2006 +270 dni si zoberie nepl.volno /NV/ v B a po splneni podmienky 270 dni ukonci PP.Takze plat /VZ/ za obdobie 1-7.12.06 cca 4 511.
Vypocet 4511/31-24 NV*55% = 354,4357

Snazim sa mojej znamej najst kombinaciu ziskania najvacsej materskej podla jej moznosti /NV,novy PP/ a tato alternativa /ked som vsetko od p.Mihala pochopila spravne/ mi vychadza ako najvyhodnejsia.
Sumar VZ je 1066,7478 * 31 kal.mesiac = 33 069 - slusna materska,nie? V samotnom z-ni A by dostala zalostnych 10 311. Naklad na dosiahnutie takejto materskej je smiesnych 8 932,00 a to som uz pocitala vsetko co by stratila pri NV napr.stravne listky v zamestnani A.
Tak nech to este niekto odsuhlasi,ci je moje uvazovanie spravne /viac hlav, viac rozumu .../ Nech si ostatni pomozu aj takymto prikladom, ked rady,clanky .... od p. Mihala, kt. bolo neurekom nestacia.
ajobs
23.11.06,16:41
Dobrý deň pán Mihál,
v apríli 2007, ak všetko pojde podla planu, by som mala nastupit na MD. Velmi by som vas prosila, aby ste mi odobrili moj plan na ziskanie vacsieho materského. Som dlhodobo zamestnaná v zamestnaní č.1, t.j. splnam podmienku 270 dni poistenia. Dna 30.11.2006 ukončím zamestnanie v spomínanom zamestaní č.1 a 1.12.2006 nastúpim do zamestania č.2 s max.VZ. Od 1.1.2007 budem mat v zamestnaní č.2 neplatené volno dlhodobé. Dňa 1.1.2007 nastúpim opat do zamestnania č.1 s max. VZ kde zotrvám až do nástupu na MD. Budem mat nárok na MD vo výške 55% z VZ z oboch zamestnaní, t.j. 2x MAX alebo je v tom nejaký zádrhel kt. som pri čítaní Vašich príspevkov nepostrehla, napr. splnenie podmienky 270 dní aj v zamestaní č. 2? Ďakujem vopred za skorú odpoved.

Nie, nebudeš mať nárok na 2x materské, pretože v zamestnaní č.2 nesplníš podmienku 270 dní poistenia, pretože pri súbehu 2 zamestnaní ( 2 poistení ) musí byť splnená podmienka 270 dní v každom v nich.
Jozef Mihál
23.11.06,16:46
Súhlasím s Tónom
ajobs
23.11.06,16:55
Vyhodnejsie je podla slov p. Mihala v co najkratsie obdobie s najvacsim moznym VZ a v co najviac poisteni - samozr.pri dodrzani 270 dni a max.VZ v danom mesiaci. A co taky plan?

Zamestnanie A od roku 2003. V zamestnani A v 12/2006 neplatene volno, o ktore sa krati pocet kalendar.dni na vypocet VZ.
HM za 1-11/06 202000/334*55% = 332,6347. Súhlas, to je OK.

Zaroven od 9/2006 je osoba dobrovolne poistena na 7600 /do max VZ/. V 12/2006 sa odhlasi z VZ 7600 a prihlasi sa na VZ 21400 - prečo nie 25.911 SK ?. Podla vyjadrenia Soc.poist. sa odhlaskou /nie zmenou VZ v registracnom liste/ VZ pocita takto: 21400/31*55% = 379,6774. Potom DVZ=25.911/31=835,8388 Sk*0,55=459,71 Sk. Tou zmenou by SP pocitala VZ + pocet dni od 9/2006-12/2006. Od 1.1.2007 sa opat zmeni VZ na minimum do obdobia, aby bolo splnenych 270 dni.

Kedze v 12/06 je v zamestnani A neplatene volno, uzatvori sa prac.pomer v zamestnani B s platom 18 000. Od 8.12.2006 +270 dni si zoberie nepl.volno /NV/ v B a po splneni podmienky 270 dni ukonci PP.Takze plat /VZ/ za obdobie 1-7.12.06 cca 4 511.
Vypocet 4511/31-24 NV*55% = 354,4357
Takto to nemôže byť, pretože v 12/06 platí DNP z maxima 25.911 Sk. Ak by uzatvorila PP v zamestnaní B s VZ 18.000 Sk, mohlo by byť DNP iba 25.911-18.000=7.600 Sk. Naviac v zamestnaní B by musela pokračovať aj v roku 2007, pretože AJ ZO ZAMESTNANIA B MUSÍ SPLNIŤ PODMIENKU 270 DNÍ NEMOCENSKÉHO POISTENIA.

Snazim sa mojej znamej najst kombinaciu ziskania najvacsej materskej podla jej moznosti /NV,novy PP/ a tato alternativa /ked som vsetko od p.Mihala pochopila spravne/ mi vychadza ako najvyhodnejsia.
Sumar VZ je 1066,7478 * 31 kal.mesiac = 33 069 - slusna materska,nie? V samotnom z-ni A by dostala zalostnych 10 311. Naklad na dosiahnutie takejto materskej je smiesnych 8 932,00 a to som uz pocitala vsetko co by stratila pri NV napr.stravne listky v zamestnani A.
Tak nech to este niekto odsuhlasi,ci je moje uvazovanie spravne /viac hlav, viac rozumu .../ Nech si ostatni pomozu aj takymto prikladom, ked rady,clanky .... od p. Mihala, kt. bolo neurekom nestacia.
Najlepšia alternatíva je v tomto prípade 1 zamestnanie a 1 DNP z maxima, čo bude znamenať materské 23.770-24.560 SKK.
Kája.
23.11.06,20:09
Dobrý deň, mám otázku. Jedna známa pracovala v roku 2005 na kratší pracovný úväzok 4 hod. denne za min. mzdu, v roku 2006 bola už zamestnaná na 8 hod., otehotnela a momentálne ja na PN. Sociálna poisťovňa je vypočítala PN 76,- Sk/deň. Ja som jej poradila, aby prerušila PN, dala u zamestnávateľa výpoveď, zamestnala sa u druhého zamestnávateľa z max. VZ, pracovala aspoň mesiac a potom znovu nastúpila na PN a následne materskú. Poradila som jej správne? Ďakujem
Jozef Mihál
23.11.06,20:22
Poradili ste jej veľmi správne.

Mimochodom, výpoveď možno dať aj v "PN stave" a takisto nastúpiť do zamestnania možno aj v "PN stave".
Simonab
24.11.06,11:00
Chcem sa poďakovať Jožkovi Mihálovi a Tonkovi-Ajobs. Vďaka vašim článkom a príspevkom sa nám podarilo pomôcť dvom mladým rodinkám prilepšiť si na materskej. Vďaka a posielam bodíky.
Jozef Mihál
24.11.06,13:39
Jedného vždy poteší, keď vidí že jeho práca má zmysel.
ajobs
25.11.06,15:24
Súhlasím z Jožkom - veríme, že naše rady budú prospešné.
Vikt
26.11.06,08:55
Pozorne som si precitala odpoved od Tona.
Suhlasim - moze to byt aj podla tvojho navrhu. Poprosim ta, skus sa mi na to Tonko este raz pozriet-vidim tam predsa este priestor na zvysenie materskej o dalsich cca 10 000 oproti tvojmu navrhu.

Zamestnanie A od roku 2003. V zamestnani A v 12/2006 /1.-31.12.06/ neplatene volno, o ktore sa krati pocet kalendar.dni na vypocet VZ.
HM za 1-11/06 202000/334*55% = 332,6347. Súhlas, to je OK. Suhlasim aj ja.

Zaroven od 9/2006 je osoba dobrovolne poistena na 7600 8600 /v zamestnani ma VZ 17300 - prvy plan na zvysenie materskej bol len jedno zamestnanie a DNP/. V 12/2006 sa odhlasi z VZ 7600 8600 a prihlasi sa na VZ 21400 - prečo nie 25.911 SK ?. /21400 preto, lebo bude mat od 1.12.06 druhy pracovny pomer a VZ za 12/06 bude 4511/ Podla vyjadrenia Soc.poist. sa odhlaskou /nie zmenou VZ v registracnom liste/ VZ pocita takto: 21400/31*55% = 379,6774. Potom DVZ=25.911/31=835,8388 Sk*0,55=459,71 Sk. Tou zmenou by SP pocitala VZ + pocet dni od 9/2006-12/2006. Od 1.1.2007 sa opat zmeni VZ na minimum do obdobia, aby bolo splnenych 270 dni.

Kedze v 12/06 je v zamestnani A neplatene volno, uzatvori sa prac.pomer v zamestnani B s platom 18 000. Od 8.12.2006 - 31.8.2007 si zoberie nepl.volno /NV/ v B. 31.8.2007 ukonci pracovny pomer.
Takze plat /VZ/ za obdobie 1-7.12.06 cca 4 511.
Vypocet 4511/31-24 NV*55% = 354,4357
Takto to nemôže byť, pretože v 12/06 platí DNP z maxima 25.911 len z 21 400 Sk. Ak by uzatvorila PP v zamestnaní B s VZ 18.000 Sk, mohlo by byť DNP iba 25.911-18.000=7.600 Sk. /odpracuje len 1.-7.12.06 a na zvysne dni az do 31.8.2007 bude mat NV. Za odpracovanych 5 pracov.dni bude mat VZ 4511/ Naviac v zamestnaní B by musela pokračovať aj v roku 2007 /bude mat pracovnu zmluvu uzavretu od 1.12.06-31.12.07 a NV bude cerpat od 8.12.06-31.8.07 . Podmienku bude mat splnenu, nie?/ , pretože AJ ZO ZAMESTNANIA B MUSÍ SPLNIŤ PODMIENKU 270 DNÍ NEMOCENSKÉHO POISTENIA.


Mam na tuto alternativu excel tabulku. Len bohuzial neviem to vlozit ako prilohu. Tak dufam, ze som to jasne vysvetlila. Riadila som sa len podla odporucania p. Mihala - co najviac poisteni + co najkratsia doba poistenia a najlepsia doba je koniec roka.
Dakujem za cas a ochotu vzniest pripomienky alebo to odsuhlasit.
Jozef Mihál
26.11.06,12:09
K plánu od vikt moje poznámky zelenou.

Zamestnanie A od roku 2003. V zamestnani A v 12/2006 /1.-31.12.06/ neplatene volno, o ktore sa krati pocet kalendar.dni na vypocet VZ.
HM za 1-11/06 202000/334*55% = 332,6347. Súhlas, to je OK. Suhlasim aj ja.

Súhlasím aj ja.

Zaroven od 9/2006 je osoba dobrovolne poistena na 7600 8600 /v zamestnani ma VZ 17300 - prvy plan na zvysenie materskej bol len jedno zamestnanie a DNP/. V 12/2006 sa odhlasi z VZ 7600 8600 a prihlasi sa na VZ 21400 - prečo nie 25.911 SK ?. /21400 preto, lebo bude mat od 1.12.06 druhy pracovny pomer a VZ za 12/06 bude 4511/ Podla vyjadrenia Soc.poist. sa odhlaskou /nie zmenou VZ v registracnom liste/ VZ pocita takto: 21400/31*55% = 379,6774. Potom DVZ=25.911/31=835,8388 Sk*0,55=459,71 Sk. Tou zmenou by SP pocitala VZ + pocet dni od 9/2006-12/2006. Od 1.1.2007 sa opat zmeni VZ na minimum do obdobia, aby bolo splnenych 270 dni.

Môj návrh - odhlásiť sa z DNP a od 18.12.2006 sa znova prihlásiť s VZ 25911 a k 1.1.2007 ohlásiť zmenu VZ na 7600.

Kedze v 12/06 je v zamestnani A neplatene volno, uzatvori sa prac.pomer v zamestnani B s platom 18 000. Od 8.12.2006 - 31.8.2007 si zoberie nepl.volno /NV/ v B. 31.8.2007 ukonci pracovny pomer.
Takze plat /VZ/ za obdobie 1-7.12.06 cca 4 511.
Vypocet 4511/31-24 NV*55% = 354,4357
Takto to nemôže byť, pretože v 12/06 platí DNP z maxima 25.911 len z 21 400 Sk. Ak by uzatvorila PP v zamestnaní B s VZ 18.000 Sk, mohlo by byť DNP iba 25.911-18.000=7.600 Sk. /odpracuje len 1.-7.12.06 a na zvysne dni az do 31.8.2007 bude mat NV. Za odpracovanych 5 pracov.dni bude mat VZ 4511/ Naviac v zamestnaní B by musela pokračovať aj v roku 2007 /bude mat pracovnu zmluvu uzavretu od 1.12.06-31.12.07 a NV bude cerpat od 8.12.06-31.8.07 . Podmienku bude mat splnenu, nie?/ , pretože AJ ZO ZAMESTNANIA B MUSÍ SPLNIŤ PODMIENKU 270 DNÍ NEMOCENSKÉHO POISTENIA.

Môj návrh - zamestnanie B od 1.12. do 8.12., mesačný plat 25911 (bude samozrejme krátený na 8 dní zamestnania) od 9.12. do 31.12. neplatené voľno, od 1.1.2007 prechod na kratší pracovný čas (na čo najkratší) a čo najnižší plat - neplatené voľno byť nemôže, zamestnanie B musí bežať spolu aspoň 270 dní.
mirecB
26.11.06,16:26
Dobry den, moja manzelka je platitelom DNP (zo zakladu 14000Sk) od 28.8.2006 a je tehotna od (alternativa 1 - 7.10.2006) alebo od (alternativa 2 - 14.10.2006). Prosim o vypocet oboch terminov. Mojou otazkou je, ci sa tych 270 dni rata ku dnu nastupu na matersku dovolenku, alebo az ku dnu porodu (podla nasich vypoctov okolo alt.1 - 7.7.2007, alt.2 - 14.7.2007, +-). Ak by nam tych 270 dni nevyslo, je mozne, ze dostane prvu matersku mensiu a potom za zacne zaratavat aj DNP, cize jej dalsia (druha, tretia,...) materska uz bude vyssia? Manzelke konci pracovny pomer vo firme 9.1.2007 a ostane nezamestanana. Mame potom zvysit zaklad DNP na to maximum (?), alebo nam staci pokracovat zo zakladu 14000Sk, tak aby mala co navacsiu matersku? Dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
26.11.06,17:46
mirecB: 270 dní sa počíta k skutočnému dňu pôrodu. Takže nárok na materské z DNP mať bude. Nárok na materské bude mať aj z poistenia zamestnanca - ochranná lehota je 6 mesiacov.

Prečítajte si ešte raz pozorne seriál a bude Vám jasné, čo treba robiť s dobrovoľným nem.poistením. Máte ešte mesiac čas na správne rozhodnutie.

Mojou snahou je naučiť vás ryby chytať...
ajobs
26.11.06,19:07
K plánu od vikt moje poznámky zelenou.

Zamestnanie A od roku 2003. V zamestnani A v 12/2006 /1.-31.12.06/ neplatene volno, o ktore sa krati pocet kalendar.dni na vypocet VZ.
HM za 1-11/06 202000/334*55% = 332,6347. Súhlas, to je OK. Suhlasim aj ja.

Súhlasím aj ja.

Zaroven od 9/2006 je osoba dobrovolne poistena na 7600 8600 /v zamestnani ma VZ 17300 - prvy plan na zvysenie materskej bol len jedno zamestnanie a DNP/. V 12/2006 sa odhlasi z VZ 7600 8600 a prihlasi sa na VZ 21400 - prečo nie 25.911 SK ?. /21400 preto, lebo bude mat od 1.12.06 druhy pracovny pomer a VZ za 12/06 bude 4511/ Podla vyjadrenia Soc.poist. sa odhlaskou /nie zmenou VZ v registracnom liste/ VZ pocita takto: 21400/31*55% = 379,6774. Potom DVZ=25.911/31=835,8388 Sk*0,55=459,71 Sk. Tou zmenou by SP pocitala VZ + pocet dni od 9/2006-12/2006. Od 1.1.2007 sa opat zmeni VZ na minimum do obdobia, aby bolo splnenych 270 dni.

Môj návrh - odhlásiť sa z DNP a od 18.12.2006 sa znova prihlásiť s VZ 25911 a k 1.1.2007 ohlásiť zmenu VZ na 7600.

Kedze v 12/06 je v zamestnani A neplatene volno, uzatvori sa prac.pomer v zamestnani B s platom 18 000. Od 8.12.2006 - 31.8.2007 si zoberie nepl.volno /NV/ v B. 31.8.2007 ukonci pracovny pomer.
Takze plat /VZ/ za obdobie 1-7.12.06 cca 4 511.
Vypocet 4511/31-24 NV*55% = 354,4357
Takto to nemôže byť, pretože v 12/06 platí DNP z maxima 25.911 len z 21 400 Sk. Ak by uzatvorila PP v zamestnaní B s VZ 18.000 Sk, mohlo by byť DNP iba 25.911-18.000=7.600 Sk. /odpracuje len 1.-7.12.06 a na zvysne dni az do 31.8.2007 bude mat NV. Za odpracovanych 5 pracov.dni bude mat VZ 4511/ Naviac v zamestnaní B by musela pokračovať aj v roku 2007 /bude mat pracovnu zmluvu uzavretu od 1.12.06-31.12.07 a NV bude cerpat od 8.12.06-31.8.07 . Podmienku bude mat splnenu, nie?/ , pretože AJ ZO ZAMESTNANIA B MUSÍ SPLNIŤ PODMIENKU 270 DNÍ NEMOCENSKÉHO POISTENIA.

Môj návrh - zamestnanie B od 1.12. do 8.12., mesačný plat 25911 (bude samozrejme krátený na 8 dní zamestnania) od 9.12. do 31.12. neplatené voľno, od 1.1.2007 prechod na kratší pracovný čas (na čo najkratší) a čo najnižší plat - neplatené voľno byť nemôže, zamestnanie B musí bežať spolu aspoň 270 dní.

Súhlasím s Jozefom, no čo, predbehol ma. Pokiaľ ide o kratší pracovný čas, ten už môže byť naozaj minimálny (napr. 1 hodina mesačne), ide len o zachovanie kontinuity pracovného pomeru (čiže nemocenského poistenia zamestnanca). Neplatené voľno nemôže byť, pretože neplatené voľno NIE JE obdobím nemocenského poistenia zamestnanca.
Vikt
27.11.06,09:04
Podla vasich navrhov sa bude materska pocitat takto?

Zamest.A je to jasne 332,6347.

DNP vypocitam 25911//14 dni /18.12.-31.12.06/ x 55% = 1017,9321

Zamest.B 25911/21 prac.dni x 6 odpracovanych - VZ bude 7403.
7403/31-23 /NV od 9.12-31.12./ = 925,3750 x 55% = 508,9562

Dobre to pocitam?
VZ v 12/06 bude mat DNP 25911 + zamest.B 7403 /co vychadza nad max VZ/ ,alebo sa to rata pomerne na dni? A ako sa bude potom pocitat zaplatenie poistneho z DNP za 12/06 - do 17.12.06 s povodneho VZ a od 18.12.06 s VZ 25911?
Priznam sa, ze uz som riadne domotana.
silvuša
27.11.06,13:02
Ako by to bolo v mojom prípade, ked nie som NDP..?
-som zamestnaná u 1 zamestn.od 2.8.2004
-v r.2006 som bola na pn od 11.7.-10.9.2006
-termín pôrodu 6.3.2007
-nástup na MD 23.1.2007
-moja mzda je 8280 sk
-zostala mi dovolenka cca 10 dni

1.Dajme tomu, že zruším PP u súčasného zam., zamestnám sa u nového zam. od 1.1.2007- s tým, že na MD nastupujem toho 23.januára 2007-moja materská by sa rátala z roku 2006, alebo už z roku 2007-od nového zamestnávateľa? Alebo by som mala uzavrieť nový PP už od 1.12.2006? Ktorý postup je lepší?
2.aby som dostala materskú-tých 12 000, musela by som mať dohodnutú mzdu u nového zam. na 25 911-teda na najvyšší vymer.základ?
3.pri sume 25 911-musela by som mať zaplatené všetky fondy aby som splnila podmienku kôly materskej, alebo stačia nejaké konkrétne?
dogicka
27.11.06,13:56
Ad dogicka:

Ďalej od 1.4.2007 do 30.6.2007 sa prihlásim ako dobrovoľne poistená z maxima (zníženého o 500,- zo zamestnania).

Prihláste sa, ale s minimálnym VZ. Zbytočne budete platiť z maxima.


Od 1.10.2007 do 31.12.2007 budem znova platiť ako dobrovoľne poistená z maxima,...

Prihláste sa až pred koncom roka 2007 a s maximálnym VZ, aby ste neplatili zbytočne veľa.

...a od 1.1.2008 už budem platiť ďalej ale už len z minima.

Súhlas.

Tým by som si zabezpečila maximálnu materskú z dobrovoľného poistenia.

Súhlas. Treba pozorne spočítať dobu dobrovoľného nem.poistenia, aby to bolo 270 dní.

Ozývam sa až teraz bola som týždeň mimo. Ďakujem za váš čas, len tejto časti nerozumiem. Rozhodujúce obdobie bude v tomto prípade rok 2007. Vymeriavací základ sa počíta ako "podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia". Teda ak ja budem napr. 4 mesiace platiť z minima a potom sa znova pred koncom roka prihlásim a budem platiť napr. týždeň z maxima nedosiahnem maximálny vymeriavací základ pre výpočet materského. Alebo sa mýlim? Akosi tomuto nerozumiem.
ajobs
27.11.06,20:17
Podla vasich navrhov sa bude materska pocitat takto?

Zamest.A je to jasne 332,6347.

DNP vypocitam 25911//14 dni /18.12.-31.12.06/ x 55% = 1017,9321
VZ bude 25911/31*14=11702 Sk, DVZ=11702/14=835,8388 Sk, z toho 55% je materské z DNP.

Zamest.B 25911/21 prac.dni x 6 odpracovanych - VZ bude 7403.
7403/31-23 /NV od 9.12-31.12./ = 925,3750 x 55% = 508,9562
VZ zo zamestnania B bude 25911/21 pracovných dní*6 odpracovaných dní=7403 Sk, DVZ=7403/8 kalendárnych dní=925,375 Sk, ale maximum môže byť za december 2006 suma 835,8388 Sk, z toho 55% je materské zo zam.B.

Dobre to pocitam?
VZ v 12/06 bude mat DNP 25911 + zamest.B 7403 /co vychadza nad max VZ/ ,alebo sa to rata pomerne na dni? A ako sa bude potom pocitat zaplatenie poistneho z DNP za 12/06 - do 17.12.06 s povodneho VZ a od 18.12.06 s VZ 25911?
Priznam sa, ze uz som riadne domotana.

Takže spolu DVZ SUM=(604,7905+835,8388+835,8388)*0,55 = 2276,4681*0,55 = 1252,06 Sk. To je materské na 1 deň, potom sumárne materské je závislé od počtu dní v mesiaci.
ajobs
27.11.06,20:28
Ako by to bolo v mojom prípade, ked nie som NDP..?
-som zamestnaná u 1 zamestn.od 2.8.2004
-v r.2006 som bola na pn od 11.7.-10.9.2006
-termín pôrodu 6.3.2007
-nástup na MD 23.1.2007
-moja mzda je 8280 sk
-zostala mi dovolenka cca 10 dni

1.Dajme tomu, že zruším PP u súčasného zam., zamestnám sa u nového zam. od 1.1.2007- s tým, že na MD nastupujem toho 23.januára 2007-moja materská by sa rátala z roku 2006, alebo už z roku 2007-od nového zamestnávateľa? Alebo by som mala uzavrieť nový PP už od 1.12.2006? Ktorý postup je lepší?
2.aby som dostala materskú-tých 12 000, musela by som mať dohodnutú mzdu u nového zam. na 25 911-teda na najvyšší vymer.základ?
3.pri sume 25 911-musela by som mať zaplatené všetky fondy aby som splnila podmienku kôly materskej, alebo stačia nejaké konkrétne?

1. Je možné ukončiť starý PP 31.12.2006 a uzatvoriť nový PP od 15.1.2007. Zamestávateľ tým "ušetrí" mzdové prostriedky.
2. Najvyšší VZ musí byť 25911 Sk na mesiac, čiže v prepočte na 6 odpracovaných dní od 15.1.2007 do 22.1.2007 to bude 6760 Sk. DVZ potom bude maximálny 835,8388 Sk, z toho materské je 55%.
3. Áno, všetky fondy pre zamestnanca musia byť zaplatené, ale zo sumy 6760 Sk je to len cca 2380 Sk, takže to je celkom únosné.
ajobs
27.11.06,20:39
Ozývam sa až teraz bola som týždeň mimo. Ďakujem za váš čas, len tejto časti nerozumiem. Rozhodujúce obdobie bude v tomto prípade rok 2007. Vymeriavací základ sa počíta ako "podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia". Teda ak ja budem napr. 4 mesiace platiť z minima a potom sa znova pred koncom roka prihlásim a budem platiť napr. týždeň z maxima nedosiahnem maximálny vymeriavací základ pre výpočet materského. Alebo sa mýlim? Akosi tomuto nerozumiem.

Neviem, k čomu sa táto otázka vzťahuje, či k DNP ?
Ak áno, potom si treba dôsledne prečítať § 54, ods.2 zákona o sociálnom poistení. Totižto, ak budeš platiť dlhé obdobie v roku 2007 DNP z minima (dnes je to 7.600 Sk), potom sa odhlásiš a napr. od 17.12.2007 sa prihlásiš z maxima (predpokladajme, že to bude v tom čase mesačne 27.900Sk, čo predstavuje pri 15 kal. dňoch VZ 13.500 Sk), bude predstavovať RO na výpočet materského dni 17.12.2007-31.12.2007, ďalšie platby v roku 2008 už budú z aktuálnej minimálnej mzdy.
dogicka
28.11.06,12:41
Neviem, k čomu sa táto otázka vzťahuje, či k DNP ?
Ak áno, potom si treba dôsledne prečítať § 54, ods.2 zákona o sociálnom poistení. Totižto, ak budeš platiť dlhé obdobie v roku 2007 DNP z minima (dnes je to 7.600 Sk), potom sa odhlásiš a napr. od 17.12.2007 sa prihlásiš z maxima (predpokladajme, že to bude v tom čase mesačne 27.900Sk, čo predstavuje pri 15 kal. dňoch VZ 13.500 Sk), bude predstavovať RO na výpočet materského dni 17.12.2007-31.12.2007, ďalšie platby v roku 2008 už budú z aktuálnej minimálnej mzdy.

Áno, otázka sa vzťahuje k DPN.


§ 54
(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,

Keď čítam tento paragraf, stále mi vychádza, že pokiaľ budem DNP napr. od 1.2.2007 do 30.6.2007, odhlásim sa a znova sa prihlásim napr. od 15.12.2007 do 31.12.2007 tak rozhodujúce obdobie bude od vzniku nemocenského poistenia t.j. od 1.2.2007 do konca tohto kalendárneho roka. Prosím o vysvetlenie, asi zle čítam. Vopred ďakujem.
jankasm
28.11.06,13:42
Áno, otázka sa vzťahuje k DPN.


§ 54
(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie

a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka,

Keď čítam tento paragraf, stále mi vychádza, že pokiaľ budem DNP napr. od 1.2.2007 do 30.6.2007, odhlásim sa a znova sa prihlásim napr. od 15.12.2007 do 31.12.2007 tak rozhodujúce obdobie bude od vzniku nemocenského poistenia t.j. od 1.2.2007 do konca tohto kalendárneho roka. Prosím o vysvetlenie, asi zle čítam. Vopred ďakujem.

Tým že ukončíš DNP 30.6.2007 a potom sa znovu prihlásiš napr. od 15.12.2007 ti vlastne od toho 15.12.2007 vzniká nové nemocenské poistenie. A potom sa ti na zistenie VZ počíta obdobie od vzniku poistenia do konca kalendárneho roka, teda od 15.12.2007-31.12.2007.
Od 1.1.2008 môžeš potom znížiť VZ na minimum, ale už sa neodhlasuj, len zmeň výšku VZ, z ktorého platíš DNP. Keď budeš mať splnenú podmienku 270 dní, môžeš sa odhlásiť.
dogicka
28.11.06,13:49
Ďakujem za vysvetlenie, ja som to pochopila trošku ináč. A ďakujem všetkým za rady, veľmi ste mi pomohli, pán Mihál vaše články o materskom sú super..... Posielam bodíky, prajem pekný deň....
viktora
29.11.06,12:19
ako treba postupovať v prípade, že sa dohodnem s nejakou firmou, ktorá so mnou uzavrie od jan.2007 nový pp-(23.1.nastupujem na md)aby som dosiahla najvyššiu možnú hranicu materskej-viem že vz je 25911..a aby zamestnávateľ za mna zaplatil čo najmenšie odvody-pretože si ich budem platiť ja..?
Manual
29.11.06,12:45
ako treba postupovať v prípade, že sa dohodnem s nejakou firmou, ktorá so mnou uzavrie od jan.2007 nový pp-(23.1.nastupujem na md)aby som dosiahla najvyššiu možnú hranicu materskej-viem že vz je 25911..a aby zamestnávateľ za mna zaplatil čo najmenšie odvody-pretože si ich budem platiť ja..?
To je "čudná otázka" ako treba postupovať. Musí sa postupovať tak ako sa má, nový zamestnávateľ ťa prihlási všade kde má a ty budeš u neho pracovať na základe uzatvorenej pracovnej zmluvy. To je všetko. Alebo treba chodiť s bubnom na zajace... ???
Pekný deň...
jankasm
29.11.06,14:00
ako treba postupovať v prípade, že sa dohodnem s nejakou firmou, ktorá so mnou uzavrie od jan.2007 nový pp-(23.1.nastupujem na md)aby som dosiahla najvyššiu možnú hranicu materskej-viem že vz je 25911..a aby zamestnávateľ za mna zaplatil čo najmenšie odvody-pretože si ich budem platiť ja..?

Súhlasím s Manual.
Ale ak chceš zaplatiť čo najnižšie odvody /keďže ako píšeš náklady na ne si budeš znášať sama/, stačí uzatvoriť ten PP napr. 20.1.2006 s tým, že pracovná zmluva bude na 25911, ale za tie 3 dni do nástupu na MD to nebude taká hrozná suma, ani čo sa týka odvodov. Materské sa ti bude počítať z VZ za tie 3 dni.
Len pozor, tento nový PP nesmie byť uzatvorený súbežne s predchádzajúceim PP, z dôvodu podmienky poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch.
ajobs
29.11.06,21:28
Súhlasím s Manual.
Ale ak chceš zaplatiť čo najnižšie odvody /keďže ako píšeš náklady na ne si budeš znášať sama/, stačí uzatvoriť ten PP napr. 20.1.2006 s tým, že pracovná zmluva bude na 25911, ale za tie 3 dni do nástupu na MD to nebude taká hrozná suma, ani čo sa týka odvodov. Materské sa ti bude počítať z VZ za tie 3 dni.
Len pozor, tento nový PP nesmie byť uzatvorený súbežne s predchádzajúceim PP, z dôvodu podmienky poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch.

No ozaj, viac polopate sa to asi nedalo povedať - pardon, napísať. To chce bod.
Ikka
30.11.06,15:55
Kedze ma tema ohladom materskeho zaujala, presnejsie dosiahnutie materskeho z dvoch poisteni (dobrovolneho aj povinneho), poslala som podobnu otazku do Socialnej poistovne a obratom som dostala odpoved.

Som zamestnaná od 1.1. 2006 a moj pracovny pomer bude trvat do marca 2007. Dalej si platim dobrovol. nemocens. poistenie od 1. 1. 06 a budem si ho platit do 31.12.2006, kedy sa odhlasim. Momentalne som tehotna a datum porodu mam 25 júna 2007. Svoj pracovny pomer koncim 31.marca 2007, nakolko mam zmluvu na dobu urcitu. V apríli 2007 sa opat prihlasim na dobrovol. nemocenské poistenie a chcela by som si platit odvody z max. vymeriavacieho zakladu. Chcem sa teda opytat, z coho sa mi teda bude pocitat materske. Predpokladam, ze rozhodujuce obdobie v ramci mojho pracov. pomeru, teda povinneho nemoc. poistenia, je cely rok 2006. Kedze splnim aj poziadavku 270 dni platenie dobrovolneho nemocenského poistenia, bude sa mi pocitat aj materské z neho? A ake bude rozhodujuce obdobie na dobrovol. nemocenske poistenie? Predpokladam, ze to bude obdobie od 1.4. 2006. Pytam sa preto, lebo mi nie je uplne jasny postup vypoctu v pripade, ak sa jedna o dva druhy nemocenskeho poistenia s roznymi rozhodujuci obdobiami (cize rozhodujuce obdobia sa neprekryvaju, ale vzniknu postupne, pricom obidva dodrzia podmienku 270 dni poistenia).
Konkretne: vymeriavaci zaklad na povin. nemocenske poistenie za rok 2006 je 192 000, cize materske z neho by malo byt cca 8670. Vymeriavaci zaklad z dobrovol. poistenia bude maximalny (teraz 25 911,- , buduci rok neviem), bude sa materske pocitat z neho, cize priblizne 14 000? A posledna otazku, bude materska , ktoru budem dostavat suctom tychto dvoch vypoctov alebo iba z max. vymeriavacieho zakladu, cize priblizne 14 000,- Sk?

Hned na druhy den mi prisla odpoved v tom zmysle, ze materske by sa podla
sucasnej platnej legislativy pocitalo z max. vymeriavacieho zakladu 25 911, to jest bolo by okolo 14000,- Sk.

Ako teda dosiahnut v mojom pripade, aby sa materske vyplacalo z obidvoch poisteni?
Jozef Mihál
30.11.06,17:04
V SP zrejme nepochopili, čo je to rozhodujúce obdobie a ako sa počíta denný vymeriavací základ.

Tak ako to chcete urobiť, vám v zmysle platného zákona skutočne vyjde materské približných 8760 + 14000 Sk mesačne.
jankasm
30.11.06,17:22
Presne tak, súhlasím s p. Mihálom.
Rozhodujúce obdobia sa neprekrývajú, nie je preto žiadny dôvod na to, aby nevyplácali materské z obidvoch poistení keďže podmienka 270 dní poistenia je splnená v obidvoch.
Jozef Mihál
30.11.06,17:33
Treba si uvedomiť (a toto je odkaz pre pracovníkov SP, ktorí toto budú čítať), že nárok na materské sa posudzuje osobitne z každého nemocenského poistenia.

Jednotlivé nemocenské poistenia sú "autonómne" - jediná závislosť je v tom, že ak "bežia súčasne", vtedy nie je možné platiť poistné v úhrne pre všetky poistenia zo základu vyššieho, ako 25911 Sk. To však nie je prípad, týkajúci sa Ikka.
aladin
01.12.06,20:33
Rad by som aj ja prispel otazkou nakolko sa ma uvedena tema tyka. Moja manzelka je v pracovom pomere zavisla cinnost nepretrzite cca 3 roky zamestnavatel A,-v priemere mesacny vymeriavaci zaklad cca 12OOO v roku 2005 v aprili popri tom bola na 7 dni na skrateny uvazok u zamestnavatela B za april vymeriavaci 11000 sk. Od maja 2005 sa stala dobrovolne poistenou osobou vymeriavaci zaklad cca 11000, vtedy som to prepocital tak aby to bol maximalny vymeriavaci zaklad z dobrovolneho a od zamestnavatela A. Od jula tusim ked sa upravoval maximalny vymeriavaci som upravil dobrovolne poistenie na nemocenske na cca 13000 sk tak aby to bolo cosi nad maximum t.j. 25000. Povodne som chcel od 1.1.06 znizit vymeriavaci zaklad na 7600 sk. Moja otazka je ci pri vypocte materskeho sa spocita prijem od zamestnavatela A aj B a aj z dobrovolneho poistenia ? Dosiahnem zvysenie vypoctu materskeho ak od 1.12.06 zvysim vymeriavaci zaklad z dobrovolneho poistenia z 13000 na maximum ? 25000, resp ak ak ju zamestnám ako zamestnavatel C na 6 dni za nejaku sumu ? mam na mysli alikvotnu cast z 25000 na 6 dni. Manzelka by mala nastpit na matersku v 07 juni. Vopred dakujem za Vase vyjadrenia
aladin
01.12.06,20:35
Este ma napadlo mam manzelku pred nastupom na matersku (povodne som chcel) odhlasit z dobrovolneho poistenia a to tak ze pri nastupe na matersku by mala poistenie len od zamestnavatela A
aladin
01.12.06,21:21
Este ma napadla jedna vec ktora sa netyka priamo materskeho ale subehu.Poprosil by som tu pritomny o ich nazor.Som szco -VZ 7600 a zaroven zamestnanec VZ na nemocenske maximalny 25911.v roku 2005 szco tiez minimalny tusim 6500 neskor 6900 ako zamestnanec maximalny. v oktobri som mal osetrovne so synom 10 dni ,po pociatocnom xaose s kladenkami od lekarky som obe kladenky -i ako zamestnanec i ako szco odovzdal na socialnu poistovnu kde mi vyplatili i osetrovne cca 4400 sk mne to vychadzalo tak ze vyplacali z oboch poisteni spolu ale len do maxima t.j. vlastne iba zo zamestnania nakolko davky z nemocenskeho sa prednostne platia zo zavislej cinnosti. Pani na socialnej poistovni mi zaroven povedala ze prave tym ze som presiahol max.vymeriavaci zaklad zamestnanec aj szco spolu je viac ako maximalny mam si poziadat spat o preplatok. Stretol sa z Vas niekto s niecim takym ?
ajobs
02.12.06,11:57
Este ma napadla jedna vec ktora sa netyka priamo materskeho ale subehu.Poprosil by som tu pritomny o ich nazor.Som szco -VZ 7600 a zaroven zamestnanec VZ na nemocenske maximalny 25911.v roku 2005 szco tiez minimalny tusim 6500 neskor 6900 ako zamestnanec maximalny. v oktobri som mal osetrovne so synom 10 dni ,po pociatocnom xaose s kladenkami od lekarky som obe kladenky -i ako zamestnanec i ako szco odovzdal na socialnu poistovnu kde mi vyplatili i osetrovne cca 4400 sk mne to vychadzalo tak ze vyplacali z oboch poisteni spolu ale len do maxima t.j. vlastne iba zo zamestnania nakolko davky z nemocenskeho sa prednostne platia zo zavislej cinnosti. Pani na socialnej poistovni mi zaroven povedala ze prave tym ze som presiahol max.vymeriavaci zaklad zamestnanec aj szco spolu je viac ako maximalny mam si poziadat spat o preplatok. Stretol sa z Vas niekto s niecim takym ?

Áno, o preplatok je možné požiadať SP kedykoľvek, SP do 30 dní peniaze vráti.
aladin
02.12.06,22:44
Poprosil by som o udobrenie spravnosti mojej myslienky ,od veci znalých ktora mi nie je jasne ani po precitani celeho serialu od 1 do 8 od p. mihala a poznamkach a radach ostatnych prispievajucich. Zamestnankyna pracuje u firmy A 5 rokov nepretrzite VZ nizky cosi nad minimalnu mzdu, predpokladany nastup na matersku je marec 2007. Ak by zamestnankyna odisla od firmy A k 15.12.06 a od 16 12.06 by nastupila vo firme B za Max vymeriavaci zaklad a tam bola do 5.1.07 ukoncila by prac.pomer a od 6.1.07 by bola opat vo firme A asi by jej pocitali matersku zo zarobku u firmyA lebo mala prerusenie a odtial nastupuje na matersku t.j. pocitali by VZ na ucely materskeho od 6.1.07 ? alebo to vyriesit sposobom ze u firmy B neukoncit pracovny pomer len preradit na inu pracu za nizsiu mzdu , vtedy by sa pocital VZ od 16.12 do 31.12.06 ?
renkulka
03.12.06,08:06
Podla vasich navrhov sa bude materska pocitat takto?

Zamest.A je to jasne 332,6347.

DNP vypocitam 25911//14 dni /18.12.-31.12.06/ x 55% = 1017,9321

Zamest.B 25911/21 prac.dni x 6 odpracovanych - VZ bude 7403.
7403/31-23 /NV od 9.12-31.12./ = 925,3750 x 55% = 508,9562

Dobre to pocitam?
VZ v 12/06 bude mat DNP 25911 + zamest.B 7403 /co vychadza nad max VZ/ ,alebo sa to rata pomerne na dni? A ako sa bude potom pocitat zaplatenie poistneho z DNP za 12/06 - do 17.12.06 s povodneho VZ a od 18.12.06 s VZ 25911?
Priznam sa, ze uz som riadne domotana.

Vikt,
nebude potom problem z 12/06 kedy bude celý mesiac, čiže 31 dní neplatené voľno? Niečo sa mi marí, že nad 30 dní pracovného voľna sú v Zákonníku práce nejaké podmienky?!
ajobs
03.12.06,16:20
Vikt,
nebude potom problem z 12/06 kedy bude celý mesiac, čiže 31 dní neplatené voľno? Niečo sa mi marí, že nad 30 dní pracovného voľna sú v Zákonníku práce nejaké podmienky?!

Nie sú žiadne špeciálne podmienky.
ajobs
03.12.06,16:24
Poprosil by som o udobrenie spravnosti mojej myslienky ,od veci znalých ktora mi nie je jasne ani po precitani celeho serialu od 1 do 8 od p. mihala a poznamkach a radach ostatnych prispievajucich. Zamestnankyna pracuje u firmy A 5 rokov nepretrzite VZ nizky cosi nad minimalnu mzdu, predpokladany nastup na matersku je marec 2007. Ak by zamestnankyna odisla od firmy A k 15.12.06 a od 16 12.06 by nastupila vo firme B za Max vymeriavaci zaklad a tam bola do 5.1.07 ukoncila by prac.pomer a od 6.1.07 by bola opat vo firme A asi by jej pocitali matersku zo zarobku u firmyA lebo mala prerusenie a odtial nastupuje na matersku t.j. pocitali by VZ na ucely materskeho od 6.1.07 ? alebo to vyriesit sposobom ze u firmy B neukoncit pracovny pomer len preradit na inu pracu za nizsiu mzdu , vtedy by sa pocital VZ od 16.12 do 31.12.06 ?

Áno, správna úvaha je pokračovať vo firme B s tým, že od 16.12.2006 do 31.12.2006 bude maximálny VZ, a od 1.1.2007 sa zmení úväzok (nemusí sa zmeniť nutne mzda) v tejto firme napr. na 1 hodinu mesačne. Potom RO na výpočet materského bude 16.12.-31.12.2006.
mirecB
18.12.06,16:41
mirecB: 270 dní sa počíta k skutočnému dňu pôrodu. Takže nárok na materské z DNP mať bude. Nárok na materské bude mať aj z poistenia zamestnanca - ochranná lehota je 6 mesiacov.

Prečítajte si ešte raz pozorne seriál a bude Vám jasné, čo treba robiť s dobrovoľným nem.poistením. Máte ešte mesiac čas na správne rozhodnutie.

Mojou snahou je naučiť vás ryby chytať...

Dobry den,
cital som vsetky clanky, ale nenasiel som objasnenie toho, co ste mi napisali, cize neviem kolko a kedy mam platit, ci to nejako zmenit, zvysit, znizit... .Prosim Vas o radu, lebo koniec roka sa blizi. Dakujem.
rena112
19.12.06,06:54
Materská. Prosím o pomoc. Zamestnankyňa má prac. zmluvu na KPČ od 4.5.2006 na dobu určitú do 31.12.2006, s hod. mzdou 40,- Sk a súčasne je poberateľkou invalidného dôchodku. Od 14.6.2006 - doteraz je DPN. Medzitým otehotnela a termín pôrodu pripadá na 9.4.2007. Na MD nastúpi 6 týždňov pred pôrodom. V roku 2005 pracovala tiež na pol úväzok, od.1.1.2005 do 20.3.2005 bola PN. Zmluva jej skončila 30.6.2005. Jej vym. základ bol okolo 3400,- Sk. Čo spraviť v jej prípade. Dá sa vôbec niečo?
Má ukončiť PN a od 01.01.2007 uzatvorí novú PZ s vyšším platom? Poraďte !
ajobs
19.12.06,20:49
Materská. Prosím o pomoc. Zamestnankyňa má prac. zmluvu na KPČ od 4.5.2006 na dobu určitú do 31.12.2006, s hod. mzdou 40,- Sk a súčasne je poberateľkou invalidného dôchodku. Od 14.6.2006 - doteraz je DPN. Medzitým otehotnela a termín pôrodu pripadá na 9.4.2007. Na MD nastúpi 6 týždňov pred pôrodom. V roku 2005 pracovala tiež na pol úväzok, od.1.1.2005 do 20.3.2005 bola PN. Zmluva jej skončila 30.6.2005. Jej vym. základ bol okolo 3400,- Sk. Čo spraviť v jej prípade. Dá sa vôbec niečo?
Má ukončiť PN a od 01.01.2007 uzatvorí novú PZ s vyšším platom? Poraďte !

A aký invalidný dôchodok poberá - do 70%, alebo nad 70% ?
Ak ten do 70%, potom stačí uzatvoriť novú pracovnú zmluvu 15.1.2007, a koncom februára ísť na MD. Samozrejme vymeriavací základ bude 25.911 Sk. Malo by to výjsť, pozor na 270 dní.
mony33
20.12.06,19:27
poprosím o radu: som živnostníčka od r.2000, od 1.7.2006 platím povinné minimálne odvody do soc. poisťovne. V júli 2007 mám termín pôrodu, ako mám postupovať, aby som získala čo najväčšiu materskú? Mám sa ešte aj zamestnať? Pomôže to? Ďakujem za odpoveď
ajobs
20.12.06,21:48
poprosím o radu: som živnostníčka od r.2000, od 1.7.2006 platím povinné minimálne odvody do soc. poisťovne. V júli 2007 mám termín pôrodu, ako mám postupovať, aby som získala čo najväčšiu materskú? Mám sa ešte aj zamestnať? Pomôže to? Ďakujem za odpoveď

Obávam sa, že za súčasného stavu už nič nepomôže, pretože 270 dní NP z iného poistenia ako SZČO nestihneš, pomohol by postup, ktorý je uvedený tu http://www.porada.sk/showpost.php?p=348985&postcount=235 , ale bolo by potrebné cca ku koncu februára 2007 zrušiť živnosť, aby si nemala nárok na materské z poistenia SZČO. Je tu však potrebná úzka súčinnosť s lekárom.
martina12
21.12.06,12:19
Som zamestnaná 11 rokov, môj ročný príjem za rok 2006 bude cca 230000,-. V septembri 2007 by som mala mať termín pôrodu. Bolo by dobré prihlásiť sa do SP na DNP v roku 2006? (s akým VZ?) termín 270 dní som zrejme "prešvihla"
ajobs
21.12.06,14:03
Som zamestnaná 11 rokov, môj ročný príjem za rok 2006 bude cca 230000,-. V septembri 2007 by som mala mať termín pôrodu. Bolo by dobré prihlásiť sa do SP na DNP v roku 2006? (s akým VZ?) termín 270 dní som zrejme "prešvihla"

Nestihneš už 270 dní DNP, takže materské mať z tohto nebudeš.
Ale DNP je dobré aj na iné veci, viď články Jozefa Mihála a drak.porada.sk.
Lenka510
22.12.06,07:05
Dobrý deň prečítala som si príspevky od p. Mihála ale mám v tom zmätok. Vo firme A som pracovala od r.2000 do 3/2006 VZ 12500Sk. Vo firme B od 8/2005 do 3/2006 VZ 5750Sk a od 4/2006 sa zvýšil VZ na 20000Sk. Predpokladaná materská od 6,7/2007. Bola by ešte nejaká možnosť zvýšiť si materskú okrem toho, že by som v 4/2006 ukončila PP a od 5/2006 znova uzatvorila s max. VZ 25911Sk, (alebo ak bude od 1.1.2007 iný).
Jozef Mihál
22.12.06,19:20
Lenka510: Iná možnosť reálne nie je, najlepšie je to tak, ako píšete. Suma maximálneho VZ sa bude meniť od 1.7.2007, koľko to bude, budeme vedieť koncom apríla 2007, možno bude rozumné počkať s ukončením/začatím PP na 30.6.2007/1.7.2007

Na MD môžete nastúpiť najneskoršie 6 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu, ale odkladať na poslednú chvíľu sa to neoplatí, to skôr - ísť skôr - od 8-ho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu.
Miriam.x
27.12.06,19:03
Neviete, prosím vás niekto ako to je s materskou v ČR? Moja známa pracuje v ČR, pred pár týždňami zmenila prácu, oficiálne má minimálnu mzdu. Chvíľu na to zistila, že je tehotná.
Budem vám vďačná za každú radu ako sa dá tam trochu prilepšiť materská. Ďakujem.
ajobs
27.12.06,22:26
Neviete, prosím vás niekto ako to je s materskou v ČR? Moja známa pracuje v ČR, pred pár týždňami zmenila prácu, oficiálne má minimálnu mzdu. Chvíľu na to zistila, že je tehotná.
Budem vám vďačná za každú radu ako sa dá tam trochu prilepšiť materská. Ďakujem.

Pozri napr. tu http://www.mpsv.cz/cs/7
Miriam.x
01.01.07,14:49
Pozri napr. tu http://www.mpsv.cz/cs/7
Takže ak tomu správne rozumiem, v prípade, že predtým mala oficiálne celkom slušnú mzdu a teraz je to minimálna, tak sa jej najviac oplatí ísť čo najskôr na PN, pretože každým odpracovaným mesiacom si znižuje materskú?
Ďakujem.
Sia
02.01.07,08:15
p.Mihál,
potreboval by som od Vás radu. Momentálne som SZČO od 1.2.2006 a plánujem, že v roku 2008 asi marec ... by som chcela ísť na materskú.
Nemocenské som si doteraz neplatila, preto sa chcem ísť nahlásiť ako DPO, aby som splnila podmienku 270 dní, ale v máji uvažujem zrušiť živnosť. Bude mať táto skutočnosť na toto nejaký vplyv aj keď budem naďalej DPO, pretože sa pôjdem hlásiť na OUP???
RO je rok 2007, to mi je jasné, ale ako platiť odvody aby som mala nárok na max. materskú? Musím byť prihlásená ako DPO aj v roku 2008 a dokedy ak áno?
Veľmi pekne ďakujem.
Jozef Mihál
02.01.07,08:42
DNP a prihlásenie sa na OÚP spolu žiadny súvis nemajú a neovplyvňujú sa.

Na DNP sa prihláste čím skôr (ale zasa až tak sa ponáhľať netreba, nemyslím tým, že zajtra treba utekať do SP). Zvoľte si základ 7600 Sk.

Pred koncom roka 2007, povedzme v polovici novembra 2007, sa odhlásite z DNP.

Znova sa prihlásite na DNP v priebehu decembra 2007. Zvolíte si maximálny možný VZ aký v tom čase bude možný - odhadom to bude okolo 28000 Sk. Z takéhoto VZ zaplatíte poistné za december 2007. Koncom decembra 2007 súčasne oznámite zmenu VZ od 1.1.2008 na minimum aké bude vtedy platné. Od 1.1.2008 budete platiť z minima. Na materské nastúpite začiatkom roka 2008 - rozhodujúce obdobie pre výpočet materského bude december 2007 - kedy ste platili z maxima. Materské bude okolo 15000 Sk mesačne.
Sia
02.01.07,09:35
Ešte jeden malý dotaz,
takže DNP si budem platiť v priebehu roku 2007,
ale prečo budem pokračovať aj v roku 2008 z minima a dokedy?

A ešte jedna vec v decembri 2007 sa môžem prihlásiť aj trebárs 20. - pričom si dám max. základ, ale vypočítam si len alikvotnú čiastku na úhradu DNP za toto obdobie?
Jozef Mihál
02.01.07,20:30
Ochranná lehota v tehotenstve je 6 mesiacov, takže ak otehotniete a budete mať 270 DNP za sebou, je fakt, že sa môžete z DNP odhlásiť, ušetríte.

K druhej veci - áno, za december 2007 zaplatíte poistné len za alikvótnu časť, podľa toho, kedy presne sa prihlásite, teoreticky stačí prihlásiť sa aj od 31.12. a zaplatiť z maxima pripadajúceho na jeden deň.
renkulka
05.01.07,06:45
Dobrý den, p. Mihál, mám trošku zmätok v mojom poistení a potrebovala by som pomoc.
Od 1.-4.12.06 som DNP zo 7600,-- Sk
Od 5.-31.12.06 som DNP z 25911,-- Sk.
Od 1.1.07 som to znížila znova na 7600,-- Sk.
V zamestnaní A som od 1.-3.12.06 , od 4.12.2006 mám neplatené voľno do 31.12.06.
V zamestnaní B som od 4.-5.12.06, od 6.12.2006 mám neplatené voľno do 31.12.2006.
Na materskú plánujem ísť v 10/06, to znamená pre mna rozhodujúce obdobie 12/06. Celý rok do 11/2006 som bola na rodičovskej dovolenke.
Prosím poradte mi, aký plat musím mat v zamestnaní A a v zamestnaní B, aby som dosiahla maximálnu materskú. Tam je asi problém v tom, že sa mi prelína dátum 5.12. v zamestnaní B s dobrovolným poistením. Ked mám v DNP 5.12. VZ 25911,-- kolko mozem mat v zamestnaní B. Môžem mat aj tam maximum, s tým, že mi vznikne preplatok na poistnom, ale nebudem ho od SP žiadať vrátit? Prosím poradte mi, čo by bolo naj, aby sa situácia zachránila. Velmi pekne dakujem, prajem pekný den.
celestina
05.01.07,20:27
Milí poraďáci viete mi poradiť? Dobrá známa nastupuje 1,2,2007 na materskú. Keďže som čítala vaše skvelé články k téme materská mám otázočku, či si tá moja známa môže dopomôcť k vyžšej sume.
12.2.2001 začala pracovať vo firme A. Počas tohto pracovného pomeru nastúpila na materskú i rodičovskú dovolenku. 31.5.2005 po ukončení rodičovskej dovolenky ukončila pracovný pomer. 3.3.2006 začala pracovať vo firme B kde pracovala do 31.8.2006 /PLAT 8 000,-/. 1,9,2006 nastúpila na rizikové tehotenstvo. Moja otázka znie : ak sa k 20,1,2007 zamestná vo firme C s najvyšším možným platom /25 000/ bude mať nárok na materské z tohto príjmu?
Jozef Mihál
05.01.07,20:48
Áno .
Jozef Mihál
05.01.07,20:56
renkulka: nedá sa byť DNP od 1.12 do 4.12. s VZ 7600 a od 5.12. do 31.12. s VZ 25911.

VZ v DNP musí byť celý mesiac rovnaký.

Ostatné len osobne.
Yano
06.01.07,06:12
Zdravím, má jednu(dve) otázky ohľadom materského.

Manželka (zamestnaná) má mať MD do 23.3.2007.
K 1.3.2007 však plánuje nastúpiť do zamestnania.
Predpokladám, že týmto stráca nárok na poberanie materského.

Na scénu prichádza otec (normálne zamestnaný).
Chcem požiadať zamestnávateľa o poskytnutie RD od toho 1.3.2007.

Má otec právo poberať za obdobie 1.-23.3.2007 materské, alebo len rodičovský príspevok ?


Ešte otázočka ohľadom riadnej dovolenky otca. Na koľko dní dovolenky z roku 2007 mám nárok (normálne mám 25 dní/rok) ak toho 1.3.2007 odídem na RD?


Ďakujem za odpoveď,

Yano
Dapeka
08.01.07,17:50
Som tu nová a skúšam ako sa pridávajú príspevky
Dapeka
08.01.07,18:18
Prepáčte za tú skúšku. V prvom rade, by som veľmi chcela oceniť prácu pána Jozefa Mihála a poďakovať sa za cenné informácie. Prečítala som si vaše príklady a snažila som sa prečítať aj predchádzajúce dotazy a otázky (je toho dosť), či niečo nenájdem aj pre mňa aj som našla ale predsa mám ešte nejaké dotazy. Zaujíma ma to kvoli mojej známej. Takže dôležité údaje:
Zamenstnaná vo firme dlhšie obdobie spĺňa 270 dní.
Termín pôrodu 23.2.06
Dovorovoľne nemocnesky poistená od 28.5.06
Pri DNP splňa tých 270 len len len... ak bude rodiť skorej predpokladám, že to už nestihne ale môže aj prenášať.
Práceneschopná od 17.7.06-21.12.06
Dovolenka 22.12.06-11.1.07
Na materskú ide 12.1.07
Za celý čas prácenoschopnosti si DNP platila a tu je moja otázka. Ako je to pri DNP a práceneschopnosti? Nemala náhodou nárok aj čerpať PN z DNP aj zo zamestnania? Dá sa to prípadne spätne? Bude mať teda nárok na materskú z DNP za predpokladu teda, že bude rodiť toho 23.2. prípadne neskôr aj keď bola na PN?
Predpokladám, že by nemal byť problém keby si DNP v jeden deň zrušila - zanikla a hneď v druhý deň začala s vyšším VZ (jasné bude to vyzerať ako čistá špekulácia, ale ona si nemôže dovoliť mrhať dňami nakoľko jej to vychádza len tak tak.. Zrejme som položila viacero otázok, ale budem veľmi rada a vopred ďakujem za čas ktorý budete venovať odpovedi.
inuska12
08.01.07,20:21
Dobry vecer, precitala som takmer vsetko k tejto teme, vedeli by ste poradit aj mne? od 1.10.2005 som na MD, 15.11.2005 sa nam narodila dcera, teraz som na RD, pred nastupom na MD som bola a stale som zamestnancom, doba neurcita. planujem ist rovno z tejto RD na dalsiu MD, a chcela by som si zvysit mat.prispevok.problem: poistit sa dobrovolne alebo sa formalne zamestnat v bratovej firme v dalsom PP, rusenie sucasneho PP nie je mozne, ale neviem ci sa nam podari otehotniet v 2007 alebo neskor, ako postupovat, ak bude nastup na MD v 2007 alebo v 2008? bude narok na materske aj "zo zamestnania c. 1" aj z DNP alebo iba do stropu v zakone? dakujem
ajobs
08.01.07,20:36
Prepáčte za tú skúšku. V prvom rade, by som veľmi chcela oceniť prácu pána Jozefa Mihála a poďakovať sa za cenné informácie. Prečítala som si vaše príklady a snažila som sa prečítať aj predchádzajúce dotazy a otázky (je toho dosť), či niečo nenájdem aj pre mňa aj som našla ale predsa mám ešte nejaké dotazy. Zaujíma ma to kvoli mojej známej. Takže dôležité údaje:
Zamenstnaná vo firme dlhšie obdobie spĺňa 270 dní.
Termín pôrodu 23.2.06
Dovorovoľne nemocnesky poistená od 28.5.06
Pri DNP splňa tých 270 len len len... ak bude rodiť skorej predpokladám, že to už nestihne ale môže aj prenášať.
Práceneschopná od 17.7.06-21.12.06
Dovolenka 22.12.06-11.1.07
Na materskú ide 12.1.07
Za celý čas prácenoschopnosti si DNP platila a tu je moja otázka. Ako je to pri DNP a práceneschopnosti? Nemala náhodou nárok aj čerpať PN z DNP aj zo zamestnania? Dá sa to prípadne spätne? Bude mať teda nárok na materskú z DNP za predpokladu teda, že bude rodiť toho 23.2. prípadne neskôr aj keď bola na PN?
Predpokladám, že by nemal byť problém keby si DNP v jeden deň zrušila - zanikla a hneď v druhý deň začala s vyšším VZ (jasné bude to vyzerať ako čistá špekulácia, ale ona si nemôže dovoliť mrhať dňami nakoľko jej to vychádza len tak tak.. Zrejme som položila viacero otázok, ale budem veľmi rada a vopred ďakujem za čas ktorý budete venovať odpovedi.

Na PN má z DNP nárok iba po splnení 270 dní poistenia, rovnako aj na materské z tohto poistenia. Ak splní 270 dní do 23.2.2007 (je to 272 dní), potom bude mať nárok na materské z tohto poistenia, inak nie.
renkulka
10.01.07,09:40
Pre p. Mihála od renkulka.
P. Mihál, prosím, ako sa s Vami spojiť, ked ste mi odpísal, že ostatné problémy by ste riešil osobne. Napísať Vám môj e-mail, alebo fax.
Ešte k tomu DNP: 4.12. som odhlásená a 5.12. som prihlásená,len s
maximálnym VZ. Velmi pekne dakujem,prajem pekný den.
Dapeka
10.01.07,17:16
Otázočka ešte prosím.
Ak splní platiteľka DNP podmienku 270 dní a VZ si zmení k 1.2.07 a bude aj rodiť v mesiaci február.. bude sa jej rátať mateské z VZ ktorý si určila k 1.2.07 .. Správne?
ajobs
10.01.07,18:09
Otázočka ešte prosím.
Ak splní platiteľka DNP podmienku 270 dní a VZ si zmení k 1.2.07 a bude aj rodiť v mesiaci február.. bude sa jej rátať mateské z VZ ktorý si určila k 1.2.07 .. Správne?

Áno, bude.
Jozef Mihál
10.01.07,18:48
P. Mihál, prosím, ako sa s Vami spojiť, ked ste mi odpísal, že ostatné problémy by ste riešil osobne.

www.porada.sk/mihal (http://www.porada.sk/mihal)

Pozorne si prosím prezrite všetky sekcie (okrem Tipu dňa).
Yano
11.01.07,06:39
Zatiaľ mi nikto neporadil, preto ešte raz:

Manželka (zamestnaná) má mať MD do 23.3.2007.
K 1.3.2007 však plánuje nastúpiť do zamestnania.
Predpokladám, že týmto stráca nárok na poberanie materského.

Na scénu prichádza otec (normálne zamestnaný).
Chcem požiadať zamestnávateľa o poskytnutie RD od toho 1.3.2007.

Má otec právo poberať za obdobie 1.-23.3.2007 materské, alebo len rodičovský príspevok ?


Ešte otázočka ohľadom riadnej dovolenky otca. Na koľko dní dovolenky z roku 2007 mám nárok (normálne mám 25 dní/rok) ak toho 1.3.2007 odídem na RD?


Ďakujem za odpoveď,

Yano
mirecB
15.01.07,15:38
Dobry den,
mam otazku ohladom nastupu na rizikove tehotenstvo.Moja manzelka je v 4mesiaci tehotenstva a nastupuje na rizikove tehotenstvo.Je stale zamestnana a DNP si plati zatial len cca170dni.Mojou otazkou je, ako sa berie toto rizikove tehotenstvo, je to podobne ako PNka, ze prvych 10dni jej bude platit zamestnavatel a potom socialna poistovna, alebo tu platia ine pravidla?Z DNP este nemame narok, lebo neplatime 270dni.Dakujem za odpoved.
ajobs
15.01.07,21:21
Dobry den,
mam otazku ohladom nastupu na rizikove tehotenstvo.Moja manzelka je v 4mesiaci tehotenstva a nastupuje na rizikove tehotenstvo.Je stale zamestnana a DNP si plati zatial len cca170dni.Mojou otazkou je, ako sa berie toto rizikove tehotenstvo, je to podobne ako PNka, ze prvych 10dni jej bude platit zamestnavatel a potom socialna poistovna, alebo tu platia ine pravidla?Z DNP este nemame narok, lebo neplatime 270dni.Dakujem za odpoved.

Áno, je to normálna PN, takže prvých 10 dní platí zamestnávateľ.
Yano
16.01.07,07:01
Dobry den,
mam otazku ohladom nastupu na rizikove tehotenstvo.Moja manzelka je v 4mesiaci tehotenstva a nastupuje na rizikove tehotenstvo.Je stale zamestnana a DNP si plati zatial len cca170dni.Mojou otazkou je, ako sa berie toto rizikove tehotenstvo, je to podobne ako PNka, ze prvych 10dni jej bude platit zamestnavatel a potom socialna poistovna, alebo tu platia ine pravidla?Z DNP este nemame narok, lebo neplatime 270dni.Dakujem za odpoved.
MirecB,
cele rizikove tehotenstvo je klasicka PN, nic viac. Az v poslednom trimestri, 6 az 8 tyzdnov pred terminom porodu, jej lekar ukonci marodku a vypise na MD. To je vsetko. Aj moja manzelka bola tento pripad.
witch_lucia
17.01.07,09:29
Dobry den,
pytala som sa na moj problem uz na viacerych miestach, dokonca 2x na socialnej poistovni a aj tam som dostala 2x inu odpoved, preto Vas pan Mihal chcem poprosit o radu. Od jula 2004 do oktobra 2004 som pracovala u jedneho zamestnavatela a bez prerusenia som nastupila k dalsiemu zamestnavatelovi od novembra 2004 do oktobra 2006, za toto obdobie som teda bola nemocensky poistena. Od 1. novembra som evidovana na urade prace kde za mna nemocenske neplatia. Nie som ani dobrovolne nemocensky poistena. V decembri som otehotnela a termin porodu mam 3. septembra 2007. Po precitani Vasho clanku mi teda vychadza, ze by som matersku mala dostavat, aj ked nerozumiem paragrafu 50 tohoto zakona?! Prosim Vas pekne, mam teda narok na matersky prispevok, alebo nie?
jankasm
17.01.07,10:07
Dobry den,
pytala som sa na moj problem uz na viacerych miestach, dokonca 2x na socialnej poistovni a aj tam som dostala 2x inu odpoved, preto Vas pan Mihal chcem poprosit o radu. Od jula 2004 do oktobra 2004 som pracovala u jedneho zamestnavatela a bez prerusenia som nastupila k dalsiemu zamestnavatelovi od novembra 2004 do oktobra 2006, za toto obdobie som teda bola nemocensky poistena. Od 1. novembra som evidovana na urade prace kde za mna nemocenske neplatia. Nie som ani dobrovolne nemocensky poistena. V decembri som otehotnela a termin porodu mam 3. septembra 2007. Po precitani Vasho clanku mi teda vychadza, ze by som matersku mala dostavat, aj ked nerozumiem paragrafu 50 tohoto zakona?! Prosim Vas pekne, mam teda narok na matersky prispevok, alebo nie?

Nie som síce p. Mihál ale ak môžem, skúsim odpovedať.
Zamestnaná si bola do októbra 2006, nástup na MD bude zhruba niekedy v druhej polovici júla 2007, podmienka nemocenského poistenia z titulu zamestnanca 270 dní v posledných dvoch rokoch je teda splnená.
Problém je však v tom, že nebudeš zo zamestnania už v ochrannej lehote, teda nárok na materské zo zamestnania mať nebudeš.
Nie si ani DNP, a už 270 dní do septembre nestíhaš, teda ani tu možnosť nie je.
Je však riešenie. Podmienka na získanie materského z titulu zamestnanca je splnená. Problém je len v ochrannej lehote. Takže rada: tesne pred nástupom na MD, stačí kľudne aj 1 deň, sa zamestnať u niekoho známeho s maximálnym VZ. Vznikne nárok na materské z nového zamestnania a teda bude aj počítané z maxima.
Ešte doplním, že kľudne sa to dá urobiť aj skôr, ako pred nástupom na MD, napr. keby si sa dala vypísať na PN. (Keďže si nezamestnaná tak taká nejaká 14000 - ová pénka by ti určite prišla vhod.)
witch_lucia
17.01.07,10:18
Je však riešenie. Podmienka na získanie materského z titulu zamestnanca je splnená. Problém je len v ochrannej lehote. Takže rada: tesne pred nástupom na MD, stačí kľudne aj 1 deň, sa zamestnať u niekoho známeho s maximálnym VZ. Vznikne nárok na materské z nového zamestnania a teda bude aj počítané z maxima.
Ešte doplním, že kľudne sa to dá urobiť aj skôr, ako pred nástupom na MD, napr. keby si sa dala vypísať na PN. (Keďže si nezamestnaná tak taká nejaká 14000 - ová pénka by ti určite prišla vhod.)

Janka, super rada! Len mi teraz prosim porad co z toho vyplynie pre znameho, teda ake povinnosti ho budu cakat, lebo ked ho budem o to prosit, iste ho to bude zaujimat. Zrejme bude musiet za mna platit odvody, teda za ten cas, kym nenastupim na matersku a dalej co? Musi ma mat v evidencii? Kedy sa da potom prac. pomer zrusit, aby ma tam viac nemusel mat? Ake dalsie povinnosti pre neho vyplyvaju?
A este otazocka, ako si to myslela s tym, ze sa to da urobit skor. Dajme tomu by som to urobila v juni, nasledne by som sla na PN a neskor na matersku, co by bolo pre mna fajn, ale co pre neho???
mirecB
17.01.07,18:25
Dobry den, mam este jednu otazku ohladom DNP.Teraz platime DNP mojej manzelke z VZ 14000Sk. Ked pojde na rizikove tehotenstvo a nastupi na PNku, z akeho VZ by ste mi odporucali platit DNP? Je potraba to zvysit, alebo ake kroky by sme mali podniknut, aby sme mali matersku co najvyssiu? Dakujem za odpovede.
jankasm
18.01.07,07:04
Dobry den, mam este jednu otazku ohladom DNP.Teraz platime DNP mojej manzelke z VZ 14000Sk. Ked pojde na rizikove tehotenstvo a nastupi na PNku, z akeho VZ by ste mi odporucali platit DNP? Je potraba to zvysit, alebo ake kroky by sme mali podniknut, aby sme mali matersku co najvyssiu? Dakujem za odpovede.

Úplne by Vám stačilo platiť z minima, 7600. Po splnení podmienky 270 dní poistenia DNP ukončiť a o pár dní znovu prihlásiť, avšak z maximálnym VZ. Ak by na druhý deň nastúpila na materskú alebo na PN tak z maximálneho VZ by ste vlastne zaplatili poistné len za tej 1 deň a materskú aj PN by dostávala z maxima.
jankasm
18.01.07,07:19
Janka, super rada! Len mi teraz prosim porad co z toho vyplynie pre znameho, teda ake povinnosti ho budu cakat, lebo ked ho budem o to prosit, iste ho to bude zaujimat. Zrejme bude musiet za mna platit odvody, teda za ten cas, kym nenastupim na matersku a dalej co? Musi ma mat v evidencii? Kedy sa da potom prac. pomer zrusit, aby ma tam viac nemusel mat? Ake dalsie povinnosti pre neho vyplyvaju?
A este otazocka, ako si to myslela s tym, ze sa to da urobit skor. Dajme tomu by som to urobila v juni, nasledne by som sla na PN a neskor na matersku, co by bolo pre mna fajn, ale co pre neho???

Samozrejme že ťa musí poprihlasovať do poisťovní (ZP + SP) a platiť za teba odvody, preto je najlepšie zamestnať sa len napr. 1-2 dni pred nástupom na PN, aby tie odvody (keďže budú z maxima, momentálne 25911) boli čo najnižšie (väčšinou sa to robí tak, že im potom tie náklady na poistné vrátiš). Keď nastúpiš na MD tak zamestnávateľ len nahlási na SP a ZP začiatok tvojej materskej a tým to vlastne preňho končí. Pracovný pomer môžete ukončiť dohodou kedykoľvek počas MD alebo RD, dovtedy ťa budú len viesť v evidencii, žiadne iné povinnosti.
Teraz rozmýšľam, že keby si chcela nastúpiť ešte pred tým na PN, tak tam by bolo lepšie ten pracovný pomer pred nástupom na PN aj ukončiť, pretože PN platí prvých 10 dní zamestnávateľ.
Takže zamestnať sa, potom PP ukončiť. Po ukončení PP v tehotenstve máš ochrannú lehotu 6 mesiacov, takže ak po ukončení PP nastúpiš na PN alebo na MD do 6 mesiacov, tak tvoja materská bude počítaná z posledného zamestnania.
Dúfam, že som nič nedoplietla. Možno to niekto z odborníkov prečíta, a pridá svoj názor.
Jajka28
18.01.07,08:15
Ahojte som tu prvy krat, tak ak nieco dovrzem tak sa vopred ospravedlnujem.
Chcela by som sa opytat. Od roku 1998 nepretrzite pracujem. v Novembri 2006 som dala vzpoved dohodou. Vypoved mi nadobuda ucinnost 31.01.2007. Od 01.02. 2007 sa idem zaevidovat na UP. Medzicasom som zistila ze som otehotnela. Termin porodu by mal byt okolo 12.9. 2007. Chcela by som sa opytat z akeho obdobia mi bude pocitany prispevok v nezamestnanosti a potom nasledne materska dovolenka.
Verim, ze som to napisala ako tak jasne. Dakujem
ajobs
18.01.07,08:42
Samozrejme že ťa musí poprihlasovať do poisťovní (ZP + SP) a platiť za teba odvody, preto je najlepšie zamestnať sa len napr. 1-2 dni pred nástupom na PN, aby tie odvody (keďže budú z maxima, momentálne 25911) boli čo najnižšie (väčšinou sa to robí tak, že im potom tie náklady na poistné vrátiš). Keď nastúpiš na MD tak zamestnávateľ len nahlási na SP a ZP začiatok tvojej materskej a tým to vlastne preňho končí. Pracovný pomer môžete ukončiť dohodou kedykoľvek počas MD alebo RD, dovtedy ťa budú len viesť v evidencii, žiadne iné povinnosti.
Teraz rozmýšľam, že keby si chcela nastúpiť ešte pred tým na PN, tak tam by bolo lepšie ten pracovný pomer pred nástupom na PN aj ukončiť, pretože PN platí prvých 10 dní zamestnávateľ.
Takže zamestnať sa, potom PP ukončiť. Po ukončení PP v tehotenstve máš ochrannú lehotu 6 mesiacov, takže ak po ukončení PP nastúpiš na PN alebo na MD do 6 mesiacov, tak tvoja materská bude počítaná z posledného zamestnania.
Dúfam, že som nič nedoplietla. Možno to niekto z odborníkov prečíta, a pridá svoj názor.

Janka, súhlasím s tvojím riešením.
jankasm
18.01.07,12:37
Ahojte som tu prvy krat, tak ak nieco dovrzem tak sa vopred ospravedlnujem.
Chcela by som sa opytat. Od roku 1998 nepretrzite pracujem. v Novembri 2006 som dala vzpoved dohodou. Vypoved mi nadobuda ucinnost 31.01.2007. Od 01.02. 2007 sa idem zaevidovat na UP. Medzicasom som zistila ze som otehotnela. Termin porodu by mal byt okolo 12.9. 2007. Chcela by som sa opytat z akeho obdobia mi bude pocitany prispevok v nezamestnanosti a potom nasledne materska dovolenka.
Verim, ze som to napisala ako tak jasne. Dakujem

Podmienky vzniku nároku na podporu spĺňaš (poistená v nezamestnanosti aspoň 3 roky v posledných 4 rokoch). Myslím, že na tlačivo sa vypisujú údaje za posledné 4 roky, neviem presne, tak asi sa aj podpora počíta z príjmu za toto obdobie. Možno poradí v tomto niekto iný.
Čo sa týka MD, tak ak na ňu nenastúpiš do 6 mesiacov (ochranná lehota pre tehotné) od skončenia PP, tak nárok na materské ti nevznikne. Ak by si to stihla tak materské by sa ti počítalo z predchádzajúceho kalendárneho roka, čiže z príjmu za rok 2006.
Ak to nestihneš, tak odporúčam pred nástupom na MD sa zamestnať na 1-2 dni u niekoho známeho s maximálnym VZ. Materská bude potom počítaná z tohto nového príjmu.
ajobs
18.01.07,21:36
Podmienky vzniku nároku na podporu spĺňaš (poistená v nezamestnanosti aspoň 3 roky v posledných 4 rokoch). Myslím, že na tlačivo sa vypisujú údaje za posledné 4 roky, neviem presne, tak asi sa aj podpora počíta z príjmu za toto obdobie. Možno poradí v tomto niekto iný.


Podpora v nezamestnanosti sa počíta z posledných 3 rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných. Ak v tomto období nie sú 3 roky s VZ pre výpočet, vypočíta sa podpora z daného kratšieho obdobia.
Jajka28
19.01.07,06:05
Ok a na ake obdobie mam narok na podporu v nezamestnanosti nakolko som dala vypoved ja.
Vdaka
ajobs
19.01.07,07:55
Ok a na ake obdobie mam narok na podporu v nezamestnanosti nakolko som dala vypoved ja.
Vdaka

Ak spĺňaš horeuvedené kritérium, potom máš nárok na podporu v dĺžke 6 mesiacov. Bez ohľadu na to, kto dal komu výpoveď.
Jajka28
19.01.07,09:49
Dakujem vam vsetkym pomohli ste mi.
mirecB
25.01.07,18:22
Dobry den, pocet 270dni DNP sa pocita pri materskej ku dnu porodu? Nie som si isty, radsej sa pytam. :)
mirecB
25.01.07,18:31
Este mam jednu otazku, ak mi uplinie doba DNP 270dni 27.5.2007 a odhlasim sa, kolko dni mam cakat a znova s prihlasit na DNP s max. VZ? Termin porodu mame priblizne 3.7.2007.Je to nutne zahlasit do 1.dna nasledujuceho mesiaca? Budem mat v tomto pripade, ak budem len mesiac platit z max.VZ, max. vysku materskej? Je potrebne sa uplne odhlasit, alebo staci zmenit len sumu zo minima VZ na maximum VZ?Dakujem
kalinka
25.01.07,18:42
Prosím Vás čítam príspevky a neviem si z toho vybrať. Som v pracovnom pomere 5 rok. V júni by som mala nastúpiť na materskú. Viem, že to je už krátky čas, ale dá sa ešte niečo urobiť pre zvýšenie materskej? Mám sa prihlásiť na dobrovoľné platenie poistného? Alebo mi prosím niečo poraďte. Ďakujem !!!
ajobs
25.01.07,18:45
Dobry den, pocet 270dni DNP sa pocita pri materskej ku dnu porodu? Nie som si isty, radsej sa pytam. :)

Áno, je to tak.
ajobs
25.01.07,18:54
Este mam jednu otazku, ak mi uplinie doba DNP 270dni 27.5.2007 a odhlasim sa, kolko dni mam cakat a znova s prihlasit na DNP s max. VZ? Termin porodu mame priblizne 3.7.2007.Je to nutne zahlasit do 1.dna nasledujuceho mesiaca? Budem mat v tomto pripade, ak budem len mesiac platit z max.VZ, max. vysku materskej? Je potrebne sa uplne odhlasit, alebo staci zmenit len sumu zo minima VZ na maximum VZ?Dakujem

Nečítal si pozorne články Dr. Mihála, ak sa pýtaš veci, ktoré tu už boli miliónkrát pertraktované.
1. Ak je termín pôrodu 3.7.2007, potom nástup na materskú je niekedy medzi 8.-22.5.2007, takže odhlásiš sa napr. 30.4.2007 z DNP z minima, a od 1.5.2007 sa prihlásiš z maxima. Žiadne dni netreba čakať. Z maxima budeš platiť DNP iba do dňa nástupu na MD (ak splníš skôr 270 dní DNP), dlhšie nie. Ak splníš 270 dní 27.5.2007, od tohto dňa bude SP vyplácať materské,
2. Musíš dať odhlášku z DNP z minima a potom prihlášku na DNP z maxima, zmenou VZ by si to riadne pohnojil.
ajobs
25.01.07,18:56
Prosím Vás čítam príspevky a neviem si z toho vybrať. Som v pracovnom pomere 5 rok. V júni by som mala nastúpiť na materskú. Viem, že to je už krátky čas, ale dá sa ešte niečo urobiť pre zvýšenie materskej? Mám sa prihlásiť na dobrovoľné platenie poistného? Alebo mi prosím niečo poraďte. Ďakujem !!!

DNP nepomôže. Iba skončiť pracovný pomer a tesne pred nástupom na MD uzatvoriť nový pracovný pomer s maximálnym VZ.
veronika13
27.01.07,07:54
Dobrý deň, veľmi ste mi pomohli radami o získanie maximálneho materského, no mám ešte otázočku:
Aké odvody platí zamestnávateľ za mňa keď skončí materská a začnem poberať rodičovský príspevok?
tiger1
28.01.07,14:45
Zdravím Vás, chcem sa spýťať ako je to s materskou v prípade, že manželka poberá príspevok za opatrovanie. Neplatí zdravotné poistenie. Dá sa materská poberať spoločne s príspevkom za opatrovanie? Aké sú možnosti. Ďakujem.
jankasm
28.01.07,14:57
Dobrý deň, veľmi ste mi pomohli radami o získanie maximálneho materského, no mám ešte otázočku:
Aké odvody platí zamestnávateľ za mňa keď skončí materská a začnem poberať rodičovský príspevok?

Počas trvania materskej a rodičovskej dovolenky neplatí zamestnávateľ vôbec žiadne odvody. Povinnosti voči tebe končia z jeho strany nahlásením ukončenia MD na SP a ZP a samozrejme následným nahlásením začiatku RD na ZP a na SP. Na SP zároveň nahlási aj začiatok prerušenia.
batoro
28.01.07,16:20
Zdravím Vás,
veľmi pekne by som vás chcel poprosiť poradiť. Plánujeme mať so snúbenicou vo veľmi blízkom čase dieťa. Chcela by mať najvyššiu materskú, preto by si teraz chcela začať platiť vyššie odvody do sociáílnej poisťovne (DPN). Avšak kedže pracuje ako lekárka, a je vo vysoko infekčnom prostredí je dosť pravdepodobné, že pôjde na rizikové tehotenstvo minimálne počas prvých 3 mesiacov tehotenstva. Ide o to či sa jej aj táto doba bude počítať do tých potrebných 270 dní, kedže bola "dobrá vôľa platiť" už pred nastúpením na rizikové tehotenstvo.
-Ak áno, ako sa to presne počíta koľko treba platiť, keďže jej plat je so službami dosť menlivý cca 17000-19000 hrubého, treba ísť do sociálnej poisťovne osobne, alebo stačí vyplniť tlačivo a kde ho treba zaslať?
-Ak nie, v júni mení pracovný pomer a nastupuje robiť do vlastnej sro-čky, kde by si mohla dať napr. posledný mesiac pred materskou vyšší plat. Stačilo by iba jeden mesiac a aká výška tohto platu by to mala byť, aby splnila podmienky na najvyššiu možnú materskú?
Resp. čo by ste nám odporúčali.
ďakujem veľmi pekne za rady
ajobs
28.01.07,20:10
Zdravím Vás, chcem sa spýťať ako je to s materskou v prípade, že manželka poberá príspevok za opatrovanie. Neplatí zdravotné poistenie. Dá sa materská poberať spoločne s príspevkom za opatrovanie? Aké sú možnosti. Ďakujem.

Áno, môže, pretože ide o iný typ dávky. Materské sa vypláca z nemocenského poistenia a príspevok za opatrovanie je štátna sociálna dávka.
jankasm
29.01.07,06:18
Zdravím Vás,
veľmi pekne by som vás chcel poprosiť poradiť. Plánujeme mať so snúbenicou vo veľmi blízkom čase dieťa. Chcela by mať najvyššiu materskú, preto by si teraz chcela začať platiť vyššie odvody do sociáílnej poisťovne (DPN). Avšak kedže pracuje ako lekárka, a je vo vysoko infekčnom prostredí je dosť pravdepodobné, že pôjde na rizikové tehotenstvo minimálne počas prvých 3 mesiacov tehotenstva. Ide o to či sa jej aj táto doba bude počítať do tých potrebných 270 dní, kedže bola "dobrá vôľa platiť" už pred nastúpením na rizikové tehotenstvo.
-Ak áno, ako sa to presne počíta koľko treba platiť, keďže jej plat je so službami dosť menlivý cca 17000-19000 hrubého, treba ísť do sociálnej poisťovne osobne, alebo stačí vyplniť tlačivo a kde ho treba zaslať?
-Ak nie, v júni mení pracovný pomer a nastupuje robiť do vlastnej sro-čky, kde by si mohla dať napr. posledný mesiac pred materskou vyšší plat. Stačilo by iba jeden mesiac a aká výška tohto platu by to mala byť, aby splnila podmienky na najvyššiu možnú materskú?
Resp. čo by ste nám odporúčali.
ďakujem veľmi pekne za rady

Čo sa týka pracovného pomeru, tak stačí pár dní pred nástpom na MD ukončiť PP a následne uzatvoriť nový s maximálnym VZ. Nestačí len zvýšiť plat.
Čo sa týka DNP, tak samozrejme odporúčam prihlásiť sa s minima, to zatiaľ stačí. Treba vyplniť RLFO - registračný list fyzickej osoby, ktorým sa vlastne prihlási na DNP a určí si tam VZ, z ktorého bude platiť. Tlačivo podpíše a zašle alebo odnesie na sociálnu poisťovňu. Dni DNP sa samozrejme počítajú aj počas PN. Dávky z DNP (PN alebo materská) jej budú vyplácané po splnení podmienky 270 dní poistenia.
Pre kombinácie PP a DNP, 2x maximálna materská, odporúčam prečítať všetky odborné články od p. Mihála a potom, ak Vám niečo nebude úplne jasné, pýtajte sa na porade.
Bambucko
30.01.07,08:31
dobrý deň vážený p. Mihál,

chcela by som sa Vás spýtať, čo môžem ešte urobiť pre zvýšenú materskú. Ak sa vôbec ešte niečo dá urobiť v spolupráci so zamestnávateľom. Zamestnaná som od roku 2002 v TPP. v 10/2005 som nastúpila na materskú dovolenku s prvým dieťaťom, pričom pracovný pomer stále trvá a je len prerušený. Momentálne som na rodičovskej dovolenke a v júli 2007 sa nám narodí druhé dieťa. tentoraz som trocha zaspala na vavrínoch, preto by som chcela vedieť, či sa výška mojej materskej ešte dá nejakým spôsobom vyriešiť. Ďakujem Vám pekne za odpoveď.
jankasm
30.01.07,09:31
dobrý deň vážený p. Mihál,

chcela by som sa Vás spýtať, čo môžem ešte urobiť pre zvýšenú materskú. Ak sa vôbec ešte niečo dá urobiť v spolupráci so zamestnávateľom. Zamestnaná som od roku 2002 v TPP. v 10/2005 som nastúpila na materskú dovolenku s prvým dieťaťom, pričom pracovný pomer stále trvá a je len prerušený. Momentálne som na rodičovskej dovolenke a v júli 2007 sa nám narodí druhé dieťa. tentoraz som trocha zaspala na vavrínoch, preto by som chcela vedieť, či sa výška mojej materskej ešte dá nejakým spôsobom vyriešiť. Ďakujem Vám pekne za odpoveď.

Nie som síce p. Mihál, ale ak sa nenahneváš, zodpoviem tvoju otázku.
DNP už nestíhaš /nesplníš podmienku 270 dní poistenia/.
V tvojom prípade stačí, keď zamestnávateľ urobí dodatok k pracovnej zmluve o úprave mzdy na maximum, 25911 /v júli to už bude trošku viac/. Keďže si v predchádzajúcom kalendárnom roku nemala žiadny príjem na SP dáva zamestnávateľ potvrdenie o pravdepodobnom príjme, ktorý by si dosiahla, keby si pracovala. Tam uvedie príjem vo výške maximálneho VZ, tvoja materská bude potom niečo okolo 15000,-.
tiger1
30.01.07,18:56
Ešte raz Vás zdravím a prosím o Vaše vyjadrenie. Ak som tomu dobre porozumel moja manželka popri tom, že dostáva príspevok za opatrovanie môže poberať aj materské a následne rodičovské, bez toho aby jej niektorú dávku krátili, alebo prerušili. Skúsim uviesť príklad:
Ak sa teraz od 1.2.2007 prihlási na nemocenské poistenie z minimálneho základu a bude ho platiť 270 dní môže sa odhlásiť a následne v roku 2008 by sa v januári od 1.1. prihlásila z maximálneho základu, pričom pôrod by bol niekedy v polovici februára. Vtedy by mala mať nárok na z jej hľadiska najvýhodnejšie materské. Aspoň tak som to pochopil. Nebudú jej ho však rátať z platieb roku 2007? Prípadne by tam boli lepšie iné dátumy na prihlásenie a odhlásenie? Ďakujem pekne za informácie.
jankasm
30.01.07,19:08
Ešte raz Vás zdravím a prosím o Vaše vyjadrenie. Ak som tomu dobre porozumel moja manželka popri tom, že dostáva príspevok za opatrovanie môže poberať aj materské a následne rodičovské, bez toho aby jej niektorú dávku krátili, alebo prerušili. Skúsim uviesť príklad:
Ak sa teraz od 1.2.2007 prihlási na nemocenské poistenie z minimálneho základu a bude ho platiť 270 dní môže sa odhlásiť a následne v roku 2008 by sa v januári od 1.1. prihlásila z maximálneho základu, pričom pôrod by bol niekedy v polovici februára. Vtedy by mala mať nárok na z jej hľadiska najvýhodnejšie materské. Aspoň tak som to pochopil. Nebudú jej ho však rátať z platieb roku 2007? Prípadne by tam boli lepšie iné dátumy na prihlásenie a odhlásenie? Ďakujem pekne za informácie.

Áno, uvažuješ správne, ale úplne by stačilo prihlásiť sa v roku 2008 znovu na DNP z maximálneho VZ, napr. od 1.2.2008. Materské sa jej bude počítať z posledného vzniknutého poistenia, aj keď ho bude vlastne platiť možno len pár dní.
Bambucko
31.01.07,15:45
Nie som síce p. Mihál, ale ak sa nenahneváš, zodpoviem tvoju otázku.
DNP už nestíhaš /nesplníš podmienku 270 dní poistenia/.
V tvojom prípade stačí, keď zamestnávateľ urobí dodatok k pracovnej zmluve o úprave mzdy na maximum, 25911 /v júli to už bude trošku viac/. Keďže si v predchádzajúcom kalendárnom roku nemala žiadny príjem na SP dáva zamestnávateľ potvrdenie o pravdepodobnom príjme, ktorý by si dosiahla, keby si pracovala. Tam uvedie príjem vo výške maximálneho VZ, tvoja materská bude potom niečo okolo 15000,-.


Ďakujem Ti pekne za radu. Ešte jedna otázka. Od akého dátumu má byť ten dodatok k PZ o úprave mzdy? Asi za rok 2006, nie? ešte raz Ti ďakujem.
jankasm
31.01.07,19:24
Ďakujem Ti pekne za radu. Ešte jedna otázka. Od akého dátumu má byť ten dodatok k PZ o úprave mzdy? Asi za rok 2006, nie? ešte raz Ti ďakujem.

Na 100% to neviem, ale myslím, že áno, za rok 2006. Radšej skôr ako neskoro. Takže nech ti ten dodatok urobí k 1.1.2006, však jemu to je aj tak jedno k akému dátumu ho napíše.
Halipasa
01.02.07,08:07
Ja mám podobný problém - aj keď možno ešte trošku horší.


Od 30.6.2005 do teraz som zamestnaná ,,za 9000,-Sk" mesačne (t.j. zamestnavatel ma uz teraz iba eviduje, ale nepracujem lebo cerpam RD). Predtym som bola tiez zamestnana, ale u ineho zamestnavatela.

Od 9.1.2006 som na MD a teraz na RD. (evidovana u posledneho zamestnavatela)

Dňa 8.4.2007 mám termín pôrodu, t. j. ďalšia MD.

Ako by som si v takomto neskorom štádiu mohla pomôcť? Dúfam, že mi nebudú počítať VZ za 1.1.-8.1.2006.... :-(

Prosím pomôžte mi!
Ďakujem vopred všetkým.
Halipasa
01.02.07,17:58
No ale keby som sa teraz vo februari 2007 znovu zamestnala u ineho zamestnavatela, tak by mi novu matersku posudzovali teraz od noveho zamestnavatela podla pravdepodob. zarobku, nie?

Neviem, ci som to dobre napisala, ale teraz som na rodicovskom prispevku (RD), ale teraz idem uz na DALSIU MATERSKU DOVOLENKU (s druhym-este nenarodenym- babom).
ajobs
01.02.07,20:17
No ale keby som sa teraz vo februari 2007 znovu zamestnala u ineho zamestnavatela, tak by mi novu matersku posudzovali teraz od noveho zamestnavatela podla pravdepodob. zarobku, nie?

Neviem, ci som to dobre napisala, ale teraz som na rodicovskom prispevku (RD), ale teraz idem uz na DALSIU MATERSKU DOVOLENKU (s druhym-este nenarodenym- babom).

Aha, takže ja som to myslel, že už si na materskej dovolenke, ale ty si na rodičovskej dovolenke. To znamená, že najskôr musíš ukončiť PP u pôvodného zamestnávateľa, a potom ihneď nastúpiť k novému zamestnávateľovis maximálnym VZ 25.911 Sk. Treba to však urobiť IHNEĎ.
Halipasa
02.02.07,07:19
Aha, takže ja som to myslel, že už si na materskej dovolenke, ale ty si na rodičovskej dovolenke. To znamená, že najskôr musíš ukončiť PP u pôvodného zamestnávateľa, a potom ihneď nastúpiť k novému zamestnávateľovis maximálnym VZ 25.911 Sk. Treba to však urobiť IHNEĎ.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď - potešil si ma. Ale mám ešte otázočku: Keď ukončím u toho istého zamestnávateľa PP a znovu sa u neho prihlásim-na druhý deň- tak to nebude Sociálka považovať za špekuláciu? (zatiaľ som nenašla iného zamestnávateľa, ktorý by ma chcel zamestnať na dva dni.... :-( )

A prerušovať zamestnania by som nechcela, pretože potom by som musela ist asi aj na urad prace a oznamovat to v zdravotnej poistovni a podobne...
witch_lucia
02.02.07,07:55
Zelam Dobry den a dakujem za vsetky uzitocne rady, ktore tu mozeme najst. Som velmi vdacna za takuto pomoc. Chcem sa opytat ci by jankasm, alebo niekto vedel zodpovedat otazku rizikovej PN. Po splneni vsetkych podmienok na poberanie materskej a ukonceni pracovneho pomeru, tak ako mi bolo poradené na tejto stranke asi pred 2 tyzdnami chcem nastupit na rizikovu PN az do obdobia kedy ma lekar vypise na matersku, co je este cca 4 mesiace. Bude mi po celu tuto dobu socialna poistovna platit za PN, alebo je to ako pri klasickej PN v rovnakej situacii, kedy po skonceni prac. pomeru ak ide clovek na PN, ma narok poberat ju max. 42 dni a potom sa musí evidovat na urade, alebo zamestnat. Zaujima ma teda, ci mi davka za PN bude vyplacana po celu dobu riz. PN, alebo len 42 dni? Dakujem
jankasm
02.02.07,12:11
Zelam Dobry den a dakujem za vsetky uzitocne rady, ktore tu mozeme najst. Som velmi vdacna za takuto pomoc. Chcem sa opytat ci by jankasm, alebo niekto vedel zodpovedat otazku rizikovej PN. Po splneni vsetkych podmienok na poberanie materskej a ukonceni pracovneho pomeru, tak ako mi bolo poradené na tejto stranke asi pred 2 tyzdnami chcem nastupit na rizikovu PN az do obdobia kedy ma lekar vypise na matersku, co je este cca 4 mesiace. Bude mi po celu tuto dobu socialna poistovna platit za PN, alebo je to ako pri klasickej PN v rovnakej situacii, kedy po skonceni prac. pomeru ak ide clovek na PN, ma narok poberat ju max. 42 dni a potom sa musí evidovat na urade, alebo zamestnat. Zaujima ma teda, ci mi davka za PN bude vyplacana po celu dobu riz. PN, alebo len 42 dni? Dakujem

Ochranná lehota pre tehotné nie je 42 dní, ale 6 mesiacov. Takže PN ti bude vyplácaná až do nástupu na MD. Ale pozor, nástup na MD musí byť do 6 mesiacov od ukončenia PP (aby si mala nárok na materské).
Ivana
02.02.07,14:31
Dobrý deň.
Čítam Vaše články a sledujem všetky komentáre, avšak potrebovala by som taktiež poradiť, nakoľko v tejto oblasti nie som vôbec zbehlá. Som už viac ako päť rokov zamestnaná u jedného zamestnávateľa. Momentálne som od konca septembra 2006 na PN z dôvodu rizikového tehotenstva. Termín pôrodu mám koncom mája 2007. Je ešte nejaká možnosť zvýšiť si materskú? Znižuje mi maródka priemer na materskú, ak tak dlho maródujem?
Zamestnávateľ mi od 1.1.2007 zvýšil plat, avšak len na papieri, keďže som PN. Ak by som ešte pred materskou nastúpila do zamestnania (napr. na mesiac, či týždeň), nepomohlo by mi to zvýšiť si materskú?
Taktiež by som chcela ešte pred nástupom na MD otvoriť aj živnosť. Nemala by som s tým nejaký problém?
Čo ak by som sa ešte pred nástupom zároveň zamestnala na pár dní u ďalšieho zamestnávateľa? Alebo by som to všetko naraz kombinovala?
Prosím Vás, ak môžte, tak mi poradte, či by mi to vôbec pomohlo. DNP mi určite už nepomôže.
Ďakujem Vám veľmi pekne.
ajobs
02.02.07,19:08
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď - potešil si ma. Ale mám ešte otázočku: Keď ukončím u toho istého zamestnávateľa PP a znovu sa u neho prihlásim-na druhý deň- tak to nebude Sociálka považovať za špekuláciu? (zatiaľ som nenašla iného zamestnávateľa, ktorý by ma chcel zamestnať na dva dni.... :-( )

A prerušovať zamestnania by som nechcela, pretože potom by som musela ist asi aj na urad prace a oznamovat to v zdravotnej poistovni a podobne...

Prečo by to SP považovala za špekuláciu ? Je to všetko v zmysle zákona, SP ho musí rešpektovať. Samozrejme zamestnanie môže byť aj u toho istého zamestnávateľa. Len musí byť ukončenie a začiatok nového PP.
ajobs
02.02.07,19:09
Dobrý deň.
Čítam Vaše články a sledujem všetky komentáre, avšak potrebovala by som taktiež poradiť, nakoľko v tejto oblasti nie som vôbec zbehlá. Som už viac ako päť rokov zamestnaná u jedného zamestnávateľa. Momentálne som od konca septembra 2006 na PN z dôvodu rizikového tehotenstva. Termín pôrodu mám koncom mája 2007. Je ešte nejaká možnosť zvýšiť si materskú? Znižuje mi maródka priemer na materskú, ak tak dlho maródujem?
Zamestnávateľ mi od 1.1.2007 zvýšil plat, avšak len na papieri, keďže som PN. Ak by som ešte pred materskou nastúpila do zamestnania (napr. na mesiac, či týždeň), nepomohlo by mi to zvýšiť si materskú?
Taktiež by som chcela ešte pred nástupom na MD otvoriť aj živnosť. Nemala by som s tým nejaký problém?
Čo ak by som sa ešte pred nástupom zároveň zamestnala na pár dní u ďalšieho zamestnávateľa? Alebo by som to všetko naraz kombinovala?
Prosím Vás, ak môžte, tak mi poradte, či by mi to vôbec pomohlo. DNP mi určite už nepomôže.
Ďakujem Vám veľmi pekne.

Platí to, čo som napísal v príspevku č. 145.
Ivana
03.02.07,12:57
Platí to, čo som napísal v príspevku č. 145.

Ďakujem ajobs. To som pochopila. Avšak ak by som nechcela tento trvajúci pracovný pomer ukončiť? Ani zamestnávateľ nemá dôvod.
Hľadám aj iné riešenie. Niekde vo všetkých týchto príspevkoch týkajúcich sa materskej som čítala o tom, že by sa to dalo riešiť aj ďalším pracovným pomerom. Avšak už som taká domotaná, že nie som si istá, či by to malo predsa len vplyv na zvýšenie MD. Čo sa týka mojej PN? Prosím, môže mi to niekto vysvetliť?
Bambucko
03.02.07,13:52
Na 100% to neviem, ale myslím, že áno, za rok 2006. Radšej skôr ako neskoro. Takže nech ti ten dodatok urobí k 1.1.2006, však jemu to je aj tak jedno k akému dátumu ho napíše.

Ďakujem Ti pekne. so zamestnávateľom nemám problém. tento rok je to jednoduchšie ako v roku 2005, keď som vďaka múdrym radám p. Mihála vyriešila vyššiu materskú nielen sebe, ale aj ďaľsím 3 kolegyniam, ktoré tiež nastupovali na materskú. ešte raz Ti teda ďakujem a prajem veľa úspechov.
ajobs
03.02.07,18:26
Ďakujem ajobs. To som pochopila. Avšak ak by som nechcela tento trvajúci pracovný pomer ukončiť? Ani zamestnávateľ nemá dôvod.
Hľadám aj iné riešenie. Niekde vo všetkých týchto príspevkoch týkajúcich sa materskej som čítala o tom, že by sa to dalo riešiť aj ďalším pracovným pomerom. Avšak už som taká domotaná, že nie som si istá, či by to malo predsa len vplyv na zvýšenie MD. Čo sa týka mojej PN? Prosím, môže mi to niekto vysvetliť?

Nie, nedá sa použiť ďalší pracovný pomer, pretože aj v tomto PP musíš získať 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca.
danasv
05.02.07,16:05
Dobry den, pocet 270dni DNP sa pocita pri materskej ku dnu porodu? Nie som si isty, radsej sa pytam. :)

Áno, je to tak. naozaj ku dnu porodu?? nie ku dnu nastupu na MD? (cize 6-8tyzdnoch pred dnom porodu?) ved uz vtedy sa vyplaca materska- necaka sa na porod...
ajobs
05.02.07,20:56
naozaj ku dnu porodu?? nie ku dnu nastupu na MD? (cize 6-8tyzdnoch pred dnom porodu?) ved uz vtedy sa vyplaca materska- necaka sa na porod...

Ak splníš podmienku 270 dní do nástupu na MD, potom je to OK, je to k dňu nástupu na MD.
Ale ak ešte k dňu nástupu na MD nesplníš podmienku 270 dní, potom nastupuje ako dôležitá udalosť termín pôrodu. Zákon jednoznačne hovorí o dni pôrodu ako rozhodujúcej právnej udalosti na splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia. Materské sa vypláca až po splnení podmienky 270 dní nemocenského poistenia.
bmg
05.02.07,21:09
Ak splníš podmienku 270 dní do nástupu na MD, potom je to OK, je to k dňu nástupu na MD.
Ale ak ešte k dňu nástupu na MD nesplníš podmienku 270 dní, potom nastupuje ako dôležitá udalosť termín pôrodu. Zákon jednoznačne hovorí o dni pôrodu ako rozhodujúcej právnej udalosti na splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia. Materské sa vypláca až po splnení podmienky 270 dní nemocenského poistenia.
Ak smiem do toho vstúpiť: ak teda ku dňu nástupu na MD (povedzme 6 týždňov pred termínom pôrodu) nie je ešte 270 dní v DNP, hoci do predpokladaného termínu pôrodu by to malo byť splnené, odkedy sa začne vyplácať materská? Spätne, ak bude pôrod po 270 dňoch, od dovŕšenia 270 dní - ak to bolo pred termínom pôrodu, prípadne vôbec, ak bude pôrod skôr?
danasv
06.02.07,11:04
Ak splníš podmienku 270 dní do nástupu na MD, potom je to OK, je to k dňu nástupu na MD.
Ale ak ešte k dňu nástupu na MD nesplníš podmienku 270 dní, potom nastupuje ako dôležitá udalosť termín pôrodu. Zákon jednoznačne hovorí o dni pôrodu ako rozhodujúcej právnej udalosti na splnenie podmienky 270 dní nemocenského poistenia. Materské sa vypláca až po splnení podmienky 270 dní nemocenského poistenia. Ahaa... rozumiem- neslo mi to do hlavy ... vdaka.
ajobs
06.02.07,15:24
Ak smiem do toho vstúpiť: ak teda ku dňu nástupu na MD (povedzme 6 týždňov pred termínom pôrodu) nie je ešte 270 dní v DNP, hoci do predpokladaného termínu pôrodu by to malo byť splnené, odkedy sa začne vyplácať materská? Spätne, ak bude pôrod po 270 dňoch, od dovŕšenia 270 dní - ak to bolo pred termínom pôrodu, prípadne vôbec, ak bude pôrod skôr?

Ak pôrod bude skôr - smola, žiadne materské, materské sa vypláca až odo dňa nasledujúceho po dovŕšení 270 dní nemocenského poistenia.
bmg
06.02.07,20:19
Ak pôrod bude skôr - smola, žiadne materské, materské sa vypláca až odo dňa nasledujúceho po dovŕšení 270 dní nemocenského poistenia.
Ospravedlňte, prosím, moju nechápavosť: kritériom vyplácania materskej je byť poistený 270 dní:
- ku dňu pôrodu, alebo
- ku dňu nástupu na materskú (= deň začiatku vyplácania materskej)?
Predstavme si niečo takéto:
deň - udalosť
000 - začiatok poistenia
233 - nástup na materskú (6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu)
270 - 270. deň DNP
271 - pôrod (alebo iný deň, neskorší ako 270. deň DNP)
275 - plánovaný termín pôrodu
Tomuto prípadu veľmi nerozumiem. Vychádza mi to tak, že:
- v čase nástupu na MD nebude ešte 270 dní DNP, tak sa nezačne vyplácať nič.
- Ak bude pôrod skôr ako v 270. deň DNP, nárok na materskú z tohoto DNP zaniká.
- Ak bude pôrod neskôr ako v 270. deň DNP, tak sa začne materská vyplácať od 271. dňa DNP, (keďže matka už je na "dovolenke") a bude vyplácaná pol roka od 271. dňa DNP.
V čom sa mýlim?
Ďakujem za trpezlivosť, dobrú noc a pekné ráno.
ajobs
06.02.07,20:44
Ospravedlňte, prosím, moju nechápavosť: kritériom vyplácania materskej je byť poistený 270 dní:
- ku dňu pôrodu, alebo
- ku dňu nástupu na materskú (= deň začiatku vyplácania materskej)?
Predstavme si niečo takéto:
deň - udalosť
000 - začiatok poistenia
233 - nástup na materskú (6 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu)
270 - 270. deň DNP
271 - pôrod (alebo iný deň, neskorší ako 270. deň DNP)
275 - plánovaný termín pôrodu
Tomuto prípadu veľmi nerozumiem. Vychádza mi to tak, že:
- v čase nástupu na MD nebude ešte 270 dní DNP, tak sa nezačne vyplácať nič. Áno.
- Ak bude pôrod skôr ako v 270. deň DNP, nárok na materskú z tohoto DNP zaniká. V podstate áno, iba by som to formuloval tak, že nárok nevznikne ( nie, že zanikne-nemá prečo, keď vôbec nevznikol ).
- Ak bude pôrod neskôr ako v 270. deň DNP, tak sa začne materská vyplácať od 271. dňa DNP, (keďže matka už je na "dovolenke") a bude vyplácaná pol roka od 271. dňa DNP. Áno, bude sa vyplácať do ukončenia MD, spravidla do 28.týždňa od nástupu na MD ( je to 28 týždňov mínus 6 až 8 týždňov od nástupu ).
V čom sa mýlim?
Ďakujem za trpezlivosť, dobrú noc a pekné ráno.

Odpovede v texte.
bmg
06.02.07,21:08
Super, vďaka za vysvetlenie. Želám dobrú noc.
Ivana
07.02.07,06:59
Aj ja ďakujem za odpoveď. Veľmi ste ma nepotešili. Ani by ma nenapadlo, že sa s materskou dá takto "špekulovať", ináč by som si to zariadila určite ináč. Takže teraz mám ešte nejaký čas zrušiť svoj pracovný pomer a uzatvoriť nový:-). No, ak sa dovtedy náhodou niečo nezmení. Prajem všetkým pekný deň.
ZuzanaA
07.02.07,11:21
Poprosím skúsenejších o radu ohľadom materského. Po preštudovaní príspevkov som myslela, že už mám v tom jasno a tak som urobila nasledovné. Som zamestnaná nepretržite u jedneho zamestnávateľa od roku 1997, 8.3.2007 mám nástup na materskú. 31.1.2007 som ukončíla prac. pomer vo firme a v tej istej firme som 1.2.2007 uzatvorila nový s hrubou mzdou 25 911. Dnes som bola čosi vybavovať v SP a tak som sa spýtala na tlačivo, ktoré mi má zamestnávateľ vypísať pri odchode na MD. Pani sa ma pýtala ako dlho som zamestnaná, vravím od r. 1997, 31.1.07 som ukončila a 1.2.07 uzatvorila nový PP v tej istej firme. Povedala mi, že rozhodné obdobie bude u mňa rok 2006, lebo sa tam jedná o PRECHOD PRÁV A POVINNOSTI, čím som ostala dosť zaskočená, keďže som bola v tom, že materská sa mi bude rátať s nového prac. pomeru (od 1.2.07) Mala dotyčná pravdu? Čo je ten prechod práv a povinnosti?
tkacikovae
07.02.07,12:15
V SP zrejme nepochopili, čo je to rozhodujúce obdobie a ako sa počíta denný vymeriavací základ.

Tak ako to chcete urobiť, vám v zmysle platného zákona skutočne vyjde materské približných 8760 + 14000 Sk mesačne.
Dobrý deň, podľa tejto vašej debaty, by som ako zamestnanec v 2 firmach mala mať nárok na 2 materské - 1 x maximalnu a 1 x z nižšej sumy. Na matersku som nastupila 6.1.2007. Prišiel mi platobný výmer na maximálnu matersku z 1.zamestnania, tak som sa bola informovať, prečo mi neprišiel výmer aj z druhého. Bolo mi oznámené, že podľa ich internej metodiky, sa síce nárok na materskú od viacerých zamestnávateľov posudzuje osobitne, ale pri vyplácaní sa tieto nároky spočítavajú. Čiže nárok je maximálne na 448,8814 Sk denne, čo je cca 13 tis.mesačne. A viac Vám nevyplatia. Ako mám ďalej postupovať, ak mám naozaj nárok na materskú aj z ďalšieho zamestnania? Ďakujem za odpoveď
ajobs
07.02.07,19:50
Poprosím skúsenejších o radu ohľadom materského. Po preštudovaní príspevkov som myslela, že už mám v tom jasno a tak som urobila nasledovné. Som zamestnaná nepretržite u jedneho zamestnávateľa od roku 1997, 8.3.2007 mám nástup na materskú. 31.1.2007 som ukončíla prac. pomer vo firme a v tej istej firme som 1.2.2007 uzatvorila nový s hrubou mzdou 25 911. Dnes som bola čosi vybavovať v SP a tak som sa spýtala na tlačivo, ktoré mi má zamestnávateľ vypísať pri odchode na MD. Pani sa ma pýtala ako dlho som zamestnaná, vravím od r. 1997, 31.1.07 som ukončila a 1.2.07 uzatvorila nový PP v tej istej firme. Povedala mi, že rozhodné obdobie bude u mňa rok 2006, lebo sa tam jedná o PRECHOD PRÁV A POVINNOSTI, čím som ostala dosť zaskočená, keďže som bola v tom, že materská sa mi bude rátať s nového prac. pomeru (od 1.2.07) Mala dotyčná pravdu? Čo je ten prechod práv a povinnosti?

Žiadny prechod práv a povinností, v tom nemá SP pravdu - dá sa to uplatniť iba v prípade pracovného práva. V prípade RO bude toto od 1.2.2007 do 28.2.2007, takže netreba sa ničoho obávať- viď § 54, ods.2, písmeno b) zákona o sociálnom poistení.
ZuzanaA
08.02.07,07:18
Žiadny prechod práv a povinností, v tom nemá SP pravdu - dá sa to uplatniť iba v prípade pracovného práva. V prípade RO bude toto od 1.2.2007 do 28.2.2007, takže netreba sa ničoho obávať- viď § 54, ods.2, písmeno b) zákona o sociálnom poistení.

VEĽMI pekne ďakujem, hneď som kľudnejšia :)
dogicka
08.02.07,09:12
Dobrý deň, podľa tejto vašej debaty, by som ako zamestnanec v 2 firmach mala mať nárok na 2 materské - 1 x maximalnu a 1 x z nižšej sumy. Na matersku som nastupila 6.1.2007. Prišiel mi platobný výmer na maximálnu matersku z 1.zamestnania, tak som sa bola informovať, prečo mi neprišiel výmer aj z druhého. Bolo mi oznámené, že podľa ich internej metodiky, sa síce nárok na materskú od viacerých zamestnávateľov posudzuje osobitne, ale pri vyplácaní sa tieto nároky spočítavajú. Čiže nárok je maximálne na 448,8814 Sk denne, čo je cca 13 tis.mesačne. A viac Vám nevyplatia. Ako mám ďalej postupovať, ak mám naozaj nárok na materskú aj z ďalšieho zamestnania? Ďakujem za odpoveď

Tak toto by zaujímalo aj mňa, ako postupovať v takomto prípade. A či vôbec môže byť interná metodika SP v rozpore so zákonom...............
ajobs
08.02.07,09:32
Tak toto by zaujímalo aj mňa, ako postupovať v takomto prípade. A či vôbec môže byť interná metodika SP v rozpore so zákonom...............

V horeuvedenom prípade od tkacikovae je zjavný rozpor so zákonom. Tú internú metodiku SP si môže vydať, ale musí rešpektovať zákon, čiže nemôže si tento zákon (ak je navyše jednoznačný) vykladať po svojom a navyše v neprospech poistenca. Ak poistenkyňa splní podmienky nároku na materské z 2 poistení zamestnanca (najmä ak získala aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch), a má správne nastavené rozhodujúce obdobia, potom jej vyplatí SP síce 1 materské, ktoré je však dané súčtom materských z oboch nemocenských poistení. Neexistuje tu žiadne obmedzenie výšky materského (to platilo iba v rokoch 2003 a 2004). Čiže lapidárne povedané (Dr.Mihál to už tu uviedol na množstve príkladov-iba zopakujem), ak napr. bude mať poistenkyňa 6 zamestnaní, a z každého bude mať maximálny VZ, potom jej mesačné materské bude cca 82.000-85.000 Sk mesačne.
dogicka
08.02.07,09:50
V horeuvedenom prípade od tkacikovae je zjavný rozpor so zákonom. Tú internú metodiku SP si môže vydať, ale musí rešpektovať zákon, čiže nemôže si tento zákon (ak je navyše jednoznačný) vykladať po svojom a navyše v neprospech poistenca. Ak poistenkyňa splní podmienky nároku na materské z 2 poistení zamestnanca (najmä ak získala aspoň 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch), a má správne nastavené rozhodujúce obdobia, potom jej vyplatí SP síce 1 materské, ktoré je však dané súčtom materských z oboch nemocenských poistení. Neexistuje tu žiadne obmedzenie výšky materského (to platilo iba v rokoch 2003 a 2004). Čiže lapidárne povedané (Dr.Mihál to už tu uviedol na množstve príkladov-iba zopakujem), ak napr. bude mať poistenkyňa 6 zamestnaní, a z každého bude mať maximálny VZ, potom jej mesačné materské bude cca 82.000-85.000 Sk mesačne.

Áno, ale čo robiť v prípade, že SP jednoducho pošle výmer len z jedného zamestnania? Kam adresovať odvolanie, alebo ako treba vlastne postupovať?
ajobs
08.02.07,10:53
Áno, ale čo robiť v prípade, že SP jednoducho pošle výmer len z jedného zamestnania? Kam adresovať odvolanie, alebo ako treba vlastne postupovať?

Odvolanie sa podáva na Ústredie SP v Bratislave - môže to byť formou listu. Len si treba dať pozor, aby si pobočke SP, ktorá rozhoduje v 1.stupni o nároku na materské predložila všetky relevantné skutočnosti o tomto nároku z oboch zamestnaní a doručila to preukázateľným spôsobom (najlepšie oproti podpisu na príslušnom oddelení nemocenského poistenia SP-neodporúčam cez podatelňu).
dogicka
08.02.07,11:25
Ďakujem za odpoveď, posielam bodík, pekný deň.....
curly1983
08.02.07,16:46
Dobry vecer...precitala som teda vsetky prispevky tykajuce sa tejto temy a chcela by som zhrnut moju situaciu a to ako ju asi budem riesit ja....avsak neviem ci spravne preto poprosim o opravenie ma, ak nieco chapem nespravne. V tejto problematike totiz niesom vobec zbehla - prave naopak - novacik.

Pracujem v jednej firme od decembra r. 2004. Od 18. septembra som na PN - dovod - nevhodne prostredie pre moju tehotnost /herna/. Na zmluve mam min. mzdu , tak moja materska by mala byt uboha. Termin porodu mam 3. 5. Takze ak dobre pocitam tak cca. okolo 15. 3 by som mohla nastupit na matersku. Staci teda ak k 2. 3 /t. j. piatok / ukoncim PN, v tento den dam vypoved v zamestnani a nasledne 5. 3 /t. j. pondelok/ ma zamestna znamy, ktory mi da na zmluvu tych 26 000,- Sk ? U neho budem zamestnana teda do toho 15. 3 a potom nastupim na MD. Nemoze mat socialna poistovna voci tomuto ziadne vyhrady ? Dakujem za odpoved.
kobeko
08.02.07,17:03
Dobry deň ... chcela by som sa informovať, ak som od polovice januára 2007 na PN a budem na PN až do nástupu na materskú, bude to mať vplyv na výšku materskej ?
Ďakujem
jankasm
09.02.07,08:18
Dobry vecer...precitala som teda vsetky prispevky tykajuce sa tejto temy a chcela by som zhrnut moju situaciu a to ako ju asi budem riesit ja....avsak neviem ci spravne preto poprosim o opravenie ma, ak nieco chapem nespravne. V tejto problematike totiz niesom vobec zbehla - prave naopak - novacik.

Pracujem v jednej firme od decembra r. 2004. Od 18. septembra som na PN - dovod - nevhodne prostredie pre moju tehotnost /herna/. Na zmluve mam min. mzdu , tak moja materska by mala byt uboha. Termin porodu mam 3. 5. Takze ak dobre pocitam tak cca. okolo 15. 3 by som mohla nastupit na matersku. Staci teda ak k 2. 3 /t. j. piatok / ukoncim PN, v tento den dam vypoved v zamestnani a nasledne 5. 3 /t. j. pondelok/ ma zamestna znamy, ktory mi da na zmluvu tych 26 000,- Sk ? U neho budem zamestnana teda do toho 15. 3 a potom nastupim na MD. Nemoze mat socialna poistovna voci tomuto ziadne vyhrady ? Dakujem za odpoved.

Nie, SP nemôže mať voči tomu žiadne výhrady. Nemôže ti predsa zakázať sa niekde zamestnať a ani neporušuješ zákon.
Takže urob presne tak ako píšeš. Tvoje rozhodujúce obdobie pre výpočet MD bude od vzniku nového pracovného pomeru a teda aj mzda z nového pracovného pomeru.
jankasm
09.02.07,08:19
Dobry deň ... chcela by som sa informovať, ak som od polovice januára 2007 na PN a budem na PN až do nástupu na materskú, bude to mať vplyv na výšku materskej ?
Ďakujem

Nie, nebude to mať vplyv na výšku materskej.
Výška PN a rovnako aj materská sa počíta z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok, v tvojom prípade rok 2006.
ajobs
09.02.07,10:50
Dobry vecer...precitala som teda vsetky prispevky tykajuce sa tejto temy a chcela by som zhrnut moju situaciu a to ako ju asi budem riesit ja....avsak neviem ci spravne preto poprosim o opravenie ma, ak nieco chapem nespravne. V tejto problematike totiz niesom vobec zbehla - prave naopak - novacik.

Pracujem v jednej firme od decembra r. 2004. Od 18. septembra som na PN - dovod - nevhodne prostredie pre moju tehotnost /herna/. Na zmluve mam min. mzdu , tak moja materska by mala byt uboha. Termin porodu mam 3. 5. Takze ak dobre pocitam tak cca. okolo 15. 3 by som mohla nastupit na matersku. Staci teda ak k 2. 3 /t. j. piatok / ukoncim PN, v tento den dam vypoved v zamestnani a nasledne 5. 3 /t. j. pondelok/ ma zamestna znamy, ktory mi da na zmluvu tych 26 000,- Sk ? U neho budem zamestnana teda do toho 15. 3 a potom nastupim na MD. Nemoze mat socialna poistovna voci tomuto ziadne vyhrady ? Dakujem za odpoved.

Ja by som navrhol ešte trocha lepší variant. Pracovný pomer ukonč už vo februári 2007, a nový PP uzatvor 26.2.2007 so mzdou 26.000 Sk. Tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského budú 3 posledné februárové dni 26.2.-28.2.2007, takže tvoje materské za mesiac bude cca o 1500 Sk vyššie, ako keby si mala RO v marci 2007. Február 2007 má totižto 28 dní.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
katherine
09.02.07,11:21
dobry den, u terajsieho zamestnavatela pracujem od 1.9.2005 a platim poistne zo sumy 25.000 Sk. Tento rok planujem otehotniet. Chcem sa opytat, ak mi zamestnavatel zvysi plat o 5.000 Sk, bude sa mi aj tak pocitat vymeriavaco zaklad z predosleho roka alebo uz ten vyssi?
A este jedna otazka- je nejaka moznost zvysit si materske, ked uz moj vymeriavaci zaklad dosahuje maximum? myslim po zvyseni platu. viem, ze doborvolne sa poistit uz pre mna nema vyznam.
dakujem za odpoved.
ajobs
09.02.07,11:48
dobry den, u terajsieho zamestnavatela pracujem od 1.9.2005 a platim poistne zo sumy 25.000 Sk. Tento rok planujem otehotniet. Chcem sa opytat, ak mi zamestnavatel zvysi plat o 5.000 Sk, bude sa mi aj tak pocitat vymeriavaco zaklad z predosleho roka alebo uz ten vyssi?
A este jedna otazka- je nejaka moznost zvysit si materske, ked uz moj vymeriavaci zaklad dosahuje maximum? myslim po zvyseni platu. viem, ze doborvolne sa poistit uz pre mna nema vyznam.
dakujem za odpoved.

Keď ešte len plánuješ otehotnieť, treba sa rýchlo prihlásiť na DNP, už v pondelok. Pokiaľ ide o VZ zo zamestnania, ak v ňom budeš ďalej pracovať bez prerušenia a pôrod by bol tohto roku, potom rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude rok 2006.
jankasm
09.02.07,12:05
dobry den, u terajsieho zamestnavatela pracujem od 1.9.2005 a platim poistne zo sumy 25.000 Sk. Tento rok planujem otehotniet. Chcem sa opytat, ak mi zamestnavatel zvysi plat o 5.000 Sk, bude sa mi aj tak pocitat vymeriavaco zaklad z predosleho roka alebo uz ten vyssi?
A este jedna otazka- je nejaka moznost zvysit si materske, ked uz moj vymeriavaci zaklad dosahuje maximum? myslim po zvyseni platu. viem, ze doborvolne sa poistit uz pre mna nema vyznam.
dakujem za odpoved.

Súhlasím s predchádzajúcou odpoveďou, DNP 270 dní do dňa pôrodu ešte v pohode stíhaš ak nie se zatiaľ tehotná.
Čo sa týka zamestnania, maximum je momentálne 25911,- takže to je maximálny VZ, z ktorého môžeš ako zamestnanec platiť odvody. Preto ani zvýšenie napr. na 30000,- by nemalo na výšku materského vplyv.
žilinčanka
09.02.07,17:38
Dobrý deň poraďáci,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Stojím pred rozhodnutím o prihlásenie sa na dobrovoľné nemocenské poistenie na sociálnu poisťovňu. Viem že sa Vám to bude zdať vypočítavosť, ale prečo si neprilepšiť, keď nám to zákon dovoľuje. Niečo som si naštudovala, ale aj tak mám v tom dobrovoľnom poistení trošku chaos. Prosím teda o radu ako si mám toto poriešiť.

T.č. som zamestnaná ako riadny zamestnanec (už vyše 15 rokov bez prerušenia nemocenského poistenia). Naďalej ostávam zamestnaná. V rámci "plánovaného rodičovstva" :-) plánujem ostať tehotná niekedy v 7-8/2007. Nakoľko predpokladám že moje tehotenstvo (zdravotné problémy) bude pravdepodobne rizikové, počítam s tým, že asi budem viac PN ako v práci. Je možné že aj celé tehotenstvo. Ak všetko dopadne, tak šťastne porodím niekedy 4-5/2008.

Prosím Vás poraďte mi či má zmysel sa dobrovoľne nemocensky poistiť už teraz s minimálnym VZ. Ak by som bola PN ešte tento rok, tak sa mi PN bude vypočítavať z VZ len zo zamestnaneckého pomeru? alebo už aj z dobrovoľného poistenia? Ak sa poistím napr. teraz 15.2.2007 doba poistenia 270 dní uplynie 15.11.2007. T.z. že po 15.11.2007 by som už mohla čerpať druhú PN z dobrovoľného poistenia? Alebo aj skôr? Kedy je potom dobré zvýšiť VZ na dobrovoľnom nemocenskom poistení, aby som dostala maximálnu dávku? Môj terajší VZ od zamestnávateľa je cca 15 600,-. Predpokladám že VZ sa sčítavajú. Aký teda maximálny VZ zmeniť a kedy na dobrovoľnom nemoc.poistení?

Viem že mám veľa otázok, ale nerada by som pchala peniaze do soc.poisťovne (robím to už 15 rokov) a ešte som nemaródovala. Ďakujem Vám pekne za odpovede!
žilinčanka
09.02.07,17:55
Po prečítaní všetkých častí o Materskom od pána Mihála som si už čiastočne odpovedala sama na svoj príspevok :-) Len dúfam že som to pochopila správne:
T.č. som zamestnaná a platím si nemocenské poistenie z vz Sk 15600,-. Teraz napr. 15.2.2007 sa pôjdem prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie a poistné budem platiť vo výške miminálneho vz Sk 7 600,- t.j. 335,- Sk/mesačne. 270 dní poistenia mi prejde dňom 15.11.2007. Medzitým je pravdepodobné že už budem tehotná. Moje dobrovoľné nemocenské poistenie zruším (alebo preruším???) napr. 30.11.2007 a obnovím ho až napr. v 2/2008 a dám si maximálny možný vymeriavací základ (predpokladaný max vz. cca 28 000,- - 15 600,- (u zamestnávateľa) = cca 12 400,-). Z tohto VZ budem platiť poistenie cca 2 mesiace (2-3/2008) t.j. 546,- Sk. Nárok na materské mi vznikne napr. v polovici apríla 2008. Dúfam že rozhodné obdobie pre vz bude práve to obdobie 2-3/2008 (max.vz). Splním tak podmienku nemocenského poistenia 270 dní v posledných dvoch rokoch a rozhodujúce obdobie by malo byť podľa par.54, odst.2, písm.b - "ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie v kalendárnom roku v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia (2/2008) do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu v ktorom vznikol nárok na materské (3/2008)".
Dúfam že to chápem správne. Ak nie, tak ma prosím opravte, aby som neurobila nejakú somarinu :-) Ďakujem za odpovede
žilinčanka
09.02.07,18:06
Keď ešte len plánuješ otehotnieť, treba sa rýchlo prihlásiť na DNP, už v pondelok. Pokiaľ ide o VZ zo zamestnania, ak v ňom budeš ďalej pracovať bez prerušenia a pôrod by bol tohto roku, potom rozhodujúcim obdobím pre výpočet materského bude rok 2006.

Prepáčte, že sa pýtam, ale teraz som trošku vedľa. Nerozumiem prečo by sa katherine mala dobrovoľne nemocensky poisťovať keď jej vz v zamestnaní dosahuje maximum????
ajobs
09.02.07,19:33
Prepáčte, že sa pýtam, ale teraz som trošku vedľa. Nerozumiem prečo by sa katherine mala dobrovoľne nemocensky poisťovať keď jej vz v zamestnaní dosahuje maximum????

Aby mohla mať v budúcnosti 2 materské z maxima - odporúčam aj tebe sa prihlásiť okamžite na DNP z minima 7600 Sk, už 12.2.2007. Ďalšie odpovede budeme riešiť až po odplatení 270 dní DNP ( ak budeš chcieť mať materské z 2 max. VZ, v zamestnaní si budeš musieť vybaviť neplatené voľno-ale to až neskôr ).
Jozef Mihál
09.02.07,19:46
Bolo mi oznámené, že podľa ich internej metodiky, sa síce nárok na materskú od viacerých zamestnávateľov posudzuje osobitne, ale pri vyplácaní sa tieto nároky spočítavajú. Čiže nárok je maximálne na 448,8814 Sk denne, čo je cca 13 tis.mesačne. A viac Vám nevyplatia.
Toto oznámenie si dobre odložte. Použijete ho na súde ako dôkazový materiál, že SP porušuje zákon.
žilinčanka
10.02.07,04:55
Aby mohla mať v budúcnosti 2 materské z maxima - odporúčam aj tebe sa prihlásiť okamžite na DNP z minima 7600 Sk, už 12.2.2007. Ďalšie odpovede budeme riešiť až po odplatení 270 dní DNP ( ak budeš chcieť mať materské z 2 max. VZ, v zamestnaní si budeš musieť vybaviť neplatené voľno-ale to až neskôr ).

Ajobs, ďakujem za odpoveď.
Takže potom dajme tomu dva mesiace pred odchodom na materskú si v zamestnaní hodím napr. jeden-dva dni neplateného voľna, zamestnávateľ mi preruší nemocenské poistenie a po dvoch dňoch ma znovu prihlási ale s maximálnym vz??, teda resp. mi v tých mesiacoch zvýši hrubú mzdu (vz)??

A zároveň niečo podobné si ja urobím teda aj s mojím dobrovoľným nemocenským poistením?? Preruším a najneskôr do 6-tich mesiacov (ochranná lehota) sa prihlásim na dobrovoľné nemocenské poistenie s max.vz???

Ak to píšem správne, to mi chceš povedať že budem dostávať napr. 2 x 55% z 25 911,- ??? Čiže 2 x 14 251.- = 28 502,- ??? Nechápem ... no ale ak to tak je :-) tak to fakt poteší. Ale nezdá sa mi to.

Ja už som nad týmto dobrovoľným nemocenským poistním uvažovala dlho, ale akosi nikdy nebol čas vypísať prihlášku a ísť ju odovzdať na soc.poisťovňu. No ale teraz som si už povedala, že to musím urobiť!! Hneď v pondelok nabehnem do soc.poisťovne :-)
Manual
10.02.07,05:14
Ano je to tak, ajobs sa nemýli. A ty musíš v práci ukončiť PP so všetkým čo s tým súvisí = odhláška na SP a znova sa zamestať = znova prihláška na SP. Tak isto aj v DNP zrušiť DNP a znova sa poistiť. Neplatené voľno na vznik nového RO pre výpočet materského podľa nového zákona už nie je aktuálne.
Podmienka je u každého druhu poistenie splnenie minimálne 270 dní byť poistená
Pekné ránko...
saskia26
10.02.07,17:03
Dobrý deň,
chcem poprosiť o pomoc pri výpočte materského: som zamestnaná od 01.03.2004 u súčasného zamestnávateľa a mám VZ = 18.000 Sk. Plánujem nástup na materskú 06/2008. Chcem sa od 01.04.2007 DNP s VZ = 7600 Sk. Dokedy mám platiť DNP s VZ 7600 Sk? Kedy mám prerušiť DNP a začať nové DNP s VZ 25.911 Sk resp. po úprave zákona od 01.08.2007 z novej čiastky? Ako si môžem zvýšiť VZ u súčastného zamestnávateľa na maximálny a kedy tak mám urobiť, aby som mohla poberať maximálne materské aj z povinného NP aj z DNP?
Ďakujem za odpoveď.
žilinčanka
10.02.07,18:16
Ano je to tak, ajobs sa nemýli. A ty musíš v práci ukončiť PP so všetkým čo s tým súvisí = odhláška na SP a znova sa zamestať = znova prihláška na SP. Tak isto aj v DNP zrušiť DNP a znova sa poistiť. Neplatené voľno na vznik nového RO pre výpočet materského podľa nového zákona už nie je aktuálne.
Podmienka je u každého druhu poistenie splnenie minimálne 270 dní byť poistená
Pekné ránko...

Manual, vďaka za odpoveď.
To som sa dozvedela novú skutočnosť :-) Lebo stále som bola v tom, že stačí len neplatené voľno u zamestnávateľa a to bude prerušenie poistenia. Nebude potom divné že so zamestnávateľom rozviažem pracovný pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavriem o dva - tri dni nový??? To ako zamestnávateľ zdôvodní kontrole?? Ďalšia vec, čo to urobí s ostatným poistením. Pravdepodobne si za tie dva dni budem musieť sama doplatiť zdravotné poistenie a ostatné sociálne poistenia (starobné a pod.). Tiež som sa niekde dočítala že tieto poistenia - povinné u zamestnávateľa a dobrovoľné nemocenské sa nesmú prelínať. Dosť tomu nerozumiem, ale berme že moja situácia by bola:
- mám nepretržité povinné nemocenské poistenie z VZ 15 000,- (viac ako 270 dní)
- od 15.2.2007 budem dobrovoľne poistená aspoň 270 dní t.j. do 30.11.2007
- nárok na materské mi (teoreticky) vznikne 15.4.2008.

U zamestnávateľa: - dám výpoveď k 28.2.2008 a znovu sa zamestnám u toho istého zamestnávateľa od 1.3.2008 (s maximálnym vz) - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem splňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné obdobie bude od 1.3.2008 do 15.4.2008 ???

Na dobrovoľnom NP: - toto ukončím k 31.12.2007 a znovu sa poistím s maximálnym vz od 1.2.2008 - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem spĺňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné odbobie bude od 1.2.2008 do 15.4.2008???

Predpokladám že v tom čase ktoré bude ako rozhodujúce obdobie pri oboch poisteniach nesmiem čerpať PN! Aby sa mi neznížil vymeriavací základ.

je to fakt trošku zložité, hlavne sledovať dátumy a mať aj kopec šťastia, aby to čo si človek naplánoval aj tak dopadlo :-)

Prosím opravte ma ak sa mýlim!
ajobs
10.02.07,19:56
Dobrý deň,
chcem poprosiť o pomoc pri výpočte materského: som zamestnaná od 01.03.2004 u súčasného zamestnávateľa a mám VZ = 18.000 Sk. Plánujem nástup na materskú 06/2008. Chcem sa od 01.04.2007 DNP s VZ = 7600 Sk. Dokedy mám platiť DNP s VZ 7600 Sk? Kedy mám prerušiť DNP a začať nové DNP s VZ 25.911 Sk resp. po úprave zákona od 01.08.2007 z novej čiastky? Ako si môžem zvýšiť VZ u súčastného zamestnávateľa na maximálny a kedy tak mám urobiť, aby som mohla poberať maximálne materské aj z povinného NP aj z DNP?
Ďakujem za odpoveď.

DNP musíš platiť aspoň 270 dní, aby si mala nárok na materské aj z tohto poistenia. U súčasného zamestnávateľa si zvýšiš VZ tak, že s ním ukončíš pracovný pomer, a od ďalšieho dňa uzatvoríš nový, ale s maximálnym VZ. Ak to urobíš tesne pred koncom roka 2007, napr. od 15.12.2007, kedy bude maximum okolo 28.000 Sk, potom sa ti z tohto VZ bude ako zamestnancovi vypočítavať materské.
Zmeniť VZ u DNP (odhláškou a novou prihláškou) stačí tesne pred nástupom na MD. Napr. na MD nastúpiš 15.6.2008, potom ti stačí zmeniť VZ na maximálny od 1.6.2008. V tomto období musíš mať v zamestnaní neplatené voľno (1.6.-14.6.2008), aby sa mohol uplatniť maximálny VZ z DNP.
Manual
10.02.07,20:00
Manual, vďaka za odpoveď.
To som sa dozvedela novú skutočnosť :-) Lebo stále som bola v tom, že stačí len neplatené voľno u zamestnávateľa a to bude prerušenie poistenia. Nebude potom divné (a komu ? a je niekde v zákone napísané, že ako často a s kým máme uzatvoriť pracovný pomer ?) že so zamestnávateľom rozviažem pracovný pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavriem o dva - tri dni nový??? Ano uzatvoríš. To ako zamestnávateľ zdôvodní kontrole?? Nemá čo zdôvodňovať nikomu, ani ty, prečo si spravila tak ako si urobila. Si slobodný človek. Ďalšia vec, čo to urobí s ostatným poistením. Pravdepodobne si za tie dva dni budem musieť sama doplatiť zdravotné poistenie a ostatné sociálne poistenia (starobné a pod.). Tiež som sa niekde dočítala že tieto poistenia - povinné u zamestnávateľa a dobrovoľné nemocenské sa nesmú prelínať. Ano je to tak, preto v práci si musíš vziať neplatené voľno a v tom období NV zaplatiť DNP z max. VZ. Ono je to hra datumov a hlavne sa nepomýliť. Dosť tomu nerozumiem, ale berme že moja situácia by bola:
- mám nepretržité povinné nemocenské poistenie z VZ 15 000,- (viac ako 270 dní)
- od 15.2.2007 budem dobrovoľne poistená aspoň 270 dní t.j. do 30.11.2007
- nárok na materské mi (teoreticky) vznikne 15.4.2008. To plánuješ že ťa doktor vypíše v tomto termíne na materskú ? :-)) to sa tak trafíš do datumu ?
U zamestnávateľa: - dám výpoveď k 28.2.2008 a znovu sa zamestnám u toho istého zamestnávateľa od 1.3.2008 (s maximálnym vz) - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem splňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné obdobie bude od 1.3.2008 do 15.4.2008 ??? U zamestnávateľa môžeš dať výpoveď až 5.4.08 a znova nastúpiť 10.4.08

Na dobrovoľnom NP: - toto ukončím k 31.12.2007 a znovu sa poistím s maximálnym vz od 1.2.2008 - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem spĺňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné odbobie bude od 1.2.2008 do 15.4.2008??? Ano RO bude od nového prihlásenia. Podobne ako u zamestávateľa, prečo by si platila DNP jeden a pol mesiaca z maxima, keď môžeš zaplatiť len za pár dní.

Predpokladám že v tom čase ktoré bude ako rozhodujúce obdobie pri oboch poisteniach nesmiem čerpať PN! Aby sa mi neznížil vymeriavací základ.

je to fakt trošku zložité, hlavne sledovať dátumy a mať aj kopec šťastia, aby to čo si človek naplánoval aj tak dopadlo :-) Otázne je či dovtedy zákonodarcovia všetko nepomenia

Prosím opravte ma ak sa mýlim!
Ak plánuješ ísť na materskú až v r. 2008, idealne je spraviť RO pred koncom r.2007 aj v PP aj v DNP a v r.2008 už máš pokoj až do vypísania na materskú a materská sa bude počítať z VZ r.2007. Prelistuj si seriu článkov od p. Mihála o materských.
Odpoveď je v texte modrým. A podobná problematika sa riešila už aj v skorších príspevkoch tejto témy, prečítaj si ich pozorne.
ajobs
10.02.07,20:10
Manual, vďaka za odpoveď.
To som sa dozvedela novú skutočnosť :-) Lebo stále som bola v tom, že stačí len neplatené voľno u zamestnávateľa a to bude prerušenie poistenia. Nebude potom divné že so zamestnávateľom rozviažem pracovný pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavriem o dva - tri dni nový??? To ako zamestnávateľ zdôvodní kontrole?? Ďalšia vec, čo to urobí s ostatným poistením. Pravdepodobne si za tie dva dni budem musieť sama doplatiť zdravotné poistenie a ostatné sociálne poistenia (starobné a pod.). Tiež som sa niekde dočítala že tieto poistenia - povinné u zamestnávateľa a dobrovoľné nemocenské sa nesmú prelínať. Dosť tomu nerozumiem, ale berme že moja situácia by bola:
- mám nepretržité povinné nemocenské poistenie z VZ 15 000,- (viac ako 270 dní)
- od 15.2.2007 budem dobrovoľne poistená aspoň 270 dní t.j. do 30.11.2007
- nárok na materské mi (teoreticky) vznikne 15.4.2008.

U zamestnávateľa: - dám výpoveď k 28.2.2008 a znovu sa zamestnám u toho istého zamestnávateľa od 1.3.2008 (s maximálnym vz) - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem splňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné obdobie bude od 1.3.2008 do 15.4.2008 ???

Na dobrovoľnom NP: - toto ukončím k 31.12.2007 a znovu sa poistím s maximálnym vz od 1.2.2008 - budem mať prerušené nemocenské poistenie, budem spĺňať 270 dní za posledné dva roky a rozhodné odbobie bude od 1.2.2008 do 15.4.2008???

Predpokladám že v tom čase ktoré bude ako rozhodujúce obdobie pri oboch poisteniach nesmiem čerpať PN! Aby sa mi neznížil vymeriavací základ.

je to fakt trošku zložité, hlavne sledovať dátumy a mať aj kopec šťastia, aby to čo si človek naplánoval aj tak dopadlo :-)

Prosím opravte ma ak sa mýlim!

Máš ešte dosť času na plánovanie, len prvoradé je prihlásiť sa čím skôr na DNP. Úpravu rozhodujúcich období môžeš realizovať až v roku 2008 napríklad takto(ak predpokladáme, že termín nástupu na MD je 15.4.2008):
1. zamestnanie-starý pracovný pomer ukončiť 29.2.2008, od 1.3.2008 sa zamestnať s maximálnym VZ (cca 28.000 Sk), pričom pri horeuvedenom termíne nástupu na MD bude tvoje RO 1.3.-31.3.2008 (počas tohto mesiaca nebudeš mať DNP),
2. DNP-prihlásiť sa na DNP od 1.4.2008 z rovnakého maxima cca 28.000 Sk
(počas tohto mesiaca budeš mať v práci neplatené voľno). Tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského z DNP bude 1.4.2008-14.4.2008.
Materské z oboch poistení bude 30.304 - 31.314 Sk.
žilinčanka
11.02.07,05:01
Máš ešte dosť času na plánovanie, len prvoradé je prihlásiť sa čím skôr na DNP. Úpravu rozhodujúcich období môžeš realizovať až v roku 2008 napríklad takto(ak predpokladáme, že termín nástupu na MD je 15.4.2008):
1. zamestnanie-starý pracovný pomer ukončiť 29.2.2008, od 1.3.2008 sa zamestnať s maximálnym VZ (cca 28.000 Sk), pričom pri horeuvedenom termíne nástupu na MD bude tvoje RO 1.3.-31.3.2008 (počas tohto mesiaca nebudeš mať DNP),
2. DNP-prihlásiť sa na DNP od 1.4.2008 z rovnakého maxima cca 28.000 Sk
(počas tohto mesiaca budeš mať v práci neplatené voľno). Tvoje rozhodujúce obdobie na výpočet materského z DNP bude 1.4.2008-14.4.2008.
Materské z oboch poistení bude 30.304 - 31.314 Sk.

Dobré ránko :-)
Ajobs, díky za odpoveď ...
1. Takže DPN tiež zruším k 29.2.2008, ale obnovím ho až 1.4.2008.
2. V prípade že budem mať v práci neplatené voľno, od 1.4. - 14.4.2008, toto nebude spadať do výpočtu VZ?? Lebo vlastne nebudem mať príjem zo zamestnania. Takže naozaj moje RO bude od 1.3.-31.3.2008? aj napriek tomu že pracovný pomer bude trvať?? Nebude moje RO od 1.3.-14.4.2008??

Trošku nerozumiem tomu max.vz u zamestnávateľa. Soc.poisťovňa pri posudzovaní nároku na dávku berie vz z prihlášky? Alebo zo skutočne odvedeného poistného - teda môjho hrubého príjmu za konkrétne obdobie?? Ak sa teda prihlásim na soc.poisťovňu s max.vz od zamestnávateľa (nový pracovný pomer od 1.3.2008) musím v zamestnaní tento max.vz dosiahnúť? Teda či musím mať na výplatnej páske príjem 28 000,- alebo tých svojich 15 500,-- :-D :-D Je dôležitá prihláška alebo hrubý príjem?

Díky :-)
Jozef Mihál
11.02.07,06:47
Chlapi, že vás to ešte baví...
žilinčanka
11.02.07,06:50
Chlapi, že vás to ešte baví...

Aaale pán Mihál,
nechajte ich, aspoň si pripadajú užitoční :-) ... ale nie vážne, sú užitoční ... ja aj keď som prečítala všetky Vaše príspevky k materskému, tak mám v tom dosť chaos. Je dobré keď je tu niekto kto vie poradiť :-)
bibi111
12.02.07,08:00
Zdravim vsetkych poradakov :).

Sledujem debatky o materskej od novembra minuleho roku a zdalo sa mi, ze v tom (po 2 mesiacoch studovania) zacinam mat jasno (teda aspon v prikladoch). Mala som plan, ale trochu sa mi skomplikoval a tak som sa rozhodla predsa len napisat a poprosit radu ako to najlepsie nakombinovat, lebo vsetko co ma napadlo, malo nakoniec niekde hacik(len nie v rybe, ktoru nas p. Mihal uci chytit :).

PLAN bol:

nastup na matersku napr. april 2008

zamestnanie A - TPP viac ako 270 dni - VZ 20.000 Sk
03/07-10/07 platit DNP - z minima
od 15.12.2007 v zamestnani A neplatene volno a od 15.12.2007 DNP z
maxima a od 1.1.2008 zmemit na minimum, dodrzanych 270 dni

teda materske 55% z (VZ 20.000 + VZ z DNP 28.000)
(dufam, ze zatial to bolo OK)

PROBLEM nastal - od 03/07/2007 mam nastupit na vedlajsi prac. pomer do zamestnania B - VZ 15.000 Sk

a to mi rusi moj plan - pretoze uz si nemozem platit DNP (lebo presiahnem v sucte maximum) a neviem ako nakombinovat
rozhodujuce obdobia a dodrzanie 270 dni tak, aby som dostala aspon materske z VZ z oboch zamestnani, nie iba z A (20.000) a z casti B
(28.000-20.000=8.000), teda v sucte VZ z maxima na rok 2008 - 28.000 Sk

Velmi pekne dakujem za vsetky napady a rady, prajem pekny den.
aladin
12.02.07,08:03
Pekny den. to je vsetko pekne co sa tu rozpisuje , rad by som sa vsak spytal tu pritomnych , ci je niekto komu soc poistovna vyplacala PN, materske, osetrovne alebo nejaku inu davku z nemocenskeho poistenia z viacerych poisteni (takych asi bolo viac) ale tak ze vymeriavacie zaklady z viacerych poisteni zohladnila z viac ako maxima t.j. z 25911 sk ? Vacsinou sa tu vsetci pokial som dobre pochopil obraciate na § 58 zakona o socialnom poisteni ktorý vravi v ods 2 ze nemocenska davka sa urci z uhrnu danných vymeriavacich davok... , nepozerate sa vsak na §138 ods 12 je to tusim kde je nieco take ze vymeriavaci zaklad v uhne mesacne maximalne ... 1.5 nasobok ...co je tych teraz max 25911 Sk.
aladin
12.02.07,08:09
este by som podotkol ze ked ste platili z viac ako maxima tak tak mate narok na vratenie poistneho zaplateneho bez pravneho dovodu...alebo ako sa to pise len k tomu treba dolozit vymeriavacie zaklady od zamestnavatela , na co vam zamestnavatel najprv vykuli oci , potom ked vysvetlite nac vam to je spyta sa a naco vam to je ..:-))) nakoniec vam vytlaci mzdovy list.
Jozef Mihál
12.02.07,08:17
Vacsinou sa tu vsetci pokial som dobre pochopil obraciate na § 58 zakona o socialnom poisteni ktorý vravi v ods 2 ze nemocenska davka sa urci z uhrnu danných vymeriavacich davok... , nepozerate sa vsak na §138 ods 12 je to tusim kde je nieco take ze vymeriavaci zaklad v uhne mesacne maximalne ... 1.5 nasobok ...co je tych teraz max 25911 Sk.
aladin, vyše polovice príspevkov (odpovedí) v témach typu "Materské" je o tom, ako si nastaviť súbeh jednotlivých poistení (cez neplatené voľná, ukončenie a začatie zamestnania alebo DNP) tak, aby sa § 138 ods.12 dodržal. Veľmi dobre si uvedomujeme existenciu § 138 ods.12 a pod. a veľmi dobre si uvedomujeme, aký je napriek tomu zákon deravý.

Ako klasik povedal: "Čítať, čítať, čítať".
aladin
12.02.07,09:34
rozumiem pan Mihal. dakujem za usmernenie. tie neplatene volna mi usli. takze nestaci obycajny subeh 2 vymeriavacich zakladov ale musi byt aj neplatene volno. Mal by som vsak este jednu otazku existuje moznost zamestnanca poziadat o neplatene volno na 2 tyzdne s tym ze tie 2 tyzdne by boli v obdobi predpokladaneho nastupu na MD ?t.j. neplatene volno od 1.3. do 14.3. a nastup na MD 10.3.2006 s tym ze datum porodu je 6 tyzdnov od 10.3. a k 10.3.je len DNP z maxima. Vtedy by vznikli 2 vymeriavacie zaklady s maximom ? Vopred dakujem za odpoved.
katherine
12.02.07,11:27
Dakujem za odpovede. Tak som si aj myslela,takze v skratke- teraz len platit DNP z minima aj potom ked sa mi podari otehotniet a v v poslenych mesiacoch tehotenstva ,povedzme koncom roka si dat povedzme mesiac neplatene volno a v ten mesiac si DNP zvysit na maximum, takze mi materske vypocitaju z dvoch VZ a spocitaju.
Manual
12.02.07,12:46
Dakujem za odpovede. Tak som si aj myslela,takze v skratke- teraz len platit DNP z minima aj potom ked sa mi podari otehotniet a v v poslenych mesiacoch tehotenstva ,povedzme koncom roka si dat povedzme mesiac neplatene volno a v ten mesiac si DNP zvysit na maximum, takze mi materske vypocitaju z dvoch VZ a spocitaju.
Ak by sa nedarilo otehotnieť, kludne zruš DNP na určitú dobu, ale sleduj si podmienku, aby si za posledné 2 roky bola poistená minimálne 270 dní do dňa pôrodu. Zbytočne je platiť nepretžite sumu 335 Sk, keď požadovaný efekt splní aj menej platieb.
saskia26
12.02.07,17:43
DNP musíš platiť aspoň 270 dní, aby si mala nárok na materské aj z tohto poistenia. U súčasného zamestnávateľa si zvýšiš VZ tak, že s ním ukončíš pracovný pomer, a od ďalšieho dňa uzatvoríš nový, ale s maximálnym VZ. Ak to urobíš tesne pred koncom roka 2007, napr. od 15.12.2007, kedy bude maximum okolo 28.000 Sk, potom sa ti z tohto VZ bude ako zamestnancovi vypočítavať materské.
Zmeniť VZ u DNP (odhláškou a novou prihláškou) stačí tesne pred nástupom na MD. Napr. na MD nastúpiš 15.6.2008, potom ti stačí zmeniť VZ na maximálny od 1.6.2008. V tomto období musíš mať v zamestnaní neplatené voľno (1.6.-14.6.2008), aby sa mohol uplatniť maximálny VZ z DNP.

ajobs, ďakujem za odpoveď. Naozaj som rada, že Vás ešte baví, odpovedať na naše otázky. Dovolím si ešte doplňujúce otázky na upresnenie:
1. Takže môžem maximálny VZ u zamestnávateľa vyriešiť už v tomto roku a nemusím na to myslieť v roku 2008 a od januára 2008 platiť opäť z nižšieho VZ ?
2. Prihlášku na DNP podám od 01.04.2007 a budem platiť z minimálneho VZ napr. do 31.12.2007 alebo mám platiť aj v januári ? Podám prerušenie alebo odhlášku ?
3. Keby som si to skomplikovala ešte s pracovným pomerom u ďalšieho zamestnávateľa napr. pracovná zmluva od 01.05.2008 s max. VZ bude sa počítať VZ aj z tohto pracovného pomeru, ak od 01.06.08-14.06.08 budem čerpať aj u neho neplatené voľno?
Ďakujem za trpezlivosť !!!
saskia26
12.02.07,18:13
Ak plánuješ ísť na materskú až v r. 2008, idealne je spraviť RO pred koncom r.2007 aj v PP aj v DNP a v r.2008 už máš pokoj až do vypísania na materskú a materská sa bude počítať z VZ r.2007. Prelistuj si seriu článkov od p. Mihála o materských.
Odpoveď je v texte modrým. A podobná problematika sa riešila už aj v skorších príspevkoch tejto témy, prečítaj si ich pozorne.

Veď práve to, či to zákonodarcovia nepomenia. Keby sme mali zabezpečený slušný príjem počas materskej a rodičovskej dovolenky, tak by sme nemuseli vymýšľať takéto veci. Počas čerpania materskej by príjem bol celkom slušný, ale rodičovský príspevok, to je veľmi málo...
Manual
12.02.07,18:57
Veď práve to, či to zákonodarcovia nepomenia. Keby sme mali zabezpečený slušný príjem počas materskej a rodičovskej dovolenky, tak by sme nemuseli vymýšľať takéto veci. Počas čerpania materskej by príjem bol celkom slušný, ale rodičovský príspevok, to je veľmi málo...
Musíte /ženy/ dohovoriť pánom poslancom, že oni majú na svedomí klesajúcu populáciu :-)) ....
ajobs
12.02.07,21:09
Musíte /ženy/ dohovoriť pánom poslancom, že oni majú na svedomí klesajúcu populáciu :-)) ....

Podľa môjho názoru sa v oblasti nemocenského poistenia nebude v najbližších 2-3 rokoch meniť nič podstatné.
ajobs
12.02.07,21:15
ajobs, ďakujem za odpoveď. Naozaj som rada, že Vás ešte baví, odpovedať na naše otázky. Dovolím si ešte doplňujúce otázky na upresnenie:
1. Takže môžem maximálny VZ u zamestnávateľa vyriešiť už v tomto roku a nemusím na to myslieť v roku 2008 a od januára 2008 platiť opäť z nižšieho VZ ? Áno, je to tak.
2. Prihlášku na DNP podám od 01.04.2007 a budem platiť z minimálneho VZ napr. do 31.12.2007 alebo mám platiť aj v januári ? Podám prerušenie alebo odhlášku ? Stačí ti platiť do 31.12.2007 (to získaš 275 dní), a potom sa prihlásiť na DNP z maxima až tesne pre nástupom na MD, napr. od 1.6.2008. Musíš splniť podmienku 270 dní DNP v posledných 2 rokoch pred pôrodom.
3. Keby som si to skomplikovala ešte s pracovným pomerom u ďalšieho zamestnávateľa napr. pracovná zmluva od 01.05.2008 s max. VZ bude sa počítať VZ aj z tohto pracovného pomeru, ak od 01.06.08-14.06.08 budem čerpať aj u neho neplatené voľno? Nie, pretože aj u tohto zamestnávateľa by si musela byť poistená aspoň 270 dní. Ale ak tam začneš pracovať už teraz s minimálnym úväzkom napr. 1 hodina týždenne (mesačne), môžeš to do budúceho roka stihnúť a mať 3 x maximálnu materskú.
Ďakujem za trpezlivosť !!!

Odpoveď je v texte.
saskia26
13.02.07,06:21
Odpoveď je v texte.

ajobs, takže by som sa prihlásila aj u druhého zamestnávateľa na povinné NP na 1 hodinu mesačne s minimálnym VZ od 01.08.2007-30.04.2008 (274 dní). 30.04.2008 ukončím pracovný pomer, od 01.05.2008 uzavrieme novú zmluvu s maximálnym VZ. Od 01.06.2008 začnem čerpať aj u tohto zamestnávateľa neplatené voľno až do nástupu na materskú a budem poberať 3x materské ? Nebude prekážať, keď budem čerpať u obidvoch zamestnávateľov súčasne neplatené voľno ?
Tieto teoretické úvahy začínajú byť zaujívamé. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň!
GabiO
13.02.07,08:40
Prajem všetkým pekný deň.
Mám takýto problém:
Od 8.12.2004 som bola na materskej dovolenke s prvým dieťaťom. Dovtedy som bola normálne zamestnaná (4 roky). Minulý rok (5.4.2006 - 5.1.2007) som si dobrovolne platila nemocenské poistenie (maximálnu sumu). Teraz som od 1.1.2007 nastúpila do zamestnania na polovičný pracovný uväzok (ale mala by som platit odvody z maxima). Čakám druhé dieťa, termín pôrodu má 10.7.2007, takže mne to vychádza tak, že na materskú by som mala ísť 29.5.2007.
Chcem sa opýtať, či mám nárok na nejaký materský príspevok a v akej sume. (Bojím sa totiž, že v zamestnaní nemám odpracovaných 270 dní, takže asi iba ten z dobrovoľného poistenia, že? A asi mám už naň splnené podmienky, takže sa už nemusím dobrovoľne znovu poistiť, alebo pre istotu radšej áno?)

Ďakujem za Vaše odpovede a prajem pekný deň.
ajobs
13.02.07,09:44
ajobs, takže by som sa prihlásila aj u druhého zamestnávateľa na povinné NP na 1 hodinu mesačne s minimálnym VZ od 01.08.2007-30.04.2008 (274 dní). 30.04.2008 ukončím pracovný pomer, od 01.05.2008 uzavrieme novú zmluvu s maximálnym VZ. Od 01.06.2008 začnem čerpať aj u tohto zamestnávateľa neplatené voľno až do nástupu na materskú a budem poberať 3x materské ? Nebude prekážať, keď budem čerpať u obidvoch zamestnávateľov súčasne neplatené voľno ?
Tieto teoretické úvahy začínajú byť zaujívamé. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň!

Tých alternatív je viac, dôležité je, aby si mala kombinované neplatené voľno u jedného zamestnávateľa a maximálny VZ u ďalšieho, ale nemusí to trvať celý mesiac. Samozrejme, v tomto období budeš odhlásená z DNP.
ajobs
13.02.07,09:48
Prajem všetkým pekný deň.
Mám takýto problém:
Od 8.12.2004 som bola na materskej dovolenke s prvým dieťaťom. Dovtedy som bola normálne zamestnaná (4 roky). Minulý rok (5.4.2006 - 5.1.2007) som si dobrovolne platila nemocenské poistenie (maximálnu sumu). Teraz som od 1.1.2007 nastúpila do zamestnania na polovičný pracovný uväzok (ale mala by som platit odvody z maxima). Čakám druhé dieťa, termín pôrodu má 10.7.2007, takže mne to vychádza tak, že na materskú by som mala ísť 29.5.2007.
Chcem sa opýtať, či mám nárok na nejaký materský príspevok a v akej sume. (Bojím sa totiž, že v zamestnaní nemám odpracovaných 270 dní, takže asi iba ten z dobrovoľného poistenia, že? A asi mám už naň splnené podmienky, takže sa už nemusím dobrovoľne znovu poistiť, alebo pre istotu radšej áno?)

Ďakujem za Vaše odpovede a prajem pekný deň.

Obdobie roičovskej dovolenky sa ti podľa novely zákona o SP započítava do obdobia nemocenského poistenia zamestnanca, takže 270 dní by si mala mať splnené. DNP máš takisto splnené, takže treba vhodne skombinovať VZ a RO a budeš mať nárok na 2x materské (z maxima).
saskia26
13.02.07,11:56
Tých alternatív je viac, dôležité je, aby si mala kombinované neplatené voľno u jedného zamestnávateľa a maximálny VZ u ďalšieho, ale nemusí to trvať celý mesiac. Samozrejme, v tomto období budeš odhlásená z DNP.

ajobs, môžeš mi prosím uviesť nejakú konkrétnejšiu alternatívu aj s dátumami?
Ďakujem
ivetlau
13.02.07,13:24
Prosím o radu, kráti sa dovolenka zamestnankyni, ktorá nastupuje v apríli na materskú dovolenku ? Ak ano , ako ?
GabiO
13.02.07,19:25
Obdobie roičovskej dovolenky sa ti podľa novely zákona o SP započítava do obdobia nemocenského poistenia zamestnanca, takže 270 dní by si mala mať splnené. DNP máš takisto splnené, takže treba vhodne skombinovať VZ a RO a budeš mať nárok na 2x materské (z maxima).

Takže ak som to správne pochopila, musím ísť v robote pár dní pred materskou na neplatené voľno a prihlásiť sa znovu ako DPO. Keďže mám nástup na MD 29.5., stačí mi zobrať si 28.5. neplatené voľno a prihlásiť sa na jeden deň ako DPO s maximálnym vymeriavacím základom?
(Len pre istotu, keby som DPO ukončila už minulý rok (t.j. RO by sa mi neprekrývali), asi by som už toto nemusela robiť, že?)
Ďakujem a prajem pekný deň.
danasv
13.02.07,19:34
pardon ale prispevok sa neda vymazat- len upravit..
danasv
13.02.07,19:39
Chlapi, že vás to ešte baví... to nebolo velmi pekne.. ved p. Mihal tak ako vy ste na zaciatku s chutou radili a robili stastnymi ludi ktorym ste prilepsili svojimi radami( ja tiez medzi nich patrim- takze vdaka) tak teraz prebrali stafetu Ajobs a pod. a maju za sebou tak ako aj vy zastupy vdacnych ludi.. viem z toho nevyziju- ale aspon cloveka hreje pri srdci to ze dobri ludia este existuju.
Jozef Mihál
13.02.07,20:12
To bolo myslené obdivne.
Tinika
14.02.07,06:58
Dobrý deň,
pri čítaní porady som natrafila aj na tému materská. Veľmi ma teší, že má niekto záujem pomôcť mamičkám z dobrej vôle.

Chcem sa opýtať, ak som ako SZČO dobrovoľne poistené z minimálneho VZ a zamestnala by som sa musím podmienku 270 dní splniť aj v zamestnaní (270 dní) aj ako SZCO (2710 dní) alebo v úhrne 270 dní?

Ďakujem
Manual
14.02.07,06:59
Dobrý deň,
pri čítaní porady som natrafila aj na tému materská. Veľmi ma teší, že má niekto záujem pomôcť mamičkám z dobrej vôle.

Chcem sa opýtať, ak som ako SZČO dobrovoľne poistené z minimálneho VZ a zamestnala by som sa musím podmienku 270 dní splniť aj v zamestnaní (270 dní) aj ako SZCO (2710 dní) alebo v úhrne 270 dní?

Ďakujem
v obidvoch poisteniach musíš splniť podmienku minimálne 270 dní
Tinika
14.02.07,07:59
Ďakujem za odpoveď. A teraz niečo zložitejšie.
Plánujeme rodinku niekedy v roku 2008 možno aj troška neskôr.

Od 13.9.2006 si platím dobrovoľné odovody z minima 350,-
1. Podľa Vašej rady by som sa mala niekedy v decembri napr. 15.12. 2007 odhlásiť z dobrovoľných odvodov a koncom decembra (napr. 27.12.2007 aby som mala čím nižšie náklady) by som sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské odvody z maximálneho VZ. Z tohto by som sa mala odhlásiť ešte 31.12.2007, alebo až v januári 2008? A potom opať platiť z minima, tak aby som splnila 270dní poistenia. Uvažujem správne, ak by sa mi v prípade tehotenstva v roku 2008 počítala materská z VZ za rok 2007 a to za posledné obdobie, počas ktorého si budem platiť odovdy z maxima - 27.12.-31.12.2007?

2. Ak by som si platila odvody ako v bode 1 a zistila by som že som tehotná niekedy v marci 2008, zamestnala by som sa v marci z VZ 25911, teda by som nemusela platiť dobrovoľné odvody, lebo v zamestnaní by som mala maximálny VZ?

3. Ak by bol splnený bod 1 a 2, stačilo by aby som pracovala 3 mesiace a potom by som mala neplatené voľno, teda by som nemusela platiť odvody ale počítala by si mi ochranná lehota 6 mesiacov, čím by som splnila podmienku 270 dní? Počítala by sa mi materská aj zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia?

4. Čo by sa stalo, ak by som počas roka 2007 presiahla príjem a musela by som platiť povinné odvody z minimálnej mzdy? Ako by sa to odrazilo na materskej? Ak by som bola aj zamestnaná ako v bode 2, teda poistenie v zamestnaní je prednostné, tak by som ako SZCO nebola povinná platiť odvody aj keď podľa príjmu by som mala? Ako by sa to dalo skombinovať aby som mala zamestnanie, DPN a PNP - teda 3 VZ pre materskú?

A ešte jedna otázka.

5. Ak by som zistila že som tehotná až niekedy v septembri 2008, čo znamená že na materskú by som išla až v roku 2009. V decembri 2008 by som opať zopakovala postup z bodu 1 - platiť dobrovoľné odvody z maxima. Pre výpočet materskej by sa bral do úvahy rok 2008, v ktorom som dobrovoľne platila odvody z maxima a čo zo zamestnaním? kedy by bolo výhodne sa zamestnať, aby som mala materskú počítanú aj zo zamesnania? A v tomto prípade ak budem mať zamestnanie z maximálnym VZ, ako to urobiť aby som mala VZ z DNP, PNP a zamestnania?

Dúfam že mi aj odpoviete na toľko otázok a že som to napísala zrozumiteľne aj pre Vás. Veľmi pekne ďakujem.
ajobs
14.02.07,10:09
Ďakujem za odpoveď. A teraz niečo zložitejšie.
Plánujeme rodinku niekedy v roku 2008 možno aj troška neskôr.

Od 13.9.2006 si platím dobrovoľné odovody z minima 350,-
1. Podľa Vašej rady by som sa mala niekedy v decembri napr. 15.12. 2007 odhlásiť z dobrovoľných odvodov a koncom decembra (napr. 27.12.2007 aby som mala čím nižšie náklady) by som sa prihlásila na dobrovoľné nemocenské odvody z maximálneho VZ. Z tohto by som sa mala odhlásiť ešte 31.12.2007, alebo až v januári 2008? A potom opať platiť z minima, tak aby som splnila 270dní poistenia. Uvažujem správne, ak by sa mi v prípade tehotenstva v roku 2008 počítala materská z VZ za rok 2007 a to za posledné obdobie, počas ktorého si budem platiť odovdy z maxima - 27.12.-31.12.2007? Áno, takto by sa to dalo urobiť, ale na konci roka 2007 sa nebudeš odhlasovať z DNP, iba si zmeníš vymeriavací základ na minimálnu mzdu (v roku 2008 to bude asi viac ako dnešných 7600 SK).

2. Ak by som si platila odvody ako v bode 1 a zistila by som že som tehotná niekedy v marci 2008, zamestnala by som sa v marci z VZ 25911, teda by som nemusela platiť dobrovoľné odvody, lebo v zamestnaní by som mala maximálny VZ? Zamestnať sa v marci 2008, keď už zistíš, že si tehotná je neskoro, pretože musíš - ako ti napísal Manual - splniť dĺžku poistenia v zamestnaní 270 dní v posledných 2 rokoch pre pôrodom. Radšej sa zamestnaj skôr a na krátky pracovný úväzok (1 hod./týždenne-mesačne).

3. Ak by bol splnený bod 1 a 2, stačilo by aby som pracovala 3 mesiace a potom by som mala neplatené voľno, teda by som nemusela platiť odvody ale počítala by si mi ochranná lehota 6 mesiacov, čím by som splnila podmienku 270 dní? Počítala by sa mi materská aj zo zamestnania aj z dobrovoľného poistenia? Ochranná lehota 6 mesiacov NIE JE OBDOBÍM NEMOCENSKÉHO POISTENIA, takže sa ti do 270 dní nezapočítava. Fyzicky musíš odpracovať (resp. odplatiť) 270 dní v každom jednom type poistenia, prípadne ak by si mala viac zamestnaní, tak v každom jednom z nich (pokiaľ by existovali paralelne).

4. Čo by sa stalo, ak by som počas roka 2007 presiahla príjem a musela by som platiť povinné odvody z minimálnej mzdy? Ako by sa to odrazilo na materskej? Ak by som bola aj zamestnaná ako v bode 2, teda poistenie v zamestnaní je prednostné, tak by som ako SZCO nebola povinná platiť odvody aj keď podľa príjmu by som mala? Ako by sa to dalo skombinovať aby som mala zamestnanie, DPN a PNP - teda 3 VZ pre materskú? Skombinovať nemocenské poistenia SZČO s ostatnými (zamestnanie+DNP) je zložité, pretože v tomto type poistenia si nemôžeš ľubovoľne nastavovať rozhodujúce obdobia. Vyhnúť sa plateniu odvodov do SP sa dá tak, že pozastavíš živnosť (minimálne na 6 mesiacov), alebo ju zrušíš v júni 2008 (napr. 20.6.2008). Potom nebudeš platiť odvody do SP.

A ešte jedna otázka.

5. Ak by som zistila že som tehotná až niekedy v septembri 2008, čo znamená že na materskú by som išla až v roku 2009. V decembri 2008 by som opať zopakovala postup z bodu 1 - platiť dobrovoľné odvody z maxima. Pre výpočet materskej by sa bral do úvahy rok 2008, v ktorom som dobrovoľne platila odvody z maxima a čo zo zamestnaním? kedy by bolo výhodne sa zamestnať, aby som mala materskú počítanú aj zo zamesnania? A v tomto prípade ak budem mať zamestnanie z maximálnym VZ, ako to urobiť aby som mala VZ z DNP, PNP a zamestnania? Áno, platí to ako v bode 1.,- pri zamestnaní platí už uvedená skutočnosť, že v posledných 2 rokoch pred TP musíš byť poistená ako zamestnanec 270 dní -tomu treba podriadiť svoj plán potenciálneho zamestnania.

Dúfam že mi aj odpoviete na toľko otázok a že som to napísala zrozumiteľne aj pre Vás. Veľmi pekne ďakujem.
Odpovede sú v texte.
Tinika
14.02.07,12:34
Ajobs, ďakujem krásne, ale ešte mi to nie je úplne jasné.

k bodu 1: stačí mi zvýšiť odvody bez toho aby som sa odhlasovala a opať
prihasovala do SP?

K tomu prerušeniu živnosti: najskôr ju môžem prerušiť až 13.9.2008. Uvediem čiste teoretický príkla.
Predpokladám že v septembri 2009 otehotniem. Od januára 2009 sa popri SZČO zamestnám na napr. 5 hodín za týžden a platím odvody z minima.
V septembri (keď zistím, že som tehotná) preruším živnosť a aj PNP a začnem platiť DNP. Stále mi plynie PNP v zamestnaní a zároveň dodržím aj 270 dní DNP. Otázka znie kedy mám platiť DNP z maxima a PNP zo zamestnania z maxima, aby som mala maixmálnu materskú z obidvoch VZ? Ide o to, že súčastne do nemôžem urobiť, keďže úhrnný VZ nesmie byť viac ako 25911.
Na materskú by som teda nastúpila niekedy v máji 2009 a VZ by sa mi počítal z roku 2008? Aj keby som už zamestnaná nebola? Alebo ešte aj v r. 2009 mám byť zamestnaná? V tomto prípade kombinujem zamestnanie s DNP. Je to výhodnejšie ako platiť aj PNP (ak by som živnosť neprerušila)?

Dúfam, že som Vás už úplne nepoplietla ale je to trocha zložité napísať ako to presne myslím. Ďakujem
ajobs
14.02.07,13:32
Ajobs, ďakujem krásne, ale ešte mi to nie je úplne jasné.

k bodu 1: stačí mi zvýšiť odvody bez toho aby som sa odhlasovala a opať
prihasovala do SP? Nerozumeli sme sa. Odhlásiš sa z DNP napr. 30.11.2007 (z minima) a od 27.12.2007 sa opäť prihlásiš, ale z maxima (bude to cca 28000 SK). Od 1.1.2008 zmeníš VZ opäť na minimálnu mzdu, čo bude znamenať, že počas CELÉHO ROKA 2008 bude tvoj VZ počítaný z RO 27.12.-31.12.2007.

K tomu prerušeniu živnosti: najskôr ju môžem prerušiť až 13.9.2008. Prečo by si ju prerušovala až 13.9.2008 ? Nedosiahneš tým efekt neplatenia odvodov SZČO - to môžeš urobiť iba v čase PRED 1.7. príslušného roka/ skús si pozrieť o tomto témy na Porade.sk, je to tu vysvetlené naozaj detailne. Uvediem čiste teoretický príkla.
Predpokladám že v septembri 2009 ? otehotniem. Od januára 2009 sa popri SZČO zamestnám na napr. 5 hodín za týžden a platím odvody z minima. Ak sa zamestnáš iba v januári 2009 (predpokladám, že predtým si nemala PP), nesplníš podmienku 270 dní nemocenského poistenia zamestnanca.
V septembri (keď zistím, že som tehotná) preruším živnosť a aj PNP a začnem platiť DNP. Stále mi plynie PNP v zamestnaní a zároveň dodržím aj 270 dní DNP. Otázka znie kedy mám platiť DNP z maxima a PNP zo zamestnania z maxima, aby som mala maixmálnu materskú z obidvoch VZ? Ide o to, že súčastne do nemôžem urobiť, keďže úhrnný VZ nesmie byť viac ako 25911.
Na materskú by som teda nastúpila niekedy v máji 2009 a VZ by sa mi počítal z roku 2008? Aj keby som už zamestnaná nebola? Alebo ešte aj v r. 2009 mám byť zamestnaná? V tomto prípade kombinujem zamestnanie s DNP. Je to výhodnejšie ako platiť aj PNP (ak by som živnosť neprerušila)?
Pýtaš sa na rad protichodných vecí, ale univerzálne platí, že v KAŽDOM POISTNOM VZŤAHU musíš byť poistená aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch-RO si predsa vieš upraviť v zmysle § 54, ods.2 zákona o soc. poistení tak, aby ti vyhovovalo čo najviac-nemusí to byť iba predchádzajúci kalendárny rok.
Teraz odporúčam platiť DNP z minima a prípadne dohodnúť nejaký pracovný pomer na veľmi krátky pracovný úväzok. To sa potom upraví podľa očakávaného TP.

Dúfam, že som Vás už úplne nepoplietla ale je to trocha zložité napísať ako to presne myslím. Ďakujem
Viď vyššie. Odporúčam prečítať POZORNE všetky články o materskom od Dr.Mihála na Porade.sk (I-VIII) a prípadne ak máš prístup do DRAK-a, tak aj tam sú aktulizované poznatky z tejto oblasti.
Repetitio est mater studiorum.
Tinika
14.02.07,15:29
ďakujem. Skôr nemôžem živnosť prerušiť preto, lebo som brala dotáciu z úradu práce, čiže musím podnikať 2 roky - od 13.9.2006 do 13.9.2008. A k tomu zamestnaniu - ja si to ešte preštudujem, ale od januára do septembra je cca 270 dní tak kde je problém? a to PNP by som si platila ešte aj neskôr.
ajobs
14.02.07,19:25
ďakujem. Skôr nemôžem živnosť prerušiť preto, lebo som brala dotáciu z úradu práce, čiže musím podnikať 2 roky - od 13.9.2006 do 13.9.2008. Aha, nevedel som, že je to tak. Ale potom ti to skomplikuje VZ v jednotlivých RO zo zamestnania, a možno aj DNP.
A k tomu zamestnaniu - ja si to ešte preštudujem, ale od januára do septembra je cca 270 dní tak kde je problém? a to PNP by som si platila ešte aj neskôr. No, to netreba riešiť tak natesno (presne 270 dní), treba si nechať aj nejaké obdobie na zrušenie DNP, aby sa dal zo zamestnania-naní získať optimálny VZ.

Dopísal som odpovede.
Tinika
14.02.07,20:03
A ako mi to, že živnosť môžem prerušiť až v septembri, skomplikuje VZ zo zamestnania a DNP? Ďakujem za trpezlivosť a ochotu
saskia26
14.02.07,20:38
Tých alternatív je viac, dôležité je, aby si mala kombinované neplatené voľno u jedného zamestnávateľa a maximálny VZ u ďalšieho, ale nemusí to trvať celý mesiac. Samozrejme, v tomto období budeš odhlásená z DNP.

ajobs, nie je mi ešte úplne jasné, ako kombinovať neplatené voľno u dvoch zamestnávateľov a maximálny VZ. Predpokladaný termín nástupu na MD 23.06.2008 a predpokladajme, že to bude nasledovne:
1. Zamestnávateľ A - prac. pomer viac ako 270 dní, VZ 18000 Sk, ukončenie zmluvy 20.12.2007, nová pracovná zmluva od 21.12.2007 s max. VZ, RO 21.12.2007-31.12.2007. Čerpanie neplateného voľna od 01.06.2008 - do nástupu na materskú.
2. DNP od 01.04.2007-31.12.2007 s min. VZ, zánik DNP 31.12.2007. Znovu prihlásenie na DNP od 01.06.2008 s max. VZ, RO od 01.06.2008.
3. Zamestnávateľ B - prac. pomer od 01.08.2007-30.04.2008 min. VZ, ukončenie zmluvy 30.04.2008, nová pracovná zmluva od 01.05.2008 s max. VZ. Ako mám vyriešiť dátumy u tohto zamestnávateľa, aby bol nárok na materské?
Ďakujem za odpoveď.
bibi111
15.02.07,06:01
ajobs, nie je mi ešte úplne jasné, ako kombinovať neplatené voľno u dvoch zamestnávateľov a maximálny VZ. Predpokladaný termín nástupu na MD 23.06.2008 a predpokladajme, že to bude nasledovne:
1. Zamestnávateľ A - prac. pomer viac ako 270 dní, VZ 18000 Sk, ukončenie zmluvy 20.12.2007, nová pracovná zmluva od 21.12.2007 s max. VZ, RO 21.12.2007-31.12.2007. Čerpanie neplateného voľna od 01.06.2008 - do nástupu na materskú.
2. DNP od 01.04.2007-31.12.2007 s min. VZ, zánik DNP 31.12.2007. Znovu prihlásenie na DNP od 01.06.2008 s max. VZ, RO od 01.06.2008.
3. Zamestnávateľ B - prac. pomer od 01.08.2007-30.04.2008 min. VZ, ukončenie zmluvy 30.04.2008, nová pracovná zmluva od 01.05.2008 s max. VZ.
Ďakujem za odpoveď.

Tak to kombinovanie dvoch zamestnani ma fakt zaujima, pretoze mne to podla toho co citam, stale vychadza tak, ze viac ako 1 x max., teda matersku z dvoch zamestnani nie je take jednoduche nakombinovat, ak chce zena ist na matersku v prvej polovici roka a nema realne v oboch zamestnaniach v predoslom roku aspon napr. 3 mesiace vysoky plat a zaroven spravne nakombinovane RO (teda ze pracuje sucasne iba v jednom a v druhom ma neplatene volno). Mam podobny problem vid. clanok #196 - kde sa zial este nikto nevyjadril a nevyviedol ma z omylu, tak takto si zatial vykladam zakon ja.

Podla mna sa da ziskat viac krat max. najschodnejsie tak, ze nastup na matersku je az po 270 dnoch v danom roku (kedze v predoslom roku treba carovat s RO), teda nastup na MD od oktobra do konca roka. Pretoze, inak sa nedaju nakombinovat RO s max. platom a dodrzanie 270 dni z kazdeho zamestnania. Alebo vie niekto uviest priklad ako sa to da?
Chapem to zle? Kde robim chybu?

Podla mna podla citovaneho planu nemoze saskia26 dostat materske z oboch zamestnani, pretoze nieje dodrzane 270 dni v oboch, kedze ukonci PP a uzavrie novu zmluvu.
Tesim sa na komentare odbornikov :-), tolko nazor laika.
ajobs
15.02.07,09:52
ajobs, nie je mi ešte úplne jasné, ako kombinovať neplatené voľno u dvoch zamestnávateľov a maximálny VZ. Predpokladaný termín nástupu na MD 23.06.2008 a predpokladajme, že to bude nasledovne:
1. Zamestnávateľ A - prac. pomer viac ako 270 dní, VZ 18000 Sk, ukončenie zmluvy 20.12.2007, nová pracovná zmluva od 21.12.2007 s max. VZ, RO 21.12.2007-31.12.2007. Čerpanie neplateného voľna od 01.06.2008 - do nástupu na materskú. OK, s tým súhlasím až na 2 podstatné veci. Neplatené voľno musíš mať už od 1.5.2008 (dúfam, že 270 dní NP splníš), aby si mohla mať v zamestnaní B maximálny VZ a v období 21.12.2007 - 31.12.2007.
2. DNP od 01.04.2007-31.12.2007 s min. VZ, zánik DNP 31.12.2007. Znovu prihlásenie na DNP od 01.06.2008 s max. VZ, RO od 01.06.2008. OK, súhlas, ale zánik DNP k 21.12.2007. Odporúčam prihlásiť sa na DNP skôr ako 1.4.2007, kvôli času.
3. Zamestnávateľ B - prac. pomer od 01.08.2007-30.04.2008 min. VZ, ukončenie zmluvy 30.04.2008, nová pracovná zmluva od 01.05.2008 s max. VZ. Ako mám vyriešiť dátumy u tohto zamestnávateľa, aby bol nárok na materské? Odporúčam iba veľmi krátky časový úväzok v tomto zamestnaní (pozor na maximálny VZ v jednotlivých mesiacoch-v tomto čase bude cca 28.000 Sk, teda zam.A=18.000 Sk, DNP=7.600 Sk, zam.B=2.400 Sk), dátumy sú OK, od 1.5.2008 do 31.5.2008 bude maximálny VZ (v tom čase v zam.A neplatené voľno, DNP nie je), od 1.6.2008 v zamestnaní B neplatené voľno.
Ďakujem za odpoveď.

Dokončenie úvahy: nástup na MD 23.6.2008, RO v zam.A-rok 2007 (21.12.-31.12.2007), RO DNP 1.6.-22.6.2008, RO v zam.B 1.5.-31.5.2008,
potom výška materského 45.207-46.714 Sk.
ajobs
15.02.07,09:55
A ako mi to, že živnosť môžem prerušiť až v septembri, skomplikuje VZ zo zamestnania a DNP? Ďakujem za trpezlivosť a ochotu

Je to len teoretická možnosť, ale treba dodržať tie rady, ktoré som ti dal (začať DNP a nejaké zamestnanie), a keď budú veci jasnejšie, začať kombinovať.
saskia26
15.02.07,10:01
Dokončenie úvahy: nástup na MD 23.6.2008, RO v zam.A-rok 2007 (21.12.-31.12.2007), RO DNP 1.6.-22.6.2008, RO v zam.B 1.5.-31.5.2008,
potom výška materského 45.207-46.714 Sk.

ajobs, ďakujem za odpoveď. Ak sa mi to podarí úspešne skombinovať, dám vedieť. Prajem veľa úspechov !!!
ajobs
15.02.07,10:20
Tak to kombinovanie dvoch zamestnani ma fakt zaujima, pretoze mne to podla toho co citam, stale vychadza tak, ze viac ako 1 x max., teda matersku z dvoch zamestnani nie je take jednoduche nakombinovat, ak chce zena ist na matersku v prvej polovici roka a nema realne v oboch zamestnaniach v predoslom roku aspon napr. 3 mesiace vysoky plat a zaroven spravne nakombinovane RO (teda ze pracuje sucasne iba v jednom a v druhom ma neplatene volno). Mam podobny problem vid. clanok #196 - kde sa zial este nikto nevyjadril a nevyviedol ma z omylu, tak takto si zatial vykladam zakon ja.

Podla mna sa da ziskat viac krat max. najschodnejsie tak, ze nastup na matersku je az po 270 dnoch v danom roku (kedze v predoslom roku treba carovat s RO), teda nastup na MD od oktobra do konca roka. Pretoze, inak sa nedaju nakombinovat RO s max. platom a dodrzanie 270 dni z kazdeho zamestnania. Alebo vie niekto uviest priklad ako sa to da?
Chapem to zle? Kde robim chybu?

Podla mna podla citovaneho planu nemoze saskia26 dostat materske z oboch zamestnani, pretoze nieje dodrzane 270 dni v oboch, kedze ukonci PP a uzavrie novu zmluvu.
Tesim sa na komentare odbornikov :-), tolko nazor laika.

Bibi, asi si nepochopila celkom, o čo v celej záležitosti okolo RO a VZ ide. Samozrejme, čím viac poistení, tým je zložitejšie skombinovať RO a neplatené voľná tak, aby bol efekt maximálny. Nie je to len otázka platenia nemocenského poistenia, ale najmä spôsob stanovenia rozhodujúceho obdobia v tom-ktorom poistení. Ak celkovo presahujú tvoje príjmy v príslušnom mesiaci maximálny VZ (a máš rôznych zamestnávateľov), aj tak každý platí zo svojho VZ, a po ukončení roka by SP mala tieto vyššie platby automaticky vrátiť (nikdy to nerobí-treba jej zaslať žiadosť). Ak popri tom chceš mať aj DNP, kľudne ho mať môžeš, ibaže musíš platiť z minima 7600 Sk, a potom ti SP peniaze zaplatené navyše vráti.
Druhá vec je, že ak má byť 3 x max. materské, musia byť na výpočet použité 3 relatívne nezávislé RO, v ktorých je vždy len 1 VZ maximálny. Počas tohto RO je v DNP a ďalších zamestnaniach VZ=0.
V predchádzajúcom príspevku som písal konkrétny návod pre saskiu26, pre teba platí to isté, len si uprav dátumy.
helenka123
15.02.07,13:05
dobrý deň, rada by som sa spýtala, či sa policajt môže prihlásiť ako DNP osoba.
viktora
15.02.07,13:14
Môj prípad je trošku iný-všetko som si zariadila ohľadom materskej- na najvyšší vz až na to, že mi sociálka vypočítala nižšiu materskú ako som predpokladala...
Mohlo sa stať že sa zmýlili v počítaní-pani zo sociálky nás 5x poslala za účtovníčkou, vraj mám zle vypočítaný vz od zam.. Môžte sa niekto na to mrknúť a prípadne poradiť? Chcela by som podať odvolanie-ak sa mýlia..
-podm.270 dní splnam-mat.mi bola uznaná..
Pred md som zmenila pp-nový pp som uzatvorila od 19.1. na dobu urč.do 31.1.2007, pričom na materskú som nastúpila 23.1.2007. Môj plat v pp bol 38 500-takto mi to poradil Ajobs-inak dakujem :-), kedže moje RO bolo 19.-22.1.2007-z toho 2 dni boli pracovné a 2 dni sobota a nedeľa...
Zo sociálky mi prišlo že mi priznávajú materské od 23.jan.do zániku nároku vo výške 309,787 na deň.-toto zistili na zákl.údajov obsiahnutých v potvrdení zl na účely uplatnenia nároku-denný vz-563,2500 a 55% z tejto sumy je 309,787500-mám pocit, že práve toto potvrdenie zľ-kôly ktorému nás 5x zo sociálky poslali k účtovníčke-zakaždým s tým, že je to nie dobre, že im to vrátia z ba..a tak.. je zle vypočítané-bola tam suma tuším 2253 a neviem či nemala byť okolo 3344...
ajobs
15.02.07,13:15
dobrý deň, rada by som sa spýtala, či sa policajt môže prihlásiť ako DNP osoba.

Áno, môže.
helenka123
15.02.07,13:24
Áno, môže.
takže sa to nevylučuje? znamená to, že policajtka sa môže DNP s minimálnym vymeriavacím základom NP tých 270 dní, potom sa odhlási a prihlási s max. vymeriavacím základom NP a veselo dostane materskú od zamestnávateľa (mvsr) aj od soc. poisťovne? to je kopec peňazí ...
ajobs
15.02.07,13:25
Môj prípad je trošku iný-všetko som si zariadila ohľadom materskej- na najvyšší vz až na to, že mi sociálka vypočítala nižšiu materskú ako som predpokladala...
Mohlo sa stať že sa zmýlili v počítaní-pani zo sociálky nás 5x poslala za účtovníčkou, vraj mám zle vypočítaný vz od zam.. Môžte sa niekto na to mrknúť a prípadne poradiť? Chcela by som podať odvolanie-ak sa mýlia..
-podm.270 dní splnam-mat.mi bola uznaná..
Pred md som zmenila pp-nový pp som uzatvorila od 19.1. na dobu urč.do 31.1.2007, pričom na materskú som nastúpila 23.1.2007. Môj plat v pp bol 38 500-takto mi to poradil Ajobs-inak dakujem :-), kedže moje RO bolo 19.-22.1.2007-z toho 2 dni boli pracovné a 2 dni sobota a nedeľa...
Zo sociálky mi prišlo že mi priznávajú materské od 23.jan.do zániku nároku vo výške 309,787 na deň.-toto zistili na zákl.údajov obsiahnutých v potvrdení zl na účely uplatnenia nároku-denný vz-563,2500 a 55% z tejto sumy je 309,787500-mám pocit, že práve toto potvrdenie zľ-kôly ktorému nás 5x zo sociálky poslali k účtovníčke-zakaždým s tým, že je to nie dobre, že im to vrátia z ba..a tak.. je zle vypočítané-bola tam suma tuším 2253 a neviem či nemala byť okolo 3344...

Viktora, bolo asi treba "ustrážiť" vo vlastnej firme, aby dali dobrý VZ pre výpočet materského.
Tak ako som písal, má to byť takto:
38500/23 (pracovných dní v januári 2007)*2 (odpracované dni)=3348 Sk.
Táto suma sa vydelí počtom kalendárnych dní RO=4, takže 3348/4=837 Sk.
Keďže však za január 2007 môže byť maximálny DVZ 25911/31=835,8388 Sk, bude toto číslo základom pre výpočet materského - materské je potom 55% z uvedenej sumy denne. Teda 459,71134 Sk.
ajobs
15.02.07,13:27
takže sa to nevylučuje? znamená to, že policajtka sa môže DNP s minimálnym vymeriavacím základom NP tých 270 dní, potom sa odhlási a prihlási s max. vymeriavacím základom NP a veselo dostane materskú od zamestnávateľa (mvsr) aj od soc. poisťovne? to je kopec peňazí ...

Dúfam, že to nevylučuje žiadny zákon o služobnom pomere policajtov, pretože podľa zákona o soc. poistení sa to dá realizovať. Len neviem, či exituje niečo ako prerušenie služobného pomeru policajta (na dosiahnutie maximálneho VZ z DNP).
viktora
15.02.07,13:43
Viktora, bolo asi treba "ustrážiť" vo vlastnej firme, aby dali dobrý VZ pre výpočet materského.
Tak ako som písal, má to byť takto:
38500/23 (pracovných dní v januári 2007)*2 (odpracované dni)=3348 Sk.
Táto suma sa vydelí počtom kalendárnych dní RO=4, takže 3348/4=837 Sk.
Keďže však za január 2007 môže byť maximálny DVZ 25911/31=835,8388 Sk, bude toto číslo základom pre výpočet materského - materské je potom 55% z uvedenej sumy denne. Teda 459,71134 Sk.

No a práve v tomto bude asi problém, pretože pani zo sociálky to kázala vypočítať účtovníčke tak-max.dvz-25911/23-(nie 31)=1126,56522 x 2 prac.dni a to vyšlo tých 2253 čo nám kázali oni tam napísať-podľa nich, takto nám to vypočítali... a tých 2253 vydelili 4 dňami ro-to vyšlo tých 563,25 a z toho 55% moja materská-309...
helenka123
15.02.07,13:44
Dúfam, že to nevylučuje žiadny zákon o služobnom pomere policajtov, pretože podľa zákona o soc. poistení sa to dá realizovať. Len neviem, či exituje niečo ako prerušenie služobného pomeru policajta (na dosiahnutie maximálneho VZ z DNP).
aha, tak to sa radšej spýtam v práci..
ajobs
15.02.07,13:56
No a práve v tomto bude asi problém, pretože pani zo sociálky to kázala vypočítať účtovníčke tak-max.dvz-25911/23-(nie 31)=1126,56522 x 2 prac.dni a to vyšlo tých 2253 čo nám kázali oni tam napísať-podľa nich, takto nám to vypočítali... a tých 2253 vydelili 4 dňami ro-to vyšlo tých 563,25 a z toho 55% moja materská-309...

Pani zo SP nemá čo kázať účtovníčke, ako to má vypočítať. Tá by to jednak mala vedieť, ak spracováva mzdy a mala by jednoznačne rešpektovať IBA zákon. Za predložené podklady predsa zodpovedá ONA a nie pani zo SP.
Takže do SP treba poslať opravené údaje, alebo rýchlo vymeniť účtovníčku.
viktora
15.02.07,14:03
účtovníčku nevymenia..je milá..ona to mala vypočítané podľa vás ako ste mi radili...aj jej to tak vychádzalo..len tej pani zo sp nie..takže mám poslať odvolanie aj spolu s opravenými údajmi? a dakujem za trpezlivosť..
helenka123
15.02.07,14:05
aha, tak to sa radšej spýtam v práci..
vlastne prečo by malo byť potrebné prerušenie služobného pomeru?
bibi111
15.02.07,14:09
ajobs dakujem za odpoved :-)

uz viem kde som v uvahach "zisla z cesty".
So socialkou mam zatial dost zle skusenosti a tak ked som v prikladoch p. Mihala precitala, ze dodrzanie 270 dni (podla §48 odst.2) v pripade 2 a viac zamestnani, ako uvadzala saskia26 moze byt pre socialku sporne, tak som tuto moznost hned zavrhla a snazila som sa to nakombinovat tak, aby bolo splnenych 270 dni v oboch zamestnaniach a za 2 mesiace kombinovania sa mi to tak ulezalo v hlave, ze som takuto kombinaciu RO brala ako nemoznu.

este raz dakujem a prajem pekny den.
ajobs
15.02.07,14:09
účtovníčku nevymenia..je milá..ona to mala vypočítané podľa vás ako ste mi radili...aj jej to tak vychádzalo..len tej pani zo sp nie..takže mám poslať odvolanie aj spolu s opravenými údajmi? a dakujem za trpezlivosť..

Áno, treba poslať odvolanie. Len aby to nedopadlo tak, že v odvolaní uvedú, že výpočet bol na základe nesprávne predložených údajov firmy.
Ja by som doručil pobočke SP správny vymeriavací základ (ako bol tu uvedený) s tým, že už ho nebudete meniť na základe akýchkoľvek intervencií.
P.S. Predpokladám, že tá pani zo SP nič nedávala písomne, iba ústne. Takže pozor na to.
ajobs
15.02.07,14:11
vlastne prečo by malo byť potrebné prerušenie služobného pomeru?

Prečítaj si všetky články o materskom od Dr.Mihála (pozorne), a potom uvidíš, na čo je to dobré. Dnes som to tu už aj ja vysvetľoval niekoľkokrát.
helenka123
15.02.07,14:13
Prečítaj si všetky články o materskom od Dr.Mihála (pozorne), a potom uvidíš, na čo je to dobré. Dnes som to tu už aj ja vysvetľoval niekoľkokrát.
ok, ďakujem
viktora
15.02.07,14:16
O.K. Veľmi pekne ďakujem...ste zlatý...
danasv
15.02.07,17:06
To bolo myslené obdivne. tak potom pardoon:-) po precitani som si to vysvetlila inak;-)