gehri
31.05.19,16:46
Dobrý deň,
mám súbeh, živnosť + zamestnaný. Poslednou povestnou kvapkou pre mňa, ako pre živnostníka, bolo zavedenie povinnosti mať kasu -tento výdavok som si dovoliť nemohol -a tak živnosť mám, ale ju nevykonávam.. Aj keď by som mohol využiť VRP, alebo fakturovať -ale už asi prekypelo a mám toho všetkého zrejme dosť. Od 1.7.2019 je naloženie na chrbáty ďalšie -samozrejme za peniaze nosičov -povinná eKasa -som povinný v tejto veci niečo podniknúť, čiže musím ju mať?
Mila123
31.05.19,15:36
podnikáš? berieš peniaze v hotovosti? aké služby ponúkaš? predávaš tovar? ak odpovede sú, že nie, iba máš živnosť a predpokladáš, že živnosť máš iba tak, co kdyby něco.....tak nemáš povinnosť mať VRP, ORP.....
ale i tak by som si o ňu požiadala FS SR, nič ťa to ozaj nestojí iba 10 minút času
Žabinka
31.05.19,16:13
píšeš:... a tak živnosť mám, ale ju nevykonávam.. tak potom ani neprijímaš platby v hotovosti a teda nepotrebuješ e-kasu.. ak by si ju potreboval, zriaď si VRP..
veronikasad
31.05.19,16:16
načo ti je živnosť, keď ju nevykonávaš ? zruš ju a máš po starostiach ...
kopretinka
31.05.19,21:56
Ani odvody neplatíš?
gehri
01.06.19,12:32
veď platí mi zamestnávateľ
gehri
01.06.19,12:37
Ak by som niečo urobil, vystavil by som faktúru, klient by mi ju uhradil na účet -nemusím si stále robiť starosti s kasami či VRP a pod.?
gehri
01.06.19,12:44
neviem čo bude zajtra, možno sa mi ešte zíde, že ju držím ma zatiaľ nič nestojí -možno by jej založenie dnes bolo na dokladanie komplikovanejšie než v minulosti -a pre nejakú malú prácu by som to asi ani nerobil..
Katy a R
01.06.19,12:47
od 1.7. je zmenou jedine to, že tí, ktorí aj doteraz museli mať ERP - tak si musia spraviť prepojenie na DU - teda budú mať po novom ORP. (ak majú staré pokladne, kde to nejde - musia si zadovážiť nové).
A ak si doteraz žiadnu kasu nemal a nemáš žiadny príjem, alebo ak prijímaš na účet - tak ti nič netreba. ale vlastne ti netreba ani živnosť.
Ak sa rozhodneš činnosť vykonávať, prijímať platby aj inak, ako na účet - pripojenie na internet máš - tak tá virtuálna pokladňa ťa ozaj nič nebude stáť.
Samozrejme máš povinnosť komunikovať len elektronicky s DU. Len musíš vyplniť žiadosť ... a potom postupuješ podľa inštrukcií (na stránke FS)
Tam nájdeš aj info - že kto musí mať kasu!
K odvodom - s kasou nemajú nič spoločné;) Len doplňujúca info - platia sa s každého príjmu☺
veronikasad
01.06.19,13:07
V akej oblasti podnikas?
gehri
01.06.19,13:24
Ďakujem pekne (všetkým), len doplním

>tak tá virtuálna pokladňa ťa ozaj nič nebude stáť<

som v tom, že musel by som mať internet priamo na prevádzke a zariadenie na spracovanie všetkého a vytlačenie potvrdení o zaplatení -čiže pc, tlačiareň.. A vedomosti okolo všetkého -keďže po starom načmárať a viesť to už nejde.. A jedna chyba v tých vedomostiach -a je z toho ODSÚDENIE NA DLHODOBÉ NÚTENÉ PRÁCE (pretože dnes NAŠI úradníci bažiaci "po výkonoch" výšku pokuty 100e považujú akurát tak "za spropitné"..) -žiaľ funguje to aj v tomto storočí -kde naviac ti ale nikto prácu nedá, musíš si ju zohnať -či chceš či nechceš, dokonca či je alebo nie je, tak isto stravu aj bývanie -a to je ešte horšie ako v tom minulom storočí.. Keďže tlačiarne na peniaze dovolené nie sú.. Ale to už som skĺzol..
Katy a R
01.06.19,13:29
máš pravdu - zabudla som na tlač ... !
tiež riešim - známa počítačovo nezdatná - VRP neprichádza do úvahy - doteraz mala ERP, musí si terazky kúpiť novú kasu, internet (celá "vytešená" je) . A ešte aj poradovníky sú - tak len aby stihla!
gehri
01.06.19,14:29
Živil som sa celý život hlavou, a myslím že dosť dobre, tak snáď úplne vymletý nie som, aspoň teda v technike nie, ale keď štát svoju neschopnosť dotuje čakaním na chyby druhých(!) či plánovaným postupným(!) upgradovaním čohokoľvek (napr. pri pokladniach sa vraj o niečom vie) a pod., je to choré.. Pozri, známa má podobné problémy ako tá tvoja, má jednoduchú pokladňu -no ide jej upgradovať, to ju ale nechali urobiť "nutný" upgrade najprv nedávno -toto nové má vzhľadom na postupnosť a rozťahanosť krokov stále rozrobené, pravidelné nervy, nenormálne požiadavky DU (ak nahlási upgrade kasy, musí "starú kasu" odhlásiť -čo sa nikde ale nedočítala -tak vyvolávačky, naháňačky -predpokladám že za nesplnenie čaká riadna pokuta -akoby nahlásením nahodených zimných pneu na tom istom aute musela odhlásiť nahodenie letných) -a to sa má venovať svojej liečebnej práci.. Pritom tú kasu "používať nemusí" -až to môžem takto napísať.. Tak potom na čo je ten cirkus.. A tak je to na všetkých stupňoch smerom vyššie -až sa dostaneme k väčším rybám -ktoré idú na to úplne inak -prípadne k tým ešte väčším -ku ktorým sa pristupuje úplne inak.. Ja som to dusenie štátom vzdal -bavila ma moja práca, nie neustály nezmyselný boj -teraz ma štát živí -ale figu štát -vy chodíte do práce a ja z toho nosím peniaze domov.. Nepíšem to ako víťazstvo -pre mňa je to tragédia.. A viem že keby nie ja, tak tú prácu robí niekto iný -ale prišli o aktívneho člena..
Žabinka
01.06.19,14:57
pri úhradách faktúr na účet si nemusíš zriaďovať e-kasu..
kopretinka
01.06.19,15:10
Čo nepovieš.......
Katy a R
01.06.19,15:24
zatiaľ nemusí nič platiť - nemá žiadny príjem. až po DP a RZZP doplatí ZP - ak vôbec bude treba?