Magie42
31.05.19,19:16
Pracujem u súkromného podnikateľa v obchode,kde dlhodobo máme trhanu pracovnú dobu od 7.00-12.00 a 14.00-17.30. Robíme každú sobotu a dva pondelky do mesiaca mam volno. Do pracovnej doby rata len čistý cas. Pýtam sa ako to je s časom pred začiatkom prac.doby, kedy sa musím prezliecť do pracovného odevu, prebrať tovar a vyložiť tovar, ktorý sa každý večer odklada. Večer znova upratovanie,umyvanie,odklafanie tovaru,pokladna,prezliekanie,ide o cca 15min rano a večer. Tento čas sa rata,či neráta do prac.doby. Pauzu na obed mam vramci osobneho volna od 12.00-14.00..,hovori,že to ke moja prestavka na to, aby som sa najedla....
veronikasad
31.05.19,17:59
kolko hodín odpracuješ v sobotu a kolko máš mesačne preplácané ako nadčas ?
Magie42
01.06.19,03:01
V sobotu otvaracia doba je od 6.30-12,00, píšem si 5,5hod, robim od 6.00, priprava predajne,vykladanie,atď.,plus upratovanie po záverečnej cca pol hodiny...čas pred a po nerata, priplatok ziadny. Rozrata hodiny tak, že čo su navyše akože sobota, píše pondelok čo mam volny. Na smenovku napíše od pondelka do piatku, aby nemusel platiť za sobotu...tým padom nemam priplatok ani stravny listok za sobotu.Mal by mi rátať aj čas pred a po prac.dobe aspoň cca 15 min, či ?
veronikasad
01.06.19,04:22
Fond pracovneho casu je 40 hod.tyzdenne.
Ked zamestnávateľ tvrdí,ze prestavku na obed mas v case zatvorenia predajne, kazdy den si nadrabas 0.5 hod.za volno v pondelok. Keďže volno mas len 2 pondelky, za ostatné soboty ti patri mzda za prácu nadcas a nadcasovy priplatok.

Pokial mate v sobotu otvorene, zamestnavatel sa nemôže tvarit ze nepracujete. Za pracu v každú sobotu ti patri príplatok za pracu v sobotu v zmysle Zakonnika prace. Upozorni zamestnavatela, ze ak ho nebude dodržiavať, das podnet na presetrenie na Inšpektorát prace.