fasia
20.11.04,20:42
Chcem sa Vás opýtať na Váš názor. Je koniec roka a všetci rozmýšľajú ako si evektívne znížiť daňový základ. Ako je to s príjmami podľa paragrafu 9 odstavec 1 písmeno h/? Ktoré príjmy sa dajú považovať za príjmy príležitosnté tak aby ich príjemca mohol považovať za oslobodené a v účtovníctve si ich mohol podnikateľ odpočítať ako nerizikový daňový výdavok? V tomto prípade ide o projektantov.

Ďakujem.
Nike
21.11.04,11:48
Keď ide o projektantov tak to ma zaujíma. Ale dosť dobre ti nerozumiem. §9.1.h hovorí o nájomnom ak sa netýka príjem z nájmu § 6 (resp.5 ale projektanti asi nie sú zamestnanci). Tiež nerozumiem "účtovníctve si ich mohol podnikateľ odpočítať ako nerizikový daňový výdavok" - ak je príjem oslobodený tak je to je nedaňový príjem od začiatku.

Trochu to dovysvetli.
fasia
22.11.04,09:57
Dobre.. skúsim to názorne: Projektant má obrovský daňový základ. A chce si ho optimalizovat. Rozmýšľa nad možnosťami ako, a jeden zo spôsobov by bol napísať nejaké jednorazové aktivity na ľudí ktorí by tento príjem nemuseli zdaňovať podľa paragrafu 9. 5 násobok životného minima činí nejakých cca 21 tisíc. Neviem aké podmienky by museli byť splenené - aké zmluvy uzavreté s tými ľuďmi, či to musia byť len študenti, alebo aj normálni zamestnaní ľudia, ktorí mu službu poskytli jednorázovo tak aby oni nemuseli podávať daňové priznania z toho dôvodu že tento jednorázový príjem je oslobodený a on si ho v pohode môže zaúčtovať do daňových výdavkov. Stačí tak?
Nike
22.11.04,10:40
Aha, už rozumiem, pohľad druhej strany ťa zaujíma. Nemám skúsenosť, ani som sa nestretla s výkladom, sorry.
lutik
10.12.04,19:07
Aj mňa to veľmi zaujíma a rozmýšľala som nad touto možnosťou.

A myslím, že by to zaujímalo viacerých, kedy je možné túto možnosť využiť.

Nemá s tým nikto skúsenosť a nevie poradiť?
Mohla by som na to použiť zmluvu o dielo /napr. vytvorenie webovej stránky/?

Vopred vďaka za nápady.
lutik
13.12.04,06:04
Prosím poradí niekto??Vďaka.
Ala
13.12.04,07:06
Tento príjem je oslobodený iba ak ho majú študenti, alebo dôchodcovia, napr. dôchodca prenajme svoju garaž a dostane za to 21 000,-- Sk. Tento príjem je oslobodený, ďalej napr. študent na základe zmluvy o dielo mi opraví sedaciu súpravu a pod...
r.galovic
13.12.04,07:43
No dobre, ale môžem urobiť "zmluvu o dielo" so študentom? Lebo v tom prípade sa nejedná asi o pracovný pomer.
lutik
13.12.04,07:49
Podľa mňa áno.
Ale ak mu vyplatím tých 21050,-SK jednorázovo v hotovosti, ktoré sú oslobodené od dane, musím ho nahlásiť na Dú, však?
A musí tá osoba - napr. dôchodca alebo študent potom podávať daňové priznanie?
bea
13.12.04,07:54
Netýka sa to len študentov alebo dôchodcov, ale každého, kto má príjem v zmysle § 9 ods. 1 písm. h) do výšky 5 násobku životného minima (teraz myslím 4580,-- x 5 = 22900,-- Sk). Patrí tam okrem prenájmu aj príjem v zmysle § 8 ods. 1 písm. a), d) až f). Zaujímavé je to písmeno a) kde sú príjmy z príležitostných činností . Je to podľa mňa aj napr. jednorazový preklad, výpomoc a pod.
r.galovic
13.12.04,08:06
Ja som sa o túto tému už zaujímal dávnejšie, ale skrachoval som na tom, že akú zmluvu s dotyčným uzavrieť. Teda som si pôvodne myslel, že vyhotoviťeľ toho "diela" môže byť len SZČO alebo právnická osoba. Tak teraz neviem. Môžem uzavrieť "Zmluvu o Dielo" ja ako SZČO aj s napr. osobou, ktorá pracuje na TPP niekde inde? Na spomínaných 5x životné minimum?

Bolo by to zaujímavé, keby sa táto možnosť dala využiť, hlavne keď životné minimum bude neustále stúpať.
ik-a
13.12.04,08:17
1. Nahlasit tento vydavok na DU treba.
2. Dan. priznanie podat nemusi, ak ma iba prijmy iba oslobodene. Avsak na vyzvu DU treba toto dan. priznanie podat. DU ho moze a nemusi vyzvat na podanie dan.priznania.
r.galovic
13.12.04,08:31
Dobre. Ale akým spôsobom treba tento príjem ohlásiť daňovému úradu?
ik-a
13.12.04,08:54
Nie prijem, ale ten kto poskytne financne zdroje je povinny nahlasit takyto vydavok na DU podla miesta trvaleho bydliska prijemcu.
r.galovic
13.12.04,09:00
Ahaaa. Už chápem kto a kam nahlasuje. Ale ako sa takéto nahlasovanie robí? :) :) :)
ik-a
13.12.04,09:05
Formou listu, kde sa uvedu udaje o prijimatelovi (meno, adresa a r.c.) a ciastka, ktora bola vyplatena.
lutik
13.12.04,09:11
dobre, ale aj by to bolo do 10000Sk , tak to ohlasovať netreba, ak sa nemýlim alebo ak by som to dotyčnému poslala priamo na jeho účet v banke, tak je to tiež bez ohlasovacej povinnosti, však?
lutik
13.12.04,09:12
Ja som sa o túto tému už zaujímal dávnejšie, ale skrachoval som na tom, že akú zmluvu s dotyčným uzavrieť. Teda som si pôvodne myslel, že vyhotoviťeľ toho "diela" môže byť len SZČO alebo právnická osoba. Tak teraz neviem. Môžem uzavrieť "Zmluvu o Dielo" ja ako SZČO aj s napr. osobou, ktorá pracuje na TPP niekde inde? Na spomínaných 5x životné minimum?

Bolo by to zaujímavé, keby sa táto možnosť dala využiť, hlavne keď životné minimum bude neustále stúpať.
Myslím, že sa tu niekde na porade spomínala zmluva o diele a že je možné ju uzatvoriť aj medzi PO a FO podľa Občianskeho zákonníka.
bea
13.12.04,09:41
lutik, podľa mňa je to tak ako to o ohlasovacej povinnosti píšeš Ty.

Zmluvy podľa Občianskeho zákonníka (Zmluva o dielo, Príkazná zmluva, Zmluva o sprostredkovaní a pod.) sa môžu uzatvárať aj s FO nepodnikateľom.
r.galovic
13.12.04,10:08
Takže OK. Zhrniem to:

- uzatvorím s kýmkoľvek zmluvu o dielo na sumu max. 5x životné minimum
- vyplatím mu peniaze
- pritom ani mne ani jemu z toho nevyplývajú žiadne daňové ani odvodové
povinnosti
- ak tato suma presahuje 10.000,- tak napíšem list na Daňový úrad, že komu
a koľko som vyplatil

Dobre ale ten komu som zaplatil za dielo tieto príjmy neuvádza v daňovom priznaní, alebo áno? Je tam vôbec riadok na príjmy oslobodené od dane?
ik-a
13.12.04,10:17
Ak nema ziadne ine prijmy okrem tych od Teba, tak nema danovu povinnost. Ak vsak okrem Tvojich prijmov pobera prijmy z titulu SZCO alebo je zamestnanec, tak podava riadne dan. priznanie, kde zahrna prijem aj zo zmluvy a zdanuje vsetky prijmy ako celok.
lutik
13.12.04,10:19
Tiež by som to chcela vedieť, či musí podávať to daňové, či nie.

Záleží asi na tom, komu budú tie peniaze vyplatené.

Snáď niekto poradí.

A ešte by som chcela poradiť, na aké možné činnosti sa dá zmluva o dielo použiť?
Palino
13.12.04,10:39
Daňové priznanie musí podávať FO, ktorá dosiahla zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy zodpovedajúcej 19,2 násobku životného minima teda v tomto roku 40416 Sk. Takže musí si to zrátať ten, kto peniaze dostane.
r.galovic
13.12.04,12:05
Ak nema ziadne ine prijmy okrem tych od Teba, tak nema danovu povinnost. Ak vsak okrem Tvojich prijmov pobera prijmy z titulu SZCO alebo je zamestnanec, tak podava riadne dan. priznanie, kde zahrna prijem aj zo zmluvy a zdanuje vsetky prijmy ako celok.

Takže ak je niekto riadne zamestnaný na TPP a zarobí jednorázovo, ako príležitostný príjem, povedzme na zmluvu o dielo 10.000,- Sk, tak pre neho oslobodenie tohto príjmu od dane jednoducho neplatí a musí ho vykázať v daňovom priznaní, aj keď je menší ako spomínaných 5x životné minimum?
ik-a
13.12.04,12:32
Ano, pretoze sa berie do uvahy prijem fyzickej osoby.
ingi
13.12.04,12:39
Nie nemusí tento príjem vykázať v DP i napriek tomu, že mal príjmy z TPP, nakoľko príjmy z príležitostných činností do hranice 5 x ŽM sú v zmysle §9 ods.1 písm.h) ZDP oslobodené od dane.
ik-a
13.12.04,13:48
Mas pravdu. Z dovodu efektivity a adminostrativnej narocnosti zdanovania su od dane oslobodene prijmy do vysky 5-nasobku ziv.minima. Uvedene sa vsak tyka iba prenajmu nehnutelnosti. Vychaza sa pritom z uhrnu prijmov ponizenych o naklady.
ingi
13.12.04,14:00
Ik-a, pozri si mnou citovaný §, odvoláva sa aj na §8,1,a, a to sú "príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príl.poľnoh.výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí".
r.galovic
13.12.04,14:19
1. Áno presne tak. Praragraf 8 - Ostatné príjmy. Je tam uvedené "príjmy z príležitostných činností", problém je len to, že zákon tieto "príležitostné" činnosti podrobne nedefinuje.

2. A ak suma všetkých takýchto príležitostných príjmov v roku nepresahuje 5xŽM tak by takýto príjem nemal uvádzať v daňovom priznaní ani napr. zamestnanec na TTP.
ik-a
13.12.04,14:21
Sumar. Cize ked som SZCO, zamestnanec a potom este dostanem aj prilezitostny prijem, sledujem ten pril.prijem a ak mi da viac ako 5-nasobok, potom ho zahrniem do dan.priznania. Zda sa mi to ako blbost, ale budiz. Mozno ma niekto opravi v mojej uvahe.
P.s. Som Ika, ale na porade uz existuje nejaka Ika, takze na porade som Ik-a.
r.galovic
13.12.04,14:41
Ika má pravdepodobne pravdu, že pre SZČO to neplatí.
Podľa mňa ide len o študentov, dôchodcov, zamestnancov na TPP ...
Proste musí to byť PRÍLEŽITOSTNÝ príjem ale môže pravdepodobne vzniknúť z vedľajšej činnosti popri TPP.
Jozef Mihál
13.12.04,15:03
Chcelo by to komentár k Vami nastolenej téme ale nestíham. Len chcem upozorniť, že tie zmluvy o dielo, príkazné zmluvy musia byť koncipované tak, aby daňová kontrola nemohla považovať vykonanú prácu, službu a pod. za závislú činnosť - podľa § 5 zákona o dani z príjmov.
ingi
13.12.04,15:19
Tiež si myslím, že najcitlivejším miestom v tejto téme je definovanie predmetu ZoD.
Oslobodenie príležitostných príjmov sme si síce už vysvetlili, ale mantinely použitia predmetného oslobodenia sú tu dosť úzke.
Možno by niekto mohol poradiť, uviesť pár príkladov...
lutik
13.12.04,15:28
Áno ,pán Mihál, chcelo by to nejaký komentár k nastolenej téme a ja dúfam, že si nájdete trochu viac času a napíšete Váš názor.

Vopred vďaka.
r.galovic
14.12.04,07:12
Presne tak ako píše p. Mihál. (tajne som dúfal že sa do tejto diskuzie zapojí)

Ide o to aby v zmluve o dielo bolo jasne napísané že dotyčný zhotoviteľ vyhotovuje toto "dielo" nezávisle na objednávateľovi, teda na vlastné náklady a vo svojom čase, úplne na inom mieste a akýmkoľvek spôsobom a prostriedkami, teda je úplne samostatný.

Tu je môj príklad:

Zamestnanec na TTP podľa §5, uzavrie "zmluvu o dielo", tak ako som to popísal vyššie, so SZČO na sumu 20.000,-. Takúto zmluvu mal len jednu za rok a teda ide o príležitostný príjem §8 ods 1) písm. a). Ďalej podľa §9 ods. 1) písm. h) je tento príjem oslobodený od dane, pretože neprekročil 5x životné minimum. A podľa toho čo sa písalo vyššie, objednávateľ po vyplatení sumy napíše list na daňový úrad zhotoviteľa, kde uvedie komu a koľko vyplatil (ohlasovacia povinnosť nevznikne ak ten príjem bol do 10.000,-). Pritom objednávateľovi ani zhotoviteľovi nevzniknú odvodové povinnosti.
Tento príjem zhotoviteľ neuvádza v daňovom priznaní.

To je to, čo som zatiaľ pochopil z daňového zákona a z predchádzajúcich príspevkov. Prosím o prípadné opravy a komentáre. Ďakujem :)
ingi
14.12.04,07:23
Doplním: Ohlasovacia povinnosť nevznikne ak bola platba za predmet diela uskutočnená bezhotovostným prevodom (§32 ods.5 zákona o správe daní a poplatkov).
iva
14.12.04,07:25
Ak uvedenú sumu 20.000 neuhradíte v hotovosti, ale priamo prevodom na účet, netreba na DU ani nič hlásiť.
r.galovic
14.12.04,07:27
Už rozumiem. Ďakujem. A so zvyškom príkladu súhlasíte?
oref
14.12.04,07:30
Ohlasovacia povinnosť /bonzácky zákon/ sa týka iba hotovostných platieb nad 10 000,-- Sk, nevzťahuje sa k platbám, ku ktorým máme doklad z RP. Do 30.01.2005 je potrebné ohlásiť všetky FO, ktorým sme takúto platbu poskytli.

K tej zmluve o dielo. Môže byť dielom napr. vymaľovanie priestorov???
Jozef Mihál
14.12.04,07:31
Príspevky č.35 až 37 dostatočne vystihujú nastolenú problematiku, takže lutik, ďalšie komentáre sú myslím zbytočné.
oref
14.12.04,07:33
Môže mať takýto príjem aj žena na MD a môže ísť aj o manželku???
heluška
14.12.04,09:41
Pozor,od 1.1.2005 platí novelazákona o správe daní a poplatkoch a táto ohlasovacia povinnosť sa zásadne mení a to suma 10000.00 Sk už neplatí, ale nahlasovať budeme musieť až keď niekomu za rok v úhrne vyplatíme viac ako 100000.00 Sk.
janaGT
14.12.04,09:44
táto novela sa bude vzťahovať aj na platby za rok 2004?
heluška
14.12.04,09:51
Podľa Ústredného daňového riaditeľstva to bude platiť aj za rok 2004,pretože ohlasovaciu povinnosť robíme za rok 2004 v januári 2005, keď už bude platiť novela,informácia bola prezentovaná na seminári ohľadom dane z príjmov za rok 2004.
fasia
16.12.04,17:13
Ďakujem Vám všetkým za obsiahlu verejnú debatu. Dlho som tu nebola takže až teraz zisťujem rozsah správ a reakcie na moju otázku. Myslím že je zodpovedaná dostatočne. Ešte raz ďakujem všetkým! :)
Monika
lanka
02.03.05,10:39
Dnes som prvýkrát na Porade, preto odpustite začiatočnícke chyby...
Čítala som všetko, a predsa mám pochybnosti... v priebehu roka 2004 som mala príjem zo závislej činnosti a s jedným občianskym združením som uzatvorila päť rôznych zmlúv o dielo - vždy sa jednalo o preklad alebo korektúru inej knihy - úhrnný príjem z tých piatich zmlúv bol do 6000 Sk. Mám, či nemám tento príjem uviesť do daňového priznania?
Podľa toho, čo som prečítala asi nie, ale keďže aj názory ľudí okolo mňa sú nejednotné, rada by som dostala finálne a jasné ÁNO - ak zdaniť, NIE - ak nezdaniť.
Vopred ďakujem kompetentnej osobe, ktorá mi odpovie.
P.S. Celý tento projekt sa mi vidí super :-)
katkas
23.03.05,09:22
Ahojte, co, ake cinnosti mozu byt predmetom zmluvy o dielo a co v prikaznej zmluve?
Viera25
24.03.05,10:38
Príspevky č.35 až 37 dostatočne vystihujú nastolenú problematiku, takže lutik, ďalšie komentáre sú myslím zbytočné.
Ja by som ešte stála o komentár k tejto veci:
Ak ide o dôchodcu s príležitostným príjmom podľa par.8/1/a
za rok 2004 vo výške 30 000,-Sk
podľa par.9/1/h ich musí zdaniť lebo presahujú 5xŽM=21 050,-.
Ale podľa par.32/1 nemusí podať daňové priznanie ak jeho zdaniteľné príjmy nepresahujú 50% z 80 832=40 416,- takže ich nezdaní.
Rozumiem tomu dobre?
Zuziana
27.03.05,08:59
Viera 25 - rozumieš tomu dobre. Ale je tu riziko, že ak ho vyzve správca dane, tak tento človek musí podať priznanie a asi aj daň zaplatiť.
mv66
28.03.05,01:15
Môže mať takýto príjem aj žena na MD a môže ísť aj o manželku???
Je tu riziko, ze manzelka pride o rodicovsky prispevok 4110,- za ten mesiac, v ktorom jej to vyplatia. Ale VRAJ od 1.7.(alebo inokedy?) ma tu sumu poberat bez ohladu na to, ci ma prijem alebo nie.
Jahodka
28.03.05,09:08
Ahojte poraďáci,

zdravím všetkých poraďákov - veľmi sa mi páči táto web stránka a preto som sa rozhodla vstúpiť prvýkrát online do debaty ! Prosím Vás o pomoc:

Robím daňové priznanie fyzickej osoby - ide o zamestnanca, ktorý okrem príjmu z TPP mal v minulom roku aj príjem z prenájmu vo výške 20000,- Sk. V Poradcovi Daňové priznania za rok 2004, str. 18-19 som sa dočítala, že podľa § 9 písm. h) zák. o dani z príjmov je počnúc 1.1.2004 oslobodený od dane príjem z prenájmu, ak nejde o príjem z prenájmu vykonávaný ako živnosť, alebo ako závislá činnosť; a to do 5-násobku sumy životného minima, t.j. aktuálne do 21050,- Sk.

Mám vypísať daňové priznanie typ A alebo B ?
Treba niekde uviesť ten príjem 20000,- v DP alebo len ten, kto vyplatil, má hlásiť na DÚ ???

Dík vopred za pomoc.



Netýka sa to len študentov alebo dôchodcov, ale každého, kto má príjem v zmysle § 9 ods. 1 písm. h) do výšky 5 násobku životného minima (teraz myslím 4580,-- x 5 = 22900,-- Sk). Patrí tam okrem prenájmu aj príjem v zmysle § 8 ods. 1 písm. a), d) až f). Zaujímavé je to písmeno a) kde sú príjmy z príležitostných činností . Je to podľa mňa aj napr. jednorazový preklad, výpomoc a pod.
Jahodka
28.03.05,09:32
Prosím o POMOC !!!
ĎAKUJEM !
Naile
29.03.05,09:01
Príjem z prenajmu u zamestnanca do 5*ŽM je oslobodený od dane z príjmov podľa § 9 ods. 1 písm h). Oslobodené príjmy sa neuvadzajú v DP. Teda, pre tohoto zamestnanca vyplnite len DP typ A pre jeho príjmy zo závislej činnosti.
Jahodka
29.03.05,12:01
ĎAKUJEM za pomoc
teta
29.03.05,12:20
Mňa by zaujimal prijem §8 a) príležitostna činnosť- jednorazovy honorár. Môžem si na nepreukazateľné výdavky uplatniť 25% podľa §8 odst.9. Nie som podnikateľ a som normálny zamestnanec. Alebo je tento príjem podľa §6 odst.2 b) a výdavky podľa odst. 10 (25)?
Naile
29.03.05,13:14
To Teta:
uve&ďte Váš príjem ako príjem podľa § 6 odsek 2 písm. b) a možete si uplatniť paušálne výdavky vo výške 25 %.
pyton
29.03.05,13:23
Mne tam najviac sedí §6 ods.2a plus ten odsek 10 o 25% výdavkoch. Z tohto § sa však platia odvody do fondov od určitej výšky. Asi je dobré uviesť aj výšku honorára. Ten §8 sa tiež dá myslím za urč. okolností použiť ale ten tvoj odst. 9 sa týka poľnohospodárov.
teta
29.03.05,19:59
Výška toho honorára je 68.600.--. Musím z toho platiť odvody do fondov? Odvody z ostatných príjmov ( zo závislej činnosti) platí za mňa zamestnávateľ.
Prípadne ako by sa to dalo opraviť, keď už účtovnička môjho zamestnávateľa daňové priznanie za mňa odoslala a honorár mi jednoducho pripočítala k príjmom zo závislej činnosti.
Dík za rýchlu odpoveď.
janasv
29.03.05,20:19
Je tu riziko, ze manzelka pride o rodicovsky prispevok 4110,- za ten mesiac, v ktorom jej to vyplatia. Ale VRAJ od 1.7.(alebo inokedy?) ma tu sumu poberat bez ohladu na to, ci ma prijem alebo nie.
A čo ak je to žena, ktorá je doma s dieťaťom ako osoba, ktorá sa osobne a celodenne stará o dieťa od 3 do 6, resp. 7 rokov jeho veku? Tá nedostáva rodičovský príspevok. Odvody za ňu platí štát. Je to vlastne plne odpočítatelná položka pre manžela.
schreiterka
30.03.05,09:40
jedna danova poradkyna nam poradila uzavriet ZMLUVU O DIELO {so studentom, dochodcom}
r.galovic
07.04.05,05:52
Ja by som k tejto téme doplnil, že podľa novely zákona o dani z príjmov platnej od 1.1.2005 je podľa §9 ods.1 písm. h) príjem podľa §8 oslobodený do výšky 5-násobku životného minima platného k 1.1., a suma presahujúca túto hranicu sa zdaňuje bežným spôsobom. To znamená, že keď ste minulý rok mali napr. príležitosný príjem 40.000,- tak ste ho museli zdaniť celý. Ale od 1.1.2005 zdaníte iba sumu 40.000 - 5xŽM = cca iba 20.000,-. A z tejto sumy si môžte ešte odrátať alikvótnu časť vynaložených nákladov na dosiahnutie tohto príjmu. Eto vsjo. Dúfam že som niekoho potešil.
ata
07.04.05,06:57
Určite,aj mne dobre padla ,práve rada takého charakteru.Ešte keby sa mal čas niekto zmieniť,čo má v stručnosti obsahovať taká ,,Zmluva o dielo",to by bolo superrrrrrr!!!!
Prajem Vám všetkým príjemný deň !!§
Viera25
07.04.05,07:12
jedna danova poradkyna nam poradila uzavriet ZMLUVU O DIELO {so studentom, dochodcom}
Mňa by zaujímalo o čo išlo v tých zmluvách o dielo. Mohla by si nám poradiť, určite sa to zíde viacerým ľuďom?
Ďakujem.
r.galovic
07.04.05,07:23
Zmluva o dielo sa realizuje v zmylse § 631 a nasl. Občianskeho zákonníka. Je jasné, že toto dielo musí byť hmotného charakteru (žiadne služby), a môže to byť prakticky čokoľvek. Závisí od fantázie.
Viera25
07.04.05,07:32
Zmluva o dielo sa realizuje v zmylse § 631 a nasl. Občianskeho zákonníka. Je jasné, že toto dielo musí byť hmotného charakteru (žiadne služby), a môže to byť prakticky čokoľvek. Závisí od fantázie.
Tak napríklad osadenie okien na firemnú garáž, alebo zhotovenie omietky na garáži dôchodcom. Čo poviete?
*agatha*
24.11.06,17:21
my sme si v roku 2005 dali vymaľovať kanceláriu. celková cena bola: 22 100sk. vymaľoval nám to jeden známy, kt. je dôchodcom. jeho mesačný dôchodok bol cca 6000sk. tento jeho príjem sme brali za príležitostný. mal on podať DP?
Jozef Mihál
24.11.06,18:36
Nemal .
kira
18.02.08,19:04
Ak mal dôchodca príjem za odpredaj dreva vo výške 65000- odpočítam za r.2007/ 24900,- a z toho môžem dať ešte 25% do nákladov?
Neviem či to chápem dobre
kira
18.02.08,20:07
Ak mal dôchodca príjem za odpredaj dreva vo výške 65000- odpočítam za r.2007/ 24900,- a z toho môžem dať ešte 25% do nákladov?
Neviem či to chápem dobre

prosím vás ako je to s tými nákladmi ak dôchodca dostane od št. lesov kde má podiel vyplatený príležitostný príjem? Ďakujem
kristín
13.03.08,16:52
Aj mňa to veľmi zaujíma a rozmýšľala som nad touto možnosťou.

A myslím, že by to zaujímalo viacerých, kedy je možné túto možnosť využiť.

Nemá s tým nikto skúsenosť a nevie poradiť?
Mohla by som na to použiť zmluvu o dielo /napr. vytvorenie webovej stránky/?

Vopred vďaka za nápady.


Skúsim sa pripojiť na vašu debatu.
Už som počula o "zmluvách o dielo" na základe Občianskeho zákonníka, §631 a následne. Môže ísť o sumu 24 900,- za rok 2007 /5-násobok životného minima/, ktorá je chápaná, ako príležitostná práca. Zmluva však by nemala mať charakter a črty závislej činnosti. Malo by v nej byť zdôraznené, že činnosť je vykonávaná vlastnými prostriedkami, v čase, ktorý nestanovuje objednávateľ ale v čase, ktorý vyhovuje zhotoviteľovi práce. Túto zmluvu, však nemožno uzavrieť so živnostníkom, lebo on by si musel príjem zdaniť. Zmluvu možno uzavrieť so študentom, ženou na MD, alebo pracujúcim človekom, ktorý má všetký príjmy riadne zdaňované a odvody riadne odvádzané.
Dúfam, že som poskytla možnosť na uvažovanie, tak ako som ja získala informácie v tomto smere.
Majka
21.05.08,05:21
prave sa rozhodujeme ci obcianske zdruzenie zamestna studenta na jednorazovu pracu a tym padom to bude pre neho prilezitostny prijem, spravim s nim zmluvu o dielo? ked by mal niekedy v lete este nejake dohody o vyk. prace je mozne aby ten prilezitost.prijem nemusel zdanit?
Majka
21.05.08,08:32
prosim nikto mi nevie poradit?
kacenka4
08.07.08,09:14
K téme oslobodených príjmov z "príležitostných činností" §9 ods. 1 pism. h) som si nechala poslať vyjadrenie priamo z DRSR - pripájam v prílohe. Chcela som túto možnosť tiež využiť, ale asi sa toho vzdám.
Zdá sa, že nie je také jednoduché zmluvu o dielo alebo príkaznú zmluvu naformulovať ako príležitostnú činnosť, a do výšky 5-násobku ŽM nezdaňovať.
beata.v
09.12.08,08:24
milá kacenka4 ani nevieš, ako mi pomohla tvoja príloha - vyjadrenie DRSR k príkazným zmluvám. A tak sa ti chcem touto cestou poďakovať. Ale jedna vec ma predsa len doslova zarazila a to, že v danom vyjadrení sa príjem na príkaznú zmluvu síce posudzuje podľa § 8, ale do daňového priznania by sa mal uvádzať ako príjem "iný" na riadku 11. Citujem z príslušného vyjadrenia DRSR: "Ostatný príjem fyzickej osoby zaradený do § 8 zákona o dani z príjmov ako iný príjem (bez písmenka) nemožno oslobodiť od dane podľa § 9 ods. 1 písm. h) zákona o dani z príjmov." To znamená, že si nemôže daňovník uplatniť oslobodenie vo výške 5-násob. sumy život. minima. A tak možno téma na diskusiu pre poraďákov.
blender
21.02.10,06:30
Ahojte,
druhy den citam vsetko o zmluvach o dielo, ale stale sa tocim dookola, tak by som poprosila o radu:

FO je zamestnancom a sucasne aj SZCO. Okrem toho v roku 2009 uzavrela s FO, ktora ma pridelene iba DIC Zmluvu o dielo na vytvorenie, ozvučenie a autorizáciu DVD. V zivnostenskom liste tuto cinnost uvedenu nema, nakolko vytvaranie hudobnych a inych diel tohto "zanru" sa nezaraduje do zivnosti.
Mal vsak stanoveny termin, do ktoreho musi dielo odovzdat.

Je tento prijem prijmom podla §8 - prilezitostny prijem a v DP vyplnim kolonku: VIII. oddiel, tabulka c. 3 riadok 11 INÉ?
Za 4 roky podnikania mal takuto zmluvu len v roku 2009 a v dalsich rokoch tiez nie je perspektiva na podobnu pracu. Aj ked neviem, ci v pripade SZCO sa vobec moze vyplnat VIII. oddiel DP. Uvazovala som aj nad moznostou oslobodeneho prijmu do vysky 5x ZM, ale tuto moznost som uz zavrhla, nakolko je to velmi tazke posudit Zmluvu o dielo za prijem prilezitostny.
Alebo je to prijem podla §6 - prijem z inej samostatnej zar. cinnosti a v DP vyplnim:
VI. oddiel, tabulka č. 1 riadok 5, prip. 6?

Dakujem za radu
babi2
21.02.10,07:08
Ahojte,
druhy den citam vsetko o zmluvach o dielo, ale stale sa tocim dookola, tak by som poprosila o radu:

FO je zamestnancom a sucasne aj SZCO. Uvazovala som aj nad moznostou oslobodeneho prijmu do vysky 5x ZM, ale tuto moznost som uz zavrhla, nakolko je to velmi tazke posudit Zmluvu o dielo za prijem prilezitostny.
Alebo je to prijem podla §6 - prijem z inej samostatnej zar. cinnosti a v DP vyplnim:
VI. oddiel, tabulka č. 1 riadok 5, prip. 6?

Dakujem za radu
Skús pozrieť tu
http://www.investujeme.sk/clanky/danova-optimalizacia-nizsie-dane-pri-zmluvach-podza-obcianskeho-zakonnika/
blender
21.02.10,07:53
Takze, ak som tomu dobre pochopila, tak tento prijem zo zmluvy o dielo mam vpisat do prijmov podla §6, riadok 6?

Naozaj som uz uplne zamotana :o(
blender
21.02.10,08:21
babi2 dakujem. Teraz som zistila, ze danovy urad bude robit konzultacne dni, tak sa skusim opytat este aj tam, ak ma odtial nevyhodia. Osobne si myslim, ze zalezi od rozhodnutia toho-ktoreho kontrolora, ci uzna, ci je to spravne alebo nie.
Evanka
21.02.10,08:42
Príjem plynúci na základe Zmluvy o dielo na vytvorenie, ozvučenie a autorizáciu DVD je príjem podľa §6 ods 2 písm a)
lynn
23.02.10,15:30
Okrem príjmov z podnikania, som v roku 2009 prenajala spolu s manželom byt. V DPFO za rok 2008 som od príjmov z prenájmu odpočítala oslobodený príjem 25650 SK /u seba aj manžela v jeho DP/ a až zostávajúcu časť príjmov z prenájmu som zdanila. Vie mi niekto poradiť, aká čiastka je oslobodená v roku 2009?. Ďakujem, veľmi by mi to pomohlo, neviem, kde to mám hľadať.
Timka1
23.02.10,15:31
Okrem príjmov z podnikania, som v roku 2009 prenajala spolu s manželom byt. V DPFO za rok 2008 som od príjmov z prenájmu odpočítala oslobodený príjem 25650 SK /u seba aj manžela v jeho DP/ a až zostávajúcu časť príjmov z prenájmu som zdanila. Vie mi niekto poradiť, aká čiastka je oslobodená v roku 2009?. Ďakujem, veľmi by mi to pomohlo, neviem, kde to mám hľadať.

v roku 2009 je to 894,60 €
jeso
23.02.10,15:33
neuvádzame príjmy z prenájmu nehnuteľností do výšky 894,60 Eur
Dajanka
04.06.10,08:57
ahojte poraďáci, mám tiež problém s príležitostným príjmom. Lekárka celý rok zamestnanec od júla 2009 SZČO. Príjem mala za klinické skúšky celý rok, ale odkedy je SZČO si tento príjem dala do § 6 a dovtedy ako príjem podľa § 5, čo nie je OK. Môže si to dať ako príležitostný príjem a uplatniť § 9 oslobod.príjem aj keď je SZČO? Z DÚ jej volali, aby si celý príjem za klinické skúšky do príjmu podľa § 6, a podala dodatočné DP,ale mne sa to nezdá správne. Poraďte, prosím.