palinow
05.06.19,18:33
Dobrý deň, pred časom prebehlo dedičské konanie po našom otcovi. So súrodencami a matkou sme sa dohodli ako s dedeným majetkom naložíme a náš návrh sme interpretovali notárke, ktorá vydala uznesenie o dedičstve. Až neskôr som zistil, že kataster zapísal vec inak ako sme sa dohodli.
Dohodli sme sa vtedy, že pozemky ktoré plánujeme predať, prepíšeme na mňa, ja predaj zabezpečím a vyplatím sestry. Všetko to tak bolo aj v uznesení.
Ďalej uznesenie popisuje spôsob naloženia s majetkom, ktorý sa predávať nebude a rozdelí sa na nás súrodencov. K tomuto majetku sme pridali klauzulu, ktorá definuje vecné bremeno doživotného užívania matkou.
Nesprávnym členením textu uznesenie však kataster pochopil rozhodnutie tak, že vecné bremeno zapísal aj na pozemky, ktoré sme plánovali predať. Nám laikom toto pri čítaní a podpise uznesenia nemohlo ani len napadnúť.
Kataster tvrdí, že uznesenie treba upraviť, notárka tvrdí, že to už nie je možné a máme si to vyriešiť sami dohodou o zrušení vecného bremena na predmetné pozemky.
Mne sa takýto prístup notárky nepáči, keďže vybrala od nás odmenu 560 eur, uznesenie nespísala podľa našej vôle a teraz dáva ruky preč.
Existuje nejaká možnosť opravy uznesenia o dedičstve? Prečo by sme my mali platiť za návrh na vklad do katastra, keď to dobabrala notárka.
Mária27
05.06.19,18:36
Pokiaľ je to v uznesení uvedené tak, ako to kataster zapísal, po právoplatnosti sa to zmeniť nedá. Opraviť sa dajú len chyby v písaní, počítaní a iné zrejmé nesprávnosti. Nedajú sa opraviť vecné nesprávnosti. Jednoducho ste si to nevšimli a reagujete neskoro.
palinow
06.06.19,03:25
Ďakujem za odpoveď. Nevšimli sme si to lebo nie sme právnici, mám si dať každý papier, ktorý napíše právnik, skontrolovať ďalšiemu právnikovi? Notárka svojou chybou nám spôsobila náklady, pomôže mi sťažovať sa na komore?
vicktor
06.06.19,05:34
Nie som si isty ze spravila chybu, mozno ste jej to neopisali dost jasne.
Neviem kolko vas je, ale zda sa ze uznesenie si nikto neprecital...?
Spravte ako radi Maria, komore notarkinu "chybu" nedokazes.