naxmt
05.06.19,22:09
Dobrý deň 27.11.2018 sa menili merače na radiátoroch a na vodu. Dnes som sa dozvedel že do vyúčtovania za rok 2018 neboli tieto merače zahrnuté. Keď som si žiadal opraviť vyúčtovanie u firmy ktoré nám to robí prišla mi táto odpoveď:

"Áno nové merače sme nezahrnuli z dôvodu, že sa to týkalo zhruba jedného mesiaca a je tam veľký nesúlad v meraní medzi starými a novými meračmi. Môžete si to porovnať z nameranou hodnotou za 11 mesiacov na starom a jeden na novom. Je skoro 100 % isté že správanie sa v priebehu jedenástich mesiacov sa nezmení za jeden mesiac. Takže to vyúčtovanie čo sme Vám urobili je najobjektívnejšie. Ak by sme do vyúčtovania zahrnuli aj nové merače vyvolalo by to veľkú nevôľu medzi vlastníkmi, lebo by to riadne zamotalo vyúčtovanie"

Otázka znie, je to takto v poriadku ako píšu alebo mám žiadať o opravu vyučovania? Ďakujem
sito
06.06.19,03:22
Hm ... "Takže to vyúčtovanie čo sme Vám urobili je najobjektívnejšie."

A kto vám urobil to také najobjektívnejšie vyúčtovanie? Veď ste sami, ste SVB.

"Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,"

Že si nebol na schôdzi zhromaždenia, a či nebola? :D
naxmt
06.06.19,20:49
dakujem za prispevok, ale vobec k nicomu mi nie je nakolko neodpoveda na moju otazku. prosim ak poznate odpoved na moju otazku tak mi ju napiste ak potrebujete doplnujue info tak sa pytaje doplnim. dakujem
misoft
06.06.19,21:05
Napíšem ti to ľudovo - odr*ali vás.
Prečo?
Za rok vám naúčtujú spotrebu za 11 mesiacov ako za 12 - budete mať preplatok pár €. Lenže medzitým na novych meračoch už niečo nabehlo, nabudúce budú účtovať za 13 mesiacov ako za 12.
A bude nedoplatok. A ako je u nás na SK zvykom, ceny sa menia - vždy smerom hore, takže?

Nebudem uvádzaťč spôsoby prepočtov, ceny a pod. ale ako príklad:
Za 11 mesiacov na merači v priemere je 20 jednotiek. 20*11=220 jednotiek. Na novom za 12-ty tiež 20 jednotiek, malo však byť 240 jednotiek. Jednotka je za 1€ - účtovali vám ako za 12 mesiacov tých 220 jednotiek = 220€. Ak celková zaplatená suma (zálohová) bola 240€ - máte +20€.
Na druhý rok opäť na merači priemer 20 jednotiek (za 12 mesiacov = 240 jednotiek), ale oni započítali nový merač so stavom z minulého vyúčtovania, takže odrazu je to už 260 jednotiek. A teraz tá sranda, medzitým sa cena zmenila na 1,1€ a vy zaplatíte 286€ (pri stále rovnakých preddavkoch = 240€) a rozdiel je -46€ NEDOPLATOK!!!!!!!!
Ale oni ten jeden mesiac (čo nezapočítali) platili dodávateľovi starú cenu, ale v ďalšom vyúčtovaní účtovali novú cenu - teda v ICH prospech.
Chobot
06.06.19,23:13
Menili vám ich 27.12.2018. t.j. 4 !!! dni pred koncom roka. Myslíš, že tie 4 dni v rozúčtovaní tepla tak veľmi zavážia?

Odpočet energií sa nedá urobiť presne k 1.1. nasledujúceho roka. To by pri každom byte musel stáť človek, ktorý robí odpočet a presne od polnoci na nový rok odpočítať hodnoty kúrenia, spotreby teplej a studenej vody.

Tie 4 dni nerieš, neušetríš majland, ani neprerobíš. Sú to len pomerové merače, tie nemerajú skutočnú spotrebu, ako napr. plynomer alebo elektromer. Podľa nameraných pomerových dielov sa rozúčtuju celková spotreba domu. Ani tá sa neodpočítava presne o polnoci na nový rok. Dodávatelia tepla to robia počas prvého týždňa nového roka, takže žiadne vyúčtovanie nie je na cent presné.

Nie je potrebné žiadať o opravu a je to zbytočné.
naxmt
07.06.19,06:41
ospravedlnujem sa menili ich 27.11.2018, už som preklep v otázke opravil. Platí to isté aj ked je to mesiac? Ďakujem.
vicktor
07.06.19,07:08
Preco chces opakovany prepocet aj s novym meracom? Bude to mat financny efekt pre teba?
Ako pise misoft - jedno obdobie bolo 11 mesacne, dalsie bude 13 mesacne, ale ja v tom "odr*banie" nevidim.
naxmt
07.06.19,07:16
Ja potrebujem aby vyuctovanie bolo urobene poriadke aby ma niekto kvoli tomu nenapadol. Preto potrebujem vediet ci je to v poriadku alebo to mam dat prerobit.
vicktor
07.06.19,07:20
Preco by ta niekto napadal? Ty si nic podvodne nespravil. Rovnake pravidlo bolo pouzite pre vsetky byty.
vicktor
07.06.19,08:15
naxmt
07.06.19,08:19
ja som nic nespravil ani ked som hlasoval za komplexnu obnovu bytoveho domu a bol som na policii vypovedat kvoli tomu lebo jeden sused podal na mna ako predsedu trestne oznamenie.. takze preto...
naxmt
07.06.19,08:22
dakujem za link, ja viem ako to mam reklamovat moja otazka je ci toto vyjadrenie vyssie je OK alebo mam ist do reklamacie....
Onko
07.06.19,09:09
No ak ste si objednali vyúčtovanie za 12 mesiacov roku 2018, tak určite nie je v poriadku, ak vám vyúčtovali iba 11 mesiacov. Jednoducho si chceli uľahčiť robotu, tak sa na dopočítanie toho jedného mesiaca vykašľali. Otázne je, či majú na to čísla, či urobili odpočty a vedia to vyúčtovanie ku koncu roka urobiť. Buď trvajte na to, že vám to spravia korektne, ale si to potom preverte, či si robotu zase neuľahčovali, alebo si dajte v SVB schváliť, že vám takéto vyúčtovanie postačuje.
misoft
07.06.19,09:14
Na toto som vo svojom komentári poukazoval..... budú tam nezrovnalosti, prípadne niekto na tom zarobí (ale nájomník/vlastník bytu to nebude).

Nám tiež keď menili tie merače pred koncom roka to urobili správne. Vo vyúčtovaní sa objavil starý merač so svojim stavom a pod nim nový merač so svojim stavom. Stavy sa zaznamenávali priamo pri výmene a do protokolu o výmene.
Onko
07.06.19,09:20
Toto asi nie, ono celková cena vody zostáva rovnaká, predpokladám, že vyúčtováva sa cena vody od dodávateľa, ktorú vyfakturoval k 31.12.2018, avšak rozúčtovali ju na jednotlivé byty podľa spotreby k 27.11.2018. Teda zarobí ten, ktorý mal v decembri veľkú spotrebu, ale nebude započítaná, naopak prerobí ten, ktorý v decembri bol povedzme na sviatky preč a spotrebu nemal, ten bude platiť aj za tých, čo spotrebu mali. Lebo na december sa použila priemerná spotreba za predchádzajúcich 11 mesiacov.
sito
08.06.19,16:11
naxmt (06.06.19 22:49) dakujem za prispevok, ale vobec k nicomu mi nie je nakolko neodpoveda na moju otazku. prosim ak poznate odpoved na moju otazku tak mi ju napiste ak potrebujete doplnujue info tak sa pytaje doplnim. dakujem

Hajzlík, ak zákon ti je k ničomu ... nič sa ...

Ak ten prietokomer vody, určené meradlo je tvoj majetok, tak by mali rešpektovať to, čo povieš ty. Nula, žiadna, nulová úhrada, že? Ale, keďže nie je, tak ti povedia oni, čo a ako a koľko ...
mackoivan
09.06.19,07:58
A
mackoivan
09.06.19,08:01
A prečo to chceš reklamovať? Však je to veľmi dobre riešenie? Či len kvôli tvojmu dobrému pocitu?