Biba
30.08.06,07:11
Ahojte ,
Chcem Vás požiadať o názor, či ste sa stretli s tým, že Vám vedenie firmy zakázalo počas pracovnej doby telefonovať súkromne, prípadne SMS-kovať a vôbec používať vlastné mobily. My to máme v novom Pracovnom poriadku a nevieme k tomu zaujať stanovisko. V zákonníku práce som sa s tým nestretla.

Dakujem.:confused:
ANNAP
30.08.06,05:18
aj mňa by to zaujímalo
filka
30.08.06,05:24
Myslím,že pokiaľ to odôvodňuje prevádzka zamestnávateľa,malo by to byť v poriadku.U nás máme tiež zakotvené v PP,že používanie telefonov na súkromné účely (nemyslí sa tým firemných telefonov) je dovolené len počas prestávok v práci-týka sa to ale zamestnancov na linke,kde je to naozaj odôvodnené tým,že by mohli nepozornosťou narobiť zamestnávateľovi škodu a pod.
Ale nezdá sa mi to napr. u ľudí,ktorí pracujú v kancelárii.pokiaľ si plnia svoje povinnosti správne a načas,takéto obmedzovanie asi nie je celkom na mieste.
Môj názor
alušik
30.08.06,05:43
Tak "na papieri" som sa s tým nestretla, ale osobne áno... Bolo mi osobne povedané, že súkromné hovory ma len rozptýlia a nesústredím sa potom poriadne na prácu a že si ich teda na pracovisku neželá.:o
Zita5
30.08.06,05:44
Ja by som sa nad tým ani nepozastavovala , pretože súkromné telefonovanie počas pracovnej doby by nemalo byť .
Čas na telefonovanie má zamestnanec počas obedňajšej prestávky .
Netreba zabúdať na to , že zamestnávateľ platí potom aj čas , ktorý sa trávi na súkromný účel t.j. telefonanie a zasielanie SMS. A pri väčšom počte zamestnancov v takom prípade by to bola slušná suma .A toto je aj jeden z dôvodov , ktorý by som z môjho pohľadu videla aj ja , za porušovanie pracovnej disciplíny .

Dnes je normálne ,ak firma si do svojho pracovného poriadku zakotví zákaz telefonovania na súkromný účel a zákaz fajčenia počas pracovnej doby .

Ja by som v tom nehľadala žiadnu diskrimináciu , ale by som to chápala ako reálnu požiadavku zo strany zamestnávateľa z hľadiska finančného a taktiež v neposlednom rade aj bezpečnostného .
Johanka
30.08.06,06:06
Zadávateľa otázky typujem na mladšiu vekovú kategóriu. Bez urážky - čudujú sa všetkému, čo im bráni nonstop držať v ruke mobil. A ešte za tým hľadajú ktovie čo ....
Súhlasím zo Zitkou - nech sa jedná o akékoľvek pracovisko. Kto má zamestnancov, vie určite o čom to je .
Palino
30.08.06,06:31
Aj keď som "mladšia veková kategória" súhlasím. Určite pre nikoho nie je príjemné, ak kolegovia vybavujú súkromné hovory (a to často veľmi pikantné ;) ) počas pracovnej doby, nie vždy sa môžem sústrediť na svoju prácu :rolleyes:
Lila
30.08.06,06:39
Áno. A nič iné nepočujete len do telefónu chi chi chi a cha cha cha.
A čo mi ešte fakt neskutočne vadí- je fajčenie počas prac. doby.
A nehovoriac o tom skvelom smrádočku, ktorý donesie do kancelárie.
To je absolútna bezohľadnosť!
Si pamätám, keď som bola tehotná a môj kolega stále chodil na cigaretku.... To bolo čosi neskutočné! A samozrejme potom nič nestíhal.

A aby ste si nemysleli, aj ja patrím medzi mladšiu vek. kategóriu.
Biba
30.08.06,07:18
OK. Dakujem za všetky reakcie.
Chcela by som ešte upresniť nejaké info.
Som v kancelárii, mam viac ako 30 rokov a telefonujem 2x denne s 2 deťmi, či už prišli zo školy, alebo kde sú. Neviem, ale podľa mńa je prirodzené, že sa rodičia starajú o deti a pokladám to za veľmi dôležité.
Chcela by som poznať názor aj na toto.
Palino
30.08.06,07:32
Chápem to a asi by som to skúsil riešiť dohodou s vedením. Myslím si, že ak by ste boli niekde, kde nikoho nerušíte, tak by nemali mať problém s tým, že si telefonátom zo svojho mobilu skontrolujete ratolesti.
alušik
30.08.06,07:33
mimotemy Bibka, ja osobne čiastočne súhlasím s predchádzajúcimi reakciami, no nedá mi neprikloniť sa teraz aj na druhú-Tvoju stranu. Tiež som rodinu upozornila, nech mi volajú naozaj v naliehavých prípadoch a telefonovala som maximálne 1-2 min. možno 2x za týždeň. Nepripadalo mi to narušovanie sústredenia sa iných ľudí v kancelárii, pretože som sa vždy zdvihla a odišla vybaviť hovor do kuchynky. Ak niekoho vyrušovalo samotné zazvonenie telefónu, tak potom sme asi nemali mať zapojené ani pevné linky.:confused: Ako som tu už viac-krát v iných témach hovorila, vždy je to len o vzťahu nadriadený-podriadený. Neviem, pripadá mi to obmedzujúce, však my-ľudia z kancelárie trávime v práci dosť nadčasov, ktoré často zaplatené nemáme a nech mi niekto nehovorí, že za cca 5 min. telefonovania mi platí mzdu, ktorá ho zruinuje. Vždy sa nájdu na toto reakcie obojstranné.;)
Zita5
30.08.06,07:36
OK. Dakujem za všetky reakcie.
Chcela by som ešte upresniť nejaké info.
Som v kancelárii, mam viac ako 30 rokov a telefonujem 2x denne s 2 deťmi, či už prišli zo školy, alebo kde sú. Neviem, ale podľa mńa je prirodzené, že sa rodičia starajú o deti a pokladám to za veľmi dôležité.
Chcela by som poznať názor aj na toto.


Je to prirodzenmé ,že rodičia sa zaujímajú o dianie sa v rodine , alebo že čo sa deje s deťmi ........ale treba si uvedomiť , že toto zamestnávateľa po pracovnej stránke nemôže zaujímať ...to je každého osobná vec ako si zariadi rodinné povinosti . Chceš prácu .....chceš mzdu..... tak musíš sa riadiť pokynmi zamestnávateľa ......je to reálny život . U niektorého zamestnávateľa sa to dá a u iného to nie je možné a s tým nič nespravíš , len treba zorganizovať rodinu tak , aby na tie deti niekto dohliadol .
VERONIKA6
30.08.06,07:38
Biba, súhlasím, že sa rodič zaujíma o dieťa, no pokiaľ sa to cez tú pracovnú dobu nepreháňa. Mali sme 30 zamestnancov. Na sekretariáte bola okrem iného aj ústredňa. Každý deň tých istých zamestnacov volali deti a to aj dospelé, už pracujúce. Len tak na pokec. Strašne ma to vyrušovalo v robote. Stále som voči tomu protestovala. Argumentovala som tým, že majú mobily, nech kecajú cez ne. Už je nás pár a telefónovanie skončilo. Šéf si zamestnal dcéru a tá má 3 telefóny, stále telefónuje s kamarádkami. Kecá o ničom. Okrem toho fajčí. Čupí vonku, cigareta v ústach a telefón na uchu. Keď neni vonku, prechádza sa po chodbe a telefónuje. Samozrejme, ona môže. Iní by si to dovoliť nemohli, lebo na to nemajú čas. Ona má funkciu vymyslenú, zodpovednosť žiadnu. Ozaj čo hovoríte na takéto zamestnávanie svojim blízkych?:confused:
Zita5
30.08.06,07:50
Ja v takomto prípade väčšinou vždy uzavriem debatu ..........sprav si Živostenský list ....otvor firmu, zamestnaj ľudí ..........a o rok sa Ťa spýtam , ako sa boríš v záplave problémov .

Verte tomu , že by Váš postup bol totožný , ako postup zamestnávateľa zadávateľky otázky .


Prijmite moje príspevky ako môj názor a osobnú skúsenosť ....;) :) Nechcem sa tým nikoho dotknúť .Je to dnešná doba .....a aby nebolo ešte horšie .;)
Johanka
30.08.06,07:57
Keby išlo iba o kontrolovanie detí, nemyslím, že by bol zamestnávateľ ( po dohovore ) proti. Lenže - viete dobre, čo spôsobujú výnimky .... To je potom neriešiteľná lavína ....
Tweety
30.08.06,08:02
Keby išlo iba o kontrolovanie detí, nemyslím, že by bol zamestnávateľ ( po dohovore ) proti. Lenže - viete dobre, čo spôsobujú výnimky .... To je potom neriešiteľná lavína .... Aj tu určite platí, všetkého veľa škodí, a s ničím netreba preháňať. :cool: A určite treba mať na vedomí, že sme v práci na prácu a nie na pretelefonovanie celého pracovného času. :cool:
Danila
30.08.06,11:08
Určite nikto nebude vyčítať zamestnancovi, keď odpovie na súkromný hovor v naliehavej rodinnej či inej záležitosti. Ale je absolútne netolerantné, ak čakáte pri okienku, či na sekretariáte nejakej firmy a dáma/u mužov sa mi to nestáva/ sa bezohľadne " vykecáva" a ešte po upozornení sa tvári, akoby ste jej zjedli večeru. Tak toto skutočne na pracovisko nepatrí. Ani v štátnej, ani v súkromnej firme. Na pracovisku sa pracuje, o tom pojednáva jednoznačne využiteľnosť pracovnej doby. Pracovný poriadok to jednoznačne musí definovať. Ak sa to niekomu nepáči, tak potom Orange, alebo T-Com......
ajobs
30.08.06,11:32
Ozaj čo hovoríte na takéto zamestnávanie svojim blízkych?:confused:

Veronika, toto by bolo na samostatnú tému, neviem, či už nie je niečo podobné na Porade založené. Ja si myslím, že ak ide o striktne súkromnú firmu, zamestnávanie "blízkych" či rodinných príslušníkov je úplne v kompetencii majiteľov, alebo akcionárov či spoločníkov firmy. Musia samozrejme dbať nato, aby takto zamestnaní ľudia boli v ich firme využiteľní a aby boli práve oporou firmy, nie príveskom. Ale viem, že na Slovensku je možné všetko....:rolleyes: :cool: :eek:
jales
30.08.06,11:35
Stretla som sa už aj s názorom, že vo firmách je zákaz používania vlastných mobilov aj pre zabezpečenie ochrany obchodného tajomstva, hlavne tých s foťákmi a kamerami.