oniiicek
09.06.19,09:42
Dobrý deň,

mám priateľku, ktorá po bývalom manželovi zdedila dlhy. Ich byt je prepísaný na ich dcéru. Potrebujem poradiť ako by ste postupovali v prípade jej trvalého pobytu.

Najradšej by si ho prehlásila ku mne aj kvôli pošte a aj kvôli tomu, že nechcú aby mala trvalý pobyt na ich adrese. No po prečítaní pár vecí na internete mám s tým trochu obavy.


Prihlásiť ju na trvalý pobyt na mesto a ku mne prechodný pobyt? Ide hlavne o tie dlhy, nepotrebujem aby v budúcnosti (v prípade nejakých nedoplatkov/dlhov) ku mne chodili nejaké úrady a domáhali sa niečoho čo je moje, resp. musel som dokladovať a mať s tým len problémy.


Ako je to s rušením trvalého pobytu inej osoby, keď ja som vlastník nehnuteľnosti?


Ako by ste to riešili?


Ďakujem za radu.
Katy a R
09.06.19,10:37
trvalý pobyt jej nezakladá nijaké právo na tvoj byt ani majetky .
Ak si priateľku k sebe nasťahuješ - problém môžeš mať aj bez toho, aby si jej tam ten trvalý pobyt dal ;) (ak by sa niečo zvrtlo a robila ti "zle"). to už ale je o inom ☺
S jej trvalým pobytom samozrejme musíš ty, ako majiteľ bytu súhlasiť. A ty ho tiež môžeš zrušiť (bez nej). A ak by sa ona prihlásila na TP inde - automaticky jej skončí TP u teba.
https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_zrusenie-trvaleho-pobytu
Onko
09.06.19,12:58
Trvalý aj prechodný pobyt sa dá zrušiť kedykoľvek aj jednostranne vlastníkom nehnuteľnosti.

V uvedenej situácii môže byť problém aj prechodný pobyt, nakoľko keď exekútor bude vedieť, že tam býva, môže tam prísť hľadať nejaký jej majetok, čo by speňažil. Takže najlepšie nech si dá trvalý pobyt na mesto a prechodný pobyt nehlásiť nikde.
annova
09.06.19,13:20
Katy ma plnu pravdu, iba mala poznamocka. Problem moze nastat s exekutorom v pripade exekucie. Moze sa stat, ze exekutor bude chciet zahrnut i tvoje hnutelne veci v byte. Preto doporucujem nakupovat z tvojho uctu. Tam je evidentne, ze si to platil ty. Mozno by bolo lepsie, ak sa da, uhradit dlh.
vicktor
10.06.19,06:30
Byt prepisala na dceru, ale TP jej tam snad zostal. Alebo dcera jej ho zrusila?