Peter Fox
09.06.19,22:40
Zdravím všetkých poradcov,
riešim otázku týkajúcu sa prekladateľov (slovenských živnostníkov) pracujúcich z domu v SR, pre rôzne firmy v ČR. Zadávanie, odovzdávanie práce a komunikácia dnes už prebiehajú e-mailom. Takíto ľudia teda kvôli práci vôbec nemusia fyzicky cestovať a pracovať v ČR. Potreboval by som vedieť, či majú takíto živnostníci daňové a odvodové povinnosti iba na Slovensku (keďže sú rezidentmi SR), alebo majú nejaké daňové a odvodové povinnosti aj v ČR. A mali by nejaké povinnosti vtedy, keby pracovali pre firmy v ČR aj dlhšie ako pol roka? Dočítal som sa totiž, že za určitých okolností môže SZČO vzniknúť stála prevádzkareň v zahraničí. Vôbec však neviem, či sa niečo takéto týka aj ľudí poskytujúcich služby zo SR, alebo len tých, ktorí prácu aj fyzicky vykonávajú v zahraničí.

Pri týchto otázkach mám na mysli hlavne daň z príjmu a odvody, DPH teraz nemusíme riešiť. Za skúsenosti, rady či postrehy vopred ďakujem. Zdá sa totiž, že je to téma, ktorú nie sú schopní dostatočne objasniť ani na úradoch. :)
avalik
10.06.19,06:38
čítaj zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s ČR
kn-alka
10.06.19,08:25
Môj názor:

Keďže fyzicky hranice neprejdú, odvody aj daň je zo slovenskej živnosti tu na Slovensku. SZČO je pri poskytovaní služieb do zahraničia (fakturuje zahraničnej firme) povinný prihlásiť sa na DPH podľa § 7a
Peter Fox
10.06.19,13:15
Tiež si myslím, že by to malo byť takto. Bolo by aj logické, že na odvody a dane má nárok SR, keďže pri takomto spôsobe poskytovania služieb sa živnostník v ČR fyzicky nenachádza a tak ani nemôže zaťažovať žiadny z ich systémov. Lenže keď som sa na to pýtal na úradoch (a chcel som si overiť, že je to naozaj tak), tak živnostenský úrad sa k ničomu nevyjadruje a daňový úrad táto téma zaujíma len potiaľ, aby človek podal daňové priznanie na Slovensku. Či sú aj nejaké povinnosti napr. v spomínanej ČR, to sa už nehovorí.
Čo sa týka DPH, tak o povinnosti registrácie podľa § 7a viem a preto ani DPH momentálne neriešim.
Peter Fox
10.06.19,13:33
Tú som samozrejme čítal. Problém je v tom, že podľa tejto zmluvy to spočiatku vyzerá tak, že živnostníka zdaňuje ten štát, v ktorom je rezidentom - čo je logické. Ďalej sa však v článku 5, ods. 3b spomína aj poskytovanie služieb a stála prevádzkareň. Lenže ide o služby, ktoré „trvajú na území druhého zmluvného štátu...“.

A tu práve vzniká otázka, či je tento článok aktuálny aj pre freelancerov pracujúcich z domu. Službu totiž fyzicky neposkytujú na území druhého štátu.

Pravdupovediac by ma potešila aj skúsenosť nejakého dlhšie podnikajúceho freelancera, ktorý má stabilných klientov v zahraničí. Zaujímalo by ma, či si v takom prípade vytvára aj nejaké prevádzkarne v iných krajinách, alebo nie.