avalik
12.06.19,11:36
Dnes je vo vláde na programe návrh novely zákona k ekasám

Návrh zákona sa vypracováva nadväzne na situáciu, ktorá vznikla v súvislosti s implementáciou on-line registračných pokladníc a ich uvedenia do prevádzky. Vzhľadom na nedostatočné pokrytie trhu on-line registračnými pokladnicami je potrebné v záujme ochrany podnikateľských subjektov prijať príslušné opatrenie. Preto sa navrhuje pre tých podnikateľov, ktorí nebudú mať včas uvedené on-line registračné pokladnice do prevádzky ustanoviť zo zákona odklad ukladania pokút za ustanovených podmienok.
Cieľom návrhu zákona je ochrana podnikateľov pred sankciami z dôvodov, ktoré neboli spôsobené ich pričinením. ...Účinnosť návrhu zákona sa navrhuje dňom vyhlásenia.
__________________

Za § 18ce sa vkladá § 18cf, ktorý vrátane nadpisu znie:
„§18cf
Prechodné ustanovenia účinné dňom vyhlásenia
(1) Daňový úrad alebo colný úrad neuloží do 30. septembra 2019 pokutu za nepoužívanie on-line registračnej pokladnice podnikateľovi, ktorý používa na evidenciu tržieb elektronickú registračnú pokladnicu, ak preukáže, že si záväzne objednal on-line registračnú pokladnicu u výrobcu, dovozcu alebo distribútora, ktorému bolo vydané rozhodnutie o certifikácii pokladničného programu a chráneného dátového úložiska podľa § 4c a ak požiadal o pridelenie kódu pokladnice e-kasa klient najneskôr do dňa účinnosti tohto zákona. Ak daňový úrad alebo colný úrad takémuto podnikateľovi pokutu už uložil, rozhodnutie o uložení takejto pokuty sa zrušuje v časti týkajúcej sa nepoužívania on-line registračnej pokladnice, alebo ak začalo konanie o uložení takejto pokuty, toto konanie sa zastavuje.
(2) Daňový úrad alebo colný úrad neuloží do 30. septembra 2019 pokutu za nepoužívanie on-line registračnej pokladnice podnikateľovi, ktorému vznikla povinnosť evidovať tržby podľa tohto zákona prvýkrát od 1. apríla 2019, ak preukáže, že si záväzne objednal on-line registračnú pokladnicu u výrobcu, dovozcu alebo distribútora, ktorému bolo vydané rozhodnutie o certifikácii pokladničného programu a chráneného dátového úložiska podľa
§ 4c, požiadal o pridelenie kódu pokladnice e-kasa klient a pri evidencii tržieb postupuje primerane podľa § 10 ods. 6; podmienka primeraného postupu podľa § 10 ods. 6 sa pre takýchto podnikateľov na obdobie do dňa účinnosti tohto zákona neuplatní. Ak daňový úrad alebo colný úrad takémuto podnikateľovi pokutu už uložil, rozhodnutie o uložení takejto pokuty sa zrušuje v časti týkajúcej sa nepoužívania on-line registračnej pokladnice, alebo ak začalo konanie o uložení takejto pokuty, toto konanie sa zastavuje.
(3) Ak bol podnikateľovi zrušený daňový kód elektronickej registračnej pokladnice a podnikateľ k dátumu zrušenia daňového kódu elektronickej registračnej pokladnice neuviedol do prevádzky pokladnicu e-kasa klient, môže na účely splnenia podmienok podľa odseku 1 používať elektronickú registračnú pokladnicu so zrušeným daňovým kódom elektronickej registračnej pokladnice.“.
Čl. II
Tento zákon nadobúda účinnosť dňom vyhlásenia.
Žabinka
12.06.19,09:49
zachytila som to aj ja dnes v rádiu.. to sa dalo čakať..;) a vôbec ma to neprekvapuje.. každá novovymyslená ....... sa zatiaľ vždy nejak skomplikovala, a termíny sa posúvali..
avalik
12.06.19,10:15
ale problem to neriesi, lebo musi byt zavazna objednavka u certifikovaneho dodavatela, tam kde je problem na pripojenie k skladu nic nevyriesili, podnikatel musi investovat do novej ekasy
Anik
19.06.19,19:17
Za používanie starých registračných pokladníc nebudú pokuty až do konca tohto roka
Podnikatelia, ktorí sa zaregistrujú na eKasu a objednajú si certifikované zariadenie do 30. júna tohto roka, dostanú ďalších šesť mesiacov do 31. decembra, počas ktorých nebudú pokutovaní za používanie starej registračnej pokladnice. Poslanci totiž dnes schválili v skrátenom konaní novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Parlament zároveň schválil pozmeňujúci návrh poslanca Radovana Baláža (SNS) na predĺženie pôvodnej lehoty z 30. septembra na 31. decembra. Podnikatelia, ktorí si eKasu do konca júna nezaregistrujú, budú môcť byť sankcionovaní podľa pôvodného zákona.

Sankcie tak podľa tohto návrhu budú od 1. júla hroziť iba tým podnikateľom, ktorí si podľa pôvodného zákona o elektronických registračných pokladniciach do konca júna nezaregistrujú eKasu a neobjednajú si certifikované zariadenie. Finančná správa však upozorňuje, že sankcie hrozia aj tým, ktorí sa síce zaregistrujú, ale čakajú na zariadenie od výrobcu, ktorý nezískal certifikát. Sankcie pritom hrozia rovnako ako pri nepoužívaní registračnej pokladnice. Začínajú teda na 330 eurách a vyšplhať sa môžu až na 20-tisíc eur.
etgar
22.06.19,10:33
Vsade teraz pisu ze pokuty nebudu ak sa podnikatel na ekasu zaregistruje a podmienka objednania cert.. zariadenia sa vypustila. Takze podla toho co sa tu pise tak treba mat aj tak objednane zariadnie? Lebo nechcem pouzivat e-kasu, staci mi VRP, ale ak by stacilo poziadat o kod ekasy bez objednania zariadenia aby som mohol polroka pouzivat staru erp, tak by som to vyuzil.
Žabinka
22.06.19,11:15
Vsade teraz pisu ze pokuty nebudu ak sa podnikatel na ekasu zaregistruje a podmienka objednania cert.. zariadenia sa vypustila. Takze podla toho co sa tu pise tak treba mat aj tak objednane zariadnie? Lebo nechcem pouzivat e-kasu, staci mi VRP, ale ak by stacilo poziadat o kod ekasy bez objednania zariadenia aby som mohol polroka pouzivat staru erp, tak by som to vyuzil.
najprv si prečítaj tu https://www.porada.sk/t317079-e-kasa.html alebo priamo na FS, ako to s pokutami je.. VRP ti stačí, ak ju máš, načo ti je ERP..
etgar
22.06.19,12:20
vrp nemam prenosnu, blocek z erp vyzera lepsie a ked chcem vytlacit blocek na obycajnej tlaciarni tak musim ist k nej, nemozem to vytlaci vonku, tak len preto, ale chcem si zaobstarat minitlaciaren len este chcem pockat ako sa aka komu osvedci, lebo viem ze su tam problemy s drivermi atd, blocek musi splnat urcite parametre musi byt spravne vytlaceny qr kod, logo mf, musi tam byt diakritika, ..ak to nebude dodrzane za to su velke pokuty, ... preto ak mozem pouzit staru euro50 mini tak je to dobre, podla vsetkeho mozem kedze este novela nebola zverejnena v zbierke zakonov takze este sa moze poziadat o kod.
http://dsl.sk/article.php?article=22623
avalik
22.06.19,12:31
Vsade teraz pisu ze pokuty nebudu ak sa podnikatel na ekasu zaregistruje a podmienka objednania cert.. zariadenia sa vypustila. Takze podla toho co sa tu pise tak treba mat aj tak objednane zariadnie? Lebo nechcem pouzivat e-kasu, staci mi VRP, ale ak by stacilo poziadat o kod ekasy bez objednania zariadenia aby som mohol polroka pouzivat staru erp, tak by som to vyuzil.

pozeraj aj datum zverejnenia ... v parlamente dali a odhlasovali pozmenujuce navrhy ... citaj vyssie prispevok od Anik
etgar
22.06.19,13:07
No uvidi sa ked to zverejnia, ako to tam bude presne napisane, ale registrovat je sa nutne este predtym ako to zverejnia, inak nebude mozne po 1.7 staru erp pouzivat.
seflera
24.06.19,15:35
Pochopila som správne, že vydané doklady po 1.VII. budú neplatné, len ten, kto ich vydá - za splnenia zákonom daných podmienok - nedostane pokutu? Ale ja ho nebudem môcť použiť do účtovníctva, lebo je vlastne neplatný?
Teraz rozmýšľam, že ten doklad obsahuje všetko, čo má obsahovať z pohľadu DPH aj Dane z príjmu, len je neplatný zo zákona o pokladniciach.....fúúúú, fakt neviem.....