arimi
12.06.19,13:18
chcem sa spytat na vase skusenosti so spolocnym dvorom..sme tri domy v spolocnom dvore.ja mam so susedom dvojdom, kazdy mame zboku dvor, on ho ma ohradeny plotom a brankou, ja otvoreny, bez branky, pretoze kedysi bola nejaka dohod dedov, ze cez nas dvor popred nase dvere budu chodit dalsi susedia na zahradu ktora je tesne nad nasim domom a dvorkom... cize tu neni ziadne sukromie...to mi zatial nevadilo aj ked obcas stvalo, ale az minuly tyzden sem prisiel jej zat a byval u nej cely tyzden..za ten cas zacali hynut mačky jedna po druhej, koncili pod autami aut. alebo sa jednoducho len vyparili...zahadne....mojho patrocneho kocura tam tiez dohnal..tomuto celemu predchadzali vyhrazky ze vsetky mačky otravi a vystriela, ja som ho upozornila, ze mojej macke nesmie ublizit, alebo hadzat otravy, pretoze mam este psa, ktory sa po tom dvore pohybuje..ako prvu preslo auto susedovu sestrocnu mačku, hned prve dni ako sem on prisiel, za tri dni akoze preslo auto mojho kocura, predtym zmizli asi tri macky zahadne zo zahrady...nemusel ich priamo otravit, ale stacilo mozno omracit, netusim, predpokladam, pretoze on nic ine nepovedal cele dni, len ze vsetkym mackam vykruti krkom a moj kocur pojde ako prvy...alebo vystriela otravi..ked sa to zacalo diat, spozornela som..chcela som ho nahlasit, ale nemam priame dokazy a mam malo casu na dotahovanie s psychopatom..potom ma napadlo, ze sa bude musiet nejak vyriesit ten prechod a ja musim seba aj zvierata pred nim chranit a najlepsie to bude brankou...ked zburam staru garaz a urobim im priechod do zahrady bokom popri plote na konci pozemku, pojde to okolo mojho dvora... aby nechodili okolo mojich dveri, a uzavriem moj dvor plotom a brankou, nemusel by mat namietky, ved bude prechadzat tak ci tak cez moj dvor..nemusi predsa rovno popred moje dvere chodit, ale o tri styri pat metre dalej..mozem to urobit aj bez povoleni a ich suhlasu? mne sa jedna o bezpecnost moju a mojich zvierat, navyse nas tu ohadzuje pozbieranymi vykalmi z celej dediny, pricom ja mam len malu civavu..a on tvrdi, ze tam ma vykaly od maciek a psov... preto nechcem, aby sa pes napr. pohyboval v tom spolocnom dvore, ale len u mna na dvore uzavretom brankou , aby nemal dovod nas takto deptat..chcem sa proste pred nim zavriet..navyse on tu jazdi rychlo do dvora autom, takze moj pes je stale v ohrozeni, ked sa vtedy pohybuje vonku...nemozem si ani dovolit na neho slobodu zvierat poslat, pretoze on je zakerny a zly...proste sa pred nim jednoducho len uzavriet..da sa to aj bez jeho suhlasu alebo treba len cez sud?
Chobot
12.06.19,13:58
Už len ten názov je hrozný - že "spoločný dvor". Mala si odtiaľ odísť hneď, ako si to zdedila - dúfam, že si to nekupovala.

To je ako keby si bývala v paneláku a na schodišti by si mala mačky.

Píšeš o nejakej bránke, plote, garáži, záhrade nad (?? NAD??) domom ... my nemáme absolútne páru o tom, ako to na tom spoločnom dvore vyzerá, kde má kto dom, kde sú do domov vchodové dvere, ako sú tie domy rozložené po dvore a kde je ten spoločný priestor.

Ak je dvor celý spoločným vlastníctvom, tak si teoreticky nemôžeš vyčleniť svojvoľne nejaký kúsok, kam by iní spoluvlastníci nemali prístup. Môžeš sa skúsiť s nimi dohodnúť, že si vyhradíte každý svoj súkromný priestor a ponecháte spoločný na chodníky prípadne cestu na prejazd autom. Alebo si na drzo vyhraď priestor pred vchodom, oploť ho a uvidíš, čo na to povedia.

A skúsenosti ľudí? Skúsenosti majú rôzne - od dobrých, keď spolu dobre vychádzajú, až po tie najhoršie, keď sa naháňajú sekerami po SPOLOČNOM dvore. Dôležité je, ako dokážete vy spolu vychádzať. Medziľudské vzťahy ti nikto, ani tu na porade, ani žiadny súd nenapraví. Buď sa naučíte spolu vychádzať, alebo sa musí niekto odsťahovať. Len nie znovu do spoločného dvora alebo spoločného domu.

A zaujímalo by ma, v akom príbuzenskom pomere ste vy traja spoluvlastníci toho spoločného dvora.

Inak - ako by sa tebe páčilo, keby si sused kúpil tri kozy, ktoré by chodili po celom spoločnom dvore, ako tvoje mačky? Musíš si aj ty uvedomiť, že na tom dvore nie si sama. To na druhej strane nedáva niekomu právo tie mačky zabiť.
kopretinka
12.06.19,14:25
Tie mačky tam boli roky .....len zrazu prišiel niekto,kto ich začal kántriť.a podľa mňa ani nie je majiteľom domu ani dvora.
Chobot
12.06.19,14:39
Však to chápem. Nemá právo ich zabijať. Ale to, že sa nikto doteraz neozval, neznamená, že nikomu tie mačky nevadili. Len jej to možno nepovedali.
buchač
12.06.19,14:44
zacali hynut mačky jedna po druhej, KONČILI pod autami aut.
==============
Množné číslo...to znamená, že ich bolo teda viac.
To koľko tých mačiek bolo ?

Ja nič, ja muzikant...ale pod kolesami áut končia skôr psy ako mačky.
arimi
12.06.19,14:54
moj sused mal macku, ktora mala mlade, tych maciek bolo tak zo pat..ja som mala jednoho krasneho chlpateho kocura, drzaneho vnutri, ale bol vypustany obcas aj von..proste lovil mysi,.. ,tie macky od suseda si tu plnili svoju ulohu, pretoze tu boli potkany a mysi ... nikomu neprekazali..az teraz sa tu objavil tento cvok a macky mizli jedna po druhej.,..
buchač
12.06.19,15:01
ALE kolko ich preslo auto...na to som sa pýtal.
arimi
12.06.19,15:34
to neboli moje macky...boli suseda v nasom dvojdome..ale chodili okolo celeho domu a robili poriadok s hlodavcami....ja som mala jednoho kocura ktory byval vacsinou vnutri...tito ludia su nejaki pribuzni, ja k nim nepatrim..aj ked ich poznam asi 40 rokov..boli tu povodne traja bratia, ti uz zomreli, byvaju tu po nich ich deti..tento co tu robi poriadky s mackami byva inde, v spolocnom dvore sa zdrzoval len tyzden kvoli nejakej praci.ten spolocny dvor je otvoreny velky priestor pre auta, potial je to v pohode, len ja mam problem s tym prechodom na ich zahradu...ta je totiz hned vzadu za mojim domom a nad mojim dvorom...bratom to zrejme nevadilo ze sa motali jeden cez druheho, ale tu uz evidentne nastava problem po rokoch...no ved aj preto , zeby sa mi tiez nepacilo to o tych kozach, potrebujem riesit oplotenie, aby si oni mohli na zahradu chodit okolo mojho dvora a nemotali sa mi popred vchodove dvere...my sme spolu co tu byvame nemali nikdy problem, len tento zat babky ktora byva v tretom dome, tu narobil chaos,..
arimi
12.06.19,15:43
auto preslo mojho kocura a susedovu macku...o ostatnych ktore zmizli neviem...mozno ich tiez "preslo auto" ale nikto nehlasil...vieme len o tychto dvoch...viem len o vyhrazkach ze mojmu kocurovi vykruti krkom ako prvemu..nepacil sa mu asi, bol dlhosrsty, velky, cierny, nezapadal medzi dedinske macky...neverila som tomu, myslela som, ze su to len hystericke vykriky...
arimi
12.06.19,15:50
neboli to moje macky, ale bola som rada, ze su tu, lebo mne zas vadia mysi..
Mária27
12.06.19,16:11
V prvom rade zisti na katastri, či ten dvor má skutočne troch spoluvlastníkov. Veľa spoločných dvorov je vlastne po kúskoch súkromných, na ktorých majú susedia právo prechodu alebo aj prejazdu.

Zároveň treba objasniť, či nemajú vlastníci iný prístup k svojmu domu, napr. od záhrady. Vtedy nemajú právo chodiť cez cudzí dvor, aj vecné bremeno sa dá zrušiť.

Ak ide o spoločný dvor, treba zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo tak, aby ste si mohli každý svoju časť ohradiť. Ak sa nedohodnete, môže rozhodnúť súd. V prípade, že nie je iný prístup, súd zriadi aj vecné bremeno = právo prechodu a v prípade potreby aj prejazdu.

Ak dvor nie je spoločný, môžu mať susedia právo prechodu/prejazdu, prípadne ho mohli vydržať. Vecné bremeno býva na katastrálnej mape aj vyznačené tak, aby bolo jasné, kade majú právo prechádzať. To môžeš tiež žiadať upraviť podľa tvojej potreby.

Na tejto mapke nájdete veľmi jednoducho vlastníkov parciel na celom Slovensku. Stačí si priblížiť miesto, parcelu, kliknúť do kolečka na nej a objavia sa vlastníci.
https://zbgis.skgeodesy.sk/mkzbgis/sk/kataster/?bm=zbgis&z=8&c=19.530000,48.800000#
arimi
12.06.19,19:10
dakujem vam...
Chobot
12.06.19,21:47
Nerozumiem tomu, ako mohlo auto na dvore!!! prejsť 2 mačky. Jednu .. dajme tomu nešťastná náhoda. Ale dve? Mačku na dvore je problém zraziť, tá pred pomaly idúcim autom utečie. A keď je pod autom a to sa naštartuje, tak tiež zdrhne. Na ulici v rýchlosti áno - nestihne prebehnúť. Ale na dvore, kde auto ide ani nie 10 km rýchlosťou? To ich tým autom naháňal?
Chobot
12.06.19,21:50
Nie je to podstatné, ale ty si sa ako ocitla na tom dvore ako majiteľ, keď k nim nepatríš? Nebodaj si kúpila ten dom?
arimi
12.06.19,23:08
mozno som to napisala nezrozumitelne..tie macky zomreli na verejnej ceste, kde sa nezvykli pohybovat predtym, ako k nam zavital ten clovek,..mohol ich zamerne vyplasit, alebo omracit,priotravit, cokolvek, len nie dobre...pisem, ze nemam dokazy o tom, ze ich zmrzacil on, len jeho vyhrazky,,,a k nam do dvora je to do kopca, tam sa treba rozbehnut..
Chobot
13.06.19,00:06
Tak asi pochybujem, že by ten dotyčný chytil mačku a hodil ju cudziemu autu pod kolesá. Možno na cestu chodili, len si o tom nevedela.