besttracker
12.06.19,16:21
Ahojte

Mam otazocku ,na zahrade sme sa rozhodli postavit betonovy plot taky klasicky montovany z bet. stpikov a dielcou , v 1 rohu sa pozemok klesa dolu, podla odporucania by sa mali tie stpiky betonove osadzovat do betonu ss min rozmermi 50x50x80 cm ,teda stpik 3,3 m je 0,8m v betone a v zemi a 2,5 m tvori plot , v tom 1 . mieste je to take ze to nevychadza ,teda vyskovy rozdiel medzi ,,tvrdim terenom a spodnu hranu plota je 0,7 m ,teda je to vo vzduchu 70cm,a padky by tam boli len 10cm v zemi,preto sa chcem opytat ake rozmery by maly mat betonove padky (oranzova farba na obrazku ) aby to udrzalo ten plot ? samozrejme sa to bude casom zavazať,ale sa bojim aby to v tej navazke nevyvratilo,a zbytocna robota....ide o 6m plotu (7stpikov)ostatne idu pekne...
diky za radu
vicktor
12.06.19,14:34
tvl takto pise niekto co sa hrdi ze je best...
Chobot
12.06.19,14:37
Nerozumiem, načo chceš robiť také masívne základy pre plot z panelových dielcov. Normálne sa to robí tak, že sa vykope jama 0,8 m hlaboká o priemere cca. 30 - 40 cm, do nej sa postaví stĺp a zaleje sa po vrch terénu betónom. Mne to osádzali do suchého betónu a plotové dielce ukladali do stĺpov priebežne, ako osádzali stĺpy.

To, čo si nakreslil, nie je dobré. Nemôžeš mať stĺp len 10 cm v betóne. Musíš to osadiť do potrebnej hĺbky.

Prečo to chceš osadiť tak vysoko? A čo chceš dať pod plot medzi zemou a tým prvým dielcom?

Osadenie plota musí kopírovať terén. Kde klesá, bude klesať aj plot a to pri každej sekcii. Zvyčajne sa dajú vedľa seba 2 stĺpy, jeden je z nich osadený nižšie.
besttracker
12.06.19,19:51
Nie som stavbar ani statik :-( co som nasiel navod,tak na ten 2,5m vysoky ,stlpik by mal ist do betonu 50x50x80.....,

ide mi o to ze je to pod uroven cesty ...teda keby som to dal zarovno existujucim terenom,kazdy z cesty tam vidi... preto som to chcel zdvihnut ... aby bola viditelna vyska aspon 180cm


tych 10 cm v betone som to len nakreslil pre predstavu :-) aby sa to dalo pochopit ze chcem ten oranzovy obdlznik nejak navrhnut aby sa to nevykotilo....aby som tam nerobil betonove padky 1x1x1,5 m :-)
Xanti
12.06.19,19:54
A chceš v tom mieste pozemok navýšiť? Ak áno, tak musíš spraviť múrik napr. z 3 radov H-čiek, a ten múrik musíš posadiť na betonové základy v zemi, samozrejme prepojené roxormi.
A ten múrik ti podrží zem ak budeš navyšovať roh pozemku.

Tiež sme chceli robiť betonový plot, no nemal ho kto robiť dako net robotníkov takže múrik si vybetonujeme a plot spravíme pletivový.
besttracker
12.06.19,19:55
nikto nie je dokonaly.....
besttracker
12.06.19,20:12
ten plot nebude zadrzny ... teda zeminu to nebude držat ...bude to len pre opticke zatienenie , pozemok sa navysi zo strany plotu zeminou a z druhej strany strkovou drenazou asi 8-16 /16-32 ,len ked teraz nasypem tu zeminu a strk a vykopem do tej novonasypanej zeminy tie stlpiky,tak mam obavu ze to neudrzi a sa to vyklony... .......

neviem riesenie je asi aj nasypat zeminu riadne to zhutnit,a potom do tej zhutnenej zeminy to vykopat.... len mam obavy aby po pol roku to nezacalo vsetko sadat a vykruty to ...
Xanti
12.06.19,21:10
Ved ti píšem, do luftu betonovať stlpiky nemôžeš takže ak nechceš mať plot nižšie, tak potom jedine ešte vyššie stlpiky a viac plotových dielov
Ak sa ti nepáči riešenie s betonovaním základu, betonovaním Hčiek a navýšením takto .
Nikdy ti zem sama nepodrží .. a zhutnenie po prvom daždi ti zleze dole .. a to by si musel mať moc ťažkú zem, a moc veľa jej tam dať, a dalšia vec za plotom nie je tvoja parcela a susedovi sa asi tam kopa zeme páčiť nebude.
Chobot
12.06.19,21:43
Daj radšej fotku toho miesta, kde chceš dať plot a kde je cesta. Nejak si to neviem predstaviť, že čo je medzi cestou a tvojim pozemkom. Či cesta je na nejakej navážke, ktorá je o 70 cm vyššia ako tvoj pozemok?

Fotka povie viac. Možno bude treba úplne iné riešenie.
lubko6394
13.06.19,06:11
Ak to chceš silou mocou robiť teraz, tak je treba o 70 cm dlhšie stĺpiky. Druhá možnosť je patka dole by som dal 80x80x80 a hore 50x50x70, do toho horného ten 3,3 stĺpikNevidí sa mi ale že chceš zvýšiť nulu o 70 cm. Aj 20 cm môže spôsobiť problém a neviem či to aj nepodlieha stavebnému konaniu. A nerozumiem Tvojim počtom. 6m plotu a 7 stlpikov pri rozteči 2 m. Buď 4 stĺpiky 2xH, 2xU alebo 6xU.
Normálny postup je úplne opačný. Naveziem navážku počkám pár rokov a potom staviam plot.
allgreen
13.06.19,09:36
Skús porozmýšlať takto, do terajšieho terénu vykop a zabetónuj základ so železom, na to betónové tvárnice a potom do nich osaď stĺp
vicktor
13.06.19,09:42
Podla nakresu stlp nie je dost hlboko v tvarnici.
A je to (takmer) rovnake ako nakreslil besttracker.
allgreen
13.06.19,09:56
všetko záleží o výšok, jasné že musí byť aspoň 50-60cm v betóne, prekreslené :)
besttracker
13.06.19,20:29
presne taketo riesenie som mal na mysli ...... ake rozmery ma mat ten spodny betonovy zaklad ?ake roksory tam dat ? ta vrchna vrchna tvarnica by mala byt aka ?lebo chcel som kupit DT 50x50 ale v okoli to nikto nema bud 40x40 alebo 50x40..:-(
allgreen
14.06.19,06:19
Aký hrubý stĺp? jamu velkú trebars 50x50 hlbka 60, DT 40x40, roxor 4ks 8mm+zviazať, presne sa to nedá napísať