adulik78
13.06.19,07:40
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či mi vznikne nárok na podporu, ak si zaplatím odvody do Sociálnej poisťovne a preruším živnosť.

Od XI/2015 do VI/2016 som poberala materskú a od VI/2016 do XI/2018 rodičovský príspevok.

Pred materskou dovolenkou som bola do I/2014 riadnym zamestnancom, za ktorého platil odvody zamestnávateľ.

Potom som bola evidovaná na úrade práce, ale sama som si dobrovoľne platila odvody do Sociálnej poisťovne od II/2014 do II/2015 (od XII/2014 mám založenú živnosť).

Od III/2015 som však zostala ležať v nemocnici pre rizikové tehotenstvo a poberala som nemocenskú dávku až do pôrodu. V tom čase, rovnako ani počas materskej dovolenky som si odvody do Sociálnej poisťovne neplatila.

Odvody som si začala platiť od VI/2016 (od skončenia materskej dovolenky) do II/2017, ale keďže som dostávala len rodičovský príspevok a príjem zo živnosti bol minimálny pri malom dieťati, odvody som si platiť prestala.

V X/2018 mi skončila rodičovská dovolenka a odvtedy som si takisto žiadne odvody neplatila a nebola som ani evidovaná na úrade práce. Mala som minimálny príjem zo živnosti a z toho dôvodu chcem živnosť na nejaký čas prerušiť a prihlásiť sa na úrad práce, aby som nemusela platiť povinné odvody do zdravotnej poisťovne.

Moja otázka teda je, ak sa teraz prihlásim do Sociálnej poisťovne a zaplatím si odvody, vznikne mi nárok na nejaké dávky v nezamestnanosti? Alebo je to zbytočné? Ďakujem.
ivka70
13.06.19,06:23
Na to ,aby ti vznikol narok na podporu v nezamestnanosti, potrebujes mat platene poistenie v nezamestnanosti aspon 730 dni v poslednych 4 rokoch pred zaciatkom evidencie na UP.
Spocitaj si to.
adulik78
13.06.19,07:24
A zároveň musím byť poistená, však? Ako dlho? Alebo to nie je podstatné?
ivka70
13.06.19,07:35
Nie, nemusis byt poistena v case evidencie (v podstate nikto ,kto konci PP uz v tom case poisteny nie je), Podstatne je, ci splnas podmienku 730 dni v poslednych 4 rokoch.
adulik78
13.06.19,08:08
Takže nie je potrebné mať momentálne aktívne poistenie v nezamestnanosti, ak som živnostník a chcem prerušiť živnosť? Vznikne mi nárok na podporu v nezamestnanosti?
Jana Motyčková
13.06.19,08:18
Máš tých 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch? To, že si si platila poistné do SP - platila si si aj poistenie v nezamestnanosti? Spočítaj tých 730 dní, to je podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti. Ak to nemáš, nemáš nárok a iné ťa už potom zaujímať nemusí.
adulik78
13.06.19,08:31
Veru nemám. Teraz som to spočítala. Tak ďakujem aspoň za info. Pekný deň.
veronikasad
13.06.19,08:59
Poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinnych odvodov zivnostnika. Aj pri dobrovoľnom poisteni sa treba prihlasit na rozsireny balik, vrátane tohto poistenia ...