Verwest
13.06.19,11:53
Ahojte,

1) Chcem doviesť tovar z PL od plátcu DPH

2) ja som neplátca DPH

3) on mi vraví, že mi dá faktúru bez DPH alebo bloček s DPH

Môžem ako neplátca DPH nakúpiť z EU resp z PL tovar bez DPH? Ak áno musím sa registrovať na §7 ?
Žabinka
13.06.19,12:12
a ideš toho nakupovať toľko, že sa ti oplatí registrovať podľa §7.. najprv si naštuduj, čo z toho pre teba vyplýva:
Podľa § 7 zákona o DPH sa registrujú nadobúdatelia, ktorí nadobúdajú tovary z iných členských štátov v tuzemsku. Registráciou podľa tohto ustanovenia sa nadobúdatelia nestávajú platiteľmi dane. Majú povinnosť platiť daň z nadobudnutia tovarov, ale nemajú nárok na odpočítanie dane.
Firma registrovaná pre DPH v zmysle § 7 zákona o DPH:
-povinnosť registrácie jej vzniká, ak ako neplatiteľ DPH v rámci jedného kalendárneho roka nadobudne z EÚ tovar v hodnote 14 000 EUR.
-každý ďalší nákup po registrácii samozdaňuje, nemá však nárok na odpočítanie DPH ako platiteľ DPH
-rovnako samozdaňuje každú prijatú službu, ktorej miesto dodania sa nachádza v SR – bez ohľadu na to, či odberateľ pochádza z EÚ či krajín mimo EÚ
-môže sa zaregistrovať aj dobrovoľne, ešte pred dosiahnutím spomenutého obratu. Na druhej strane, môže sa zaregistrovať rovno aj ako plnohodnotný platiteľ DPH s právom na odpočítanie DPH – čo býva v prípade obchodu s tovarom často výhodné.
pokiaľ si neplatiteľ DPH na Slovensku, nemôžeš kúpiť žiadny tovar ani z EU ani na SK bez DPH..