zuzana
13.06.19,14:50
Prišla nám faktúra za opravu vozidla zo servisu, ktoré nie je naše, ale poškodeného, ktorému sme spôsobili poistnú udalosť/pri kosení strun.brnkalom odletel kameň a rozbil sklo vozidla odstaveného na parkovisku/. Poistná udalosť ide cez poisťovňu a bude nám vyplatená náhrada znížená o spoluúčasť. Môžem si ja túto faktúru zaúčtovať do nákladov, na aký účet ??548, môžem si odpočítať DPH?ak vozidlo nie je naše bude to pravdepodobne nedaň.náklad?Ďakujem.
ivka70
13.06.19,12:53
a z akeho dovodu je vystavena faktura na vas? poskodeny ju mal mat vystavenu na seba a dorucit vasej poistovni ... ta by ju podla nahlasenej poistnej udalosti zlikvidovala ....
misoft
13.06.19,14:08
Ja mám asi dojem, že poškodený vôbec vozidlo nemal poistené.
zuzana
13.06.19,16:34
Ide o to, že to nejde cez zákonnú poistku ale našu poistku zodpovednosti za škodu, lebo mu to náš zamestnanec poškodil - rozbil sklo na vozidle pri koseni/sme verejnoprospešné sluzby/, teda faktúra za opravu bola vystavená na nás., lebo tam je pri preplateni spoluúčasť a tu keď sa fa vystaví na poškodeného, tak mu poisťovňa celú sumu nepreplati.
ivka70
13.06.19,16:38
Pokusate sa o poistny podvod?
zuzana
14.06.19,05:18
Neviem o čom hovoríte.Ide o verejnoprospešné služby, ktoré majú zamestnancov ktorý udržiavajú verejenú zeleň. Pri kosení brnkalom odletel kamienok a rozbil sklo na vozidle poškodeného. Máme poistku- poistenie zodpovednosti za škodu, cez ktorú sme si škodu nahlásili do poisťovne-nie je to zákonné poistenie!! Faktúra za opravu skla na vozidle prišla na našu firmu, lebo my sme to dávali opraviť poškodenému-my sme mu spôsobili škodu.Na faktúre je uvedené že ide o opravu toho uvedeného poškodeného vozidla/ z poisť.ho boli riadne obhliadnuť/, len ja teraz neviem,či to zaúčtovať na účet 511 alebo 548, keďže to nie je oprava nášho vozidla, ale toho poškodeného a či je to vôbec daňový náklad a ako je to s DPH? Náhrada od poisťovne bude vyplatená nám znížená o spoluúčasť, keďže v zmluve je aj spoluúčasť, takže neviem o čom tu hovoríte. Keby faktúra šla na poškodeného a on si to uhradí, alebo poisťovňa mu to uhradí, dostane len sumu zníženú o našu spoluúčasť, servis by mal uhradené o to menej, teda by dostal o našu spolúčasť menej, čo podľa všetkého nie je v poriadku.
Tweety
14.06.19,08:30
zuzana (Dnes 07:18) Neviem o čom hovoríte.Ide o verejnoprospešné služby, ktoré majú zamestnancov ktorý udržiavajú verejenú zeleň. Pri kosení brnkalom odletel kamienok a rozbil sklo na vozidle poškodeného. Máme poistku- poistenie zodpovednosti za škodu, cez ktorú sme si škodu nahlásili do poisťovne-nie je to zákonné poistenie!! Faktúra za opravu skla na vozidle prišla na našu firmu, lebo my sme to dávali opraviť poškodenému-my sme mu spôsobili škodu.Na faktúre je uvedené že ide o opravu toho uvedeného poškodeného vozidla/ z poisť.ho boli riadne obhliadnuť/, len ja teraz neviem,či to zaúčtovať na účet 511 alebo 548, keďže to nie je oprava nášho vozidla, ale toho poškodeného a či je to vôbec daňový náklad a ako je to s DPH? Náhrada od poisťovne bude vyplatená nám znížená o spoluúčasť, keďže v zmluve je aj spoluúčasť, takže neviem o čom tu hovoríte. Keby faktúra šla na poškodeného a on si to uhradí, alebo poisťovňa mu to uhradí, dostane len sumu zníženú o našu spoluúčasť, servis by mal uhradené o to menej, teda by dostal o našu spolúčasť menej, čo podľa všetkého nie je v poriadku.

Tento postup je nesprávny. Nemali ste poistnú udalosť na svojom majetku ale na cudzom. Vy máte znášať náklady na uplatnenie náhrady škody od toho, komu ste urobili škodu. Vy zaplatíte jemu a vám preplatí poisťovňa časť škody, kedže máte poistenie proti zavineným škodám. Takto, ako to máte teraz, sú pre vás všetky náklady na cudzí majetok nedaňovými.
zuzana
17.06.19,11:27
Veď tak som to aj zaúčtovala ako nedaňový náklad, ďakujem :) Len keby som ja zaplatila jemu, na základe čoho, keďže išlo o fyzickú osobu, on by mal aj tak vystavenú faktúru na jeho meno za opravu skla, takže by to aj tak bol nedaňový náklad pre nás, nie?A výnos úhrada poist.udalosti od poisťovne bude riadne výnos pre nás na 648, tak?