kaja1
30.08.06,07:52
Dobrý deň,

"par. 4 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu - súhrnné účtovné záznamy"

môžem podľa tohto zaúčtovať jedným VPD, na konci mesiacia, bločky podľa skupín, napr. kanc.potreby samostatne, PHM, poštovné a pod.

Alebo raz do týždňa ? Skrátka, aby som nemusela na každý jeden bloček robiť VPD ?

Vopred ďakujem .
Tweety
30.08.06,07:58
Dobrý deň,

"par. 4 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu - súhrnné účtovné záznamy"

môžem podľa tohto zaúčtovať jedným VPD, na konci mesiacia, bločky podľa skupín, napr. kanc.potreby samostatne, PHM, poštovné a pod.

Alebo raz do týždňa ? Skrátka, aby som nemusela na každý jeden bloček robiť VPD ?

Vopred ďakujem . Áno, môžeš použiť súhrnný účtovný doklad.
Martinella
30.08.06,07:59
Dobrý deň,

"par. 4 ods. 6 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve, jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu - súhrnné účtovné záznamy"

môžem podľa tohto zaúčtovať jedným VPD, na konci mesiacia, bločky podľa skupín, napr. kanc.potreby samostatne, PHM, poštovné a pod.

Alebo raz do týždňa ? Skrátka, aby som nemusela na každý jeden bloček robiť VPD ?

Vopred ďakujem .
Na základe uvedeného predpisu tiež takto zoskupujem VPD, ale len tie ktoré sú od toho istého dodávateľa, na materiál-zaúčtovaný na rovnaký účet. Inak sú v tom rôzne názory. Bolo to na porade aj rozoberané.
Vladimír Ozimý
30.08.06,08:32
presne tak že sú na to rôzne názory...pretože v postupoch na začiatku je napsísané kedy dochádza ku dňa uskutočnenia účtovného prípadu...a tam je podľa mňa rozpor na základe toho by ste doklad mali zúčtovať ale zase je tu paragraf ktorý hovorí o zoskupovaní hm
ekopo
30.08.06,10:24
Ano boli a sú rôzne názory. Tuším to tu už niekde bolo tak 50:50. Treba si pozorne prečítať aj § 10 zákona o účtovníctve oba odseky, ďalej zákon o DPH....a mne z toho vychádza, že každý doklad /hovoríme o hotovosti ..z ERP a pod./ by sa mal zaúčtovať osobite, tak ako sa eviduje aj faktúra. Alebo niekto zoskupuje viac faktúr napríklad od jedného dodávateľa za týždeň a dáva si ich do evidencie ako jednu? Určite nie, veď je to blbosť.
Martinella
30.08.06,11:05
Ano boli a sú rôzne názory. Tuším to tu už niekde bolo tak 50:50. Treba si pozorne prečítať aj § 10 zákona o účtovníctve oba odseky, ďalej zákon o DPH....a mne z toho vychádza, že každý doklad /hovoríme o hotovosti ..z ERP a pod./ by sa mal zaúčtovať osobite, tak ako sa eviduje aj faktúra. Alebo niekto zoskupuje viac faktúr napríklad od jedného dodávateľa za týždeň a dáva si ich do evidencie ako jednu? Určite nie, veď je to blbosť.

Nie nemyslím že by sa tak evidovali faktúry, len doklady z ERP - keďže sú to zjednodušené daňové doklady, dám ich dokopy s vyčíslením sumy bez DPH, DPH a celkovej sumy pod hlavičkou dodávateľa. Tým sa neporušuje § 10 Zákona o účtovníctve, keďže hovoríme len o sumárnom účtovnom doklade (sumár zjednodušených daňových dokladov vyhotovených v súlade s uvedeným predpisom-teda obsahujúcich všetko čo sa v § 10 uvádza). To je aspoň môj názor.
Gabi03
30.08.06,11:18
No takto do hĺby som sa ešte nad tým nezamýšľala, ale bežne dávam až ku koncu mesiaca jednou sumou - položkou poštovné, čiže nákup cenín, ktoré rovno dávam do spotreby. Ak by som každý jeden nákup dávala zvlášť, niekoľko násobne by sa mi zvýšil počet dokladov. A to sme malá firma. :p
Martinella
30.08.06,11:28
No takto do hĺby som sa ešte nad tým nezamýšľala, ale bežne dávam až ku koncu mesiaca jednou sumou - položkou poštovné, čiže nákup cenín, ktoré rovno dávam do spotreby. Ak by som každý jeden nákup dávala zvlášť, niekoľko násobne by sa mi zvýšil počet dokladov. A to sme malá firma. :p

My sme tiež malá firma. Nákupom rovnakého materiálu v ten istý mesiac mám v pokladni aj 200 - 300 blokov a tým že si ich takto zosumarizujem pri zapisovaní do softu ich mám len okolo 100-120. Takže je to určite pre uľahčenie práce.
ekopo
30.08.06,12:00
Nie nemyslím že by sa tak evidovali faktúry, len doklady z ERP - keďže sú to zjednodušené daňové doklady, dám ich dokopy s vyčíslením sumy bez DPH, DPH a celkovej sumy pod hlavičkou dodávateľa. Tým sa neporušuje § 10 Zákona o účtovníctve, keďže hovoríme len o sumárnom účtovnom doklade (sumár zjednodušených daňových dokladov vyhotovených v súlade s uvedeným predpisom-teda obsahujúcich všetko čo sa v § 10 uvádza). To je aspoň môj názor.
Nechcel som tu rozvinúť diskusiu / sú aj iné témy a problémy/, len by ma zaujímalo podľa akého predpisu možno jednoznačne povedať, že zjednodušené daňové doklady možno dať dokopy a iné doklady nie. A čo tak dátum zdaniteľného plnenia - to platí pre platcov DPH? Pod pozorným prečítaním § 10 som myslel hlavne ods. 1 písm. c,d,e, ods.2. Ale ako som už písal 50:50
Martinella
30.08.06,12:17
Nechcel som tu rozvinúť diskusiu / sú aj iné témy a problémy/, len by ma zaujímalo podľa akého predpisu možno jednoznačne povedať, že zjednodušené daňové doklady možno dať dokopy a iné doklady nie. A čo tak dátum zdaniteľného plnenia - to platí pre platcov DPH? Pod pozorným prečítaním § 10 som myslel hlavne ods. 1 písm. c,d,e, ods.2. Ale ako som už písal 50:50
Ale veď to v prílohe (v ERP bločkoch je všetko uvedené),len na tom sumárnom je všetko spočítané a dátum uvedený podľa posledného nákupu(bločku). Ale nájde sa toho veľa za aj proti. Ale také su zákony. Málo je v nich jednoznačne a 100% určité.
Johanka
30.08.06,14:41
Nie nemyslím že by sa tak evidovali faktúry, len doklady z ERP - keďže sú to zjednodušené daňové doklady, dám ich dokopy s vyčíslením sumy bez DPH, DPH a celkovej sumy pod hlavičkou dodávateľa. Tým sa neporušuje § 10 Zákona o účtovníctve, keďže hovoríme len o sumárnom účtovnom doklade (sumár zjednodušených daňových dokladov vyhotovených v súlade s uvedeným predpisom-teda obsahujúcich všetko čo sa v § 10 uvádza). To je aspoň môj názor.
Len podotknem, že bločky z ERP už dávno nie sú považované za zjednodušené daňové doklady, ale v zmysle § 71 ods.5 Zákona o DPH sa považujú za faktúru ( ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je vyššia ako 50 tis. Sk ) ;) .
ormika
31.08.06,15:32
Ja zoskupujem len poštovné a parkovné, kde nie je DPH-čka. Než napr. spočítam 10 bločkov do jedného dokladu (zvlášť celková suma, zvlášť DPH a základ), tak zatiaľ tých 10 bločkov zaúčtujem každý zvlášť - v programe ALFA. V OMEGE by sa to dalo, ak by som požila na to určený vzor.
Lucinka23
09.03.10,07:59
Dobrý deň, od tohto roku mám takúto situáciu. SZČO má 4 prevádzky (2 prevádzky s potravinami, 2 prevádzky s pohostinstvom). V každej prevádzke sú zvlášť faktúry, bločky ... Chce to účtovať samostatne, aby mal v tom prehľad. Takže si asi viete predstaviť tú kopu dokladov. A teraz keby ku každému som mala zvlášť vypisovať výdavkové doklady, to by bolo dosť prácne. Rozmýšľam nad tým, že by som urobila jeden súhrnný doklad s jedným číslo za deň na všetkých štyroch prevádzkach t.z. bločky a faktúry a priložila by som si tam zvlášť papier, na ktorom by som mala vyčíslenú každú prevádzku a tak by som to aj zaúčtovala.
A ešte čo sa týka príjmov, každý deň každá prevádzka robí dennú uzávierku. Na konci mesačnú. Môžeme dať do účtovníctva príjem za každú prevádzku iba jedným príjmovým dokladom na základe mesačnej uzávierky. Ak áno, aký dátum uviesť na PPD.

Ďakujem.