Milkes
17.06.19,11:08
Dobry den.

Posnazim sa velmi laicky opisat moj problem s vodou. Pred dvoma tyzdnami sme kupili dom, kde voda je riesena studnou a cerpadlom v sachte. Pocas prveho sprchovania voda prestala tiect. Otvoril som skrinku kde je hlavnu spinac cerpadla a bol vypnuty. Skusil som ho zapnut, sekundu zavrcal akoby zacal tahat vodu a opat sa vypol... Na druhy den som ho opat skusil zapnut a cerpadlo/darling zacal tahat vodu. Pustili sme kohutiky v dome a voda tiekla cca 5 minut. Potom sa darling opat vypol.
Viem ze moj opis je veeelmi laicky az detsky napisany no som uplny amater a strasne nahnevany zaroven, ze som kupil dom bezvody...
Potrebujem nasmerovat kde moze byt problem a na akeho majstra sa obratit. Nieje v studni dostatok vody a pomoze studniar? Alebo je nieco s cerpadlom/tlakom/filtrom a pomoze vodar? Ci nebodaj mi tam moze nieco skratovat a preto vyhadzuje cely darling?

Doplnenie:
-V studni je dostatok vody 5 metrov od povrchu.
-Ked voda z kohutika tecie, ide silnym prudom.
-Sacia hadica je cela ponorena pod hladinou vody v studni.
-Cerpadlo je pevne stojace v sachte vedla studne a sacia hadica vedie cca do 3 metrovej hlbky do studne.
-Cerpadlo sa zapina a vypina normalne, ak pustim naraz vodu aj v kuchyni aj kupelni taha nepretrzite.
-Cerpadlo je znacky Elpumps CP 207
-Po cca 2-5 minutach vyhodi istic (vyskoci zelene tlacidlo) v rozvodnej skryni a voda dotecie.

Logickou uvahou mi vychadza ze vody dostatok. Cepradlo ak ma stavu tak taha normalne. No vyhadzuje istic, cerpadlo bez stavy nic netaha. Zeby vadny alebo nedostatocny istic/poistka?

Pripajam fotky: https://uloz.to/tam/_JDMKwLDRcGcH
ivka70
17.06.19,09:18
a skusal si sa pytat povodnych majitelov?
Milkes
17.06.19,09:34
Ano, resp. som nakrical na realitacku nech tam nazenie byvalych majitelov, kedze je to v Madarsku a ja rec neovladam. Zatial hraju mrtveho chrobaka...
bodliak
17.06.19,09:42
"Spínač čerpadla bol vypnutý" - aký spínač ? Pôvodný majiteľ pre istotu vypol alebo bol vyhodený istič ?
Prvý pokus o nahodenie - fakt sa po sekunde vypol ? Znova ten istý "spínač" ?
Môžno vypína tlakový spínač, ochrana pred behom nasucho, istič.
Keď nevieš, daj aspoň nejaké foto...
Nandrolon
17.06.19,09:43
Takto na diaľku asi nikto neporadí. Vypína to istič zrejme kvôli vysokému odberu prúdu, teda je čerpadlo preťažené. Otázne je, prečo je preťažené. Ak je tam ponorná SIGMA Nautila, tak tam stačí pár sekúnd behu naprázdno a ihneď odíde ten šnek, ktorý nasáva vodu, rovnako ako keď sa na pár sekúnd zapne s opačným chodom.
Tie ponorné rotačné čerpadlá sa vodou jednak chladia a jednak mažú.
ivka70
17.06.19,09:43
super kupa ,fakt .....
kn-alka
17.06.19,09:45
.... a kukol si do studne, či je dostatok vody? všade hlásia nedostatok spodných vôd
Nandrolon
17.06.19,10:13
... ja nie som zadávateľ...
Milkes
17.06.19,10:26
V hlavnej rozvodnej skrinke domu je umiestneny samostatne spinac na cerpadlo (skrinka s cervenym a zelenym gombikom). Zeleny gombik bol zatlaceny cely cas. Akonahle prestala tiect voda zeleny gombik vyskocil. Ked som ho zatlacil spat, na sekundu sa ozvalo cerpadlo a gombik vyskocil opat von. Nejednalo sa o prve spustenie. Pojdem dnes narobit fotodokumentaciu...takto laicky, ked sa ani neviem trefne vyjadrit nikomu nepomoze...
Chobot
17.06.19,10:53
Zavolaj si tam inštalatéra, ten aspoň identifikuje problém. Takto na diaľku je to nemožné, najmä, ak sa v tom ty vôbec nevyznáš.

A to, že si kupoval dom bez vody si predsa vedel, či nie? Veď nemáš verejný vodovod!
buchač
17.06.19,10:59
A probléma elsősorban az, hogy nem beszél magyarul.
Ne kiabálj a valós időben, nem számít. nem felelős valamilyen vízért, eladta a házat egészben, függetlenül attól, hogy van-e elég víz vagy valami más probléma, csak egy vízembert talál.
;) :D
Milkes
17.06.19,11:04
Ano kupoval som bez verejneho vodovodu ale s plne funkcnou studnou kde sa nemusim ohliadat za spotrebou vody a bezproblemov si polejem zahradu napustim bazen... takto budem 3.5tisic litrovy bazen napustat cele leto a na vianoce sa mozem okupat
bodliak
17.06.19,11:16
OK, odfoť čo sa dá, ak je nejaký štítok alebo názov, čokoľvek, čoho by sme sa mohli chytiť.
allgreen
17.06.19,11:33
to dáš kapra do bazéna :)
vicktor
17.06.19,12:05
Nedostatok vody? Vsak prsalo tak, ze Dunaj stupol o 3-4 metre.
vicktor
17.06.19,12:11
3500 litrov - preco ten bazenicek uz nenapustil povodny majitel alebo realitacka aby sa to lahsie predalo?

Neskontroloval si vsetky funkcie domu pri obhliadkach? Aby si v zime nezistil ze ani kurenie nefunguje.
Ja keby som kupoval, tak dam spravit aj rozbor vody.
vicktor
17.06.19,12:13
Dobra pripomienka - kupna zmluva je v akom jazyku?
Chobot
17.06.19,12:13
Netreba zúfať. Stačí len dať nejaké nové čerpadlo, alebo domácu vodáreň a pokiaľ je v studni dostatok vody, tak to bude fungovať.

Stáva sa, že veci sa kazia a možno to čerpadlo už tiež končí svoju životnú púť.

Ak je to tvoj jediný zdroj vody v dome, tak by som do toho radšej investoval trochu viac, než len minimum.

Pôvodného majiteľa už s tým neotravuj, ak to nefunguje, on to nebude opravovať. Ani realitný maklér.

Priprav sa, že to bude investícia tak za 400 - 1000 €.
Milkes
17.06.19,12:34
V madarskom jazyku... ja nenarazam na zlu kupu, ja som s domom spokojny ale chybajuca voda je problem ktory musim co najskor vyriesil kedze tam planujeme travit s rodinou cele leto. Nemienim sa parit v panelaku ked mam prerobeny dom cca 20 min autom s vybornou klimou a ako som sa domnieval aj s bazenom. Akonahle najdem problem a budem ho vediet odstranit budem radzebudemrad...
Milkes
17.06.19,12:56
Pri obhliadkach a preberani domu voda tiekla normalne, nenapadlo nas ze ju treba nechat tiect 10-15 minut. Bazen som kupil ja a chcel som ho dalsi tyzden zmontovat a napustit. Rozbor vody samozrejme dam urobit no domaci vodu normalne pili a dusovali sa ze vodou setrit nemusim ze je jej dost. Cerpadlo rovnako ako vsetky rozvody vody su stare rok, cerpadlo je este v zaruke. Bol som v sachte a vsetko sa tam ligoce novotou. Aj sachta je nanovo murovana. Najjednoduchsie bude tak zobrat vodara nech vsetko popozera... uz dva dni surfujem fora a nasavam vedomosti ale riesenia som sa nedopatral. Hold IT-ckar (teoretik) ako ja, si tuto nepomozem :-)
Chobot
17.06.19,14:06
Tak potom ešte môže byť, že istič nie je dimenzovaný na odber čerpadla a preto ho vyhadzuje. Ale to všetky sú iba naše dohady, kým problém nespresníš...
Nandrolon
17.06.19,14:11
Ako IT-čkár si to daj opraviť, zarobíš to za týždeň.
Možno by som na tvojom mieste dal urobiť aj nový vrt. 3-4 tis. eur ťa nezabije a máš pokoj.
buchač
17.06.19,14:22
Milkes (Dnes 14:56)... uz dva dni surfujem fora a nasavam vedomosti ale riesenia som sa nedopatral. Hold IT-ckar (teoretik) ako ja, si tuto nepomozem :-)
=====================

1. S tou maďarčinou som si robil takú prdel.
Ja viem maďarsky asi tak isto ako aj ty...okrem nadávania. Ale google vie prekladať. ;)
2. Ono jeden chce ušetriť, šak čoby aj nie...ja nie som výnimkou.
3. Pred XX rokmi sme kúpili staršiu chalupu.Bolo (a ešte stále je) čo vylepšovať.
Čo zvládam sám, to urobím....a dosť veľa som sa aj naučil.
Čo nie, na to si volám odborníkov.

Pochopili sme sa ?
canbo
17.06.19,17:22
Ak ho pôvodný majiteľ vypol , tak čerpadlo "vyschlo " a zahrdzavelo. Podľa typu,alebo druhu čerpadla ,je ho potrebné zaliať vodou ,možno iba premazať.

Ak vlastní dom , tak si musí poradiť sám ,ako každý.
dmc
18.06.19,09:05
"nakrical som na realitacku"..... fuu tak na tomto som sa rehotal dobrych 5 minut. A pomohlo ti to ? lieky na tlak beries?
dmc
18.06.19,09:13
S kupou domu sa viaze aj prijemna (teda pre vecsinu) cinnost a to je domace kutilstvo pretoze problemy pridu - neboj. :) Tým ta nechcem odradit ale na dome je stale co robit. Ak sam nevies kde je problem .- treba zavolat instalatera a ten ti poviem presne - kde je problem. Ber to z tej lepsej stranky - s vodu bude na par rokov pokoj a mozes rieist dalsie veci ako kurenie, vlhkost, strechu a tak dalej :) :) (ber ma s rezevou....ale okrem ineho vlastnim aj starsi - zrekonstruovany dom takze poznam tieto starosti :)
Milkes
18.06.19,10:06
nakricat na realitacku pomohlo. Dnes poobede mame na dome stretko aj s byvalymi majitelmi
vicktor
18.06.19,11:22
Uz tam byvate?
ivka70
19.06.19,06:47
Teraz si doplnil udaje, to znamena, ze vcerajsie stretnutie s povodnymi majitelmi a nakricanou realitackou nic nevyriesilo?
vicktor
19.06.19,07:24
A zaver toho vasho stretnutia? Daju zlavu na cerpadlo?
Normalny odber vody v kychyni, kupelni a WC sa zda funkcny, porucha sa prejavi pri dlhodobom odbere ked napustas bazen. Predavajuci ani nemuseli vediet.
Ked zapnes istic ihned po vypnuti, zasa cerpa 2-5 minut, alebo potrebuje prestavku na "odpocinok"?
Porovnaj udaje na cerpadle a istici.
Milkes
19.06.19,07:40
Istic sa hned neda nahodit potrebuje par minut.
Milkes
19.06.19,07:43
Nafotil som stitky na cerpadle aj v rozvodnej skrinke. Snad pomoze. Link na foto je v popise
bodliak
19.06.19,08:24
Aha, takýže maďarský motorový spúšťač... Čerpadlo máš 2kW a on je max 2 kW, takže na hrane.
Z fotky to moc nie je vidno, ale nie je tam na tom spínači (v otvorenom stve) nejaký štelovací element ? Koliesko, potenciometer, niečo, čím sa dá v nejakom rozsahu krútiť ? Malo by byť. Túto GKML potvoru som nemal, ale poznám to z iných.
Milkes
19.06.19,08:36
Resp ked som sa ho snazil nahodit hned tak hodil iskru tak som to uz radsej hned neskusal
lubko6394
19.06.19,09:46
Nie som vodár, ale po doplnení o ten popis čerpadla som nevidel nikde zásobník vody a regulátor tlaku. Ak je to naozaj takto bez vzdušníka zapojené tak to ide natvrdo a pri zastavení vody čerpadlo nevládze tlačiť, nič ho nevypne a preťažením vyhodí istič. 2kW nie je tak veľa na domáci istič.
bodliak
19.06.19,09:53
Na fotke s manometrom vidno aj kúsok tlakového spínača.