musicman89
18.06.19,09:43
Dobrý deň,
bývam v bytovom dome so 40 bytovými jednotkami.
Chcem sa spýtať, či je reálne, ak som mal spotrebu 5485 kWh za kúrenie na 57,2m2 a susedia čo majú skoro byt s 80m2 mali spotrebu 0,1 kWh za kúrenie.
Je možné, aby ako správca hovorí, že som mohol vykúriť kompletne druhý byt????
Za odpovede Vám vopred ďakujem.
sito
18.06.19,08:05
:D A čím ste tu spotrebu merali, elektromermi?
mackoivan
18.06.19,08:22
Pre takéto prípady je dobré mať rozpocitanie nákladov na kúrenie 60% podľa základnej zložky (každému rovnako) a 40% podľa spotrebnej zložky (to čo namerajù merače tepla na radiátoroch) V našom dome tak rozpocitavame a aj tak sú aj 250 € rozdiely v platbách. Ale oplatí sa lebo aj tí čo šetria šetria aj pre ostatných. Na vyúčtovaní máme aj grafický znazornenú spotrebu toho ktorého bytu k priemernej spotrebe domu. Samozrejme vidia ten graf len konkrétni majitelia bytov...spotrebu jednotlivých bytov odpoctova firma nezverejňuje. A ešte k otázke...nie nie je to možné , musí ísť o omyl
mackoivan
18.06.19,09:07
U vás viete ako kto v dome kúri a akú má spotrebu?
sito
18.06.19,13:00
Však je to spoločné zariadenie domu, ktorým sa vykuruje budova, nehnuteľnosť. A nie je to zo zákona osobný údaj. Aj náklady sú spoločné a aj spoločne rozhodujú ako ich rozpočítajú na jednotlivých vlastníkov bytov v dome, že? :D
sito
18.06.19,13:03
Možno oni majú 0 : 100 % na jednotky (kWh). Koľko na €?
mackoivan
18.06.19,13:49
Je to podobné ako so spotrebou vody.
... nie je milé, že sused sa dozvie, že sa nekúpem a nesplachujem (-:
vicktor
18.06.19,13:57
to zaciti po par dnoch, netreba cakat na rocne vyuctovanie
sito
18.06.19,16:09
A je milé keď sused odrbe ostatných spoluvlastníkov domu a oni sa nemôžu, mesmiu o tom dozvedieť? :D
mackoivan
19.06.19,04:32
Neodrbe ! 60% zaplatí aj tak, že neotvorí radiátory aj celú zimu. U nás je výhoda, ze stupačky nejdú cez byty, takže teplo sa z nich kradnutých nedá.
Mária27
19.06.19,06:40
Ja som si pred zateplením prikurovala elektrickým radiátorom a ten merač ústredného kúrenia si to započítaval, ako keby mi to teplo on dodal. Takže som ročne platila o 700 eur viac ako dostala, navyše som platila elektrinu ... :D
sito
19.06.19,10:33
Ivan, skúsim slušnejšie. Aj tak na tom získa, odrbe ich! Jediné určené meradlo tepla v bytovom dome je meradlo dodávateľa tepla na päte domu. Peniaze, ktoré podľa neho žiada dodávateľ tepla zaplatí bytový dom, teda jeho správa. V konečnom dôsledku spoluvlastníci domu, spoločne. Klasika, náklady sa rozpočítali na jednotlivé byty podľa plochy bytov v dome. Teda vsio rovno. Modernejšie, ( vraj podľa meračov tepla? ) len 60 % z priemeru na jeho byt. Zbytok? 0 %. A to vôbec sa cez zimu nepodieľal na vykurovaní domu. Ale tých 60 % zaplatí každý vlastník bytu v dome, samozrejme, že tí, čo sa podieľajú na vykurovaní domu tým, že majú radiátory otvorené zaplatia viac ako 60 % z priemeru na byt. Teda už nie vsio rovno. Takže to meranie v bytoch spôsobí to, že rozdiely sú spôsobené len medzi bytmi, ktoré nemajú nameranú 0. Ten s tou nulou sa môže rehniť. Z celého domu zaplatí najmenej, že? :D
vicktor
19.06.19,12:22
Co je na tom take smiesne?
Samozrejme ze kto menej odobera, tak menej zaplati a naopak.
mackoivan
19.06.19,14:07
Mária , na novych meračoch už dieliky nenaskakuju pokiaľ radiátor nemá cca 30° C...asi ste mali tie odparovacie. Tie merajú aj v lete (-: Mnoho meračov má po roku stav 0, alebo jeden- dva
sito
19.06.19,14:37
vicktor (Dnes 14:22) Co je na tom take smiesne?

Viktor, ty si to sito nepochopil? :D

Ten s tou 0 si povie, 0 jednotiek, dielikov, čiarok, atď = nulová úhrada zo spoločných nákladov domu pre jeho byt, že? Lenže ostatní si povedia, že s tým ... vy ... a dajú mu a aj sebe uhradiť rovnako zo 60 % nákladov domu. Ak by ozaj s ním chceli ozaj vy ... Tak, ak by ostatní povedali 100 % to by teda s ním riadne vy ... Všetci by platili rovnako, nikto by nič nezískal na úhradách jednotlivých bytoch, ani ten s 0. Ale to by im boli tie podvodítka na .... ,že? :D
misoft
19.06.19,14:42
mimotemy
mackoivan (Dnes 16:07) Mária , na novych meračoch už dieliky nenaskakuju pokiaľ radiátor nemá cca 30° C...asi ste mali tie odparovacie. Tie merajú aj v lete (-: Mnoho meračov má po roku stav 0, alebo jeden- dva
-------------------------------------------------------------------
...a toto bolo často kritizované, pretože to bolo nespravodlivé - meralo sa i teplo dodané Slnkom, teplým vzduchom zvonku v lete. Samozrejme - vyhovovalo to dodávateľom tepla - predsa zarobili prachy navyše, pričom nevynaložili ani cent. A navyše - odrbávali ešte aj pri odpočtoch - malo sa porovnávať so stupnicou kolmo na merač, lenže oni "merali" pohľadom dole - takže bolo "odparené" vždy viac - niekedy i 2 dieliky sa "sekli".
sito
19.06.19,15:20
misoft (Dnes 16:42)

"Samozrejme - vyhovovalo to dodávateľom tepla - predsa zarobili prachy navyše, pričom nevynaložili ani cent."

Dušan, ako mohli zarobiť prachy navyše? :D Veď oni majú na päte domu svoj merač tepla pre dom. Podľa toho napočítavajú domu náklady za teplo. Nie podľa slnka jeho žiarenia, či?

"A navyše - odrbávali ešte aj pri odpočtoch"

A vieš, že je to jedno, či tie predpotopné alebo tie moderné slúžia spoluvlastníkom domu aby sa odrbávali medzi sebou, lebo dodávateľa jeho merač tepla odrbať nemôžu, alebo áno?
sito
19.06.19,15:46
" Mária27 (Dnes 08:40) Takže som ročne platila o 700 eur viac ako dostala, navyše som platila elektrinu ... :D"

:D Marka, myslíš, že pochopili čoho si viac dostala a aj navyše dala? :D
sito
19.06.19,16:20
Tibor, kedysi sa plyn platil podľa m3, potom sa začal prepočítavať na kWh aby sa dala porovnať cena plynu a cena elektriny. Teplo sa meria v GJ. No vyhláška o rozpočítaní nákladov na teplo tiež určuje uviesť spotrebu tepla v dome v kWh. Je na to určený koeficient 277,7777.

5485 : 277,7777 = 19,75 GJ.
0,1 : 277,7777 = 0,00036 GJ.

"Je možné, aby ako správca hovorí, že som mohol vykúriť kompletne druhý byt????"

Neviem aký majú pomer základná a spotrebná zložka nákladov za teplo? Možno 60 % : 40 %. V tom prípade správcu netrápi tá spotreba 0,1 kWh, veď zaplatí 60 % na jeho byt. Ale koľko zaplatí ten menší byt? Z týchto údajov to ani pán boh nevie, či niekto na porade áno?