Mono123
18.06.19,14:33
Dobrý deň, som osminovým vlastníkom domu. Svojmu príbuznému, ktorý vlastní 7/8 z domu odpredávam časť. Urobila som znalecký posudok s ktorým súhlasia, no chcú mi čiastku splácať mesačne po 300 EUR, čo vychádza cca na 8 rokov. Chcem peniaze v plnej sume a hneď, no neviem ako to celé zabezpečiť, aby si ten úver na to museli zobrať. Nemáme dobré vzťahy, no nič nevraživé sa tam nedeje. Peniaze majú, len sú to z ich strany podpásovky. Potrebujem to nejako obísť aj za účelom totálnej prešmyčky, no neviem si poradiť ako.
vicktor
18.06.19,12:55
Tak dohodnut bud plna suma x ihned alebo v pripade splatok navysit cenu o uroky, pripadne vlastnictvo bude prepisane az po celkovom splateni.
Mozno ich to presvedci.

Dodatok: alebo upozornit, ze tam prestanes chodit a uzivat nehnutelnost az po vyplateni vsetkeho.
bodliak
18.06.19,13:14
Celá suma a hotovo.
Keď raz svoj podiel prevedieš je to ich a ak potom oni prestanú platiť aj tých 300, čo budeš robiť ?
buchač
18.06.19,15:11
no neviem ako to celé zabezpečiť, aby si ten úver na to museli zobrať. Nemáme dobré vzťahy, no nič nevraživé sa tam nedeje. Peniaze majú, len sú to z ich strany podpásovky. Potrebujem to nejako obísť aj za účelom totálnej prešmyčky, no neviem si poradiť ako.
=======================
Toto dáva niekomu význam ? Lebo mne veru nie....
Chobot
18.06.19,22:15
Jedine tak, že kým to nesplatia celé, tak nepodpíšeš prevod nehnuteľnosti.
Mária27
18.06.19,22:17
Ak nebudeš súhlasiť, splátky nebudú dohodnuté, zaplatiť musia do dohodnutého termínu alebo po tvojej výzve určeného termínu.
Ak teraz dom oni užívajú, môžeš za svoju časť žiadať odplatu (ako nájomné). Ak sa nebudete môcť dohonúť, môže na návrh rozhodnúť súd (§ 142 občianskeho zákonníka).
vicktor
19.06.19,06:52
Okrem "totalnej presmycky" ano.
vicktor
19.06.19,06:54
Sud rozhodne o predaji/kupe, ale aj sposobe vyplatenia a naformuluje zmluvu?
Obavam sa ze budu tam kde aj teraz, akurat prejdu roky a zaplatia sudne trovy.
marjankaj
19.06.19,14:19
Ty si asi nečítal pozorne. Ona bude žiadať nájomné za svoju 1/8. A to môže byť aj doživotne. Takýto dodatočný príjem nemusí byť na zahodenie. Sused určite ocení takýto výhodný prístup.
bjuty smis
19.06.19,14:26
bude žiadať nájomné od majitela 7/8 ???

to nebolo špatné :)))
marjankaj
19.06.19,14:29
Ak majiteľ užíva aj tú jej 1/8, tak prečo nie? Chcel by som vedieť ako majiteľ bude dokazovať opak.
Mono123
04.09.19,08:01
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Samozrejme, že nesúhlasím, no myslím si že dokážu zdokladovať ako tam príjem nie je a súd nerozhodne inak ako povinnosť iba splácať. Ako to myslíte , že ak nesúhlasím s dohodou vyplatenia splátkami, že musia zaplatiť do dohonutého termínu, ale po mojej výzve výzve určeného termínu. Ako si toto môžem nárokovať im dať nejaký termín a donútiť ich splatiť celok? Mimochodom, nebývam tam celý život. Je to pozostalosť po otcovi. Ďakujem
Mono123
04.09.19,08:02
Toto že im nesúri prepísanie vlastníctva, Nebývam tam celý život a tak isto aj celá osmina je tam rovnako celý čas.
Mária27
04.09.19,10:22
Ak sa nedohodnete inak, platí lehota v § 605 občianskeho zákonníka. Písomne mu ponúkni predaj s cenou. Ak do dvoch mesiacov nezaplatí, môžeš to predať inému nie za nižšiu cenu. Tak mu napr. povedz, že máš za tú cenu kupca tmavšej pleti, ktorý sa uskromní aj s kúskom obydlia.

§ 605
Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.
Mono123
05.09.19,07:56
:))))) Práve som si to predstavila ako im to hovorím. Takto som to nejak myslela, ďakujem veľmi pekne za užitočnú odpoveď. Nie som ale typ, čo by išiel touto cestou, ale asi budem musieť. Takže iná varianta neexistuje? Povedzme slušná, no :))))
marjankaj
05.09.19,11:11
Veľmi pekne ich popros na kolenách. Mohlo by to pomôcť. Veď aj jackpot občas niekto vyhrá.:rolleyes:
Martin Biskupič
05.09.19,15:24
Podstatnou náležitosťou kúpnej zmluvy je výška kúpnej ceny, vrátane spôsobu a času úhrady. Ak nebudete súhlasiť so splátkami a oni s okamžitým vyplatením, nedôjde k predaju.

Spoluvlastnícky podiel môžete predať aj tretej osobe, ktorá Vám to vyplatí naraz (s rešpektovaním predkupného práva ostatných vlastníkov)
buchač
05.09.19,15:44
vicktor (19.06.19 08:52) Okrem "totalnej presmycky" ano.
================
To vážne ?

"..no neviem ako to celé zabezpečiť, aby si ten úver na to museli zobrať. "

Takže ak budeš predávať byt nehnuteľnosť, tak ty budeš zabezpečovať financovanie...aby si kupec nemusel brať úver ?
------------------------------
" Potrebujem to nejako obísť aj za účelom totálnej prešmyčky "

Toto je čo za hlúposť ?

------------------------------
Ponúkol by som odkúpenie tých 7/8 s tým, že platba bude po 100€ až do splatenia...cca 50 rokov.
Mária27
05.09.19,19:20
Ak sa nedá dohodnúť, prichádza do úvahy donucovací prostriedok. Môžeš skúsiť mediáciu alebo súd. Zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva súdom podľa § 142 občianskeho zákonníka - prikázanie do vlastníctva väčšinovému vlastníkovi za primeranú náhradu - potom exekučné vymáhannie. Je logické, že chceš mať peniaze hneď - každý si schce užívať svoj majetok teraz a hneď.