sattelitka
18.06.19,18:17
Ahojte, vie mi niekto poradiť pri probléme ? Môj ocko zomrel a mama che predať rodinný dom, no teraz sme prišli na to, že ten rodinný dom vlastne nemajú na liste vlastníctva, iba pozemky. Nevieme ako je to možné. Vie mi niekto pomôcť čo máme riešiť ako prvé? Čakať na dedičské konanie, alebo rýchlo ešte pred tým vybaviť zápis do katastra nehnuteľností ?? Aký je postup???
marjankaj
18.06.19,17:32
Asi by bolo dobré zistiť, komu ten dom patrí. Predať cudzí dom sa vám asi nepodarí.
sattelitka
18.06.19,18:37
no verte mi, neni to sranda keď zistíte že dom ktorý ocko svojpomocne postavil od základu, nemáte na mene, vlastne ani on ani mama. Ale pýtala som si radu ako by sme mali teraz postupovať, či niekto takéto niečo riešil.
Darina1234
18.06.19,18:38
Jednoznačne zápis do katastra, viem to z vládnej skúsenosti, nám prebehlo dedicske bez domu, nebol tiež zapísaný na katastri
misoft
18.06.19,18:39
Hmmmm.... zápis domu do katastra.... na ZÁKLADE ČOHO? Dedičské konanie - ak dom (ako ste zistili) nepatril ani otcovi, ani matke - niet čo dediť v tomto smere. Budete musieť zistiť, či ten dom je vôbec legálny, či je zanesený v nejakej evidencii. Preskúmať archívy, pozemkové knihy, katastrálne mapy. Zistiť, či je vôbec v katastrálnej mape zaznačený - musí mať svoje číslo, ak má číslo súpisné a popisné, na obci zistiť, kedy bolo pridelene a na základe čoho. Ak staval, museli byť k tomu nejaké doklady, žiadosti, povolenia.
sattelitka
18.06.19,19:04
tieto všetky doklady máme, aj kolaudačné rozhodnutie, aj rozhodnutie o pridelení súpisného a popisného čísla, aj geometr.plán, všetky projektové dokumentácie...ale čo s tým ? Zobrať to na kataster? ako konkrétne to riešiť? Inak stavba je normálne zakreslená na katastr.mape, len nie je evidovaná v katastri.
Mária27
18.06.19,21:07
Ak bola stavba skolaudovaná pred rokom 1976, stavba sa zapíše do katastra predložením oznámenie obce podľa § 46 ods. 7 katastrálneho zákona. Ako vlastník sa zapíše osoba uvedená v oznámení obce ako stavebník, teda by ste to mali urobiť pred dedičským konaním.

Inak môžete predediť pozemok ako stojí a leží. Keďže je budova zakreslená na mape, nemal by byť neskôr problém dodatočne zapísať vlastníka na základe osvedčenia o takto zdedenom pozemku so všetkým, teda aj so stavbou (pozri § 46 ods. 2 a ods. 9).

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1995/162/20181001
sattelitka
19.06.19,04:59
ďakujem za odpoveď, stavba bola skolaudovaná v r.1981
vicktor
19.06.19,06:09
"vládne skúsenosti" z cachrovania s majetkom su naozaj bohate a poucne.
sattelitka
19.06.19,10:27
Ahoj Darina 1234, chcem sa spýtať ohľadne toho dedičského bez domu, ako to u vás bolo? tiež ste rod.dom nemali zapísaný na LV ? ale keď som volala na ten kataster tak mi povedali, že mám počkať až do dedičského, vraj nezapíšu dom do LV predtým !!!
misoft
19.06.19,14:54
Ak sú doklady - teda de facto existuje, je evidovaný, len nie je v LV. Zápis vykonať už ako majitelia - po dedičskom.
sattelitka
19.06.19,18:02
No ale do dedičškého sa tento dom nedostane,ak nie je zapisany do katastra nie?