Terezia13
18.06.19,21:37
toľkokrát opakované! tak to opakujem znovu!!!
misoft
18.06.19,19:46
Žiaľ - opakujú to, opakujú, ale stále sa nájde niekto, kto zabudne.
Inak v telke dávali návod, ako konať v takom prípade. A keďže ide o prípadnú záchranu života, zavolať 112 a potom rozbiť okno na aute a snažiť sa ratovať (i keď potom príde majiteľ a bude vykrikovať ble-ble-ble a žiadať náhradu škody - netreba mať obavy - v tomto prípade sa nebude jednať o poškodzovanie majetku a žiadna náhrada sa konať nebude.
Terezia13
18.06.19,20:01
vicktor
19.06.19,06:45
Jedna mamicka ked pride do skolky po starsieho syna a mladsi v aute spi, vzdy ho necha spat vnutri. Uz aj v aprili bolo dost teplo. V poslednych dvoch tyzdnoch ako zacali horucavy som ju nestretol, tak neviem, ale dufam ze s tym prestala.
Terezia13
25.06.19,19:05
buchač
25.06.19,19:16
Terezia13
25.06.19,19:25
áno, je úprava zákona, môžeš rozbiť sklo na aute, ja osobne by som sa nepárala, volala by som políciu a určite by som do toho okna trepla, žiaľ idem do vecí po hlave
Terezia13
25.06.19,19:25
NENECHÁVEJTE SVÉ PSY ZAVŘENÉ V AUTĚ! ????:-/ Toto je snímek z mezinárodní výstavy psů v Brně???? (sobota, 22.6.). Za vystavovatelské ambice majitelky zaplatily krutou daň dvě fenky labradorského retrívra, když zůstaly zavřené v zaparkovaném a rozpáleném autě. Černá nepřežila, krémová je v kritickém stavu. Ta to snad přežije, ale jen díky slečně, která si všimla, že v zaparkovaném autě umírají dva psi a přivolala pomoc. V těchto horkých dnech rozhodně nenechávejte psa v autě, má ještě horší termoregulaci než člověk a stačí opravdu jen pár minut a už mu nebude pomoci.
korela
25.06.19,19:30
Jedna mamicka ked pride do skolky po starsieho syna a mladsi v aute spi, vzdy ho necha spat vnutri. Uz aj v aprili bolo dost teplo. V poslednych dvoch tyzdnoch ako zacali horucavy som ju nestretol, tak neviem, ale dufam ze s tym prestala.
Osobne by som to riešila tak, že by som prestala dávať v extrémnom počasí staršie dieťa do škôlky, alebo sa dohovorila so škôlkou, aby mi odovzdávali dieťa buď pred škôlkou alebo aj pri aute po tel. ohlásení, že som na mieste.
Určite by tento prístup privítala nie jedna matka.
buchač
25.06.19,19:36
áno, je úprava zákona, môžeš rozbiť sklo na aute
Môžeš ako môžeš...

Rozbiť sklo môžeš len v prípade "krajnej núdze"..
§ 24 Trestný zákon
(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom.
(2) Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom za daných okolností odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil. Rovnako nejde o krajnú núdzu, ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bol podľa všeobecne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať.

Sklo teda môžeš rozbiť jedine, ak sú dieťa alebo pes (iných zvierat sa to asi netýka...či ? ;)) v PRIAMOM OHROZENÍ ŽIVOTA a boli splnené všetky zákonne podmienky na toto konanie.
Inak veru nie...riskuješ právne poťahovačky.

Ten § 24 v zákone platí už roky rokúce...to mi teda ver. ;)
Terezia13
25.06.19,19:39
radšej to sklo zaplatím
buchač
25.06.19,19:44
radšej to sklo zaplatím
Hm...na mojom aute by ťa to vyšlo (aj s montážou) na takých 200€ a možno aj viac.
korela
25.06.19,19:45
áno, je úprava zákona, môžeš rozbiť sklo na aute, ja osobne by som sa nepárala, volala by som políciu a určite by som do toho okna trepla, žiaľ idem do vecí po hlave

Z 12.6.2019
V rozhorúčenom aute vidíte zamknuté dieťa. Viete, ako postupovať?

"Trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze, čo znamená, že ten človek nie je trestne zodpovedný vtedy, keď svojím konaním odvracia určité nebezpečenstvo," vraví odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.
...
Video návod hasičov a záchr. služby
"Neudierame do okna, ale do rohov. Pozor na to, aby nám sklo neuletelo. Otvoríme všetky dvere pre prúdenie vzduchu, vyberieme dieťa a dáme ho do chladného prostredia,"
https://www.noviny.sk/slovensko/448258-v-rozhorucenom-aute-vidite-zamknute-dieta-viete-ako-postupovat
.
Mať niečo pri sebe pri odchode z domu ...

.
buchač
25.06.19,19:50
"Trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze, čo znamená, že ten človek nie je trestne zodpovedný vtedy, keď svojím konaním odvracia určité nebezpečenstvo," vraví odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.
...
Mať niečo pri sebe pri odchode z domu ...

.
Pozri na môj link, kde je presné znenie zákona a pozri citáciu "odborníčky" na trestné právo.
Škoda reči na ňu...
---------------------
Bez kladiva v kabelke ani na krok...;) :D :D :D
Terezia13
25.06.19,19:52
áno, je úprava zákona, môžeš rozbiť sklo na aute, ja osobne by som sa nepárala, volala by som políciu a určite by som do toho okna trepla, žiaľ idem do vecí po hlave

Z 12.6.2019
V rozhorúčenom aute vidíte zamknuté dieťa. Viete, ako postupovať?

"Trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze, čo znamená, že ten človek nie je trestne zodpovedný vtedy, keď svojím konaním odvracia určité nebezpečenstvo," vraví odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.
...
Video návod hasičov a záchr. služby
"Neudierame do okna, ale do rohov. Pozor na to, aby nám sklo neuletelo. Otvoríme všetky dvere pre prúdenie vzduchu, vyberieme dieťa a dáme ho do chladného prostredia,"
https://www.noviny.sk/slovensko/448258-v-rozhorucenom-aute-vidite-zamknute-dieta-viete-ako-postupovat
.
Mať niečo pri sebe pri odchode z domu ...

.
áno, včera to bolo aj v správach
Terezia13
25.06.19,19:53
"Trestný zákon pozná inštitút krajnej núdze, čo znamená, že ten človek nie je trestne zodpovedný vtedy, keď svojím konaním odvracia určité nebezpečenstvo," vraví odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.
...
Mať niečo pri sebe pri odchode z domu ...

.
Pozri na môj link, kde je presné znenie zákona a pozri citáciu "odborníčky" na trestné právo.
Škoda reči na ňu...
---------------------
Bez kladiva v kabelke ani na krok...;) :D :D :D
veď toto je ten hlavný problém, ale väčšinou som blízko nášho auta a niečo by som našla, alebo by som musela zúfalo čakať na policajtov, potom ešte jedno riešenie - utekať na informácie v tom obchodnom reťazci, dať vyhlásiť a dúfať, že to ten "sklerotik" bude počuť, ale políciu by som volala určite
buchač
25.06.19,19:57
korela
25.06.19,20:08
Tento problém by mal byť súčasťou skúšky pre získanie vod. preukazu. Je súčasťou výuky?
Mohli by sa zaviesť extrémne vysoké pokuty pri opustení osoby aj zvieraťa ... asi najlepší prostriedok pre osvetu.
A každý deň na Topkách uvádzať ako prvú správu v poradí počas celej sezóny.
korela
25.06.19,20:14
ale väčšinou som blízko nášho auta a niečo by som našla
Doporučujem toto...roky mám v aute. ;)
https://www.google.com/search?q=teleskop+sebaobrana&client=firefox-b-d&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwin3OWGtYXjAhXLyKYKHTPMCnQQ_AUIECgB&biw=1366&bih=626
Chcela som pôvodne napísať, že aspoň polmetrový roxor ..., ale vzhľadom na dnešok, som si to rozmyslela.
vicktor
26.06.19,06:53
Pozor na to, aby nám sklo neuletelo.
To ma byt co?
(Narazka na Kurilovsku, nie na korelu.)



Sklo teda môžeš rozbiť jedine, ak sú dieťa alebo pes (iných zvierat sa to asi netýka...či ? )
Podla toho noveho zakona ani macka nie je "vec". Opica, papagaj, kon a ine maju smolu.

Do auta nemusim pribalit roxor, ved mam kluc na kolesa, zdvihak, ... ale ako chodec nie vzdy sa da najst vhodny kamen. Ani nechodim v ihlickach s ocelovym podpatockom.
korela
26.06.19,09:48
Zakaždým keď som/sme volala našich okrskárov, boli u mňa do dvoch až piatich minút. Dnes neviem, ako by to dopadlo, lebo naposledy pred desiatimi rokmi.
Minule sa tu niekde spomínala šikana v MHD, idúc z obchodu som pristúpila v zime o šiestej večer, výrastkovia si podávali mladšieho chlapca od nich, pohlavkovali ho, nikto nič, ale bol to typ ako stvorený pre šikanu, tak som si k nemu prisadla, ...kam ide, že na konečnú, tam sa mi nechcelo ísť, kým sme stáli na križovatke zavolala som im, chceli opis, vyštartovali, na prvej však mladí vystúpili, tak ja im spätne, že žiaľ, sú vonku. Že pôjdu za nimi.
A tomuto dnes vôbec nerozumiem, že v dobe mobilov má niekto problém zavolať policajtom, keď sa niečo deje v MHD. Alebo kdekoľvek inde.
buchač
26.06.19,10:46
Tento problém by mal byť súčasťou skúšky pre získanie vod. preukazu. Je súčasťou výuky?
Mohli by sa zaviesť extrémne vysoké pokuty pri opustení osoby aj zvieraťa ... asi najlepší prostriedok pre osvetu.
A každý deň na Topkách uvádzať ako prvú správu v poradí počas celej sezóny.

Nie...chvalabožku nie je...už len to by chýbalo.
Jasnééé...kde inde ako v Tupkách...



A tomuto dnes vôbec nerozumiem, že v dobe mobilov má niekto problém zavolať policajtom, keď sa niečo deje v MHD. Alebo kdekoľvek inde.

Nerozumieš ?
Spoza PC je každý generálom. Spomínaš výrastkov...takže je predpoklad, že išlo o vekovú skupinu do tých 15 rokov. S tými si jeden ešte ako tak poradí, ak ide o 3-4 zasranov...ale už boli prípady, že aj takýto výrastkovia poslali niekoho na pohotovosť, prípadne rovno na traumačku. Ak by išlo o starších, tak si jeden poriadne rozmyslí, či pôjde do konfliktu...sám a neozbrojený proti skupine, kde sa nachádza vo vrecku nejaký ten nôž.
korela
26.06.19,10:53
Tento problém by mal byť súčasťou skúšky pre získanie vod. preukazu. Je súčasťou výuky?
Mohli by sa zaviesť extrémne vysoké pokuty pri opustení osoby aj zvieraťa ... asi najlepší prostriedok pre osvetu.
A každý deň na Topkách uvádzať ako prvú správu v poradí počas celej sezóny.

Nie...chvalabožku nie je...už len to by chýbalo.
Jasnééé...kde inde ako v Tupkách...



A tomuto dnes vôbec nerozumiem, že v dobe mobilov má niekto problém zavolať policajtom, keď sa niečo deje v MHD. Alebo kdekoľvek inde.

Nerozumieš ?
Spoza PC je každý generálom. Spomínaš výrastkov...takže je predpoklad, že išlo o vekovú skupinu do tých 15 rokov. S tými si jeden ešte ako tak poradí, ak ide o 3-4 zasranov...ale už boli prípady, že aj takýto výrastkovia poslali niekoho na pohotovosť, prípadne rovno na traumačku. Ak by išlo o starších, tak si jeden poriadne rozmyslí, či pôjde do konfliktu...sám a neozbrojený proti skupine, kde sa nachádza vo vrecku nejaký ten nôž.
Ako vedia, s kým človek hovorí? Toto bola práve kategória, ktorá z domu nevyjde bez nožíka. Však vieš. :-) Hej, taký vek.
Terezia13
26.06.19,19:27
vicktor
27.06.19,06:54
Ale preco rozbili soferovo okno, nerozumiem... jasne ze bola nas rata.
Terezia13
27.06.19,18:17
Terezia13
27.06.19,18:20
Ale preco rozbili soferovo okno, nerozumiem... jasne ze bola nas rata.
môj skromný názor je, že to okno nemohli rozbiť pri tom chlapčekovi, aby ho nezranili črepiny zo skla, preto je asi lepšie rozbiť okno tak, aby črepiny čo najmenej ohrozili dieťatko, pri zvierati je to už asi nepodstatné
misoft
27.06.19,18:55
ďalšia nákupov dychtivá "mamička" - Praha
https://najmama.aktuality.sk/clanok/279379/rodicia-uz-dost-dalsia-mama-nechala-dieta-v-aute-a-odisla-na-nakupy/?fbclid=IwAR2bJGq89YOgbSN52QSS0xIR9SHFm3SJQU2KVmAI tAXNrcWB8RxWp4Z9VlE
Tentoraz to bola jej roztržitosť - zabuchla si kľúče v aute. A konala tak, ako sa patrí - privolala pomoc. Nešlo teda o "zabudnutie" dieťaťa v aute.
Terezia13
27.06.19,18:59
tak sa jej ospravedlňujem, ale aj tak mihlava nebere - načo zabuchne auto so zamknutím, u dnešných aut to asi ani nie je možné, staré sa dali, stlačil sa čudlík a prásk - za predpokladu, že už ostatné dvere boli zaistené, asi nerozumiem novej technike
vicktor
28.06.19,05:43
Ani ja nerozumiem ze po zabuchnuti kufra sa auto zamkne, to sa mi este nestalo.
Ale hlavne si vziat k srdcu radu soferovat naboso.
Terezia13
04.08.19,19:15
Polícia SR - Banskobystrický kraj

NEZABUDNI NA MŇA V AUTE!!! POKRAČUJEME.
PROSÍM ZDIEĽAJTE

Polícia aj naďalej pokračuje v preventívno-informačnej kampani a upozorňuje vodičov a rodičov v jednej osobe, aby nenechávali svoje deti vo vozidle osamote. Takéto nezodpovedné správanie môže počas horúcich letných dní privodiť hlavne malým deťom zdravotné problémy, v najhoršom prípade môže dôjsť až k úmrtiu.

A čo robiť v prípade, že si všimnete vozidlo vo vnútri ktorého sa nachádza malé dieťa? Starostlivo zvážte ako v konkrétnom prípade postupovať. Je potrebné konať s rozvahou ale rýchlo.

Ak je to možné a situácia to dovoľuje, pokúste sa zabezpečiť prítomnosť majiteľa vozidla. Napríklad v nákupnom centre vyhlásiť evidenčné číslo vozidla cez informačný stánok alebo cez službu SBS. Odporúčame taktiež bezodkladne kontaktovať políciu, hasičov, prípadne linku 112, kde vám poskytnú radu a pomoc ako postupovať.

Ale v prvom rade sa správajme zodpovedne a svoje ratolesti nenechávajme v aute ani na krátku chvíľu samé. Predídeme tam zbytočným tragédiám.
Katy a R
05.08.19,08:03
tak sa jej ospravedlňujem, ale aj tak mihlava nebere - načo zabuchne auto so zamknutím, u dnešných aut to asi ani nie je možné, staré sa dali, stlačil sa čudlík a prásk - za predpokladu, že už ostatné dvere boli zaistené, asi nerozumiem novej technike
terezka - asi si ešte mladučká, lebo v určitom veku sa už zabúda... aj môjmu drahému sa už stalo párkrát, našťastie bez vážnej újmy - istia to náhradné kľúče;) Ale problém je, keď si niekoľko sto kilometrov od domu!
Napr: zlákajúťa krásne dyne, ktoré pri ceste predávajú - zavrieš dvere na aute, kľúče vnútri - a ten interval je tak na tri-štyri minúty nastavený - zamkne! A ešte aj telefón v aute:mad: - no ozaj "sranda", keď sa vrátiš k autu s veľkou dyňou...
Aj tá mamička bola určite uponáhľaná (unavená?) - no môže sa to stať veľmi ľahko.
Terezia13
05.08.19,16:46
no nie už nie som mladučká skôr staručká:D;):D, ale asi až príliž opatrná, keď idem niečo do auta napr. zaniesť alebo vybrať, držím kľúče v ruke, alebo šupnem do kabelky
vicktor
08.08.19,07:48
Asi v roku 2001(?) som kupoval auto skoro za milion. Posedel som si v nom, poobzeral, vystupil. Predajca odo mna pytal kluce a ja ze nechal som ich v aute. Rychlo ich vybral, ze auto by sa samozamklo. Potom za cele roky sa to nikdy nestalo, skusal som to aj schvalne ci je to pravda. Odvtedy mam dalsie auto a takisto sa nesamozamyka.