miroslava144
20.06.19,07:38
Členská schôdza ma zvolila do Kontrolnej komisie BD. Nakoľko predstavenstvo a správca v jednom ,nespolupracujú s KK, tak chcem odísť. V 01/19 som napísala žiadosť o odstúpenie z členstva KK. V Stanovách máme napísané ,že : " Člen kontrolnej komisie môže byť zo
svojej funkcie odvolaný členskou schôdzou družstva väčšinou všetkých členov
družstva.
Člen predstavenstva a kontrolnej komisie môže z funkcie odstúpiť, je však povinný to oznámiť písomne predstavenstvu alebo
kontrolnej komisii. Jeho funkcia končí dňom, kedy odstúpenie prejedná členská
schôdza." Členskú schôdzu sme nemali už vyše dvoch rokov. Tak netuším, kedy ma odvolajú a keďže sa upravil zákom 182,tak sa možno ani nezíde dosť členov, či vlastníkov bytov,aby ma odvolali(je nás vyše 400 ). A teraz otázka znie : Môžem s ostatnými členmi KK vykonávať kontroly do doby než ma odvolajú ? Alebo musím ich vykonávať ? Od času, keď som napísala žiadosť o odstúpenie ,som stále zodpovedná za konanie na Bytovom družstve ? Ďakujem. Inak ,ako som sa neskôr dozvedela, do členstva ma zvolili neoprávnene, lebo už v tom čase som nebola členkou družstva(čo je podmienka podľa Stanov BD ),nakoľko som odpredaný byt kúpila a kúpou mi zaniklo členstvo v družstve. Jedná sa o BD Vlčie hrdlo. Poraďte ,ako sa zbaviť zodpovednosti a aby ma vymazali z OR ? Ďakujem
kopretinka
20.06.19,07:53
Ak ťa zvolili protiprávne,tak si tú funkciu ani nemala vykonávať,podľa mňa si mala odmietnuť z tohoto dôvodu a všetky tvoje rozhodnutia sú neprávoplatné a neprávoplatne si aj zapísaná v OR.Informovala by som sa na OR
miroslava144
20.06.19,07:58
Dobre,ďakujem za tuto čast odpovede,ale,ked som už tam,ako vystupiť ?Môžem urobiť kontrolu účtovníctva ? Alebo musím ? Lebo ja nechcem už do ničoho zasahovať,ale ak ešte musím do odvolania vykonávať funkciu,tak nechcem zase nič zanedbať.
kopretinka
20.06.19,08:03
Nepoznám zákony,stanovy.Len píšem,čo by som urobila ja.Ja neviem,či si vôbec za niečo zodpovedná a či by si vôbec mala vykonávať nejakú činnosť,keď už od základu to nie je v poriadku.
Mária27
20.06.19,10:25
Fungovanie družstva vrátane volieb do jeho orgánov neupravuje zákon 182 ale obchodný zákonník ( z. 501/1991) od § 221.

Podľa § 238 obchodného zákonníka Do orgánov družstva môžu byť volení len členovia družstva starší ako 18 rokov a zástupcovia právnických osôb, ktoré sú členmi družstva. Ak si si istá, že si nebola v čase volieb členkou družstva, nie si ani členkou kontrolnej komisie družstva a môžeš požiadať o výmaz z obchodného registra.

Podľa § 17 ods. 7 zákona č. 182/1993 o vlastníctve bytov a NP Prevodom vlastníctva družstevného bytu zaniká nárok člena družstva na vrátenie členského podielu. Členstvo v bytovom družstve však z dôvodu prevodu bytu nezaniká.

Podľa § 223 ods. 4 obchodného zákonníka (4) Podmienkou vzniku členstva je splatenie členského vkladu určeného stanovami (základný členský vklad) alebo v stanovách určenej časti základného členského vkladu (vstupný vklad). U teba však nejde o vznik členstva ale o jeho trvanie. Stanovy môžu určiť odlišnú výšku základného členského vkladu alebo vstupného vkladu pre fyzické osoby a pre právnické osoby.

V stanovách by muselo byť určené aj to, že ti členstvo zanikne nezaplatením prevedeného základného vkladu do určitej doby po prevode bytu (v hodnote bytu je tvoj členský podiel vrátane základného vkladu. vkladu, byt však už nie je v družstevnom majetku). Zánik členstva je v obchodnom zákonníku upravený v § 231, nedoplatenie základného vkladu v ňom nie je.

Ak nebola členská schôdza zvolaná najmenej raz za rok, je v právomoci aj kontrolnej komisie požiadať o jej zvolanie (§ 239 ods. 3).

Ak nechceš bymť členom družstva ani komisie, môžeš z družstva vystúpiť (§ 231). Ako nečlen družstva nemôžeš byť ani členom jeho orgánu a môžeš požiadať o výmaz z obchodného registra, ak tak neurobí predstavenstvo.