sybila3
30.08.06,12:29
Ahojte, chcela by som sa opýtať ako mám vyriešiť nasledujúci problém:
Podnikateľ má 2 firmy a omylom zaplatil faktúru z účtu svojej druhej firmy.
Neviem či sa to dá vyriešiť tak, že vystavím výdavkový z pokladne u uhradím to tej firme cez pokladňu a napíšem tam nejakú poznámku alebo poraďte. dík
ANNAP
30.08.06,10:31
bola to už staršia faktúra, z ktorého obdobia, si plátca DPH ?????
sybila3
30.08.06,10:35
Je platca dph, je to staršia fa. Ja som mu len avizovala, že nemá uhradenú fa a on tvrdil, že ju hradil a až potom sme našli, že bola uhradená z ineho účtu.
ANNAP
30.08.06,10:38
mala som taký prípad, požiadala som dodávateľa, aby mi zmenil firmu
faktúra bola na sro, zaplatili sme z účtu SZČO, dodávateľ mi spravil zmenu
faktúry na SZČO, som plátca Dph a bolo to v termíne nebol problém z DPH
neviem ako to je u teba, či by sa ti dal tento postup spraviť
Paula
30.08.06,10:39
Úhrada nemá vplyv na odpočet DPH. A k tým platbám nešťastným sa zopakujem :

http://www.porada.sk/showthread.php?p=291657&highlight=dl%BEn%EDkom#post291657
sybila3
30.08.06,10:52
Ja som rozmýšľala, že by som vystavila VPD-výdaj z pokladne s.r.o.14.000,-, tým by som uhradila fa, ktorá mi vyskakuje ako neuhradená s nejakou poznámkou. A FO by mala príjem do pokladne s poznámkou omylom uhrad.fa alebo niečo také, tým pádom by mala -14.000 z účtu a príjem do pokl. +14.000,- a vlastne by to bola pre FO, ktorá to omylom uhradila nula a s.r.o by mala uhradenú faktúru. Neviem, čo to tak môžem urobiť.
Paula
30.08.06,10:56
Menej komplikované bude uhradiť príslušnú faktúru ešte raz zo správneho účtu a požiadať dodávateľa o vrátenie tejto "duplicitnej platby" na účet, z ktorého sa nemala vykonať. Môj názor.
ANNAP
30.08.06,10:56
myslím, že môžeš veď v prípade kontroly, to všetko zdokladuješ aj u jednej aj u druhej firmy, ja takto robím, keď mi odberateľ uhradí na účet druhej firmy, riešim to pokladňou, lebo vracať úhradu a oni naspäť platiť - budeme živiť banky a tie žijú dosť, len si daj dátum kedy ste to uhradili,aby si to mala v jeden deň
p.s.: robíš aj JU aj PU ?ozvi sa cez SS
Tweety
30.08.06,10:58
Menej komplikované bude uhradiť príslušnú faktúru ešte raz zo správneho účtu a požiadať dodávateľa o vrátenie tejto "duplicitnej platby" na účet, z ktorého sa nemala vykonať. Môj názor.Súhlasím a doplním, dávať v budúcnosti na úhrady faktúr väčší pozor.:cool:
ANNAP
30.08.06,11:01
v
Úhrada nemá vplyv na odpočet DPH. A k tým platbám nešťastným sa zopakujem :

http://www.porada.sk/showthread.php?p=291657&highlight=dl%BEn%EDkom#post291657v

viem, že nemá vplyv, ja som chcela niečo iné povedať viď príspevok č.4
zuziku
30.08.06,11:18
Ja som rozmýšľala, že by som vystavila VPD-výdaj z pokladne s.r.o.14.000,-, tým by som uhradila fa, ktorá mi vyskakuje ako neuhradená s nejakou poznámkou. A FO by mala príjem do pokladne s poznámkou omylom uhrad.fa alebo niečo také, tým pádom by mala -14.000 z účtu a príjem do pokl. +14.000,- a vlastne by to bola pre FO, ktorá to omylom uhradila nula a s.r.o by mala uhradenú faktúru. Neviem, čo to tak môžem urobiť.

Mozes to spravit i tymto sposobom. len to treba dobre zdokladovat.

A k Paulinej poznámke, lajdáckost to mozno je, ale za to učtovníčky nemôžu.
sybila3
30.08.06,13:09
Áno, máš pravdu, nie je to vina účtovníčiek, veď mi to zistíme až po tom ako to uhradia.
Stlačila som súhlas a objavil sa mi tam nejaký náhlas, to som nechcela, ospravedlňujem sa.
gu100
30.08.06,14:10
Zhrnutie:

Firma A vystavi na firmu B fakturu a tutu zaplati firma C


- platca/neplatca DPH s tym nema nic spolocne...

- co je druha vec, vaznejsia..Firma B ma fakturu, a teda jej vznikne naklad v suvislosti s dosahovanim prijmov.. Firme C vznikol vydavok (vymena pokladnicnych blockov), ktory v skutocnosti nemal vzniknut a teda, ak je to FO v JU, tak jej nevznikol vydavok, ktory by ovplyvnoval zaklad dane... takze smola z pohladu dani z prijmov...

riesenie:
- postupit pohladavky a zavazky, resp,. dohoda o zapocte pohladavok a zavazkov, ak sa da
- vratit platbu a uhradit ju zo spravneho uctu
- prerobit fakturu na spravnu firmu, ktora to zplatila (firma C) a ta to vyfakturuje firme B :-)


pravdepodobne by vam to danovy urad vyhodil z nakladov (resp z vydavkov ovplyvnujuci zakladˇdane z prijmov)


(... a mozno sa mylim...???)
eop
05.09.06,15:49
Prosím Vás o radu. Ako mám zaúčtovať: Účtujeme v pú. Omylom som uhradila svoju súkromnú faktúru z firemného účtu napr. 2800,- ...?.../221 V zápätí som hneď poslala zo súkromného účtu tých 2800,- sk na firemný 221/..?... Vlastne na firemnom účte mám -2800sk, +2800,- sk. Poraďte mi, ako zaúčtujem tieto platby:confused: :confused: :confused: . Ďakujem
eop
06.09.06,06:17
Prosím Vás o radu. Ako mám zaúčtovať: Účtujeme v pú. Omylom som uhradila svoju súkromnú faktúru z firemného účtu napr. 2800,- ...?.../221 V zápätí som hneď poslala zo súkromného účtu tých 2800,- sk na firemný 221/..?... Vlastne na firemnom účte mám -2800sk, +2800,- sk. Poraďte mi, ako zaúčtujem tieto platby:confused: :confused: :confused: . Ďakujem

Prosím, poradí mi niekto?:mee:
Paula
06.09.06,06:23
Prosím Vás o radu. Ako mám zaúčtovať: Účtujeme v pú. Omylom som uhradila svoju súkromnú faktúru z firemného účtu napr. 2800,- ...?.../221 V zápätí som hneď poslala zo súkromného účtu tých 2800,- sk na firemný 221/..?... Vlastne na firemnom účte mám -2800sk, +2800,- sk. Poraďte mi, ako zaúčtujem tieto platby:confused: :confused: :confused: . Ďakujem

Snáď by to išlo takto (?):

Mylná platba z firemného účtu......378xx/221xx
Platba zo súkr. účtu na firemný ....221xx/378xx
Lila
06.09.06,07:20
Ak to prebehne cez účet Skk ešte v ten istý deň- je možné účtovať aj ako cez 261xx mylná platba .
eop
06.09.06,08:16
Ak to prebehne cez účet Skk ešte v ten istý deň- je možné účtovať aj ako cez 261xx mylná platba .

Ja som tiež rozmýšľala nad 261. Určite to bude v jeden deň, pretože to bolo platené hneď cez internet banking a jednalo sa o platby v rámci jednej banky, tak to by malo byť zúčtované v jeden dátum. Ďakujem:o
eop
06.09.06,08:18
Snáď by to išlo takto (?):

Mylná platba z firemného účtu......378xx/221xx
Platba zo súkr. účtu na firemný ....221xx/378xx

Ďakujem :) :) :)
JanaSys
06.09.06,09:21
Ahojte, chcela by som sa opýtať ako mám vyriešiť nasledujúci problém:
Podnikateľ má 2 firmy a omylom zaplatil faktúru z účtu svojej druhej firmy.
Neviem či sa to dá vyriešiť tak, že vystavím výdavkový z pokladne u uhradím to tej firme cez pokladňu a napíšem tam nejakú poznámku alebo poraďte. dík

Môžete mi dať vedieť ako je to firmy, ktorá takúto platbu obržala? Nie je predsa povinná skúmať, kto jej to uhradil? Je to PU, môže nastať nejaký problém? Faktúra je riadne vystavená a zdanená na sro, platba prišla od FO. Sro a FO si to nejako vybavia medzi sebou, takže malo by to byť aj u dodávateľa v poriadku. Je to tak?
eop
06.09.06,12:20
Snáď by to išlo takto (?):

Mylná platba z firemného účtu......378xx/221xx
Platba zo súkr. účtu na firemný ....221xx/378xx

Ešte som sa chcela spýtať. V jednej firme, s.r.o., platca dph si platieva niekedy z firemného účtu svoje súkromné faktúry. Dá sa to zaúčtovať cez ten účet 378/221? Nemôže byť z toho nejaký problém (na kontrole), že hradí tieto veci z podnikateľského účtu? Ďakujem
Paula
06.09.06,12:40
Ešte som sa chcela spýtať. V jednej firme, s.r.o., platca dph si platieva niekedy z firemného účtu svoje súkromné faktúry. Dá sa to zaúčtovať cez ten účet 378/221? Nemôže byť z toho nejaký problém (na kontrole), že hradí tieto veci z podnikateľského účtu? Ďakujem

Problém nebude, skôr chaos.......Osobne by som vééééééľmi pekne poprosila dotyčného , aby s tým prestal, resp. by som to účtovala ako pohľadávku firmy voči nemu ako spoločníkovi, konateľovi.... To nie sú už podľa mňa platby omylom, to je nedôslednosť. Nepatrí to síce k téme, ale takýto prístup ma vie vytočiť .
eop
06.09.06,12:46
Problém nebude, skôr chaos.......Osobne by som vééééééľmi pekne poprosila dotyčného , aby s tým prestal, resp. by som to účtovala ako pohľadávku firmy voči nemu ako spoločníkovi, konateľovi.... To nie sú už podľa mňa platby omylom, to je nedôslednosť. Nepatrí to síce k téme, ale takýto prístup ma vie vytočiť .

Ďakujem. Mňa to vie tiež vytočiť, ale podaktorí sú tak arogantní, že si nedajú vysvetliť a stále dookola tvrdia to svoje, že to je správne a on to tak bude robiť. Tak na výber mám jedine sa z toho vysomáriť, alebo ho poslať kade ľahšie. ďík