gufy
20.06.19,23:26
Dobrý deň, nájde sa rada skúseného? Inzerent v Prahe predával relatívne bezcennú bežnú sadu staršieho riadu v hodnote 750 Kč -má pre mňa morálnu hodnotu. So zasielaním sa ale babrať nechcel. Našla sa tam dobrá duša, pán, ktorý sa podujal mi pomôcť, a to od neho kúpil + mal vraj výdavok 100 Kč na benzín. Odmenu nechce žiadnu -niečo by som mu ale rád za ochotu pridal. Teraz by mi to rád poslal. Náklady prepravy budú zrejme vyššie, než cena tovaru -preto by som jej cenu rád stlačil na minimum.

Nemám žiadne skúsenosti, ako to najlepšie urobiť. Pozdáva sa mi to poštovou dobierkou. Trocha to teraz skomplikoval, pretože by rád aspoň poštovné vopred a zbytok (750+100) by som uhradil teda pri dobierke. Škoda -myslím že je to pre mňa zbytočne zvýšený výdavok -posielať peniaze na dva krát. Nemám najmenší dôvod pánovi nedôverovať, skôr naopak, takže to by som neriešil, ale môžem poprosiť o radu, ako to celé najlepšie urobiť?
Chobot
20.06.19,23:07
Ak mu teda dôveruješ, daj mu peniaze naraz - vopred. Nech ti pošle číslo účtu a ty mu pošleš peniaze - 750 + 100 + poštovné. Jednoduché.

Chcel by si cenu dopravy stlačiť ... nuž záleží od hmotnosti balíka, koľko bude poštovné.
jelalim
21.06.19,04:43
sposob platby dobiera s odoslanim penazi do CR zasielku predrazi. Ak mu fakt doverujes, posli mu peniaze vopred v EUR ako Europlatba, kurz si prepocitaj a zaokruhli.
gufy
21.06.19,13:02
6 dielna súprava hrncov so sklenenými škridlami - cca 6 kg , pôvodná krabica mala cca 25x25x50 - (mám takú istú sadu veľa rokov -chcem takú istú - preto mi je tak vzácna - pre cudzieho je to bezcenný krám - predražený) Hm, a asi by mal on vopred povedať, koľko bude platiť.. Napadlo ma poslať mu peniaze v obálke doporučene - ak dám papierovky do kopiráku, nemalo by to byť vidieť..
gufy
21.06.19,13:03
.....v EUR ako Europlatba..... nemám skúsenosti, o čo prosím ide? Je to iné, ako bežné zaslanie peňazí z účtu na účet?
Chobot
21.06.19,13:27
Keď posielaš peniaze prevodom do krajiny, ktorá nemá EUR, ale má vlastnú menu, je rozdiel, či to pošleš na jeho EUR účet, alebo účet v nár. mene. Ak ti on dá číslo jeho EUR účtu, tak ty realizuješ platbu za takých podmienok (termíny a poplatky), ako keby si realizoval platbu do eurozóny. Ak ti ale dá účet v lokálnej mene, v tomto prípade účet v CZK, tak jeho banka peniaze, ktoré ty pošlel v EUR musí pred pripísaním na jeho účet konvertovať na CZK. Tam to už nie je tak výhodné, ako poslať EUR na EUR účet.
vicktor
21.06.19,13:35
V Prahe je mnozstvo Slovakov a oni aj cestuju hore-dole.
Pohladaj take spolky a s niekym sa dohodni ze ti to dovezie za cokoladu alebo pivo.
Ja viem len o klube motoristov: http://www.forum.ford-club.cz/viewforum.php?f=165
gufy
21.06.19,13:54
super, ďakujem, to by bolo dobré -lenže: tam už by som sa u total cudzích asi bál -vidím to že buď by som to musel zaplatiť pánovi vopred -ten by to dal niekomu do auta -a vodič šiel s tým domov :) alebo by to vodič zaplatil -a tešil by sa, že mňa (príjemcu tovaru) ešte niekedy uvidí -super spôsob na zbavovanie sa starých vecí :):) Ale teraz vážne -za inšpiráciu určite ďakujem -zrejme je vymyslené aj nejaké bezpečné riešenie..
gufy
21.06.19,13:58
Ďakujem! a názor na to poslanie v nepriehľadnej obálke?
bodliak
21.06.19,14:03
Nepríde alebo príde prázdna.
gufy
21.06.19,14:12
Ako na to príde čo je tam? Neuvidí, dám tak, aby pohmatom nezistil..
bodliak
21.06.19,14:49
.
:-D
Daj vedieť, ako si dopadol...
gufy
21.06.19,15:00
No nie, vážne, ja problém nevidím -ty možno áno! -veď daj vedieť aký.. Mňa ešte napadá že by mohol niekto odrazné plôšky bankovky zdetekovať -môžem dať alobal.. (to obálkou len keby nemal EUR účet -na nete čítam, že poplatky by mali byť rádovo v centoch -pôvodne som myslel že rádovo vo viac eurách či dokonca vyše 10 eur.. https://www.finance.sk/176982-kolko-trva-a-stoji-bankovy-prevod-do-zahranicia/ - len neviem ešte, či má EUR účet)

Ešte prosím, mám šancu prezistiť, že číslo účtu, ktoré mi dal, je určite v EUR účet?
vicktor
21.06.19,15:35
Vsak sa opytas v akej mene je ucet.
Este mozes vyuzit prevod / vklad v sesterskych dvojickach: Sporitelna slovenska a ceska, Uni-Uni, CSOB-CSOB, ...
gufy
21.06.19,17:04
Takže EURO účet nemá.. Jedine obálkou teda -alebo na obyčajný.. Možno to na obyčajný veľa nebude a bude škoda sa obálkovať.. Musím sa opýtať v banke -nemám páru -zasa to vidím rádovo cez 10 e -možno ma potešia..
Katy a R
21.06.19,17:37
bóžinku - neviem čo komplikuješ (ak mu teda veríš) - posielať v obálke doporučene určite nebude lacnejšie, ako platba na účet! Vieš, koľko to stojí? No a pri platbe do ČR (SEPA) žiadne poplatky predsa nie sú - či ?
napr môžeš poslať 33eur za ten tovar a benzín. no a rozhodni sa, koľko mu dáš za ochotu a poštovné buď zistí on, alebo si pozri cenník na stránke českej pošty.
Pozrela som na účet - začiatkom júna bol kurz pri platbách v ČR 0,0396 a 0,0397. (takže hádam odvtedy veľký rozdil nebude;)
gufy
21.06.19,21:38
Veď preto sa radím -neviem čo sa dá, čo čo stojí.. Mal som za to, že obálka málo, prevod veľa -z toho som vychádzal.. 750riad+150benzín(omylom mi že 100)+400poštovné vraj =1300 prepočítalo mi to na náhodnej stránke:

https://czk.fxexchangerate.com/eur/1300-currency-rates.html

1300 CZK = 50.73406 EUR
Convert Euro To Czech Koruna
Exchange Rates Updated: Jun 21,2019 17:30 UTC

ponúkol som mu poslať obálkou/účtom 60€ -obaja max. spokojní.

Teraz by som rád neželané výdavky skresal:

Účet má na české koruny v ČSOB. Za každú prijatú platbu mu vraj odpočítajú 150 CzK. Ja môžem poslať z bežného účtu mBank (mKonto?). Neviem koľko odpočítajú mne..

Viem že existuje SEPA na platenie -ale vôbec tomu nerozumiem čo na čo a čo s tým.. -tieto vymoženosti doby ma trocha frustrujú, ospravedlňujem sa -aj keď je dobre že sú..

Niečo som si o SEPA prečítal tu
https://www.raiffeisen.sk/sk/o-banke/uzitocne-tipy/tipy/sepa-platby-vyuzivame-vsetci-viete-co-znamena-tato-skratka.html
a píšu aj toto: Česká a Poľská republika, Maďarsko a Chorvátsko teda nie sú SEPA krajinami
- ale je to starší článok..

Už mám šajn o čo ide, ale veľa mi to pre prax nedalo, čo je dobré urobiť v tomto mojom prípade?
Katy a R
22.06.19,08:47
pozri si lepšie SEPA krajiny napr tu https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiyr8uw2PziAhXNJFAKHelgA4EQFjABegQIBBAB&url=https%3A%2F%2Fwww.slsp.sk%2Fsk%2Fludia%2Fotazk y-a-odpovede%2Fco-je-sepa&usg=AOvVaw2zeABgUlfJH-hFcHuD3Tf1 (každá banka to má na stránke. a tiež sadzobník- aj česká ČSOB:) A kurz som ti napísala aj ja ☺
ja neplatím za takéto platby žiadne poplatky - a aké platíš ty, to by si hádam mal vedieť;) - myslím, že tiež žiadne☺
Ale ak máš s tým problém - zbehni osobne - nájdi si nejakú dobrú cenu lístka (napr regiojet - 10 eur zo Žiliny, mávajú aj akciové ceny) a nemusíš nikomu nič platiť! A ešte si aj výlet spravíš :) (za 50-60 eur by si to asi mal aj s cestou)
A nevieš si sám pohľadať, že koľko je poštovné z ČR? (napr že 189 korún?)
duves
22.06.19,09:52
Nech to pošle cez zasilkovnu, neplatí nič, žiadne poštovne.
gufy
22.06.19,10:53
""A nevieš si sám pohľadať, že koľko je poštovné z ČR? (napr že 189 korún?)"" -zrejme myslíš zaslanie mi balíka.. Asi potrebuje nahradiť výdavky.. Hm.. Musí to baliť -a svojimi vecami, vypisovať, letieť na poštu, z pošty, vystávať rady -má svoje problémy -je mi to neznámy cudzí človek/člen nášho spolku -ja som mu vďačný že sa mi to vôbec ponúkol vyriešiť.. s tým benzínom to asi bolo dtto -ale som nad vecou -ako som aj písal..

Zhodou okolností plánujem letný výlet do ČR -by mi dobre padlo to zosúladiť -ale už ho nechcem blokovať -už to uňho nejakú dobu pre choroby aj tak leží.. Žiaľ v účtoch nie som rozhľadený, preferujem hotovosť, v dnešnej dobe asi divné -potom mám takéto problémy.. Ďakujem aj za to SEPA, pre konkrétnu info teda už asi musím zájsť do ČSOB -a volať mBank..
Katy a R
22.06.19,11:12
však načo a kam chceš chodiť a telefonovať?? - ak si sa už dohodol, že mu pošleš 60 eur na účet a on je spokojný (bodaj by nebol) - tak urob prevod z domu a hotovo:).
vicktor
24.06.19,07:17
150 korun za prichadzajucu platbu??? Nejaka blbost. Kedysi som v slovenskej CSOB vkladal na cesky CSOB ucet a stalo to zopar korun.
Dodkoo
01.07.19,15:15
Posielal som dávnejšie na účet KB okolo 12€/300Kč, príjemcovi zobrali poplatok 100Kč. Teraz posielam už len cez FIO banku tam presne zadám koľko Kč a celá suma príde na účet akoby bola poslaná z Česka.
peter.kovac999
05.06.20,14:09
Wechselkurs Tschechische Krone (CZK) - Tschechische Republik (https://wechselkurse-euro.de/kurse/CZK-krone-tschechische-republik/)
1 € = 26.623 CZK
1 CZK = 0.0376 €
Donnerstag, 4.6.2020 die Europäische Zentralbank



aktualny kurz ceskej koruna som nasiel na tejto stranke :)
misoft
05.06.20,14:17
Teraz ten kurz si vystav na FB. Pozri sa, kedy sa o tom bavili - kurz sa za rok menil hore dole.