mona091
22.06.19,01:26
mojej znamej pred dvoma mesiacmi zomrel manzel, s ktorym boli 30 rokov, obaja uz boli na dochodku, ona ma 64 rokov, ona deti nemala, jej manzel mal deti z prveho manzelstva, ona ma iba surodencov, ale ti su daleko, a ona nema silu, motivaciu a zmysel ako zit dalej, nevie byt sama, potrebuje niekam patrit, ale nema kam, nema nikoho, a zo dna na den upada. Citim, ze potrebuje byt u niekoho, nechce byt sama, nevie byt sama, potrebuje niekam patrit, ale kam??? surodenci su daleko, maju svoje zivoty, a zname jej predsa nemozu nahradit rodinnu oporu. je mi smutno, neviem ako jej pomoct, snazim sa byt s nou v kontakte, ale to nestaci, nemozem si ju nastahovat domov
alaya1
22.06.19,04:03
Je este kratko od smrti manzela. Este bude dlho smutit, ak boli na seba takto naviazani. Ak o nu rodina nema zaujem, nema priatelov, riesenim by bolo snad navstevovanie denneho stacionara pre seniorov, kde je organizonany denny bohaty program. Pripadne umiestnenie do DSS su aj "bytoveho" typu. Ale v obidvoch pripadoch je na nej, ci o to bude mat zaujem vo svojom smutku, ktory je v jej situaci bezny.
220870
22.06.19,04:59
Za to ako ľudia reagujú na prirodzený vývoj , v tomto prípade na tzv smrť, môže demagógia vytváraná po celé tisícročia najrôznejšími cirkvami a podobnými zgerbami parazitujúcimi na ľudských bytostiach. On sa vrátil po skončení svojej púte na planéte zem domov skôr ako ona . To je všetko. Zomiera len zničené ,poškodené telo.
alaya1
22.06.19,05:04
Dala som ti nevhodne, nakolko tvoja odpoved sa ani nepriblizila k otazke.
buchač
22.06.19,06:22
On sa vrátil po skončení svojej púte na planéte zem domov skôr ako ona . Zomiera len zničené ,poškodené telo.
=================
Pfúúú...to musel byť fakt kvalitný matroš...
sito
22.06.19,06:48
A čo keby si zabezpečila a zaopatrila psa, ak nemajú v dome výťah?
alaya1
22.06.19,06:49
"Citim, ze potrebuje byt u niekoho, nechce byt sama, nevie byt sama, potrebuje niekam patrit, ale kam???"- takze v tomto pripade by to psik neriesil.
sito
22.06.19,07:07
By som to tak jednoznačne netvrdil, že pes to nevyrieši. Divila by si sa, čo dokážu zvieratá spraviť s ľudmi, si ich prispôsobiť. A možno aj ten výťah by bol +. Susedia by si ho a aj jej viac všímali. Možno by si uvedomila, že patrí do toho domu a patrí tam aj jej pes? Možno. Nádej umiera posledná, že?
mona091
22.06.19,11:05
skusala som jej navrhnut psika, rybicky, kvietky, komunity typu turistika, joga, kavicky s priatelkami, ale nema zaujem. Iba so mnou vie ako tak fungovat, ale ja ju nemozem zaclenit do mojej rodiny, trha mi to srdce, ona je fyzicky v poriadku, je to mudra, vzdelana zena, ale stratila uplne zmysel, pre koho ma zit, a hlavne, citi, ze nema nikoho, a nikam nepattri, velmi mi to zasahuje do mojho zivota, trapi ma to velmi,
korela
22.06.19,17:54
Ešte keď som sledovala Dámsky klub, psychológ/-ka veľmi zdôraňoval, aké je dôležité sa pripraviť vedome na starobu a treba začať najneskôr v štyridsiatke vytváraním alebo udržaním si svojich dobrých priateľov práve pre tieto situácie, pretože sa dajú vekom zákonite očakávať. Prvé podobné kolo ako ho tu opisuješ zažívajú ženy-matky pri https://zdravotnickyportal.com/psychologia/syndrom-prazdneho-hniezda-co-sa-oplati-o-tom-vediet.
Pri strate partnera odchádza aj istota opory, ochrany.
.
Okrem priateľov je dôležité mať nejaké hobby. To neodchádza, sprevádza nás dlhý čas. Do úvahy by prichádzalo aj dobrovoľníctvo, cítiť sa užitočný. Ak má rada menšie deti, robiť náhradnú babičku, sprevádzať deti na kultúru, prechádzky, učiť sa s nimi, koľko zamestnaných a zaneprázdnených matiek by takúto opateru svojich detí uvítalo a určite by sa je revanšovali iným spôsobom, nakoniec sa môže stať súčasťou ich rodiny.
Stať sa súčasťou nejakého spolku, podľa toho kde žije a čo sa v jej okolí nachádza. Napr. Živeny, v BA spolku je práve väčšina žien v podobnom a vyššom veku, ocitla by sa medzi rovnocenne vzdelanými členkami. Ak v jej okolí nie je, a našla by po čase dostatok síl, môže iniciatívne založiť svoj klub vo vlastnom pôsobisku. Živena to iba uvíta. Z môjho pohľadu je miestnych klubov na Slovensku málo.
Nikdy nie je neskoro sa začať učiť cudzí jazyk, hoci i online. Chodiť na jednodňové skupinové výlety, sú vyhľadávané všetkými ročníkmi.
Proste presmerovať tok myšlienok na inú koľaj. Meniť prostredie. Vyjsť z domu na koncerty, organové koncerty do kostolov. Prehodiť pár slov hoci i na trhu. Účinné. Nezostávať medzi štyrmi múrmi.

.
Zvieratká najmä tie, ktoré vedia opätovať lásku, v prvom rade psík, vták,... osobne s mačkami veľké skúsenosti nemám. Aj iné nemé tváre však vedia poskytnúť spätnú väzbu.
Tvorivosť každého druhu, hoci aj písanie spomienok.
.
S vyrovnaním situácie pomôže čas. I keď je to možno dobrá rada, ale mňa by navštevovanie den. stacionára ešte viac zrazilo k zemi. Nech ostane sama sebou, pokiaľ bude zdravá.
.
korela
22.06.19,18:16
Mne bytový psík veľmi pomohol, ja by som možno našla aj odvahu, a byť tebou, jedno šteniatko jej darovala. Musela by sa začať o neho starať. Veď to odporúčajú aj kardiológovia. Samozrejme, že po zrelej úvahe a na "skúšku".
Ako deti odchádzali z domu, ich zvieratká končili u mňa. Nedávno som si uvedomila, keď sa nad vodnou korytnačkou objavila cudzia sivá hlava, ako veľmi spanikárila. Aj tieto nemé tváre vedia kto je ich, a čo je denný rytmus. Čím ju mám dlhšie, a to sú už roky, a ľutujem ju, že nemá lepší komfort, tým mám väčšiu zodpovednosť voči nej a intuíciu ju nedávať ani darovaním do cudzích rúk.
A akú radosť začala robiť vnučke od jej dvoch rokov :-), ktorá je takmer raz týždenne v ZOO, pretože ju majú blízko.
korela
22.06.19,21:17
Prečo? Svojho času tu pomerne často prispieval nick psycholog, podpisoval sa Petr, a vysvetľoval čo je to regresná terapia, vykonával ju i on, ak si dobre spomínam, tak bol medzi prvými dvanástimi terapeutmi vyškolený na túto metódu v Európe. Myslím, že nikto mu tu ani neoponoval.
Nebyť minulých životov, nevznikla by ani regresná terapia.
Odpoveď je možno trochu priama, ale je fakt, určitý okruh duší (ľudí) sa stretáva v životoch opakovane, má to svoj význam.
Čo sa týka manipulácie a obmedzovania ľudí cez rôzne "organizácie" čo je ľudstvo ľudstvom, stačí sa pozrieť ešte dnes na heslo regresná terapia či na SK alebo CZ wiki, ako zvyčajne český obsah je rozsiahlejší, kde stojí, že: V Británii sa táto metóda ... Britská The Royal College of Psychiatrists oficiálně zakázala svým členům tuto metodu používat.
A pod.
Pritom sa vykonáva v mnohých štátoch sveta, nakoľko je prospešná a lieči.
mona091
23.06.19,08:57
Ďakujem veľmi pekne všetkým, problém je v tom, že moja známa všetky tieto nápady odmieta, rezignovala, stratila zmysel žiť, potrebuje sa začleniť ku niekomu, s kým bude cítiť spolupatričnost, ku komu bude patriť, je na liekoch, a bojím sa, aby do roka a do dňa neodišla úplne, je to veľmi bolestivé, akoby sa stala dieťaťom, o ktoré sa treba starať a dať mu pocit ochrany a istoty, a ja som zúfalá
babka - ježibabka
23.06.19,12:18
Nemierila som reagovať. Také poznám. Tiež bezdetná kamarátka. Strašne vyplakávala. Po necelom polroku si dala asi 3 zoznamovacie inzeráty a odvtedy je z nej puberťáčka. Už 2 roky je koniec nášho vyše 30 ročného priateľstva. Do hlavy nikomu nevidíš, čo tam má.
korela
23.06.19,19:24
https://www.dusevnezdravie.sk/online-poradna/
http://www.redcross.sk/socialna_cinnost
skús sa poradiť aj tam, dúfam, že majú zmapované psychologické služby po celom Slovensku, možno budete mať šťastie aspoň na nejakú skupinovú terapiu, potom individuálnu, alebo koučing, bude mať istotu, že v pravidelných termínoch sa bude mať o koho oprieť.
Hore spomínané aktivity ešte pre ňu nie sú, možno na niektoré. Každý človek sa s novou situáciou vysporiadava po svojom, má svoju cestu.
A iné je sa "pripraviť" na smrť a očakávať ju, ako zažiť náhly odchod.
príklad http://www.luciaciernavova.sk/cennik/ dalo by sa ľahšie finančne zvládnuť
Táto oblasť na Slovensku ostala trochu v úzadí, iný prístup bol k tejto problematike v severských krajinách, dnes sa väčšina ľudí uzatvára pred susedmi, podcenenie sa neskôr vypomsťuje.
Dáša_
23.06.19,19:40
Dva mesiace je príliš krátko. To ešte nie je odsmútené. Nenadarmo sa kedysi smútok "nosil" rok.
A druhá poznámky - nie si Matka Tereza. Ťažko môžeš pomocť niekomu, kto to odmieta. Návrhy si dala, ale za ruku ju do kolektívu nedovedieš. Ani jej život nevyriešim.

Nech počítam z každej strany, tak ide o vek plus mínus 60. To je ešte relatívne mladý človek, ešte môže mať toho veľa pred sebou. A ak nechce, ty to nezmeníš, len sa tým zaťažuješ. A s tým aj svoju rodinu.
buchač
23.06.19,19:45
mona091
ako pomoct zene, ktorej zomrel manzel a stratila zmysel dalej zit
------------
je mi smutno, neviem ako jej pomoct, snazim sa byt s nou v kontakte,
-------------
velmi mi to zasahuje do mojho zivota, trapi ma to velmi





Odpoveď radšej nenapíšem, dôležité je zvýraznené.
mona091
23.06.19,21:00
Prepáč, nerozumiem ti, áno, zasahuje mi to do môjho života, zanedbávam prácu, aby som bola s ňou, varím to, čo má rada, aby sa aspoň trochu najedla, aktivíty vymýšľam tak, aby som ju trochu nabudila ísť, s vlastnou rodinou som primálo, lebo chcem byť s ňou, aby získala silu, a mňa to bolí, lebo nič nefunguje
ZuzanaA
24.06.19,05:39
Tu je ťažko radiť, keď ona sama nezačne chcieť... Ale nie to som chcela, chcela som vám len napísať, že máte môj obdiv, že priateľku ako ste jej vy, môžme len závidieť :) V dobrom.... Držím palce,aby kamoška časom znova dostala chuť žiť, vy robíte všetko preto.. Veľmi ľudské a v dnešnej dobe zvlášť...
buchač
24.06.19,06:05
mona091 (Včera 23:00) Prepáč, nerozumiem ti,...
====================
Čomu nerozumieš ?
Veď sama o tom píšeš, že ako ti to zasahuje do vlastného života.

Zvýraznil som "môj život"...? Tak to poviem inak a napíšem, čo som nechcel.

Dáša to napísala presne tak, ako si myslím aj ja.
----------------------
Keď zomrel môj svokor, tak sa svokra vtedy začala vtedy podobne správať ako tvoja známa.
Do podrobností nejak nemá význam ísť, to je potrebné zažiť...ale ono to bol začiatok zneužívania a nie využívania...svokra dokonca vymenila byt, aby bola bližšie ku nám.

Takže na rovinu..vyserondi sa na známu...v konečnom dôsledku na to doplatíš ty a tvoja rodina.
mona091
24.06.19,07:19
diky, ja to viem, ale neda mi pozerat na jej trapenie, neviem sa odosobnit, hlavne ked vidim, ze u mna pookreje, nasledne sa snazim obmedzovat jej navstevy u nas, ale potom, ked vidim, ako upada, ovladne ma strach, ze jej cesta ide do konecnej, a som na zaciatku, je uplne osamela, a chapem jej smutok aj stratu zmysla, ale mam pocit, ze uz musim zachranovat mna. Je to strasne, nechapem, preco jej vzdialeni pribuzni nie su s nou, ironia, oni pridu, ked bude po vsetkom, no zatial je to na mne, do frasa s takym zivotom :(
mona091
24.06.19,07:22
aha, uz viem, aj suhlasim, keby to bolo take lahke, spravim to, ale ked mas niekoho rad, srdce ta nepusta, vydrzim este mesiac, ale potom, ak sa to nezacne zlepsovat, budem musiet situaciu riesit inac, ja nie som terapeut, ani rodina, ale asi budem musiet niektore veci zariadit, a docela sa toho bojim
Dáša_
24.06.19,07:30
možno tí vzdialení príbuzní vedia, prečo neprídu. Ak si letela lietadlom, tak si spomen na inštrukciu, čo robiť, ked je zle a vypadnú kyslíkové matky. V prvom rade musíš nasadiť masku sebe a až potom sa staráš o dieťa. Tak aj tu, v prvom rade sa musíš postarať o seba. Lebo naozaj, keď nechce, nedá sa.
babka - ježibabka
24.06.19,09:13
Buchi bingó. Máš v poslednej vete 100 percent pravdu
buchač
24.06.19,09:56
Babka...ja MÁM VŽDY pravdu !...síce nemám dve (dokonca ni jednu) vysoké školy, ALE mám za sebou školu života.
Tebe nebudem vysvetľovať, Ty si na tom rovnako.