Michael0
24.06.19,11:55
Dobry den,

som v zmluvnom vztahu pri dodavke energii/vody ako koncovy spotrebitel so sukromnou s.r.o., ktora je je zakaznikom riadneho dodavatela (ZSE, BVS). Dochadza teraz k rozuctovaniu spotreby na koncovych uzivatelov a tato s.r.o. odmieta vystavit fakturu, ze vraj je plne postacujuce len "rozuctovanie" a danovym dokladom nie je len faktura.
Zmluvne proces rozuctovania osetreny nemame, ale vedeli by ste mi poradit podla akeho zakona ho mozem donutit vystavit fakturu so vsetkymi nalezitostami a nie len "rozuctovanie"? Mam pravo pozadovat fakturu? Ja som FO, dodavatel s.r.o. a nie je platca DPH.
Mam podozrenie, ze tato nekorektna firma tym chce kratit dan a ja by som nechcel byt spolupachatelom tym ze akceptujem hocico.

Dakujem za radu
veronikasad
24.06.19,12:42
FO podnikateľ alebo súkromná osoba?
Michael0
24.06.19,12:44
FO sukromna osoba
veronikasad
24.06.19,12:51
Neviem o akom krateni dane pises. Byvam v bytovom dome takmer 40 rokov a vzdy sme dostali vyuctovanie nakladov ako Vyúčtovanie...(nebola k nemu prilozena faktura). Fakturu spolu s vyuctovanim posielaju len podnikatelom, ktori maju v prenajme nebytové priestory
Dáša_
24.06.19,12:55
no však keď sa chce niekto vyhnúť kráteniu dane, tak kde je problém?????
Michael0
24.06.19,13:00
To je predpokladam ina situacia. Tu tato s.r.o. nie je bytovy podnik. Cez mail oznamila zmenu uctu kam posielat platby a neskor zaslala vyuctovanie. Chcel som fakturu, ktora by mala mat vsetky nalezitosti medzi inymi aj cislo uctu, aby som si bol isty, ze nebudem sucastou niecoho nekaleho - zial firma nie je poctiva... prosim komentar k veci najlepsie s odkazom na konkretny zakon ci musi/nemusi vystavit fakturu.
Michael0
24.06.19,13:47
pardon, zly vyber slov, ona chce kratit dan, nie sa vyhnut.
marjankaj
24.06.19,14:53
Keď dodávateľ nie je platca dph, tak nie je povinný vystaviť faktúru. Mal si si to dohodnúť v zmluve. Keďže si špeciálny prípad.
marjankaj
24.06.19,15:05
No ty asi netušíš čo je faktúra a ja zase netuším čo je daňový doklad.
Katy a R
24.06.19,15:25
pre info☺ https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=5&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiTkMj6woLjAhXEJVAKHSkdBV4QFjAEegQIBRAB&url=https%3A%2F%2Fpodnikam.sk%2Fdanove-doklady-a-ich-nalezitosti%2F&usg=AOvVaw1l4i-feI5jz_1PG-_ih6Ef
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiTkMj6woLjAhXEJVAKHSkdBV4QFjACegQIAxAB&url=https%3A%2F%2Fwww.podnikajte.sk%2Fuctovne-doklady%2Fzjednoduseny-danovy-doklad&usg=AOvVaw28cx1f9USFbwP9fnrRHfhw
Michael0
24.06.19,17:31
Za prvu cast dakujem, druhu ironicku si si mohla odpustit. Nepoznas situaciu, odpoved co hladam je pre vsetkych rukojemnikov tejto s.r.o., takze ja urcite nie som specialny pripad.
Michael0
24.06.19,17:35
Z toho mi vyplyva len toto:
"Ak podnikateľ nie je platiteľom DPH, musí mať účtovný doklad povinné náležitosti podľa § 10 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve" a teda nemusi vystavit fakturu, uviest tam cislo uctu... ok. akceptujem.
veronikasad
24.06.19,17:37
Keďže firma nie je platitelom DPH, nemusí vystavovať faktúru. (zákon o DPH). Číslo účtu, na ktorý je potrebné zaslať príp. nedoplatok by malo byť uvedené vo vyúčtovaní.
marjankaj
24.06.19,17:38
.No je smutné, že hlavný účtovník vyprodukuje takúto otázku.
Michael0
24.06.19,17:42
pred viac ako 10 rokmi moja mila. Ak som sa ta dotkol tym, ze som neaktualizoval profil z 2006 a zavital opat na tuto stranku a dovolil si polozit tak blbu otazku tak mi je (ta) luto.
Dáša_
24.06.19,19:20
len či sa teba netýka iný odstavec: Za faktúru sa považuje aj

dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov,
marjankaj
24.06.19,19:43
Netýka. Píše,že nie je podnikateľ. Ale zato je účtovník.