Trewor
26.06.19,10:49
Dobrý deň. U mňa žije muž (nájomca), ktorý má trvalý pobyt na mestskom úrade. Nedávno mu na prokuratúre oznámili, že dostane monitorovací náramok a musel povedať, kde sa zdržiava, aby mohli umiestniť monitorovaciu stanicu. On teda nahlásil tú adresu domu, kde som majitelom ja, teda spolu s mojím menom. Ja ale nesúhlasím stým, aby bolo do môjho domu umiestnené hocjaké zariadenie. Znamená to teda, že pôjde do basy?
Vďaka

Edit: Skúste sa držať otázky, vyvarujte sa nenávistným komentárom, toxickému správaniu a zakladaným nesúvisiacich podotázok, či odpovedí na základe vlastných nepravdivých informácií...
marjankaj
26.06.19,09:29
A prečo si nenahlasil mestský úrad.?
Katy a R
26.06.19,09:43
pretože na MU by asi nemohol mať "domáce väzenie";) - či?
marjankaj
26.06.19,09:48
A čo si mal nahlásiť? Pod mostom?
dmc
26.06.19,09:52
V prom rade si ujasnime ci ide o podnajom alebo najom. Ak ste majitel - tak ide o najomnu zmluvu. Ak ste najomca a davate to do podnajmu - tak ide o podnajom. V tom je dost velky rozdiel. Z vasich slov dedukujem ze ide o najom. Myslim ze tomu nemate velmi ako zabranit. Monitorovacia stanica je velkosti cca 20 x 10 cm a pripaja sa to cez adapter do elektirckej siete - spotreba cca 10 W. Je to elektricky spotrebic porovnatelny napriklad z rutrom....... Ake podmienky najmu mate stanovene v zmluve ? Ak s tym nesuhlasite- neostava Vam nic ine ako dat najomcovi vypoved - avsak dovody su uvedene v zakone. Aka je doba najmu a prenajimate to podla Obcianskeho zakona alebo zakona o kratkodobom najme ? Vy nerozhodujete o tom ci pojde alebo nepojde do basy.
Katy a R
26.06.19,09:53
a myslíš, že pod most by mu náramok dali ? takisto ako na MU☺
Katy a R
26.06.19,09:56
s tým nájmom to nemusí byť jednoduché!
- ale tiež by ma zaujímalo, či majiteľ bytu naozaj MUSÍ strpieť takéto zariadenie? (ak teda nechce,). zatiaľ som nič konkrétne k tomu nenašla.
marjankaj
26.06.19,09:57
Mne je to u prdele, čo si nahlási. Môže aj New York. Ale mal by podľa občianskeho preukazu.
marjankaj
26.06.19,09:59
Nemusí, vyhodí ho na ulicu a potom ho ubytuje štát. Za naše bubaky.
marjankaj
26.06.19,10:02
Pochybujem, že majú vôbec nejakú zmluvu.
Trewor
26.06.19,10:25
Nebudeme sa tu snaď tahať za slovíčka. Ja som majitel, nechcem tu mať žiadnu stanicu. Jeho zase nechcem vyhodiť odtialto, nemal by kam ísť. Bol by bezdomovec. Ale keby ho vyhodím na ulicu, tak ako by ho mohli monitorovať? Veď sami tvrdíte, že zariadenie potrebuje elektrickú energiu. Čo si ju vezme do jednej ruky a do druhej akumulátor?..
Trewor
26.06.19,10:26
To netuším. Nebol som tam sním. Neviem čo všetko im nakecal. Mohol ich aj oklamať.
ivka70
26.06.19,10:33
Tak neries, ked ho tam chces nechat, prijmi aj jeho monitorovaciu stanicu. Tvoje vlastnicke pravo to nijako neovplyvni.
dmc
26.06.19,10:45
tahat za slovicka? Prenajimate - mate prava ale aj povinnosti. Ak narazite na najomnika ktory bude poznat svoje prava - budete sa veeelmi cudovat.
Katy a R
26.06.19,10:53
teoreticky o tom majiteľ bytu ani nemusí vedieť;) Ale nikde som nenašla - či má/nemá právo odmietnuť to monitorovanie?? (či vôbec môže do toho kecať ako vlastník bytu)
Trewor
26.06.19,11:42
No ja očakám skôr, že mi poradí niekto, vresp. zodpovie moju otázku niekto kto nehladá odpovede cez google, ale pozná ich dajmä tomu z praxe. Vyhľadať si môžem aj ja kľudne drevené želiezko z plastu a poradiť hockomu na základne nie vlastného názoru : - )
buchač
26.06.19,12:24
Trewor (Dnes 13:42) No ja očakám skôr, že mi poradí niekto, vresp. zodpovie moju otázku niekto kto nehladá odpovede cez google, ale pozná ich dajmä tomu z praxe.
================
Hehehe...si dobrý...že vraj z praxe.
Nuž niečo od Google...

" Rezort spravodlivosti v súčasnosti monitoruje 118 osôb pomocou elektronického náramku, v jedenástich prípadoch ide o takzvané chránené osoby. "
https://www.webnoviny.sk/elektronicke-naramky-pre-odsudenych-by-statu-usetrili-peniaze-ale-podla-sudcu-sa-malo-vyuzivaju/

Takže cca 100 jedincov má náramok...
Koľko z nich býva v podnájme ?
Koľkí z nich sú na Porade ?
Koľkí majitelia bytov prenajímajú byt potrestanému ?


...ALE ty chceš niečo z praxe.
Svatá ty prostoto....
jslancik
26.06.19,12:28
ďalší hustý expert.
nájomná zmluva stále trvá. zabrániť mu, aby mal v byte hocijaké zariadenie, nie je možné. ibažeby si to mal v zmluve explicitne vymenované, aké zariadenia v byte nemôže používať a bol by to dôvod na okamžité ukončenie vášho vzťahu.

teba to nijakým spôsobom neovplyvňuje. alebo? vlastne by si o tom ani nemal vedieť. nechápem, prečo ťa to žerie? lebo ti prídu na nejaké nekalé praktiky? napr. nájom načierno?
vicktor
26.06.19,12:49
Ten monitoring by sa este dal zniest, ale v domacom vazeni bude dotycny bez prijmu, takze treba strpiet monitoring aj chlapa krmit zadarmo.
marjankaj
26.06.19,12:49
Ešteže ten tvoj známy nemá bernardina. Toho by si tiež v dome asi nechcel.
vicktor
26.06.19,12:53
Kolko nas je tu clenov na Porade? Medzi tolkymi jedincami sa musi najst niekolko podobnych pripadov - trestancov s naramkom.
Katy a R
26.06.19,13:09
iba sa spýtal ... vieš o tom niečo, poznáš pravidlá ? lebo aj mňa napr by to zaujímalo ..... nechápem, načo spomínaš nekalé praktiky (ak teda nepoznáš odpoveď ) ja si myslím, že by mal mať majiteľ možnosť do toho zasiahnuť - ale samozrejme, nenašla som presné podmienky ...
marjankaj
26.06.19,13:13
Šak mu môže platiť aj v naturáliách.
Trewor
26.06.19,13:19
Však jasne, lebo otázka znie, že ak nechcem mať doma to zariadenie, či pôjde do basy? Ale to by chcelo čítať celé slová a texty že. Ja nehladám konkretného človeka s náramkom, ale človeka čo by to vedel a môže pracovať v blízkosti ja nwm, napr justície.
marjankaj
26.06.19,13:23
Konkrétneho? Skús hľadať na Belize.
marjankaj
26.06.19,13:26
Alebo si taký náramok vybav aj ty a budeš to mať z prvej ruky.
Trewor
26.06.19,13:42
známy ktorý je advokát mi povedal, že obvinený môže náramok odmietnuť, v takom prípade pôjde sedeť, alebo dostane len podmienku. Taktiež bude treba napísať list , kde ako majitel domu odmietam aby bolo take zariadenie umiestnené do môjho domu. Otázne je , čo bude ďalej
Trewor
26.06.19,13:45
tak to je velmi zlá správa. V takom prípade príde o prácu.
Trewor
26.06.19,13:47
Prepáč, ale načo odpovedáš keď je zjavné , že nerozumieš slovám tu napísaným...
willma
26.06.19,13:52
preto bude mať ten elektronický náramok - tam bude vymedzené, kde a kadiaľ sa má pohybovať- nie že musí sedieť doma. Do práce a z práce - žiadna krčma kino a flákanie kade tade
vicktor
26.06.19,13:56
naramok a monitor musia byt v dosahu, pochybujem ze moze ist 5 km do roboty a nezastavit sa na polceste vo vycape
marjankaj
26.06.19,14:10
Willma to som netušil, že niekto bude mať aj praktické skúsenosti. Čo si vyviedla?
jslancik
26.06.19,14:54
presne, listy môžeš písať ohľadom hocičoho... napr. že odmietaš, aby slnko svietilo tak prudko. alebo nechceš súčanú prezidentku za prezidentku.
nájomníci majú svoje práva. toto nie je dôvod na ukončenie nájomnej zmluvy. tá má iné, štandardné konce.
Katy a R
26.06.19,14:59
lenže on nič o ukončení nájomnej zmluvy nepíše - či? otázka je jasná :) ... a Juraj už aj doplnil (pohľadal) správnu odpoveď :) bez súhlasu to nejde
buchač
26.06.19,15:10
Nemôžem si pomôcť, ale správaš sa jak puk.
Na jednej strane s niečím nesúhlasíš...nechceš zariadenie.
Na strane druhej nechceš, aby šiel dotyčný do basy.

Ale situácia je aj iná...čo v praxi znamená to, že náramok je MOŽNOSŤ a nie výsada/právo !!!...viď :

Možnosť využitia technickej kontroly výkonu rozhodnutia je daná trestnými kódexmi a Občianskym súdnym poriadkom, ktoré ustanovujú konkrétne typy rozhodnutí, ktorých kontrolu výkonu je možné monitorovať technickými prostriedkami. Zákon č. 78/2015 Z. z. o kontrole výkonu niektorých rozhodnutí technickými prostriedkami a o zmene a doplnení niektorých zákonov dotvára túto právnu úpravu tým, že upravuje samotné technické prostriedky, podmienky ich používania a priebeh kontroly.
....
Kontrola technickými prostriedkami však môže byť využívaná v dvojakom režime – na účely kontroly niektorých rozhodnutí vydávaných v trestnom konaní a v občianskom súdnom konaní a na druhej strane na účely kontroly pohybu odsúdených v miestach, kde sa vykonáva trest odňatia slobody, pričom v prípade kontroly odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody nejde o výkon rozhodnutia súdu, ale o jednu z foriem či spôsobov realizácie úloh ZVJS – kontrolovať odsúdených vo výkone trestu odňatia slobody.
Kontrolu technickými prostriedkami nariadi súd alebo prokurátor. Výkon nariadenej kontroly technickými prostriedkami zabezpečuje probačný a mediačný úradník v spolupráci s operačným strediskom, ktorého činnosť zabezpečuje MS SR, ktoré súčasne má v správe používané technické prostriedky.
Kontrola technickými prostriedkami nie je sankčným mechanizmom, ale je nástrojom kontroly výkonu zákonom ustanovených rozhodnutí, ktorými sa ukladajú zákazy, povinnosti alebo obmedzenia (sankcie).
Kontrolovaná osoba sa podieľa na náhrade nákladov, ktoré štátu budú vznikať s prevádzkou technických zariadení.

Pre každý typ monitoringu sa používajú odlišné druhy technických prostriedkov. Podrobnejšie sú popísané ďalej. Náklady na ich prevádzku znáša štát za spoluúčasti kontrolovanej osoby, ktorej výška je ustanovená vykonávacím predpisom. Technické prostriedky sú majetkom štátu a sú napojené na tzv. centrálny monitorovací systém. Ide o informačný systém, ktorý prostredníctvom signálov vysielaných technickými prostriedkami umožňuje kontrolu dodržiavania režimu a tiež zaznamenáva bezpečnostné i prevádzkové incidenty. Obsluhujú ho zamestnanci operačného strediska, ktoré je v prevádzke nepretržite 24 hodín denne 7 dní v týždni. Na nich sa môžu v prípade potreby obrátiť kontrolované i chránené osoby. Zriaďovateľom operačného strediska a prevádzkovateľom centrálneho monitorovacieho systému je MS SR.

Zatiaľ čo náramok má vlastnú zabudovanú batériu, zariadenie na kontrolu prítomnosti vyžaduje pripojenie do elektrickej siete a okrem iného aj dostupnosť telefónnej prípojky alebo signálu mobilnej siete. Toto zariadenie, pripomínajúce klasickú pevnú linku, je so súhlasom spolubývajúcich umiestnené v obydlí kontrolovanej osoby počas celej doby trvania elektronického monitoringu.



Link nedávam...každý má nejaký prehliadač.
buchač
26.06.19,17:07
Doplnené...
...a ak už ani toto niekto nepochopí, tak niet o čom.
jslancik
26.06.19,18:27
v konečnom dôsledku chce. nechce povoliť používanie bytu nájomníkom, tak s nimi musí ukončiť vzťah. inú možnosť nemá.
jslancik
26.06.19,18:36
ja v jurajovej odpovedi nevidím nič o tom, že bez súhlasu prenajímateľa to nejde. prenajímateľ nie je spolubývajúci. a basta. nepíše sa tam o majiteľoch nehnuteľnosti, ale explicitne o spolubývajúcich.
Ing. Ľubomír Janoška
27.06.19,05:25
Lebo je bezdomovec.
vicktor
27.06.19,07:05
a nepise nic o tom ako sa postupuje v pripade nesuhlasu - to je podstata otazky
lubko6394
27.06.19,08:08
Tak toto nechápem. Ak tam nebývaš a byt prenajímaš tak nemáš právo obmedzovať nájomníka. Keď bude chcieť Wifi aj to chceš zatrhnúť ? Aj rádio a nebodaj TV ? Ibaže by si to mal v nájomnej zmluve, ale potom by tá zmluva bola napadnuteľná z dôvodu neprimeraných podmienok.
Katy a R
27.06.19,08:25
ja to naopak celkom chápem. Tiež by sa mi nepáčilo, keby môj podnájomník bol trestaný (čo keď dáky násilník, alebo čo). A asi je aj dôležité - že začo ??? Ak má platnú zmluvu, nie je ľahké rýchlo skončiť - tak tiež by som presne takto na to šla, nesúhlasom so zariadením. Nech si nájde niekoho iného, čo bude súhlasiť (z rodiny) - a tam nech si odpykáva to domáce väzenie ... ak nie - tak z domáceho väzenia nebude nič.
Vyššie už zadávateľ napísal, že treba písomne - že nesúhlasí s umiestnením zariadenia vo svojom byte.
dmc
27.06.19,08:40
Trewor: ty neches pochopit jedno. Nemas dovod NECHCIET monitorovacie zariadenie - Je to obydlie JEHO..... aj ked je to tvoj majetok. Uz to konecne pochop. Precitaj si najomnu zmluvu /ktoru asi nemas/ alebo zakon a takuto moznost tam NEMAS.
dmc
27.06.19,08:43
a mas niekde v zakone takyto dovod explicitne uvedeny????? ...jedine ze by to bolo osetrene priamo v zmluve - co asi nieje....Takze sa ti to nemusi pacit.....ale dovod na ukoncenie zmluvy to nieje. Na ukoncenie zmluvy si musi najst iny dovod.
dmc
27.06.19,08:46
a preco by ich klamal ??? Nahlasil iba to co je skutocnost. V podmienkach je jasne uvedene miesto zdrziavania sa /pobyt a nie miesto trvaleho pobytu - Ich nezaujima tvaly pobyt ale miesto kde sa zdrziava. Ma najom bytu - ma obydlie aj ked v nom nema trvaly pobyt.
Katy a R
27.06.19,08:49
píšem snáď o ukončení nájomnej zmluvy? - neviem, čo je to za veľké teplo ;) - už včera som napísala že ukončiť prenájom nie je len tak ;)
lubko6394
27.06.19,12:04
Začo nezačo asi je to jedno. Keď spisovali zmluvu tak vedeli že je "bezdomovec" a vtedy to bolo kóšer ? Osobne by som to pokiaľ bezproblémovo platí vôbec neriešil.
Katy a R
27.06.19,12:18
ak je niekto takýto bezdomovec - ešte nemusí byť "kriminálnik" ... samozrejme, že každý to berie posvojom. ja som napísala len svoj názor, nič viac (ako aj ty)☺ Pre mňa by to musel byť véľmi dobrý známy, aby som súhlasila s tým zariadením.
Včera tu bol jeden príspevok - kde pisateľ tvrdil, že má len dve možnosti - že: 1. MUSÍ strpieť zariadenie, alebo 2. ukončiť prenájom. Preto ma to zaujalo - už je to ale vymazané
Trewor
06.07.19,12:39
Tak som napísal list tej pani, ktorá ho mala na starosti, stým, že odmietam, aby v mojom dome bolo monitorovacie zariadenie (stanička), chápte, že on tam nežije ako jediný a ak pomyslím na to, že by ho chodili aj o polnoci kontrolovať policajti a dávať mu napr. fúkať, otravovalo by to aj ostatných spolubývajúcich,. Keby sme sa bavili o platnosti zmlúv, tak pre vaše upokojenie, dotičný si neplní finančné záväzky v čas a aj porušoval niektoré domové pravidlá, ktoré sú v zmluve, takže by nebol problem ho z domu vyšupnúť, Lenže to by potom skončil na ulici a pravdepodobne by tam i zomrel.
Pani mi odpovedala, že nesúhlas rešpektuje a posiela vec sudcovi.