ireoireo
26.06.19,12:16
Dobrý deň. Prosím, viete mi poradiť v tejto otázke:
Mám dva pracovné pomery, oba trvalé, ktoré vykonávam súčasne:
1, práca cca posledný trištvrte rok, zárobok v čistom cca 1500 eur. Predtým cca 3 roky podobná práca, podobný odbor len u iného zamestnávateľa, rovnaký zárobok.

2, súčasne s tým je druhá práca cca posledných 10 rokov, umelecký charakter, práca reálne cca 10-20 hodín do mesiaca, zárobok je tu minimálna mzda 400 eur.

Moja otázka je: chcela by som ísť na materskú. Tú druhú prácu umeleckého charakteru by som si však rada nechala a pokračovala v nej popri materskej po večeroch. Nejde o nič náročné a mám to veľmi rada.
Nevadí mi, že sa mi materská vypočíta iba od prvého zamestnávateľa, teda zo zárobku cca 1500 eur.
Je toto možné, alebo s tým Sociálna poistovňa bude robiť problém?
Veľmi pekne Vám ďakujem za pomoc.
Renáta
Katy a R
26.06.19,10:45
Ja si myslím, že SP by nemala mať s tým problém - možno sa budú trošku čudovať?
....
oprava k tomu poistnému - že bude poistencom štátu - platí to, čo Janka M napísala ... aj tá DPN čo navrhla je dobrým riešením :)
Jana Motyčková
26.06.19,14:31
Kým poberá materské, tak pre poistenie štátom ten druhy právny vzťah nevadí.
Katy a R
26.06.19,14:40
bude dôchodkovo poistená aj ako zamestnanec z min mzdy a aj ako poistenec štátu - tých 60% VVZ?
ireoireo
26.06.19,15:14
Dobrý deň! Ďakujem Vám za informácie. Čiže to nebude problém? Nahlásim odchod na materskú prvému zamestnávateľovi a s tlačivom od neho pôjdem na Soc. poisťovňu a nechám si vypočítať vymeriavaci základ iba z tohoto jedného pracovného pomeru?

V tom druhom nemusím nič riešiť, aj keď ide o normálny plný pracovný pomer?

Ešte raz ďakujem!
Renáta
veronikasad
26.06.19,15:16
V tom druhom budeš mať počas pobytu v nemocnici a šestonedelia čo ?
Katy a R
26.06.19,15:23
- v podstate ani u nás nemusí vôbec na materskú nastúpiť a normálne robiť ďalej (niekde ani žiadna materská neexistuje) ... 10 hod do mesiaca v jej prípade.. dobre by bolo dať vedieť v 2. PP, odkedy budeš poberať materskú ..
Jana Motyčková
26.06.19,15:53
áno a v tom PP s minimálnou mzdou má vylúčenú povinnosť platiť poistné, poistné bude platiť štát
Jana Motyčková
26.06.19,15:58
V druhom PP môže ísť na PN, ak chce.