Jana 44
26.06.19,12:15
nas dom podla listu vlastnictva sa deli na tri casti, podla zakona 182/1993 musi mat mat kazdy dom zastupcu vlastnika ktory byva priamo v tom dome,takze podla toho cely nas dom by mal mat troch zástupcov,nas zastupca by chcel nadalej zostat v celom dome nakolko nikto nema o tuto funkciu zaujem a dom uz vedie uspesne niekolko rokov,nie je mozne aby zostal zastupcom celemu domu?
ivka70
26.06.19,10:39
co to znamena, ze sa deli podla listu vlastnictva na 3 casti? ide o 3 samostatne budovy?
ak ano, musi mat kazda svoho zastupcu vlastnikov
Jana 44
26.06.19,10:59
je to jeden barak s 12 vchodami 2 vchody maju svoje cislo LV,dalsie 4 vchody su zapisane pod inym cislo LV a dalsie vchody zase pod inym cislom LV
sito
26.06.19,11:01
"nas dom podla listu vlastnictva sa deli na tri casti"

Ak je to tak ako píšeš, tak sú to tri domy vedľa seba, ktoré na pohľad vypadajú ako jeden dom.

"takze podla toho cely nas dom by mal mat troch zástupcov"

Ten, akože cely dom musí mať troch zástupcov, každá tretina svojho. Každý dom má spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, svoj FPÚaO, svoje zálohy na služby o ktoré sa v schválenom rozsahu vlastníkov bytov so správcom stará zástupca vlastníkov konkrétnej tretiny, akože celého domu.

"nas zastupca by chcel nadalej zostat v celom dome nakolko nikto nema o tuto funkciu zaujem a dom uz vedie uspesne niekolko rokov"

To je vo väčšine bytových domov úbohosť spoluvlastníkov domu. No nech sa o dom niekto stará, ja, my, každý sa len o svoj byt. Však máte správcu domu, toho je to povinnosť! A kde si toto čítala? "podla zakona 182/1993 musi mat mat kazdy dom zastupcu vlastnika" Nič také som v 182ke nečítal? Kde teda si ty?

"nie je mozne aby zostal zastupcom celemu domu?"

Je! Ale? Ale, hovorí sa " Keď nie je žalobca, nie je ani sudca" Pokiaľ to nevadí správcovi troch domov a nevadí to ani ich spoluvlastníkom, všetko je v poriadku.

Ešte otázočka. Koľko FPÚaO má ten váš celý dom, jeden, či tri?
ivka70
26.06.19,11:07
a maju spolocne supisne cislo alebo kazda skupina samostatne?
Jana 44
26.06.19,12:33
FPÚaO-tri ja som myslela citujem podľa zakona 182/1993 Z.z.Zástupcom vlastníkov môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome § 8a /5/
Chobot
26.06.19,12:56
Ako sito napísal - keby to malo byť v súlade s legislatívou, tak pre tie ostatné vchody nemôže robiť zástupcu vlastníkov. Ale ak s tým samotní vlastníci nemajú problém a akceptuje ho ako zástupcu aj správca, tak nech to robí, ak o to má záujem. Ak nikto so zúčastnených nenamieta, nikto iný sa do toho starať nebude.
marjankaj
26.06.19,13:02
V zákone sa píše o dome a nie o časti domu. Asi má zadavateľka záujem o túto dobré ohodnotenú funkciu a chce ju vyfúknuť pôvodnému zástupcovi.
sito
26.06.19,13:51
Keď tri FPÚaO, tak potom sú to tri samostatné bytové domy, každý má svoje peniaze s ktorými im na základe zmluvy o výkone správy hospodári správca domu so súhlasom spoluvlastníkov domu, bytového.

Áno, myslela si správne! Ale nemusí byť v dome zástupca vlastníkov, zákon to nevyžaduje. Leda, ak sa dohodnete, zvolíte si ho, vtedy musí byť zástupca vlastníkov bytov vlastníkom bytu v bytovom dome v ktorom vykonáva zástupcu vlastníkov bytov.
kopretinka
26.06.19,14:16
Marjankaj, ty rozumieš aj tomu,čo čítaš?ako si na to prišiel,že mu to chce vyfúknuť? Ona chce,aby to robil aj naďalej,len zqkon to nepovoľuje.
marjankaj
26.06.19,15:16
Kvetinka a ty rozumieš slovu "asi"? Veď nechaj zadávateľku, nech sa vyjadrí. Nemusíš jej robiť hovorcu.
Jana 44
26.06.19,17:21
dakujem kopretinka presne ja o tu funkciu vobec nemam zaujem zastupca je super a chceme ho dalej
sito
26.06.19,18:38
Taaak, teraz je to na správcovi, jednom, ak spravuje všetky tri domy, a že mu to nevadí, jeden na tri domy?
No ak bude striktne trvať na dodržaní zákona, musia si tie dva zvyšné domy, ich spoluvlastníci zvoliť každý svojho zástupcu vlastníkov bytov vo svojom bytovom dome.

:D Teoreticky. Ak by v každom dome jedne vlastník bytu prepísal svoj byt na toho dobrého? To by potom bolo v súlade so 182kou, že? :D
marjankaj
26.06.19,19:38
Bytový dom je definovaný v§2/2.
sito
28.06.19,09:12
marjankaj (26.06.19 16:02) V zákone sa píše o dome a nie o časti domu. Asi má zadavateľka záujem o túto dobré ohodnotenú funkciu a chce ju vyfúknuť pôvodnému zástupcovi.

Janko, správne si to napísal. V zákone sa nepíše o časti domu, (vchod, brána) ale o spoločných častiach sa v ňom píše, že? Tú druhú vetu si myslím si písal s úsmevom na tvári, že? Lebo tá dobre ohodnotená funkcia je len ako rozprávka, rozpráva sa o nej veľa, ale veľa takých, čo by chceli tú pohodičku zažiť je pramálo, nie len v ich troch domoch.

Nie Marienka, ale Janka nám snáď napíše ako dopadla tá ich pohádka, a či sa pohádali. Troch kráľov si vybrali.

Času nie je mnoho, tak rýchlo len do toho. Snáď nám Janka napíše aký koniec má tá ich rozprávka.

"Ak zástupca vlastníkov nie je vlastníkom bytu alebo nebytového priestoru v dome, vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome zvolia nového zástupcu vlastníkov do 30. júna 2019." :D
marjankaj
28.06.19,13:50
Marcel ako si uhadol ako som to myslel? A videl som aj také SVB, kde bolo spojených aj viac vchodov, nie iba jeden.
sito
28.06.19,14:14
Neuhádol, poznám to!

Aj my máme taký dom, jeden, ktorý má tri vchody a jeden FPÚaO. Ak by sme si založili SVB, tak len jedno, nie že každý vchod svoje SVB, teda tri. Nebolo by to v súlade so 182kou.

Nie je to uvedené v 182ke, ale každý vchod by mohol mať istú časť peňazí z FPÚaO na konkrétne opravy týkajúce sa len konkrétneho vchodu. No muselo by to byť v súlade so 182kou. Je to možné, len či bude s tým správca súhlasiť? Lebo zo zákona nemusí. Samozrejme, že treba to upraviť v programe, ktorý používa pri správe domu. A aj z domu zvýšenú kontrolu, ako správca vedie fond vchodu, či krížom - krážom neúčtuje úhradu záväzkov za opravy. Napríklad, ak si vo vchode do roka dva krát rozbijú sklo na vchodových dverách, dvakrát si ho uhradia oni. Nie že celý dom z FPÚaO.

Ale, som zvedaví či sa ešte ozve?