carolitos
26.06.19,16:04
dobry den . chcel by som prepisat/darovat zahradu jednemu s rodicov aky je postup. hlavne by ma zaujimalo papierovanie a ci sa za to nieco plati. pripadne aky je rozdiel medzi darovanim alebo prepisom atd. som uplny laik tak ked mi to niekto vie podrobne vysvetlit. budem velmi vdacny dakujem
vicktor
26.06.19,14:11
carolitos
26.06.19,14:23
Dovod? Naco je to dobre?
Vsak ju neskor zasa zdedis.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=darovacia+zmluva+vzor+na+pozemok
proste keby sa mi nieco stalo alebo ako nieco za nieco ja uz dedit nebudem----
buchač
26.06.19,14:32
Len pre úplnosť.
Ak nie si ženatý a nemáš ani nejaké deti...tak by rodičia dedili automaticky.
Ale ty vieš, čo robíš...
carolitos
26.06.19,14:35
ide o to ze to na nich chcem prepisat este kym zijemnechcem cakat aby po mne dedili
Katy a R
26.06.19,14:49
neviem, čo myslíš "prepisom"?
Zmena majiteľa nastane dňom vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. takže musíš podať Návrh na vklad - a k nemu ako prílohu zmluvu - či už to bude darovacia, alebo kúpna ... alebo neviem aká ešte .
Kolok stojí 66 eur - ak to spravíš elektronicky (predpokladaný návrh) - tak 51 eur.
Ak si zmluvu spravíš sám - tak len overenie tvojho podpisu 2x2 eurá a ak si chceš dať odborne spraviť - tak to už si treba pozrieť konkrétne cenníky
marjankaj
26.06.19,15:40
Asi to bude chcieť zase niekomu prepísať. Ale komu???
Chobot
26.06.19,22:01
Prepis znamená prevod vlastníckeho práva. Prevod nehnuteľnosti na inú osobu sa robí zvyčajne kúpno-predajnou alebo darovacou zmluvou. Keďže ty chceš darovať, nie predať, tak to urobte darovacou zmluvou.

Cena na katastri za samotný prevod na iného majiteľa stojí tých 66 €. Potrebuješ k tomu tú darovaciu zmluvu, ktorú podpíšeš ty a tvoj rodič. Tvoj podpis musí byť notársky overený, cena za overenie je cca 2 € za každý podpis. Na kataster potrebuješ 2 zmluvy.

Vzory zmlúv sú na internete. Ak si to trúfneš spraviť sám, tak podľa vzoru urobíš zmluvu, popíšete a spolu so sprievodným listom (ktorý sa volá Návrh na vklad) to doručíš katastru.

Ak si to netrúfneš urobiť sám, tak takú zmluvu ti môže urobiť aj notár, realitná kancelária alebo advokát. Tam sa ale potom platí za vyhotovenie takej zmluvy. Ceny môžu byť rôzne, od nejakých 100 až do .... možno aj 500 €.