ZuzanaA
27.06.19,08:02
Dobrý deň, zamestnankyňa bola na očnom vyšetrení s dcérou, avšak zabudla si popýtať od lekára "pečiatku" na papier, ako doklad k paragrafu. Nestačilo by napr. prefotiť dcérin predpis na okuliare od lekára a k tomu priložiť prehlásenie, že návšteva lekára s dcéou v doprovode matky? Zamestnávateľ by s tým nemal problém a uznal by to, len či to takto môže byť? Čo vy na to? Ďakujem :)
Tweety
27.06.19,08:05
ZP pre pracovné voľno s náhradou vyžaduje potvrdenie od lekára.
veronikasad
27.06.19,08:07
Nie, nestačí. Priepustku jej potvrdí detsky lekar
ZuzanaA
27.06.19,08:09
A kde sa to prosím dočítam? V par. 141 ZP nevidím, žeby bolo uvedené ako to preukázať?
Chobot
27.06.19,08:15
Neviem, či si zamestnanec alebo zamestnávateľ, ale u nás sa takéto potvrdenia už nie sú povinné. Zamestnávateľ spolieha na uvedomelosť zamestnancov, že keď si raz čerpá voľno kvôli návšteve lekára, tak u toho lekára naozaj bol. Ak to niekto aj zneužije... čo už, aj tak má len tých 7 dní na čerpanie tohto voľna. Okrem toho máme zavedené iné formy voľna a benefity (napr. home office). Takže "papieriky" už nenosíme, teda mzdové to nevyžaduje dokladovať, nie je to povinné k vedeniu dochádzky. Môže to ale vyžadovať priamy nadriadený zamestnanca, ktorý je zodpovedný za jeho dochádzku. Ak mu neverí, môže si ten doklad vyžiadať.

Ak si zamestnávateľ, a zamestnanec ti dokáže tým predpisom na okuliare, že u toho lekára s dcérou bol, tak by som ho už nesekíroval a uznal by som to. Ak si zamestnanec a zamestnávateľ či nadriadený to vyžaduje - holt, budeš musieť doniesť ten doklad. Má na to právo žiadať to.
ZuzanaA
27.06.19,08:15
A kde sa to prosím dočítam? V par. 141 ZP nevidím, žeby bolo uvedené ako to preukázať?
Tweety
27.06.19,08:15
V §144(2)Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní.
Katy a R
27.06.19,08:18
v podstate zamestnávateľ to platí - tak by to malo byť na ňom :) (však aj "papieriky" sa dajú sfalšovať, keď sa chce)
veronikasad
27.06.19,08:19
Ako inak chces preukazovať nevyhnutny cas ako potvrdením lekara?
ZuzanaA
27.06.19,08:19
Ďakujem za názor :) No, ja spracúvam mzdy (sme malá firma, šéf nemá problém to akceptovať, zamestnankyňa je v pohode, nikdy tieto veci nezneužíva, aj preto sa asi zabudla a potvrdenie nepopýtala :) Tiež som bola toho názoru, že keď to akceptuje najvyšší séf (zamestnávateľ) tak by sa to možno dalo uznať.
ZuzanaA
27.06.19,08:21
Ďakujem za odkaz. Aj keď - vieme ako lekári potvrdzujú existenicu prekážky v práci a jej trvanie...buchnú tam pečiatku a zamestnanec je v pohode doma celý deň, aj keď tam bol napr. 2 hodiny...
ZuzanaA
27.06.19,08:27
No, ked uz sme pri tom, to potvrdenie lekara.... Zvacsa to je len jeho peciatka a cau.... Takze ja by som sla tou cestou, ze za potvrdnie od lekara budem povazovat recept na okuliare dcery a podpis matky, ze tam s nou naozaj bola :) Aka kontrola by mi toto mohla vytknut, neuznat? Nechcem sa hadat a spekulovat, len tak nahlas rozmyslam, ak s tym nema problem zamestnavatel, neviem komu inemu by to este mohlo vadit :) Hm?
veronikasad
27.06.19,08:34
Nikomu, len by to potom malo platit pre vsetkych zamestnancov a uvedene v mzdovom predpise, s ktorym budú oboznameni.
Precitaj si odpoveď od Tibora (chobot), aj takto to môže v niektorych firmach fungovať. Zial, v mnohych zamestnanci povazuju za ďalší narok na "dovolenku" ktorý si musia vybrat. Ak by si bola sama zamestnavatelom, budeš robiť opatrenia ...
Tweety
27.06.19,08:34
Vyznačené hodiny by som neakceptovala.
Tweety
27.06.19,08:37
No vadiť by to mohlo napr.IP, DÚ. Ale ak to budete mať ošetrené v internom predpise, potom je všetko ok.
ZuzanaA
27.06.19,08:39
OK, ďakujem za názor :)
Katy a R
27.06.19,08:40
ako by im to mohlo vadiť (IP, DU)? Vadiť to môže jedine priamemu nadriadenému - a keď on s tým nemá problém, tak ani mzdárka nemá čo do toho zasahovať ☺
Tweety
27.06.19,08:40
Veď ide o dańovo uznaný náklad, ZP, ktorý potvrdenie vyžaduje.
avalik
27.06.19,08:52
Je problém aby si matka vyžiadala potvrdenie dodatočne?

Určite neprefocovať predpis na okuliare (sú to osobné údaje, dieťaťa, nie zamestnanca) ... maximálne predložiť k nahliadnutiu priamemu nadriadenému a ten na priepustku osvedčí neprítomnosť na základe predpisu okuliarov.
ZuzanaA
27.06.19,09:14
No, je to trochu problém. Dostať sa k lekárovi sa dá zas len cez pracovnú dobu, všade sú nekonečné množstvá ľudí, prídeš do čakárne, čakáš kým výjde sestrička (lebo ved neklopať)... A toto všetko nevybavíš po pracovnej dobe :)
ZuzanaA
27.06.19,09:15
To je síce pravda, ale ZP stanovuje minimálne mzdové nároky nie, a keď sa zamestnávateľ rozhodne dať niečo nad rámec zákona, tak to podľa mňa nie je problém. Či?
Letko
27.06.19,09:56
Tak sa na to vykašlite a dajte jej v dochádzke, že bola celý deň v práci.
ZuzanaA
27.06.19,10:07
Bingo :) Uz som sa aj, a tak sa stalo :)
avalik
27.06.19,10:08
da sa zavolat, sestricka prichysta ... lekari uz mavaju aspon jeden den do cca 17:00 ... cas, ktory bude potrebovat na vybavenie si moze nadpracovat
ZuzanaA
27.06.19,10:23
Uz to nebudem komplikovat.. :) Niekto je aj bez auta, treba dochadzat a nic nejde len tak rychlo, Vyriesili sme to inac. :) Dakujem.