timrava1
27.06.19,10:43
Ak žena nemá nárok na materskú dovolenku z dôvodu, že neodpracovala potrebný počet dní 270, žiada o rodičovský príspevok až po narodení dieťatka, Čo ale u zamestnávateľa? Ako to bude viesť zamestnávateľ, keď nemôže ostať doma pred pôrodom?Jedine PN alebo dovolenku, na nič iné nema nárok?
veronikasad
27.06.19,11:12
Môže byť PN az do konca 6.tyzdna po porode. Narok na nemocenske nie je viazany na odpracovanie 270 dni.
Zuzanka_ba
27.06.19,12:26
Materska dovolenka nie je viazana na poberanie materskeho - zamestnankyna moze byt u zamestnavatela na materskej dovolenke a od narodenia dietata zacat poberat rodicovsky.

§ 166
(1)
V súvislosti s pôrodom a starostlivosťou o narodené dieťa patrí žene materská dovolenka v trvaní 34 týždňov. Osamelej žene patrí materská dovolenka v trvaní 37 týždňov a žene, ktorá porodila zároveň dve alebo viac detí, patrí materská dovolenka v trvaní 43 týždňov. V súvislosti so starostlivosťou o narodené dieťa patrí aj mužovi od narodenia dieťaťa rodičovská dovolenka v rovnakom rozsahu, ak sa stará o narodené dieťa.
(2)
Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku.
...

Rodicovsku dovolenku davas zene po 34 tyzdnoch resp. pocte tyzdnov podla trvania MD.
Evidencia pri poberani RP pocas MD -
https://www2.kros.sk/tmp/asset_cache/link/0000125826/Evidencia%20a%20poberanie%20d%C3%A1vok%20po%C4%8Da s%20MD%20a%20RD.PDF