cocker.ba
27.06.19,18:33
Zdravim, PD nedaleko Modry neopravnene uziva parcelu-pole ktorej som vlastnikom (konkretne 1/4). Na vyzvu aby upustili od konania , nakolko nemaju zmluvu reagovali svojou zmluvou, , ale s tak nizkou cenou, o ktorej sa mi neoplatilo ani uvazovat a moju cenu za prenajom neakceptovali.Trva to uz cca 5 rokov. Mne ako vlastnikovi predsa nikto nemoze urcovat vysklu najomneho-ta sa ma odvijat od trhovej ceny pody v danej lokalite. A som si isty, ze predmetne PD berie € dotacie aj na tu cast, ktoru vlastnim. Poradi niekto, ako riesit tuto situaciu? Z mojho pohladu PD kona nezakone, lebo nema co bez mojho suhlasu uzivat to co mu nepatri a k tomu este aj brat € fondy.
Najde sa nejaky sikovny pravnik?
bodliak
27.06.19,16:38
Budeš ju obrábať ty ? Máš predstavu, aká je trhová cena ornej pôdy, lesných a trávnatých pozemkov, aké výnosy sú z tej plochy ? Robil si niekedy s pôdou ? Cítim smrad nenažraného chamtivca.
cocker.ba
27.06.19,17:16
krot sa , hej? tvoju podu neopravnene nikto neuziva (toboz aj po upozorneniach) a asi ani nic ine. predpokladam, ze sme v pravnoimmstate a bez mojho suhlasu nikto nema pravo narabat s mojim majetkom. tak svoje nazory si nechaj pre svoje deti.
ak nemas konkterne nic k teme, tak radsej mlc.
misoft
27.06.19,18:02
Problém? Podaj podnet PPA s tým, že na pozemku XYZ v katastrálnom území ABC na parcele 0000 bez zmluvy s vlastníkom pôdy obhospodaruje firma XXX pôdu neoprávnene a pravdepodobne poberá na túto pôdu aj od PPA dotácie. Teraz po novom PPA môže prideľovať dotácie len na základe vlastníckeho práva, alebo PLATNEJ nájomnej zmluvy.
Zároveň môžeš podať podnet/žalobu na firmu XXX, že neoprávnene, bez zmluvy obhospodaruje pôdu a (ak bude aj potvrdené, že poberá dotácie) neoprávnene sa obohacuje podvodným poberaním dotácie od PPA a neplatením nájmu za užívanie pôdy bez právneho nároku.,
cocker.ba
27.06.19,19:03
skusil som- PPA mala k tomu dost laxny pristup.poslali mi nejake linky aby som si to nastudoval sam- co na tom, ze im asi unikaju peniaze a to nelegalne. a sudy? tie u nas skor nepracuju ako pracuju. tam treba pravnika.
bodliak
27.06.19,19:08
Predstav si, že moje lesné pozemky obhospodarujú štátne lesy a nájom neplatia a nikdy nebudú... V právnom štáte. Vieš guľové.
ivka70
28.06.19,05:04
tak si nejakeho pravnika zaobstaraj, ked myslis, ze sa ti tato investicia vrati ...
BXLmiami
28.06.19,06:25
Ten právnik sa Ti fakt neoplatí.Na našej pôde stoja bytovky a stred obce,nie je šanca niečo s tým spraviť.
veronikasad
28.06.19,06:33
O aku vymeru sa jedná? Chces podu obrabat sam?
marjankaj
28.06.19,07:07
Odkúp tie zvyšné 3/4 a potom sa môžeš handrkovať o cene.
cocker.ba
28.06.19,11:31
potrebujem sikovneho pravnika. co v tom vie chodit. bez neho aj ja mozem podat zalobu na sud a budem cakat 2 roky, kym to pride na radu s nejasnym vysledkom.
veronikasad
28.06.19,11:34
aká je výmera parcely ?
marjankaj
28.06.19,13:23
Nechce sa mi veriť že v ba nie je dosť právnikov. Určite by ti kvalifikovane poradili. V jednom filme sa právnika pýtali. Čo myslíš, ideme na pivo? Odpovedal. Zadarmo nemyslím.
draik
28.06.19,20:04
Ako menšinový spoluvlastník sa veľmi nepohnete, potrebujete byť väčšinovým.
bodliak
29.06.19,13:22
Aj keby bol jediný vlastník ... Vyčlenia náhradnú parcelu v rovnakej výmere k užívaniu niekde na okraji lánu a zhasla fajka. A on to aj tak užívať nebude.
cocker.ba
29.06.19,17:11
to vies, zakon akcie a reakcie. mal som zaujem o kvalifikovane odpovede a nie o blaboly. a im som napisal normanne- to vies, statna institucia...ti kaslu na obcanov.
bodliak
29.06.19,18:07
Tvoje pravidlo je: Odpoveď, ktorá nevyhovuje, nie je kvalifikovaná.
cocker.ba
29.06.19,18:30
vyhovujuca odpoved je taka, ktora mi nieco da... zatial sa nic take nestalo
misoft
29.06.19,20:01
No milý zlatý - my tu radíme bezodplatne a najlepšie ako vieme. Ak sa ti naše rady nepáčia, resp. nevyhovujú (vraj nekvalifikované) - TAK SI ZAPLAŤ PRÁVNIKA!!!!!!

A ujo Gúgeľ vie všetko - tak si tam HĽADAJ právnika.
pavol54
30.06.19,06:35
väčšinový = 1/1, v inom prípade každý m2 patrí všetkým čo sú na LV.
pavol54
30.06.19,06:39
Nenapísal si na základe čoho hospodári od roku 1991 PD na poli.
majú zmluvu - nemajú zmluvu. Nájomné sa určuje maximálne do 10% ceny pôdy podľa zákona. Dotácia je kompenzácia nákladov na obrábanie. PPA zasahuje tam kde je konflikt dvoch žiadateľov o dotáciu, jej je to šum a fuk kto užíva a nemá na to ani kapacitu evidovať vlastnícke alebo užívateľské vzťahy. Ak si vlastníkom viac ako 30 árov založ si SHR , daj si vymerať a môžeš nabrať dotácií až až 120 eur na hektár, nikto ti nebude závidieť
pavol54
30.06.19,06:47
Daj ten zákon ..."po novom PPA môže prideľovať..."
misoft
30.06.19,10:28
pavol54
30.06.19,14:57
No ešte nikto nechcel aby som predložil LV alebo nájomné zmluvy minulý týždeň ma kontrolovala (kontrola kontrol) delloite a tí tiež nič také nechceli. Takže platí čo som napísal, ostatné sú rečičky
cocker.ba
30.06.19,17:48
...maximálne do 10% ceny pôdy podľa zákona.-to sa tyka statnej pody, nie sukromnej. neviem o tom, ze by stat predpisoval cenu na sukromnu podu-tam plati trhova cena. a na zaklade coho hospodaria od r. 2013 neviem, so mnou zmluvu nemaju. takze podla mojho nazoru ani nemaju pravny dovod uzivat moj majetok.
draik
30.06.19,20:18
Nemusí žiadať vyčlenenie náhradnej parcely, ale neužívanie svojej, keďže nájomnú zmluvu by ako väčšinový/jediný vlastník uzatvoriť nemusel.
draik
30.06.19,20:22
Jednak nestačí 30 árov ( to je minimálna výmera jedného bloku), potrebuje dokopy 1 ha, jednak nemusí byť SHR.
pavol54
01.07.19,06:01
Nechcel som komplikovať myslenie neznalých veci, ale fakt je že dotácia sa poskytuje na jednu plodinu s minimálnou výmerou 30 árov v kuse to ostatné neriešim
misoft
01.07.19,09:31
Včera som sledoval správy - zase niektorí vlastníci pozemkov, ktorí na svojom makali, zistili, že miesto nich si iní na tieto pozemky berú dotácie - vraj idú podávať TO. A ak sa zistí, že mali pravdu - ako to PPA vysvetlí, že dotovali bez právneho vzťahu k pozemku, bez zmlúv?
Jedno je isté - v PPA by mala byť dokonalá očista personálu (hlavne tých hlavúňov) a Matečná by sama mala sa rozhýbať a podávať na nich TO.
pavol54
01.07.19,19:13
Videl si GSAA? Akonáhle dvaja požiadajú o dotáciu na tú istú parcelu tak systém blokuje žiadosť o platby na komplet plochy oboch žiadateľov. ak ja s desiatimi hektármi mám krížové plnenie so susedom ktorý má dvetisíc hektárov obaja sú zablokovaní na celé plochy
misoft
01.07.19,19:48
cocker ale nepožiadal! On zistil, že niekto poberá dotácie na pôdu, ku ktorej nie je zo strany žiadateľa žiadny právny vzťah - ani vlastníctvo, ani zmluva - teda podvodom.
PPA je orgán, ktorý bez OVEROVANIA a KONTROLY rozdeľuje prachy "svojim" ľuďom. Veď teraz vychádzajú na povrch podvody - poberanie na ornú pôdu a bolo tam letisko, parkovisko, poberanie na pastviny a bol tam malý les.... Veď na to je GSAA - klikneš, zistíš - aha poberá, ale nie je to jeho, ale moje.
Len aby sa ministerstvo rozhýbalo a začalo naozaj konať (zatiaľ sa hrajú na pštrosa) a aj s poriadnymi sankciami a pálkami.
pavol54
01.07.19,20:45
ty na gsaa nezistíš nič len to k čomu máš prísatupové heslo určite nie suseda.Neviem či to nechápeš, ale systém nepustí ak si dvaja žiadajú to isté , 3/4vlastníci zmluvu podpísali, to že on nepodpísal je jeho problém. vôbec ,nikde nie je napísané že PD musí pôdu užívať. ak súhlasia 3/4 nech si ju vyberie, alebo dá do prenájmu nikomu kto jeho požiadavky akceptuje, len musí dodržať zákonný termín výpovede. Ved stále nenapísal či je to pôda vo veľkosti kvetináča alebo 100ha.
pavol54
01.07.19,20:48
však môžeš pýtať aj dvesto% Lenže zákon a vyhláška určuje za každú obec cenu poľnohospodárskej pôdy PRE KAŽDÉHO
cocker.ba
02.07.19,15:46
tak mi prosim ta posli link, kde sa docitam, ze stat na sukromnu podu predpisuje cenu. som zvedavy. pokial viem, tak ceny su udane na statnu podu a mne nikto nemoze diktovat, kolko ma cenu moja poda.
a urcite najdes clanok aj s takouto vetou, to ti zase ja mozem poslat link:Kúpna cena predávanej pôdy sa tvorí predovšetkým na vonom trhu, odvíjajúc sa od ponuky a dopytu. Trhové ceny ponohospodárskej pôdy bez rozlíšenia úelu ich alšieho využitia sú vyššie najmä v ponohospodársky produkných okresoch a okresoch s rozvinutým turistickým ruchom. Priemerná trhová ceny ponohospodárskej pôdy je v jednotlivých oblastiach rôzna.
cocker.ba
02.07.19,15:52
nuz, tam je viac ako 30 arov, takze som si isty, ze dotacioe beru- na cudzi pozempk uzivany neopravnene...
pavol54
02.07.19,18:47
zákon 465/25008
pavol54
03.07.19,07:37
cocker niekto tú pôdu musí obhospodarovať neoprávnene je to vtedy ak s užívaním nesúhlasia 4/4 však dajte ju niekomu inému
draik
03.07.19,20:51
Stačí väčšina podľa podielov, nie všetci.
lubko6394
04.07.19,06:05
Píšeš že je toho viac ako 30 árov, ale nie je jasné či komplet alebo deleno štyrmi. Otázka je ešte ako sa k výške nájmu stavajú tie 3/4. Ak oni súhlasia tak si v ... a musíš to dať na súd aby rozhodol. Jedná sa o poľnohospodársku pôdu o ktorú sa treba starať, nie je to pozemok kdesi v centre mesta kde by si mohol vyberať parkovné a ryžovať o dušu. Ak je dotácia 120 na ha a ide o 30 á tak sa jedná o 40 Eur ročne. Koľko by mal byť z toho Tvoj podiel aby si bol spokojný ? Riešiť to cez súd alebo právnikom znamená platiť keš a keď budeš úspešný a PD prehrá tak Ti vymeria Tvoju parcelu a môžeš zobrať motyku, pestovať, možno aj dotáciu dostaneš a budeš bohatý ako všetci malí SHR. O čo Ti teda v skutočnosti ide ? Vlastníctvo máš zachované, ak by tam išla výstavba tak inkasuješ a dane z pozemkov za teba platí PD. Ak Ti ide o princíp tak bojuj a nevzdávaj sa. Otázne bude kto nakoniec bude na tom lepšie ako dnes.
cocker.ba
04.07.19,13:33
obhospodarovat bez mojho suhlasu a bez zmluvy? a este brat na to aj dotacie? preco by MUSEL obhospodarovat? pokial viem, nema na obhospodarovanie pravo bez pravneho dovodu a tym je najomna zmluva.
pavol54
04.07.19,14:20
Lenže máme aj zákon napr. o ochrane proti burine a invazívnym rastlinám, ak nebude mať tvoju nájomnú zmluvu a nebude obrábať tak čakaj poriadne pálky. veď v úvode si napísal že zmluvu má len ty ju neakceptuješ tak podaj žalobu na súd na predbežné opatrenie
draik
04.07.19,20:15
Žaloba aj neodkladko sú zbytočné, ak ostatní spoluvlastníci sa k návrhu nepridajú.