PasIvana
30.06.19,19:31
Existuje, prosím, nejaké nariadenie/paragraf ZP, ktorý nariaďuje úpravu mzdy po návrate z MD/RD.
Vo firme sa 1x ročne každoročne dvíhajú platy. Je vyčlenený rozpočet, ten sa teoreticky rozráta počtom zamestnancov, výsledkom je akoby paušálne ročné percentov zvýšenia. Avšak nie každému je plat dvíhaný, v zásade sa prideľuje za "zásluhy". Napr. odporúčané sú 2 %, niekto dostane 8 %, niekto nič.
Existuje nejaká zákonná úprava nariaďujúca aplikovať toto paušálne percento automaticky a povinne po návrate z MD/RD (bez ohľadu na akékoľvek iné kritériá)?
Ďakujem.
Tweety
30.06.19,19:41
Neexistuje.
veronikasad
30.06.19,20:00
Tvoja mzda po návrate z RD nesmie byt nižšia ako aktualna minimalna mzda pre dany stupen narocnosti vykonavanej práce.

Žiadna iná zakonna uprava v podnikatelskej sfere neexistuje. Je na rozhodnutí zamestnavatela kolko komu nad ramec minimalnej mzdy zvysi.
Zuzanka_ba
01.07.19,09:06
Vymahat sa to sice neda alebo len tazko, ale existuje nasledovne v ZP..ostatni ktorym bola zvysovana mzda robia rovnaku alebo podobnu pracu?
§ 119a

Mzda za rovnakú prácu a za prácu rovnakej hodnoty
(1)
Mzdové podmienky musia byť dohodnuté bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. Ustanovenie prvej vety sa vzťahuje na každé plnenie za prácu, ako aj na plnenia, ktoré sa vyplácajú alebo sa budú vyplácať v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov.

(2)
Ženy a muži majú právo na rovnakú mzdu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty. Za rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty sa považuje práca rovnakej alebo porovnateľnej zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti, ktorá je vykonávaná v rovnakých alebo porovnateľných pracovných podmienkach a pri dosahovaní rovnakej alebo porovnateľnej výkonnosti a výsledkov práce v pracovnom pomere u toho istého zamestnávateľa.

(3)
Ak zamestnávateľ uplatňuje systém hodnotenia pracovných miest, hodnotenie musí vychádzať z rovnakých kritérií pre mužov a ženy bez akejkoľvek diskriminácie podľa pohlavia. Pri posudzovaní hodnoty práce ženy a muža môže zamestnávateľ okrem kritérií ďalšie objektívne merateľné kritériá, ktoré sa dajú uplatniť na všetkých zamestnancov uvedených v odseku 2 uplatniť bez rozdielu pohlavia.

(4)
Odseky 1 až 3 sa vzťahujú aj na zamestnancov rovnakého pohlavia, ak vykonávajú rovnakú prácu alebo prácu rovnakej hodnoty.
veronikasad
01.07.19,09:09
Nepise, ze by muzi boli lepšie plateni ako ženy...
Zuzanka_ba
01.07.19,10:13
Vid odsek 4, pravidlo sa nevztahuje len na porovnanie muzi a zeny, ale je vseobecne
PasIvana
01.07.19,14:02
Dakujem vam. Ale upresnim - firma ma cca 1000 aktivnych zamestnancov plus 150 na MD/RD. Vsetci zamestnanci vykonavaju rozne druhy administrativnej prace. Z 1000 aktivnych zamestnancov sa pri "vseobecnom" navysovani zvysili platy cca. 350 zamestnancom. Nenavysili sa vsak aj takym zamestnancom, ktori dostavaju velmi dobre hodnotenie svojho vykonu. Avsak - rodicom po navrate z MD/RD chce spolocnost bez ohladu na cokolvek navysit mzdu o vsetky "usle" kazdorocne navysenia.
Ide o podnikatelsku sferu a platy su vysoko nad minimalnymi mzdovymi poziadavkami.
ivka70
01.07.19,14:54
No a co? Spolocnost moze robit so svojimi prostriedkami, co uzna za vhodne.
Ty si medzi tymi 650, co im mzda ostala a teraz zavidis? Alebo teda co riesis?
PasIvana
01.07.19,15:04
Spolocnost argumentuje, ze je povinna to zacat aplikovat "v sulade s novou legislativou". Tak po nej zvedavo patram. Nezavidim, len ma to trochu mrzi a trochu sa uskrnam, pardon.