MČ1960
01.07.19,05:10
bývame v dvojdome kde je povala rozdelená len nejakou myslenou čiarou,takže by sme ju chceli rozdeliť drevenou priečkou, je na to potrebný súhlas suseda a je to treba ohlásiť na stavebnom úrade?
ivka70
01.07.19,04:47
Kedze povala je , podla popisu, spolocnym majetkom oboch vlastnikov,
na jej rozdelenie je potrenba dohoda a aj suhlas druheho vlastnika.
Pretoze momentalne vlastnite celu povalu obaja, kazdy jeden jej centimeter a akekolvek zmeny musite robit po dohode. Tu je dobre aj spisat, kvoli pripadnemu sporu.

Dalej musite zachovat bezpecnost - cize posudit, ci nova stena neporusi poziarne ci bezpecnostne prepdisy, nezmeni unikove cesty, pristup ku kominom a pod.

Ohlasenie, podla mna, netreba.
Ak by ste vsak chceli zmenit vlastnicke pomery povaly (aby vam vylucne patrila len oddelena cast nad domom a susedovi nad jeho domom) , bolo by treba kvoli zapisu v katastri aj stavebne konanie.
MČ1960
01.07.19,06:07
ďakujem za odpoveď , ale asi som sa zle vyjadril, ten dom je celý rozdelený na dve polovice , teda aj povala , každý má svoj vlastný vstup, akurát to nie je fyzicky rozdelené a to chcem urobiť.
ivka70
01.07.19,06:15
To, ze v dvojdome ma kazdy vlastny vstup, je snad jasne.
Podstatne je, ci je povala spolocnym vlastnictvom oboch domov alebo ma kazdy vlastnik na liste vlastnictva jej polovicu.
Predpokladam podla popisu prvy variant, kedze nie je rozdelena prieckou, a ze to ma nejaky stavebny dovod.
Tak je aj koncipovana odpoved.
MČ1960
01.07.19,07:25
na liste vlastníctva nie je o povale ani slovo, podla mňa je podstatná parcela , ktorej hranica vedie priamo cez stred domu, ak by to skutočne bolo spoločné , tak ja v podstate nemôžem ani opraviť strechu bez súhlasu suseda. Rozdelené to nie je asi preto,že pôvodne to postavili súrodenci, ktorí nemali dôvod to deliť.
vicktor
01.07.19,08:26
Jasne ze treba susedovi aspon povedat, aj ked explicitne nevyjadri suhlas (aby to nemusel spolufinancovat).
misoft
01.07.19,10:09
Tu nejde ani tak o strechu a povalu pod strechou - dôležité je, či každý z vlastníkov má svoj vlastný LV - teda či ten dvojdom je braný ako dva domy (so spoločnou jednou stenou), alebo je to dom s dvoma obytnými jednotkami.
Ak prípad prvý - tak stačí ohláška, nakoľko strecha je súčasťou domu. Ak druhý - tiež stačí ohláška a dohoda (najlepšie písomná) medzi nimi dvoma.
MČ1960
01.07.19,12:10
jasné , že sú dva LV, ide v podstate o to , že sused s tým zrejme súhlasiť nebude, tak mu to akurát oznámim, pýtam sa preto , či to môže nejako zablokovať.