chandler
21.11.04,17:27
viete mi prosim poradit? mam starsie auto ktore som si kupil este pred zacatim zivnosti. ako si mozem davat do nahladov najvyhodnejsie benzin? ine naklady .. opravy alebo eventualne odpisy by neboli velke tie ma nezaujimaju. len ten benzin. a este by bolo najlepsie keby som nemusel zaplatit kvoli tomu cestnu dan, kedze nejazdim nejak strasne vela .... chcem vela alebo sa to da? a ako?
Nike
23.11.04,18:57
Chandler, na tvoj príspevok sa akosi nedostalo. Ak ti to ešte na niečo je tak tu je moja odpoveď.

Súkromné auto môžeš používať na podnikateľské účely a dávať do nákladov cenu benzínu podľa spotreby a prejazdených km podľa "stazky". Od 1.11. aj paušál 6,2 na km.
Cestnú daň zaplatiť musíš a prihlásiť sa DU ako platiteľ - podať priznanie k cestnej dani - do 15 dní.
Stačí takto v skratke.
klimako
24.11.04,11:06
Preco neplati 6,20 cely rok, ved to predsa neplatilo v r.2002 ak si dobre pamatam a teraz to funguje tak, ze ak si auto nevyuzivala pred r. 2002 v podnikani, tak si na neho
mozes uplatnit 6,20, alebo sa mylim???
emily
24.11.04,11:11
Preco neplati 6,20 cely rok, ved to predsa neplatilo v r.2002 ak si dobre pamatam a teraz to funguje tak, ze ak si auto nevyuzivala pred r. 2002 v podnikani, tak si na neho
mozes uplatnit 6,20, alebo sa mylim???
Mýliš! R.2003 - paušál 6,20Sk až od 1.11.2004, po novele zakona o DzP
Nike
24.11.04,11:16
Od 1.1.2004 len PHM - § 19.2.e) a l). Až od 1.11. bola novela 19.2.e) a vraj sa na základe tohto môže použiť paušál.
chandler
29.11.04,17:09
dakujem pekne Nike


neviem sice co je to ta stazka .. ale predpokladam ze je to kniha jazd .. tak si ju kupim :)
Nike
29.11.04,18:40
Prepáč za neodborný výraz, je to kniha jázd.
Vera
16.12.04,11:57
Ahojte,

ak by som chcela zaradiť auto do podnikania musím zaplatiť po novom "daň za motorové vozidlá" (cestnú daň).
Teda môžem si dávať vš. náklady súvisiace s opravami, nákup dialničnej známky, poistením a PHM do účta?
Na vyúčtovanie PHM použijem knihu jázd?
A čo keď ho používam aj na súkromné účely?? Nemalo by sa to nejako krátiť (myslím opravy)??

A ak si ho nezaradím do podnikania - tak si cestnú daň nemôžem dať do nákladov?? A čo dialničnú známku?
Vtedy len 6,2x počet najazdených KM + PHM


Vopred ďakujem za odpovede
Manual
16.12.04,16:55
Auto zaradené do firmy sa dá využívať aj na súkromné účely. Len je treba v knihe jázd okrem pracovných ciest uviesť aj tie súkromné cesty, aby prípadná kontrola vedela zistiť ich % podiel. Na konci roka zistíš, že sa najazdilo spolu napr.10.000 km. Z toho bolo 10% t.j. 1.000 km súkromne. Preto treba o 10% znížiť všetky náklady na osobné auto /benzín, odpisy, opravy atď/ Robím hlavne JU ako je to so zaúčtovaním v PU poradia šikovní poraďáci.
Pekný večer.
Ibaka
16.12.04,20:18
V tejto súvislosti mám aj ja otázku, ako SZČO používam súkromné auto na podnikanie zaplatenú cestnú daň mám, ale v septembri som zmenil ŠPZ auta: je potrebné túto zmenu nahlásiť na daňový úrad? Ďakujem.
ilona
17.12.04,04:42
Nike píše,že keď nemá auto zaradené v podnikaní a chce si uplatniť náklady na pracovnú cestu,že musí byť zaplatená cestná daň.Ja som niekde čítala,že poslancom,keď davali návrh na tento zákon išlo hlavne o to,aby SZČO nebola poškodzovaná a aby sa dostala na úroveň zamestnanca /auto,strava/.Chápala som to tak,že zamestnanec keď si uplatnuje pracovnú cestu predsa tiež nemá zaplatenú cestnú daň,tak prečo SZČO,keď nemá zaradené auto v podnikaní má mať zaplatenú cestnú daň.Napíšte svoje názory.Ďakujem
Manual
17.12.04,14:36
Pre Ibaka,
Ja by som to listom známil, pretože v kinhe jázd máš mať uvedené okrem iného aj ŠPZ aby si nemysleli z DU že sa jedná o iné auto.
Pekný podvečer
ricij
17.12.04,15:30
To ilona:
Cestná daň sa musí zaplatiť ak sa auto používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním (§3, ods. 1).
§ 20, ods. 3: Za podnikanie sa nepovažuje použitie osobného automobilu zamestnanca, ktorý je jeho držiteľom, na pracovnú cestu, na ktorú ho vysiela zamestnávateľ.

Záver: Živnostník platiť musí, zamestnanec nie.
chandler
08.11.05,18:52
este sa chcem spytat? na zaciatku roka som zaplatil cestnu dan... odkladam si blocky od benzinu ...

a co na konci roka? spravim knihu jazd a zistim kolko si mozem odpocitat zo zakladu dane. a mozem si vymyslat a napisat ze som najazdil viac km ako mam blocky? alebo len tolko na kolko mam blocky? a co sukromne jazdy? ved tym autom chodim aj do krcmy :) to treba nejako odpocitat?

dakujem vam uz dopredu :)
Manual
08.11.05,19:05
este sa chcem spytat? na zaciatku roka som zaplatil cestnu dan... odkladam si blocky od benzinu ...

a co na konci roka? spravim knihu jazd a zistim kolko si mozem odpocitat zo zakladu dane. a mozem si vymyslat a napisat ze som najazdil viac km ako mam blocky? alebo len tolko na kolko mam blocky? a co sukromne jazdy? ved tym autom chodim aj do krcmy :) to treba nejako odpocitat?

dakujem vam uz dopredu :) A akým autom chodíš do tej krčmy, firemným alebo súkromným čo používaš aj na podnikanie
Paula
08.11.05,19:05
V tejto súvislosti mám aj ja otázku, ako SZČO používam súkromné auto na podnikanie zaplatenú cestnú daň mám, ale v septembri som zmenil ŠPZ auta: je potrebné túto zmenu nahlásiť na daňový úrad? Ďakujem.neviem, či je to potrebé.......rozhodne je to dobré, nakoľko v priznaní k dani je ev.číslo auta jeho dosť dôležitá identifikácia.Môj názor i skúsenosť.
Manual
08.11.05,19:18
neviem, či je to potrebé.......rozhodne je to dobré, nakoľko v priznaní k dani je ev.číslo auta jeho dosť dôležitá identifikácia.Môj názor i skúsenosť. Treba oznámiť listom na DU danú skutočnosť, aby vedeli že sa jedná o to isté auto
Pekný večer...
šaňa
10.11.05,04:59
este sa chcem spytat? na zaciatku roka som zaplatil cestnu dan... odkladam si blocky od benzinu ...

a co na konci roka? spravim knihu jazd a zistim kolko si mozem odpocitat zo zakladu dane. a mozem si vymyslat a napisat ze som najazdil viac km ako mam blocky? alebo len tolko na kolko mam blocky? a co sukromne jazdy? ved tym autom chodim aj do krcmy :) to treba nejako odpocitat?

dakujem vam uz dopredu :)
Podľa mňa, keď je to súkromné vozidlo, bločky potrebuješ na preukazanie ceny PHM v deň pracovnej cesty a nezaleží na tom koľko litrov si tankoval (keď sa mylim - opravte).
V knihe jazd, vždy keď začinaš pracovnú cestu, napišeš začiatočný stav km do položky "prenos". Vymyšlať si možeš-len pozor na daňovú kontrolu - km musia sedeť a pracovné cesty musiš preukazať, že si tam skutočne bol.
Edith
10.11.05,09:49
Mám jeden dotaz. Ak chcem zaradiť súkromné auto do podnikania, aký je postup. Mám živnosť, ale auto zatiaľ pri práci nepoužívam. Chcela by som to uskutočniť začiatkom r.2006. Môžem si ho vôbec zaradiť ak je na manželove meno?Nikde som to nenašla. Alebo mi niečo ušlo? Ďakujem.
chandler
27.11.05,20:35
A akým autom chodíš do tej krčmy, firemným alebo súkromným čo používaš aj na podnikanie

do krcmy chodim sukromnym co pouzivam aj na podnikanie, samozrejme ked idem autom nepijem pivo :) ale to asi nie je teraz dolezite, vsak?

ale vazne... nie je mi jasne ako mam rozdelit to ked jazdim sukromne a to ked na podnikanie ... keby som jazdil len na podnikanie tak by som tu knihu jazd vedel spravit, ale ako do toho zamontovat aj sukromne jazdy? nie ze by som bol taky cestny ale to by mi asi nikto neuveril ze ziadne sukromne nie su.

a hlavne mozem si napisat len tolko km na kolko mam blocky alebo nemusim mat blocky na vsetko .... to sa mi zda logickejsie... ved tam mam aj sukromne jazdy a niektore blocky som urcite stratil ... ale zase ak nepotrebujem blocky tak si tam mozem napisat tolko km ze nebudem platit ziadne dane. to sa mi zda zase moc jednoduche .. to by potom nikto ziadne dane neplatil.
andrej_rv
27.11.05,20:42
do krcmy chodim sukromnym co pouzivam aj na podnikanie, samozrejme ked idem autom nepijem pivo :) ale to asi nie je teraz dolezite, vsak?
Ak chodíš autom nezaradeným do obchodného majetku firmy - t.j. súkromným, nie si povinný viesť žiadnu knihu jázd ani evidovať nákup PHM. Urobíš si len vyúčtovanie ciest (dátum, miesto odchodu a príchodu, ubehnuté km, cieľ a účel cesty) a vypočítaš náhrady za použitie vozidla. Spôsob výpočtu vrátane vzorov a formulárov je na Porade dosť. Bločky z nákupu PHL priložíš len ako doklad o cene v čase použitia vozidla.
Keďže však auto používaš na dochádzanie do miesta obvyklého výkonu práce, asi ti tieto cesty kontrola ako daňový výdavok neuzná. Treba to potom spojiť s výberom, nákupom a dovozom tovaru.
chandler
27.11.05,20:44
Podľa mňa, keď je to súkromné vozidlo, bločky potrebuješ na preukazanie ceny PHM v deň pracovnej cesty a nezaleží na tom koľko litrov si tankoval (keď sa mylim - opravte).
V knihe jazd, vždy keď začinaš pracovnú cestu, napišeš začiatočný stav km do položky "prenos". Vymyšlať si možeš-len pozor na daňovú kontrolu - km musia sedeť a pracovné cesty musiš preukazať, že si tam skutočne bol.


hmmm ale to nema moc logiku.. tankujem raz za tyzden a autom jazdim kazdy den a cena benzinu sa meni kazdy den ... ja som myslel ze ide o to ze musis mat blocky na vsetok benzin a len na tolko benzinu kolko mam na blockoch si mozem dat kilometre.

a ako mozem preukazat ze som niekde naozaj bol ... jasne ze si nebudem pisat ze jazdim do kosic ked tam nemam ziadne zakazky - teda mi neprisli ani peniaze ziadne odtial. ale ak mam zakazky v trencine tak nikto nemoze zistit kolko krat som tam naozaj bol, nie?

a ako mozu sediet kilometre? ked tam mam aj sukromne jazdy a nemusim mat blocky tak tam ani nema co sediet.

mam v tom teraz este vacsi chaos :confused:
andrej_rv
27.11.05,20:53
hmmm ale to nema moc logiku.. tankujem raz za tyzden a autom jazdim kazdy den a cena benzinu sa meni kazdy den ... ja som myslel ze ide o to ze musis mat blocky na vsetok benzin a len na tolko benzinu kolko mam na blockoch si mozem dat kilometre.
a ako mozem preukazat ze som niekde naozaj bol ... jasne ze si nebudem pisat ze jazdim do kosic ked tam nemam ziadne zakazky - teda mi neprisli ani peniaze ziadne odtial. ale ak mam zakazky v trencine tak nikto nemoze zistit kolko krat som tam naozaj bol, nie?
a ako mozu sediet kilometre? ked tam mam aj sukromne jazdy a nemusim mat blocky tak tam ani nema co sediet.
mam v tom teraz este vacsi chaos :confused:
Logiku to má, len Ti to asi neviem zrozumiteľne vysvetliť :) . Ešte raz. Ak to nie je auto v podnikaní, nemá Ti čo sedieť tankovanie a kilometre. Bločky o nákupe sa do účtovníctva vôbec nedávajú ako firemný výdavok. Práve preto, lebo auto je súkromné a chodíš s ním, kde chceš.
Popravde, bločky by si ako doklad o cene ani nemal mať, ak nejdeš "služobne" v ten deň, keď tankuješ. Ale je to zatiaľ najjednoduchšie získateľný doklad o cene, plne akceptovaný DÚ a môžeš ho mať aj 3-4 dni starý.
A to máš pravdu - ak máš zákazku v Trenčíne, dáš tam ciest, koľko Ti pasuje (zase nie tak, že na zákazke získaš 100 Sk a prejazdíš 10000.- to by sa obhajovalo ťažšie :) ).
ajobs
28.11.05,16:28
Logiku to má, len Ti to asi neviem zrozumiteľne vysvetliť :) . Ešte raz. Ak to nie je auto v podnikaní, nemá Ti čo sedieť tankovanie a kilometre. Bločky o nákupe sa do účtovníctva vôbec nedávajú ako firemný výdavok. Práve preto, lebo auto je súkromné a chodíš s ním, kde chceš.
Popravde, bločky by si ako doklad o cene ani nemal mať, ak nejdeš "služobne" v ten deň, keď tankuješ. Ale je to zatiaľ najjednoduchšie získateľný doklad o cene, plne akceptovaný DÚ a môžeš ho mať aj 3-4 dni starý.
A to máš pravdu - ak máš zákazku v Trenčíne, dáš tam ciest, koľko Ti pasuje (zase nie tak, že na zákazke získaš 100 Sk a prejazdíš 10000.- to by sa obhajovalo ťažšie :) ).

Náhrada za 1 km je v súčasnosti 6,20 Sk, PHL sa berie podľa TP (priemer hodnôt), zvlášť sa uvádzajú km odjazdené v meste-iná sadzba. K tomu, aby to bolo preukazné by som napriek tomu čo radí andrej_rv viedol zjednodušenú evidenciu (my ako firma ju tak vedieme), tam máš jasne rozlíšené súkromné a firemné jazdy. Vieš z toho vypočítať aj celkový počet km, a ak máš bločky, máš preukázanú aj cenu PHL v Sk.
Okrem tohto vieš uplatniť do výdavkov ešte daň z motorových vozidiel a diaľničnú nálepku.
chandler
29.11.05,19:47
super dakujem... takze sa uz nemusim bat ze budem platit dane :) jednoducho si napisem ze som prejazdil 30 tis. km z toho 6,2 za km plus este aj benzin ... hmm ale volajake je to jednoduche
Marína
29.11.05,20:59
Náhrada za 1 km je v súčasnosti 6,20 Sk, PHL sa berie podľa TP (priemer hodnôt), zvlášť sa uvádzajú km odjazdené v meste-iná sadzba. K tomu, aby to bolo preukazné by som napriek tomu čo radí andrej_rv viedol zjednodušenú evidenciu (my ako firma ju tak vedieme), tam máš jasne rozlíšené súkromné a firemné jazdy. Vieš z toho vypočítať aj celkový počet km, a ak máš bločky, máš preukázanú aj cenu PHL v Sk.
Okrem tohto vieš uplatniť do výdavkov ešte daň z motorových vozidiel a diaľničnú nálepku.
Myslím, že je to vhodná téma na "prilepenie" týchto článkov.
ajobs
29.11.05,21:58
super dakujem... takze sa uz nemusim bat ze budem platit dane :) jednoducho si napisem ze som prejazdil 30 tis. km z toho 6,2 za km plus este aj benzin ... hmm ale volajake je to jednoduche

No, až také jednoduché to nie je.:eek: :rolleyes:
Manual
30.11.05,07:06
super dakujem... takze sa uz nemusim bat ze budem platit dane :) jednoducho si napisem ze som prejazdil 30 tis. km z toho 6,2 za km plus este aj benzin ... hmm ale volajake je to jednoduche
Ale všetko musíš robiť s rezervou a triezvo, ako píše andrej_rv aby si nemal príjem zo zákazky 1000,- a náklady na cestu 1200,- Polož si otázku a z čoho vlastne žijem ? Inak sa to nedá.
Pekný deň želám...
chandler
01.12.05,20:12
no jasne ze si dam bacha aby som to moc neprehnal :) aj nejake dane zaplatim, pocul som ze vraj ked nieco zaplatis tak je to ok ale ked nie tak sa im to nepaci :)
ale tak ci tak ste ma potesili ze tych dani nebudem platit tak vela ... ved okrem auta nemam skoro ziadne naklady co by stali za to

a nie je na internete nejaky vyvoj cien benzinu ktory by som prilozil a nemusel tam davat tie blocky... ved slovnaft stanovuje oficialne ceny benzinu vzdy
pietrofacile
10.01.06,17:40
Mám auto požičané od mami a používam ho na podnikanie. môžem si účtovať benzín alebo paušál? dakujem za radu
chandler
15.01.06,16:42
idem si robit tu knihu jazd... len som vas chcel este poprosit ci mi mozete napisat aky zakon to upravuje a kde ho na nete najdem... nech si to precitam trocha.
dakujem
Lenuška
15.01.06,17:45
kde potom v JU učtujete výdavok na PHM? Keď do dávam do prevádzkovej réžie cez hotovosť - musím dať príjem vklad podnikateľa, pretože mi vychádza mínusový zostatok. Je rozumnejšie účtovať cez interný doklad ako nepeňažný výdavok?
Díky.
Paula
15.01.06,18:00
idem si robit tu knihu jazd... len som vas chcel este poprosit ci mi mozete napisat aky zakon to upravuje a kde ho na nete najdem... nech si to precitam trocha.
dakujem
Zákon upravuje možnosť oprávnených výdavkov súvisiacich s dosahovaním príjmov- §§-ov nájdeš veľa, ak si ako ty píšeš "prečítaš trocha" v Zákone o DzP . Pri kontrole sa v rámci výdavkov na používanie automobilu vždy vyžaduje dokumentácia k jeho prevádzke. Na to nie je potrebný extra §. Kontrola si "spáruje" tvoje výjazdy za príjmom( teda aj tieto výdavky)s dosahovaným príjmom (na základe zmluvy alebo fakturácie pre odberateľov, alebo na základe dovozu tovaru vlastným autom do tvojej prevádzky, atd........)
r.galovic
16.01.06,08:38
Ja mám otázku ohľadne preukazovania toho, že som naozaj bol na pracovnej ceste. Bol som na viacerých obchodných rokovaniach po celom Slovensku, ale nakoniec z viacerých z nich nevznikla žiadna zákazka. Alebo som bol na rôznych seminároch a prednáškach usporiadanými rôznymi firmami (zdarma). Akú preukaznú hodnotu potom má moja pracovná cesta v knihe jázd, keď o nej neexistuje žiadny doklad?
ik-a
16.01.06,10:28
Staci ti napisat kratky zaznam so sluzobnej cesty.
Manual
16.01.06,11:17
kde potom v JU učtujete výdavok na PHM? Keď do dávam do prevádzkovej réžie cez hotovosť - musím dať príjem vklad podnikateľa, pretože mi vychádza mínusový zostatok. Je rozumnejšie účtovať cez interný doklad ako nepeňažný výdavok?
Díky.
Ak ti ide pokladňa do mínusu, tak daj vklad podnikateľa do pokladne. A druhá vec je, prečo ti to ide stále do mínusu ? To znamená že účtuješ len samé výdavky ? A z čoho je firma "živá" ? Predsa musí za soju činnosť vystaviť na niekoho nejaké faktúry...alebo...:):):) Ale nákup PHM cez ID sa neúčtuje, pretože PHM do firemného auta kupuješ za firemné peniaze.
r.galovic
16.01.06,11:47
Staci ti napisat kratky zaznam so sluzobnej cesty.

Záznam? Môžeš mi to prosím ťa bližšie špecifikovať, prípadne napísať nejaký príklad?

Ďajukem.
Lenuška
16.01.06,11:55
Ak ti ide pokladňa do mínusu, tak daj vklad podnikateľa do pokladne. A druhá vec je, prečo ti to ide stále do mínusu ? To znamená že účtuješ len samé výdavky ? A z čoho je firma "živá" ? Predsa musí za soju činnosť vystaviť na niekoho nejaké faktúry...alebo...:):):) Ale nákup PHM cez ID sa neúčtuje, pretože PHM do firemného auta kupuješ za firemné peniaze.

VeĎ príjmy sú samozrejme, ale na bankový účet. Síce aj v hotovosti, ale
jedná sa o obchodného zástupcu a je to cca 4500 km za mesiac. Takže sú to vysoké výdavky.
helas
16.01.06,12:05
Tak potom vyber z banky a vlož do pokladne
Manual
16.01.06,12:06
Záznam? Môžeš mi to prosím ťa bližšie špecifikovať, prípadne napísať nejaký príklad?

Ďajukem. Asi lepším riešením by bolo priložiť k takejto služobke aspoň nejakú pozvánku na školenie, seminár aj keď bol zdarma. Ak bolo obchodné rokovanie a aj keď nevznikla z neho žiadna zákazka, neviem či to platí aj teraz, ale za socíku, keď som bol na SC a aj keď sa nič nedohodlo vyžadoval sa zápis z jednania z ktorého bolo jasné, prečo jednanie dopadlo tak-ako dopadlo. Pretože ak si chceš uplatniť napr. "kilometrovné" z BA napr. do Košíc a späť to je cca 815 km x napr. 8,60 na km = 7.009 Sk, tak to musíš mať snahu sám pre seba a hlavne pre DU nejak zdokladovať. Veď sa jedná o tvoje výdavky. Vypýtať si nejaké potrdenie /aj keď to bude možno tebe nepríjemné a tej firme čudné ??? /o účasti atď a ostatné záleží na sile tvojej obhajoby pri kontrole DU. Niet viac čo dodať.:)
Johanka
16.01.06,12:08
Mám auto požičané od mami a používam ho na podnikanie. môžem si účtovať benzín alebo paušál? dakujem za radu
Môžeš si do výdavkov zaúčtovať náhradu za spotrebované PHL. Paušál je možný iba ak sa jedná o vlastné osobné motorové vozidlo.
Manual
16.01.06,12:11
VeĎ príjmy sú samozrejme, ale na bankový účet. Síce aj v hotovosti, ale
jedná sa o obchodného zástupcu a je to cca 4500 km za mesiac. Takže sú to vysoké výdavky.
Ale princíp podnikania je v tom a to dobre vieš, aby sa zarobilo, keď sa ide do mínusu, musím do firmy vložiť vlastné peniaze a keď ich nemám, tak ako obchodný zástupca nemám za čo cestovať, nemám na nákup PHM. Mne to takto vychádza.:)
Lenuška
17.01.06,05:41
Ale princíp podnikania je v tom a to dobre vieš, aby sa zarobilo, keď sa ide do mínusu, musím do firmy vložiť vlastné peniaze a keď ich nemám, tak ako obchodný zástupca nemám za čo cestovať, nemám na nákup PHM. Mne to takto vychádza.:)

Je to O.K. , buď budem musieť robiť prevody - z banky do pokladne.
A na benzín predsa má , skôr je vysoká čiastka náhrady - čo je vlastne
taký "fiktív" ˇ4500 x 6.20 / 12 mes. máš cca 340.000,- čo si skutočne
nevyplatí,nie? Má auto súkromné na podnikanie.
Rozmýšľam dobre?
Daska
17.01.06,06:16
Je to O.K. , buď budem musieť robiť prevody - z banky do pokladne.
A na benzín predsa má , skôr je vysoká čiastka náhrady - čo je vlastne
taký "fiktív" ˇ4500 x 6.20 / 12 mes. máš cca 340.000,- čo si skutočne
nevyplatí,nie? Má auto súkromné na podnikanie.
Rozmýšľam dobre?

Ked pouzivas pausal 6,20 od km, je to potom sukromne auto, takze benzin neplatis s firemnych penazi.
Na konci roka spocitas vsetky km, v tvojom pripade 4500 km, das x 6,20 + cenu benzinu a ID zauctujes do prevadzkovej rezie, takze sa ti to neobjavi ani naucte ani v pokladni, podobne ako odpisy
r.galovic
17.01.06,07:08
Asi lepším riešením by bolo priložiť k takejto služobke aspoň nejakú pozvánku na školenie, seminár aj keď bol zdarma. Ak bolo obchodné rokovanie a aj keď nevznikla z neho žiadna zákazka, neviem či to platí aj teraz, ale za socíku, keď som bol na SC a aj keď sa nič nedohodlo vyžadoval sa zápis z jednania z ktorého bolo jasné, prečo jednanie dopadlo tak-ako dopadlo. Pretože ak si chceš uplatniť napr. "kilometrovné" z BA napr. do Košíc a späť to je cca 815 km x napr. 8,60 na km = 7.009 Sk, tak to musíš mať snahu sám pre seba a hlavne pre DU nejak zdokladovať. Veď sa jedná o tvoje výdavky. Vypýtať si nejaké potrdenie /aj keď to bude možno tebe nepríjemné a tej firme čudné ??? /o účasti atď a ostatné záleží na sile tvojej obhajoby pri kontrole DU. Niet viac čo dodať.:)

Ja mám ale auto zaradené v majetku firmy. Kilometre v knihe jázd mi sedia so skutočným stavom v aute. Takže som tie km niekde predsa musel prejazdiť. Tie pozvánky na semináre bohužial nemám :mee: . A obchodné rokovania boli so súkromnými osobami, nie firmami.
Manual
17.01.06,08:17
Ja mám ale auto zaradené v majetku firmy. Kilometre v knihe jázd mi sedia so skutočným stavom v aute. Takže som tie km niekde predsa musel prejazdiť. Tie pozvánky na semináre bohužial nemám :mee: . A obchodné rokovania boli so súkromnými osobami, nie firmami.
Rudko ? Ale aj so súkromnou osobou sa dá spraviť zápis, súhlasím so všetkým čo píšeš, ale prípadná kontrola sa bude pýtať a ty musíš mať pripravené argumenty. Účtuješ o nákupe PHM, tachometer sedí a ak neobhájiš napísané cesty, tak asi kontrola neuzná časť nákupu PHM ak to bude preženiem 50% o tolko ti asi znížia uplatnený odpis na auto ako ho máš atď. a ďalej by to malo vplyv aj na dodanenie, na odvody do ZP a SP. Ale to je keby došli a našli a ty by si neobhájil. Sám si musíš kryť chbát, no doba je taká...:):):)
Manual
17.01.06,08:25
Je to O.K. , buď budem musieť robiť prevody - z banky do pokladne.
A na benzín predsa má , skôr je vysoká čiastka náhrady - čo je vlastne
taký "fiktív" ˇ4500 x 6.20 / 12 mes. máš cca 340.000,- čo si skutočne
nevyplatí,nie? Má auto súkromné na podnikanie.
Rozmýšľam dobre?
Lenka ak cestuje na benzín musí mať. Ak nie sú korunky v pokladni, ani na účte, musíš dávať vklad podnikateľa do pokladne. Ja na tvojom mieste by som ho o tejto situácii v pokladni oboznámil, možno o tom ani nevie ako to v účte vypadá. Myslím že ti je to všetko jasné
r.galovic
17.01.06,08:35
Rudko ? Ale aj so súkromnou osobou sa dá spraviť zápis, súhlasím so všetkým čo píšeš, ale prípadná kontrola sa bude pýtať a ty musíš mať pripravené argumenty. Účtuješ o nákupe PHM, tachometer sedí a ak neobhájiš napísané cesty, tak asi kontrola neuzná časť nákupu PHM ak to bude preženiem 50% o tolko ti asi znížia uplatnený odpis na auto ako ho máš atď. a ďalej by to malo vplyv aj na dodanenie, na odvody do ZP a SP. Ale to je keby došli a našli a ty by si neobhájil. Sám si musíš kryť chbát, no doba je taká...:):):)

V podstate s tebou súhlasím. Zápis sa dá spraviť aj so súkromnou osobou, ale akú má preukaznú hodnotu? On mi podpíše len nejaký zdrap papiera, ktorý narýchlo rukou načarbeme. A čo s jazdami v meste pracoviska, napr. do sociálenej poisťovne, do banky a pod?
Manual
17.01.06,08:41
V podstate s tebou súhlasím. Zápis sa dá spraviť aj so súkromnou osobou, ale akú má preukaznú hodnotu? On mi podpíše len nejaký zdrap papiera, ktorý narýchlo rukou načarbeme. A čo s jazdami v meste pracoviska, napr. do sociálenej poisťovne, do banky a pod?
No dobre ale je na tebe presvedčiť niekoho o oprávnenosti jazdy=to je holá skutočnosť. A jazdy v meste ? Ja píšem napr. Nitra - mesto 14 km, vybavovanie, SP, ZP, nákup a podobne a určite je dobré mať aspoň občas "niečo" že sa vybavovalo, kupovala nejaká drobnosť ale to dobre vieš.:D To je individuálne.:)
r.galovic
17.01.06,09:00
Ok.Ale aj tak nikto nemôže v kľude spávať ohľadne oprávnenosti jázd, lebo všetko aj tak závisí od milých kontrolórov z DÚ. Keď sa rozhodnú niečo neuznať, tak to vyhodia a basta. Nemusia uznať ani tie zápisy z PC. Ja mám za jazdy len cca 20.000,- ročne a to nie je zas tak veľa, tak dúfam že mi nebudú robiť problémy.Diky za debatu.
Manual
17.01.06,14:46
Čo viem, tak do KJ idú až naposledy, mám vlastnú skúsenosť, kontrolovali nám aj tachometre v autách a prišli aj do dielne kontrolovať DM, podľa inv. kariet. Ale právo na to majú. Držím ti palce... :-)
gabčurik
07.02.06,17:38
Prosím skúste poradiť. Som v tomto dosť vedľa. Takže - som SZČO a pracujem pre jednu firmu ako OZ. Používam mot. vozidlo napísané na môjho priateľa. Nie je zaplatená cestná daň.
1. Existuje možnosť dať si nejakým spôsobom benzín do výdavkov? Ako to mám spraviť? Vychádza mi totiž veeelika dan za r. 2005, ale keby som tam dala ten benzin, myslim, že by to bolo OK.
2. Keď som niekedy (trebars som mala pokazene auto) sla do robotky autom vlakom, môžem si dať do nákladov cestovné lístky?
3. Ako to mám urobiť v budúcom roku, môžem teraz urobiť napríklad zmluvu o prenájme mot. vozidla s priateľom, zaplatím cestnú daň a v pohode si dávam do nákladov benzín?
ďakujem.... G.
Manual
07.02.06,17:54
Prosím skúste poradiť. Som v tomto dosť vedľa. Takže - som SZČO a pracujem pre jednu firmu ako OZ. Používam mot. vozidlo napísané na môjho priateľa. Nie je zaplatená cestná daň.
1. Existuje možnosť dať si nejakým spôsobom benzín do výdavkov? Ako to mám spraviť? Vychádza mi totiž veeelika dan za r. 2005, ale keby som tam dala ten benzin, myslim, že by to bolo OK.
2. Keď som niekedy (trebars som mala pokazene auto) sla do robotky autom vlakom, môžem si dať do nákladov cestovné lístky?
3. Ako to mám urobiť v budúcom roku, môžem teraz urobiť napríklad zmluvu o prenájme mot. vozidla s priateľom, zaplatím cestnú daň a v pohode si dávam do nákladov benzín?
ďakujem.... G.
A prečo si nechceš kúpiť nejaké staré ojazdené za 15.000,- a dávať si paušál. Na tom rozhodne neprerobíš... !!!:)
gabčurik
07.02.06,18:08
No to hej, len ja chodievam na ďaleké cesty po celom Slovensku tak potrebujem poriadne autíčko. A na to zatiaľ nemám. Uvidím... Teraz musím vyriešiť daňové priznanie za rok 2005.
gabčurik
07.02.06,18:09
A ako vlastne funguje ten paušál? Teraz to nemôžem využiť?
ajobs
07.02.06,18:38
A ako vlastne funguje ten paušál? Teraz to nemôžem využiť?

Nie, iba pri vlastnom vozidle.
Manual
07.02.06,18:42
A ako vlastne funguje ten paušál? Teraz to nemôžem využiť?
Preto by si mal kúpiť niečo ojazdené
gabčurik
07.02.06,18:49
No, tak ako to mam teda poriešiť??? hmmm...
Manual
07.02.06,18:51
No, tak ako to mam teda poriešiť??? hmmm... Pozri si SS:) súkromé správy
ajobs
07.02.06,18:57
No, tak ako to mam teda poriešiť??? hmmm...

Tak ako píšeme s Manualom.:) :confused: :eek:
gabčurik
07.02.06,19:07
Jasné, ale ja potrebujem poriešiť rok 2005. Hapeš??
jeejee
08.02.06,12:41
Upravujete základ dane na konci roka pri aute vloženom do firmy, ak vám v nádrži ostane napr. 20 l benzínu a do nákladov prešli celé sumy blokov z tankovania?
sparto
08.02.06,20:03
Vieš prosim ťa poradiť mne, mám vlastné auto, ale neviem ako presne funguje "paušál". Dík
Milan Benka
08.02.06,20:10
Pozri si zákon o cestovných náhradach. Paušál je 6,20 SK za 1 ubehnutý km. Naviac si môžeš dať do nákl. náhradu za PHM, podľa spotreby v TP a ceny PHM v čase použitia vozidla. Túto cenu by bolo dobré nejak zdokladovať.
nika.sum
13.02.06,09:02
Ked pouziva zivnostnik sukromne auto na podnikanie, viem ako riesit pausal aj PHM. chcem sa len spytat, ak si ta tu cestu musi zakupit dialnicnu znamku a platit parkovne ide aj to do nakladov (danových)?
Manual
13.02.06,11:47
Ked pouziva zivnostnik sukromne auto na podnikanie, viem ako riesit pausal aj PHM. chcem sa len spytat, ak si ta tu cestu musi zakupit dialnicnu znamku a platit parkovne ide aj to do nakladov (danových)?
nika.sum, toto sa tu už tiež riešilo a prevažovali názory, že dialaničná známka môže ísť do nákladov pretože tá nemá žiadny vplyv na funkciu ani prevádzku auta /ako nejaká fyzická oprava v servise/. Slúži podnikateľovi na rýchlejší presun za zákazníkom a podobne. Podobne je to aj s parkovným. Parkovným môžeš taktiež preukázať /aj keď podporne/ že ako podnikateľ som v tom dni a čase niekde v skutočnosti bol. Ja osobne to dávam ako VOD.
Pekný deň...:)
Melnick
13.02.06,11:54
manual-ko neskočil by si sa pozrieť na môj problém v "zahr. pracovné cesty" možno som sa zatúlala ako karkulka, ale vlka nikde.
nika.sum
13.02.06,16:34
nika.sum, toto sa tu už tiež riešilo a prevažovali názory, že dialaničná známka môže ísť do nákladov pretože tá nemá žiadny vplyv na funkciu ani prevádzku auta /ako nejaká fyzická oprava v servise/. Slúži podnikateľovi na rýchlejší presun za zákazníkom a podobne. Podobne je to aj s parkovným. Parkovným môžeš taktiež preukázať /aj keď podporne/ že ako podnikateľ som v tom dni a čase niekde v skutočnosti bol. Ja osobne to dávam ako VOD.
Pekný deň...:)
Dakujem za odpoved, dala som to do knihy jazd (aj parkovne a DZ) ako dalsie vydavky.
Manual
14.02.06,09:14
Dakujem za odpoved, dala som to do knihy jazd (aj parkovne a DZ) ako dalsie vydavky.
nika asi tu máš preklep ... do PD ako ...:)
nika.sum
14.02.06,10:45
nika asi tu máš preklep ... do PD ako ...:)
ano dakujem
aladin
18.02.06,20:13
Rudko ? Ale aj so súkromnou osobou sa dá spraviť zápis, súhlasím so všetkým čo píšeš, ale prípadná kontrola sa bude pýtať a ty musíš mať pripravené argumenty. Účtuješ o nákupe PHM, tachometer sedí a ak neobhájiš napísané cesty, tak asi kontrola neuzná časť nákupu PHM ak to bude preženiem 50% o tolko ti asi znížia uplatnený odpis na auto ako ho máš atď. a ďalej by to malo vplyv aj na dodanenie, na odvody do ZP a SP. Ale to je keby došli a našli a ty by si neobhájil. Sám si musíš kryť chbát, no doba je taká...:):):)
dokonca si dovolim upozornit na jednu pikosku v zakone o dani z prijmov kde je nieco take ze aj ked bol danovy vydaj opravneny slluziaci na podnikanie ale neplynuli z neho prijmy tak sa to nemoze uctovat ako danovy vydaj , aj ked to bolo zauctovane v sulade s uctovnymi predpismi... tusim paragraf 19 ... ci 20 zakona dani z prijmov...takze ziadne prazdne cesty k znamym
toranor
27.02.06,15:53
Tiez sa chystam pouzivat sukromne auto na podnikanie (zivnost - nakup tovaru a pod.) Nepochopil som ale presne, ako mam zauctovat v JU nahradu, t.j. 6,20 + PHM. Ci si mam tie peniaze v hotovosti vybrat z pokladne, alebo ako sa to ma poporiadku vyuctovat.
Alena Kašičková
27.02.06,16:19
Tiez sa chystam pouzivat sukromne auto na podnikanie (zivnost - nakup tovaru a pod.) Nepochopil som ale presne, ako mam zauctovat v JU nahradu, t.j. 6,20 + PHM. Ci si mam tie peniaze v hotovosti vybrat z pokladne, alebo ako sa to ma poporiadku vyuctovat.

V prvom rade musíš mať zaplatenú cestnú daň za súkromné vozidlo.
Potom si vypisuješ jazdy v knihe jázd podľa predtlače. Najlepšie je viesť každý mesiac samostatne, kde udáš súhrn km/mesiac, vypočítaš priem.spotrebu PH-túto vynásobíš sumou za PH podľa bločku alebo podľa
sumáru Slovnaftu, pokračuješ až do decembra. Na konci roka všetky mesiace sčítaš myslím km, PH a prepočet v Sk a celkovú sumu v Sk dáš interným dokladom do nákladov-prevádzková réžia.
valeriam
28.03.06,10:06
Prosím Vás môžem poprosiť o radu? Podnikateľ zaplatil za nákladnné vozidlo dialničnú nálepku 12.000,-
V priebehu roka auto vyradil z evidencie a až do konca roka ho nepoužíval na podnikanie. Môžem dať do nákladov celú sumu DN?
valeriam
28.03.06,11:00
Ja viem, že ste všetci zaneprázdnení, ale aspoň áno mi napíšte (alebo nie a budem musieť počítať :o))
Ďakujem
hektor
04.04.06,12:51
vie mi prosim niektor dat link na sumar cien PHM od Slovnafu , nakolko na ich stranke to neviem najst . vdaka
Beluska
19.12.06,19:37
Mala by som takuto otazku, ak som dobre pochopila temu. Som SZCO a mam mandatnu zmluvu s jednou s.r.o o vykonani prace. K tejto praci vyuzivam auto, cestujem. S.r.o. si mohla uplatnit vydaje za cestovanie tym sposobom, ze mi zaplatila nahradu za cestovanie, ci ako sa to vola? Je to v poriadku, aj ked to auto, co som vyuzivala nebolo ani moje sukromne, ani moje SZCO, ani s.r.o? Auto, ktore som pouzivala je auto mojej mamy. Takze neexistuje ziadny legalny sposob, ako si pomoct a vyuzit pausalnu nahrad 6,20 na 1km? Aj ked bola zaplatena cestna dan za rok 2006 za toto auto? A co s.r.o., tym ze si vyplatila a uplatnila vydaje je to OK?
Manual
19.12.06,19:41
Mala by som takuto otazku, ak som dobre pochopila temu. Nemam sukromne auto. Ale pouzivala som mamine auto. Takze neexistuje ziadny legalny sposob, ako si pomoct a vyuzit pausalnu nahrad 6,20 na 1km? Aj ked bola zaplatena cestna dan za rok 2006?
A pýtaš sa ako SZČO alebo ako zamestnanec ?
Beluska
19.12.06,19:45
prepac MANUAL, trocha som upravila svoju poziadavku. Ale pytam sa ako SZCO.
skaspa
19.12.06,19:50
§ 19 ods. 2 písm. e) daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu,
čiže ak využívaním maminho auto dosahuješ príjmy z podnikania (§ 6 ods. 1) alebo príjmy z inej SZČO (§ 6 ods. 2) nemožeš uplatniť náhradu 6,20 Sk lebo auto nie je tvoje vlastné;
Beluska
19.12.06,20:06
Dobre, v podstate mam potvrdene, co som si precitala skor. Ale tiez ma zaujima, co ta s.r.o., pre ktoru pracujem. Ona mi moze vyplacat nahrady za cestovanie a uplatnovat si tak vydavky, ak som nepouzivala svoje auto? AKoze tu s.r.o nemusi zaujimat, odkial som vzala auto? Ale naco potom chceli odomna kopiu technickeho, kopiu o zaplateni cestnej dane a kopie blockov benzinu? Je to v poriadku, ci nieco na mna nasili?
Manual
19.12.06,20:16
Myslím, že tu nie sú dodavateľsko-odberateľské vzťahy úplne čisté. Z toho čo píšeš mi pripadá že tá SRO ťa má za "zamestnanca", ktorý pre ňu pracuje na ŽL. Ak si riadna SZČO, tak na SRO vystavíš faktúru za práce, za dodávku tovaru atď. a SRO nebude zaujímať tvoje cestovné náhrady. Cena za službu alebo práce bude vopred dohodnutá na základe určitej kalkulácie alebo cenovej ponuky. Ak máš ako SZČO vlastné auto, tak si môžeš uplatniť náhradu 6,20 + PHM ale to SRO nemusí zaujímať. Alebo v čom je problém ?
Pekný večer...:)
eskoes
19.12.06,20:18
vykonávaš prácu v zmysle mandátnej zmluvy ako živnostník? alebo ako SZČO? akým spôsobom ti platí s.r.o. za tvoju prácu, myslím, či im niečo fakturuješ? (niekedy si to ľudia mýlia, ale sú to dva odlišné pojmy, ako živnostník musíš mať IČO, ako SZČO nie, stačí DIČ)
Beluska
19.12.06,20:22
Ano, som zivnostnicka a za pracu im vystavujem fakturu.
Beluska
19.12.06,20:25
Problem je v tom, ale to si nie som 100% ista a zistim si to, ze mam pocit, ze oni si robia mojimi dokladmi (TP, zaplatena cestna dan, blocky z benzinu) nejake vydavky, i ked ja mam z toho zasa prijmy. A nechcem mat s tym problemy, tak na to sa pytam.
skaspa
19.12.06,20:29
Ano, som zivnostnicka a za pracu im vystavujem fakturu.

v tom prípade ich nemusí zaujímať koho auto využívaš, ani či máš zaplatenú daň z motorových vozidiel ani nič podobné; ty ako živnostník podnikáš vo svojom mene a na svoju zodpovednosť, s.r.o. ako podnikateľský subjekt nemajú, čo takéto veci zaujímať; je to predsa tvoja vec ako ty si zabezpečíš príjmy a pri akých výdavkoch; síce si nemôžeš uplatniť 6,20 Sk do nákladov, ale môžeš si ich zahrnúť do im fakturovanej sumy, samozrejme, ak to zmluva umožňuje (na faktúru však neuvedieš napr. 6,20 Sk x 100 km = 620 Sk), ty si sama urobíš kalkuláciu fakturovanej sumy (podľa a hlavne podľa mandátnej zmluvy); inak sa prikláňam k názoru manual, že zrejme pre nich "pracuješ" na živnostenský list, čo nie je úplne v poriadku;
Manual
19.12.06,20:32
Ano, som zivnostnicka a za pracu im vystavujem fakturu.
To je v poriadku, ale tú SRO ktorej faktúruješ by vôbec nemali zaujímať tvoje cestovné náhrady. Vo fakturovanej cene by malo byť všetko zohladnené. Tá SRO by ani nemala vedieť že či vôbec používaš nejaké auto alebo nie, to je tvoja interná vec. Nechápem prečo si ona tvoje "kilometrovné" dáva do vlastných nákladov. Dávaš jej nejaké cesťáky ?
Beluska
19.12.06,20:37
Aha a preco nie je v poriadku, ak pracujem pre nich na zivnostensky list??? Tomu nechapem.
ajobs
19.12.06,20:40
Aha a preco nie je v poriadku, ak pracujem pre nich na zivnostensky list??? Tomu nechapem.

Pretože pracovať na živnostenský list nemôžeš, pracovať môžeš iba na pracovnú zmluvu. So živnostenským listom môžeš byť iba obchodným partnerom.
skaspa
19.12.06,20:51
Aha a preco nie je v poriadku, ak pracujem pre nich na zivnostensky list??? Tomu nechapem.

aj táto téma tu bola už mnohokrát rozpísaná, tak len stručne;
ide o to, že v dnešnej dobe sa hľadajú "zamestnanci" so živnostenským listom, aby sa takýto "zamestnávatelia" vyhli rôznym zákonným povinnostiam, len príkladmo uvediem: s.r.o. za teba ako živnostníka neodvádza odvody, neplatí pre teba zákonník práce (čiže neprepláca ti dovolenku, nevypláca odstupné...),s.r.o. nemá voči tebe žiadne povinnosti, iba tie čo vyplývajú zo zmluvy;
problém nastane, keď do tejto s.r.o. príde na kontrolu daňový úrad, ktorý v zmysle § 2 ods. 6 : Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.
DÚ bude teda skúmať, či príjem, ktorý ty dosahuješ od s.r.o. nie je príjmom zo závislej činnosti (teda príjmom podľa § 5)a či ste sa práve uzatvorením mandátnej zmluvy nechceli vyhnúť zákonným povinostiam. V tom prípade, by museli byť z takto dosahovaného príjmu odvádzané preddavky na daň (ďalšia povinnosť,ktorej sa s.r.o. vyhla) a keď to DÚ preklasifikuje na závislú činnosť (teda ak budeš spĺňať podmienky závislej činnosti), tak sumy, ktoré ti boli vyplatené na základe faktúry budú považovať za tvoj príjem zo závislej činnosti a z tohto príjmu dodania s.r.o. na neodvedených "preddavkoch zo závislej činnosti"; už som čítal aj dva rozsudky, kde súd dal zapravdu DÚ pri tejto preklasifikácii;
Beluska
19.12.06,20:53
Pretože pracovať na živnostenský list nemôžeš, pracovať môžeš iba na pracovnú zmluvu. So živnostenským listom môžeš byť iba obchodným partnerom.

Tak toto mi prosim vysvetlite. Mam ZL a v nom cinnost vzdelavanie, lektorovanie. Mam podpisanu s SRO mandatnu zmluvu na dobu jedneho roka co sa tyka lektorovania. A to znamena, ze ked idem ucit na ich kurz, tak to nie je praca? A co to je? Alebo co mam teda fakturovat? Troska som z toho mimo. Pomoooc.
ajobs
19.12.06,20:58
Tak toto mi prosim vysvetlite. Mam ZL a v nom cinnost vzdelavanie, lektorovanie. Mam podpisanu s SRO mandatnu zmluvu na dobu jedneho roka co sa tyka lektorovania. A to znamena, ze ked idem ucit na ich kurz, tak to nie je praca? A co to je? Alebo co mam teda fakturovat? Troska som z toho mimo. Pomoooc.

Ale je to práca, len je rozdiel vykonávať prácu v zmysle ZP (musíš dbať na pokyny zamestnávateľa a je to práca závislá) a potom v zmysle Obchodného zákonníka, kedy ide o "nezávislú" prácu, ty si vyberáš obchodných partnerov, spravidla ich môžeš mať aj viac, nikto ti žiadne pokyny nevydáva, pracuješ za účelom dosiahnutia zisku.
To, že pre nich robíš takto prácu sme vydedukovali viacerí z tohto titulu, že im musíš predkladať cesťáky, bločky od PHL, zaplatené doklady o dani z MV a pod.
skaspa
19.12.06,21:02
To, že pre nich robíš takto prácu sme vydedukovali viacerí z tohto titulu, že im musíš predkladať cesťáky, bločky od PHL, zaplatené doklady o dani z MV a pod. práve tieto doklady môžu poslúžiť daň. úradu ako jeden z dôkazov, že je to príjem zo závislej činnosti!!!, lebo to naznačuje práve tú skutočnosť, že sa nejedná o klasické obchodné vzťahy medzi dvoma podnikateľskými subjektmi
Beluska
19.12.06,21:04
Zatial vsetkym dakujem, ja si to troska prevetram v tej SRO a budem sa dalej pytat, az ked si budem ista. Dali ste mi nejake indicie a teraz je na mne to preskumat. Este raz vsetkym dakujem.
Beluska
19.12.06,21:06
práve tieto doklady môžu poslúžiť daň. úradu ako jeden z dôkazov, že je to príjem zo závislej činnosti!!!, lebo to naznačuje práve tú skutočnosť, že sa nejedná o klasické obchodné vzťahy medzi dvoma podnikateľskými subjektmi

Ja som im to len ukazala, oni si urobili len kopie, potom mi to vratili. Pochybujem, ze moju cestnu dan, ci blocky si dali do nakladov. Ale naco si to fotili???
Melnick
19.12.06,23:23
Ja som im to len ukazala, oni si urobili len kopie, potom mi to vratili. Pochybujem, ze moju cestnu dan, ci blocky si dali do nakladov. Ale naco si to fotili???
Môžu mať v internej smernici ,že Ti budú vyplácať aj tieto náklady,tiež tak robí jedna firma môjmu klientovi. Preplácajú mu zahr. dialničné poplatky ,ktoré si on vyučtuje sám aj vo svojom účtovníctve ,ale on to tej firme musí fakturovať s ostatnými službami,ktoré pre nich vykonáva.:)
Beluska
20.12.06,12:58
Môžu mať v internej smernici ,že Ti budú vyplácať aj tieto náklady,tiež tak robí jedna firma môjmu klientovi. Preplácajú mu zahr. dialničné poplatky ,ktoré si on vyučtuje sám aj vo svojom účtovníctve ,ale on to tej firme musí fakturovať s ostatnými službami,ktoré pre nich vykonáva.:)
Ano, v podstate mate pravdu. Ja fakturujem pracu + nahradu za cestovanie. Nakolko vyuzivam auto, ktore nie je moje a ani ho nemam zaradene do majetku, mozem si blocky za PH davat do nakladov? A treba k tomu aj cestaky predpokladam.
Viera.M.
20.12.06,15:10
Ano, v podstate mate pravdu. Ja fakturujem pracu + nahradu za cestovanie. Nakolko vyuzivam auto, ktore nie je moje a ani ho nemam zaradene do majetku, mozem si blocky za PH davat do nakladov? A treba k tomu aj cestaky predpokladam.
Evidenciu jázd, dobre predpokladáš, je nutné viesť... A vozidlo, ktoré využívaš a nie je Tvoje, máš zapožičané?
Beluska
21.12.06,09:33
Evidenciu jázd, dobre predpokladáš, je nutné viesť... A vozidlo, ktoré využívaš a nie je Tvoje, máš zapožičané?
Ano, auto mám zapožičané od mamy.
Zoltán Kovács
21.12.06,09:38
Ano, auto mám zapožičané od mamy.

Ak máš auto zapožičané, potom zrejme máte nejakú písomnú dohodu o používaní auta. Pri zapožičanom aute sa účtuje PHM podľa bločkov z nákupu. Tu nie je možné aplikovať náhradu za používanie súkromného motorového vozidla.
midu
21.12.06,16:00
aj táto téma tu bola už mnohokrát rozpísaná, tak len stručne;
ide o to, že v dnešnej dobe sa hľadajú "zamestnanci" so živnostenským listom, aby sa takýto "zamestnávatelia" vyhli rôznym zákonným povinnostiam, len príkladmo uvediem: s.r.o. za teba ako živnostníka neodvádza odvody, neplatí pre teba zákonník práce (čiže neprepláca ti dovolenku, nevypláca odstupné...),s.r.o. nemá voči tebe žiadne povinnosti, iba tie čo vyplývajú zo zmluvy;
problém nastane, keď do tejto s.r.o. príde na kontrolu daňový úrad, ktorý v zmysle § 2 ods. 6 : Pri uplatňovaní daňových predpisov v daňovom konaní sa berie do úvahy vždy skutočný obsah právneho úkonu alebo inej skutočnosti rozhodujúcej pre určenie alebo vybratie dane.
DÚ bude teda skúmať, či príjem, ktorý ty dosahuješ od s.r.o. nie je príjmom zo závislej činnosti (teda príjmom podľa § 5)a či ste sa práve uzatvorením mandátnej zmluvy nechceli vyhnúť zákonným povinostiam. V tom prípade, by museli byť z takto dosahovaného príjmu odvádzané preddavky na daň (ďalšia povinnosť,ktorej sa s.r.o. vyhla) a keď to DÚ preklasifikuje na závislú činnosť (teda ak budeš spĺňať podmienky závislej činnosti), tak sumy, ktoré ti boli vyplatené na základe faktúry budú považovať za tvoj príjem zo závislej činnosti a z tohto príjmu dodania s.r.o. na neodvedených "preddavkoch zo závislej činnosti"; už som čítal aj dva rozsudky, kde súd dal zapravdu DÚ pri tejto preklasifikácii;
Ak som to správne pochopil tak celé riziko znáša s.r.o.( „dodania s.r.o. na neodvedených "preddavkoch zo závislej činnosti" "), alebo môže byť postihnutý aj živnostník?
skaspa
21.12.06,17:05
Ak som to správne pochopil tak celé riziko znáša s.r.o.( „dodania s.r.o. na neodvedených "preddavkoch zo závislej činnosti" "), alebo môže byť postihnutý aj živnostník? ja by som to rozobral takto:
FO
ak príde DÚ na kontrolu k tejto FO a táto FO bude mať príjmy od s.r.o., tak to DÚ nechá tak, budú skúmať len výdavky FO; ešte som sa nikdy nestretol s tým, že by DÚ spochybňoval príjem a vylúčil by ho ako neoprávnený, tým by znížil daňovú povinnosť FO a dane by sa mu po kontrole museli vrátiť; DÚ sa málokedy (ak vôbec) zaoberá príjmami a dodaňujú na neuznaní výdavkov a tým prechádzame k s.r.o.,lebo príjem v FO je výdavkom s.r.o.
s.r.o.
práve v s.r.o. by skúmali tieto výdavky a tiež by ich daňovo uznali aj po prekvalifikácii, ale samozrejme z takýchto výdavkov mala byť preddavkovo odvedená daň zo závislej činnosti u s.r.o. (takže sankcie aj "dorub" by bol len u s.r.o.) FO by z toho vyšla bez ujmy

Potom však môže nastať spor (okrem sporu medzi s.r.o. a DÚ) medzi s.r.o. a FO, ale to už je iná téma.
jerek
04.01.07,10:27
Ak máš auto zapožičané, potom zrejme máte nejakú písomnú dohodu o používaní auta. Pri zapožičanom aute sa účtuje PHM podľa bločkov z nákupu. Tu nie je možné aplikovať náhradu za používanie súkromného motorového vozidla.
Ahojte,
podobne cosi: otec je SZCO tak ako aj ja. Ja ako sukromna osoba mam os.automobil, zaplatenu dan, cestaky, pausal atd. to je ok. Otec svoje ani firemne auto nema, ale potrebuje tiez cestovat. Mohol by si to auto pozicat odomna, a uplatnovat si tiez aspon za PHM od kilometra?
Dakujem,
jojo :)
Zdeno63
13.02.07,19:03
chcel by som vedieť ako , alebo aký doklad je dôverihodný pre daňovákov z pracovnej cesty alebo jednania . Ďakujem
vikinka
13.02.07,19:08
Napr.uzatvorenie zmluvy,fakturácia,jednaie s klientom,ale to záleží akú činnosť vykonávaš a hlavne na tebe ako si to dokážeš obhájiť.
Zdeno63
13.02.07,19:17
Napr. obhliadka rodinného domu za účelom zhotovenia elektroinštalácie po obhliadke povie majitel že nemá záujem. Bol som tam,ale nemám žiadny doklad. Alebo iný neuskutočnený obchod. Dík
vikinka
13.02.07,19:26
Dala by som si podpísať asi knihu jázd,alebo vypísať objednávku na práce a aspoň tú dať podpísať majiteľom.
Zdeno63
13.02.07,19:31
Zatial ďakujem Zdeno
liba2
14.02.07,00:22
Dala by som si podpísať asi knihu jázd,alebo vypísať objednávku na práce a aspoň tú dať podpísať majiteľom.
Môj názor:
- ako podnikateľ by som nikdy nikde nikomu nedala podpísať knihu jázd na preukázanie toho , že som tam skutočne bola - je to ponižujúce;
- ako zákazník by som nepodpísala objednávku na niečo o čo nemám záujem.
Treba hľadať ešte inú formu.....
vikinka
14.02.07,05:51
Môj názor:
- ako podnikateľ by som nikdy nikde nikomu nedala podpísať knihu jázd na preukázanie toho , že som tam skutočne bola - je to ponižujúce;
- ako zákazník by som nepodpísala objednávku na niečo o čo nemám záujem.
Treba hľadať ešte inú formu.....
Napíš akú inú formu,rada sa poučím.
skaspa
14.02.07,06:09
Dala by som si podpísať asi knihu jázd,alebo vypísať objednávku na práce a aspoň tú dať podpísať majiteľom.
ruku na srdce, podpisovala by si niekomu knihu jázd, že u teba bol? ja asi len veľmi ťažko a takisto objednávku, keď nebudem mať o služby, tovar záujem nebudem podpisovať objednávky predsa len kvôli tomu, aby si mala protistrana čo založiť do knihy jázd;
keď už to chce mať naozaj vierohodné nech v knihe jázd uvedenie: 14.2.07, 9:00 - 10:00, 38 km, odkiaľ: sídlo (prevádzka), kam: Pádivého 1, Košice, dôvod: obhliadka rodinného domu p. Mrkvičku kvôli elektroinštalácii po telefonickom dohovore - priložená vizitka, príp. tel. číslo alebo čokoľvek iné
Z daňového úradu (ak by sa tým zaoberali) by si potom veľmi jednoducho mohli u p. Mrkvičku preveriť, či v tom a tom čase mal záujem o elektroinštalačné práce na jeho dome a aj keby si nepamätal meno, určite si bude pamätať, že nejakému elektroinštalatérovi povedal "nie" a zobral druhého.
Zdeno63
27.02.07,18:49
ďakujem skaspa celkom logické
nika.sum
03.03.07,19:49
Ak pouziva podnikatel svoje sukromne nakladne auto na podnikanie, nemoze si uplatnit zakladnu nahradu na km, to som sa tu dozvedela, ale moze si uplatnit zakonnu poistku na to vozidlo do výdavkov, kedze bez nej by jazdit nemohol a inak to auto nevyuziva?
ajobs
03.03.07,19:57
Ak pouziva podnikatel svoje sukromne nakladne auto na podnikanie, nemoze si uplatnit zakladnu nahradu na km, to som sa tu dozvedela, ale moze si uplatnit zakonnu poistku na to vozidlo do výdavkov, kedze bez nej by jazdit nemohol a inak to auto nevyuziva?

No, iba ak by ho využíval v zmysle zákona o cestovných náhradách ako zamestnanec, môže si uplatniť aj základnú náhradu Sk / za 1 km.
nika.sum
04.03.07,05:52
No, iba ak by ho využíval v zmysle zákona o cestovných náhradách ako zamestnanec, môže si uplatniť aj základnú náhradu Sk / za 1 km.

Praveze ho nevyuzíva ako zamestnanec, ale ako zivnostník. Tak mohol by si uplatnit tu zakonnu poistku do vydavkov?
ajobs
04.03.07,08:44
Praveze ho nevyuzíva ako zamestnanec, ale ako zivnostník. Tak mohol by si uplatnit tu zakonnu poistku do vydavkov?


Podľa môjho názoru nie, môže si uplatniť iba PHL. A prečo nezaradí nákladné auto do firemného majetku ?
nika.sum
04.03.07,09:08
Podľa môjho názoru nie, môže si uplatniť iba PHL. A prečo nezaradí nákladné auto do firemného majetku ?

Je to komplikovane, auto vyuzival on na podnikanie a tiež jeho zena na podnikanie. Myslela som ci by sa nedala rozdelit ta zakonna poistka v pomere podla vyuzitia (podla najazdenych km). Tento rok to uz bude jednoduche, auto zaradi do firemneho majetku.
johny18
04.03.07,10:40
Zivnostnik vyuziva sukromne auto (ktore patri jeho otcovi) na podnikanie, chce si okrem PHM uplatnit aj nahradu 6,20 Sk / km. Musi byt za toto auto zaplatena dan z MV?
Danila
04.03.07,18:20
Zivnostnik vyuziva sukromne auto (ktore patri jeho otcovi) na podnikanie, chce si okrem PHM uplatnit aj nahradu 6,20 Sk / km. Musi byt za toto auto zaplatena dan z MV?Stačí pohľadať na Porade. Prikladám prehľadnú tabuľku: http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=36&Itemid=66
johny18
05.03.07,06:21
Dakujem, snazim sa este zisti jednu vec, nikto mi nevie poradit, ak SZCO pouziva vypozicane auto (nie prenajate) a chce si dat do VOZD PHM (nie nahradu 6,20 Sk), tak musi byt priznana dan z MV?
Zita5
05.03.07,06:26
Dakujem, snazim sa este zisti jednu vec, nikto mi nevie poradit, ak SZCO pouziva vypozicane auto (nie prenajate) a chce si dat do VOZD PHM (nie nahradu 6,20 Sk), tak musi byt priznana dan z MV?


Áno za vypožičané auto je potrebné zaplatiť daň z MV , ak ju zaplatíš Ty ako vypožičiavateľ MV tak si ju uplatníš do výdavkov OVZ .

Ak by zaplatená nebola , tak bude dorubená pri prípadnej DK .
renča1
05.03.07,06:30
Dakujem, snazim sa este zisti jednu vec, nikto mi nevie poradit, ak SZCO pouziva vypozicane auto (nie prenajate) a chce si dat do VOZD PHM (nie nahradu 6,20 Sk), tak musi byt priznana dan z MV?


Daň z MV nemá vplyv na uplatnenie výdavkov do základu dane na PHM podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v TP . To znamená, že ty aj keby si nezaplatil daň z MV , tak môžeš si uplatniť výdavky na spotreb.PHM prepočítané podľa spotreby TP, zároveň keď zaplatíš daň z MV, tak si ju uplatníš do daň.výdavkov. Máš nárok si uplatniť aj opravy a údržbu os.auta, ak si v zmluve tak dohodnutý s prenajímateľom. Okrem toho si môžeš uplatniť aj pri služob.cestách výdavky na stravovanie, ubytovanie, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom....
paulak
05.03.07,09:12
Ahojte,
poctivo som citala vsetko mozne ohladom vlastneho auta. Ale aj tak by som potrebovala konktretnu odpoved na moj pripad :mee:

- moj brat je SZCO, ma vlastne auto. od 1 -6 /06 som pracovala u neho na dohotu. od 7-12/06 som zamestnanec.
- pozicali sme si auto od znameho pre mna na cely rok 2006, pricom sme nezaplatili cestnu dan - nechali sme sa ukecat danovnickou, ze sa to neplati :(
- co teraz robit? tj. mozem ja ako zamestnanec uzavriet s majitelom auta, ktore ja po cely rok vyuzivam na sluzobne cesty, zmluvu o prenajme, dat mu za to moje "sukromne" peniaze a pristupovat ako k mojmu vlastnemu autu?
tj
a) nemusela som platit cestnu dan?
b) mozem si uplatnovat nahrady podla vzorca: spotreba* cena PHM*0,01*6,20 na 1 km?
- pytala som sa to aj na danovom urade a tiez mi citovali, ze "ak zamestnanec pouzije INE ako firemne vozidlo...."
- mozem aj ked som bola na dohodu?

VDAKA :)
chandler
06.03.07,09:46
mozete mi prosim povedat ci v uctovnictve za rok 2006 stale pocitam 6,20Sk za km ako nahradu za vyuzitie sukromneho vozidla na podnikanie?

keby to bolo viac tak sa potesim .. ale asi nebude, ze? :(
liba2
06.03.07,10:55
mozete mi prosim povedat ci v uctovnictve za rok 2006 stale pocitam 6,20Sk za km ako nahradu za vyuzitie sukromneho vozidla na podnikanie?

keby to bolo viac tak sa potesim .. ale asi nebude, ze? :(Suma 6,20 Sk sa nezmenila. Uplatniť si ju môžeš ak ide o tvoje vlastné vozidlo.
Vianocka
07.03.07,13:53
Maželia chcú kúpiť nové auto (bezpodielové vlastníctvo). Časť z jeho hodnoty chcú uhradiť v hotovosti, časť z úveru. Úver si chce zobrať manžel, má výhodnejšie podmienky, nakoľko je v závislej činnosti (u iného zamestnávateľa), manželka je podnikateľ - FO.
Otázky:
1) Môže manželka vložiť toto auto do podnikania?
2) Ak áno, bude môcť zúčtovať ako výdavky ovplyvňujúce ZD aj havarijnú a zákonnú poistku a úroky z úveru?
Ďakujem.
Vianocka
08.03.07,17:56
Prosím, neviete nikto poradiť? Ide mi o to, či neprekáža vloženiu auta do podnikania to, že úver bude na manžela.
džino
08.03.07,18:14
ak je TP na manžela asi bude
pokial je úver bezúčelový a nie je viazaný na auto
sprav prepis na DI a nebude na základe darovacej zmluvy
potom ak ho zaradíš do majetku - prihlas na DU zaplať cest.daň a nákladuješ
paulak
08.03.07,19:19
Suma 6,20 Sk sa nezmenila. Uplatniť si ju môžeš ak ide o tvoje vlastné vozidlo.

a ked som zamestnanec, mozem si auto pozicat na sluzobku - zmluva o prenajme s danym vlastnikom - a uctovat potom 6,20 SK? pise sa predsa "... INE ako firemne ..." (podrobnejsie som to pisala vyssie:))

vdaka
Vianocka
08.03.07,19:48
ak je TP na manžela asi bude
pokial je úver bezúčelový a nie je viazaný na auto
sprav prepis na DI a nebude na základe darovacej zmluvy
potom ak ho zaradíš do majetku - prihlas na DU zaplať cest.daň a nákladuješ


Fakúra za auto, aj tech. preukaz bude manželku, ale nie na jej na firmu, ale na manželku ako na občana. Úver bude bezúčelový.
džino
08.03.07,20:18
Fakúra za auto, aj tech. preukaz bude manželku, ale nie na jej na firmu, ale na manželku ako na občana. Úver bude bezúčelový.

Tak to bude ako vklad do podnikania a zaradenie do majetku SZČO
aj ked je TP na manželku ako občana, potom si všetko nákladuješ aj dodržiavaš pravidlá ako auto používané na podnikanie.
úrok z úveru, ktorý je na manžela si asi neznákladuješ, ale prečo všetko tak komplikovane, ked všetko ešte len bude.
Veď nech to manželka rovno kúpi ako SZČO
Vianocka
09.03.07,19:59
SEVYT, vďaka za tvoj záujem.
Na vysvetlenie dodávam, že manželka ako podnikateľ je vraj pre banku rizikovejšia, než manžel v závislej činnosti. Tak preto tie úvahy.
Myslíš, že úrok by vstupoval do OC auta?
Problematické sa mi však zdá to, čo urobiť v prípade, ak by sa podarilo splatiť úver skôr ako sa dohodne v úverovej zmluve. Potom sa výška úroku mení a banka si zároveň naúčtuje pokutu za každú mimoriadnu splátku.

Mám z toho hrôzu, preto by som radšej realizovala kúpu na úver ako občan, aj keď ako uvádzaš, o úrok do výdavkov prídem.
džino
09.03.07,20:32
SEVYT, vďaka za tvoj záujem.
Na vysvetlenie dodávam, že manželka ako podnikateľ je vraj pre banku rizikovejšia, než manžel v závislej činnosti. Tak preto tie úvahy.
Myslíš, že úrok by vstupoval do OC auta?
Problematické sa mi však zdá to, čo urobiť v prípade, ak by sa podarilo splatiť úver skôr ako sa dohodne v úverovej zmluve. Potom sa výška úroku mení a banka si zároveň naúčtuje pokutu za každú mimoriadnu splátku.

Mám z toho hrôzu, preto by som radšej realizovala kúpu na úver ako občan, aj keď ako uvádzaš, o úrok do výdavkov prídem.
Skúsili ste osloviť leasing ? - predajcovia ponúkajú celkom ok.
Prečo splatiť skôr ?
Treba nabrať odvahu a mať to spočítané aby na to boli financie,ak sa v podnikaní darí, tak o nič nejde.
Prvý leasing som si bral, keď som začínal a nikto mi nepovedal, že som rizikový.
Vianocka
10.03.07,08:02
Jedno auto na leasing už mám za sebou. Chcem to auto vlastniť a predísť problémom, ktoré by sa mohli vyskytnúť v účtovaní pre zmenách postupov účtovania, pri krádeži. Jedná sa o drahšie auto a tam je potom leas. splátka príliš vysoká.
nika.sum
10.03.07,09:52
Pokial manzelia nemaju zrusene BSM, tak neviem ako moze byt jeden rizikovejsi....Ja som uctovala autokredit, dostal ho podnikatel, zena na materskej...auto drahsie...
džino
10.03.07,10:03
Jedno auto na leasing už mám za sebou. Chcem to auto vlastniť a predísť problémom, ktoré by sa mohli vyskytnúť v účtovaní pre zmenách postupov účtovania, pri krádeži. Jedná sa o drahšie auto a tam je potom leas. splátka príliš vysoká.
Ak máš také obavy, tak si nechaj auto ako občan a účtuj si ho ako súkromné auto použité na podnikanie - do nákladov si dáš len cesťák nič viac t.j. 6,20sk+cena Phm/km (x) počet ubehnutých km.
Vianocka
10.03.07,17:19
Vďaka, po ďalšej úvahe som sa nakoniec rozhodla, že predsa len to všetko zjednoduším, zafinancujem viac z vlastných zdrojov a zvyšok z úveru a kúpim to auto na IČO. Škoda prísť o náklady z úrokov z úveru. Pokiaľ som správne pochopila príspevky, ku ktorým som sa na PORADE dopracovala, budem postupovať nasledovne:
- auto zaradím do majetkU
- budem odpisovať počas 4 rokoch (VOZD)
- splátky z úveru budú VNZD
- úrok z úveru bude VOZD.
Dúfam, že je to takto správne?
dipe
15.03.07,11:18
Ahojte, mám problém s výpočtom a vypracovaním knihy jázd.
Môže mi niekto zo skúsenejších vysvetliť, ako na to? Sú potrebné PHM doklady(myslim pokl.bloky z tankovania)?Potrebujem poradiť s výpočtom, spotreby a aj nákladov na auto. Cestná daň je zaplatená.
Ďakujem veľmi pekne
vikinka
15.03.07,11:24
Spotrebu určíš priemerom z tech.preukazu,bločky na nákup PL sú potrebné pri aute zaradenom v majetku,na základe ubehnutých km z knihy jázd dávaš do výdavkov nákup PL na zákl.bločkov.
renča1
15.03.07,11:38
Ahojte, mám problém s výpočtom a vypracovaním knihy jázd.
Môže mi niekto zo skúsenejších vysvetliť, ako na to? Sú potrebné PHM doklady(myslim pokl.bloky z tankovania)?Potrebujem poradiť s výpočtom, spotreby a aj nákladov na auto. Cestná daň je zaplatená.
Ďakujem veľmi pekne

Bločky sú potrebné na zistenie cien platných dňom nákupu PHM pre výpočet spotreby podľa technického preukazu.
dipe
15.03.07,11:53
Spotrebu určíš priemerom z tech.preukazu,bločky na nákup PL sú potrebné pri aute zaradenom v majetku,na základe ubehnutých km z knihy jázd dávaš do výdavkov nákup PL na zákl.bločkov.
.....to mi je jasné no čo neviem, ako vypočítam spotrebu ( neviem ako to mám vysvetliť) Na základe knihy jázd mám nejaké ubehnuté km a potrebujem vypočítať spotrebu - výdavky. Dobre som to vysvetlila?:rolleyes:
Dostanem nejaký výsledok a ten si započítam ako výdavok na základe knihy jázd + (prípadne ak cestujem do pr.ČR) diety.
dipe
15.03.07,12:25
.....poraďte mi, prosíííím.
Zlata
15.03.07,12:57
Ak auto nie je v majetku firmy ale je vo vlastníctve podnikateľa:
najazdených 10 000 km
spotreba určená v tech. preukaze 7 lit/100 km
cena PHM 38,- (cena sa mení podľa dátumu)

38x7:100=2,66+6,2=8,86
8,86x10000=88600,- cestovné do nákladov

Ak je auto v majetku:
najazdených 10 000 km
spotreba 7 lit/100
Cena PHM zaúčtovaná v pen. denníku - réžia počas roka 28 120,-
nukup v lit. počas roka 740 lit.

prepočet 10000:100x7=700 lit.

740-700=40

nadspotreba 40 lit. 28 120:740=38x40=1 520,-

1520,- zníži sa daňový základ o nadspotrebu
dipe
15.03.07,14:22
Ak auto nie je v majetku firmy ale je vo vlastníctve podnikateľa:
najazdených 10 000 km
spotreba určená v tech. preukaze 7 lit/100 km
cena PHM 38,- (cena sa mení podľa dátumu)

38x7:100=2,66+6,2=8,86
8,86x10000=88600,- cestovné do nákladov

Ak je auto v majetku:
najazdených 10 000 km
spotreba 7 lit/100
Cena PHM zaúčtovaná v pen. denníku - réžia počas roka 28 120,-
nukup v lit. počas roka 740 lit.

prepočet 10000:100x7=700 lit.

740-700=40

nadspotreba 40 lit. 28 120:740=38x40=1 520,-

1520,- zníži sa daňový základ o nadspotrebu

Ďakujem pekne, už mi to je jasné :)
pjaro
19.03.07,16:13
prosim vas,poradte.
cital som tu vsetky prispevky,ale nie je mi jasne to, ze ked je majitelom auta manzelka a nie je v majetku mojej firmy a ja ako SZCO ho pouzivam na sluzobne cesty(....pritom ja nemam vodicsky,vozi ma manzelka...zadara :) :

-ake vydavky si mozem dat do nakladov?
-ci musim zaplatit dan z motoroveho vozidla do 15 dni od zacatia jeho pouzivania ked ho vyuzijem 1-2krat do mesiaca?
PetrikF
19.03.07,20:58
Tieto autá nešťastné:( Prišiel som opäť na ďalšiu kulehu...po roku 2005, ktorý mi viedla účtovníctvo jedna babena som zistil nasledovné...bol som v tom, že auto je zaradené v podnikaní...a tak som si v tejto domnienke zaúčtoval aj celý rok 2006...avšak až dnes mi kamarát povedal, že auto, ktoré je na firmu, musí mať v technickom ICO...a tak teraz neviem, čo s tým...auto bolo kupované kúpnou zmluvou normálne na firmu, len som netušil, že to musí byť zapísané aj v techničáku...firma som ja...SZČO...ja som v technickom zapísaný, ale nemám tam ičo...je to veľký problém pre daňovú kontrolu, alebo mám radšej celý rok 2006 preúčtovať a uplatniť si náhrady?? Vopred vďaka za radu...
Zoltán Kovács
19.03.07,21:12
Tieto autá nešťastné:( Prišiel som opäť na ďalšiu kulehu...po roku 2005, ktorý mi viedla účtovníctvo jedna babena som zistil nasledovné...bol som v tom, že auto je zaradené v podnikaní...a tak som si v tejto domnienke zaúčtoval aj celý rok 2006...avšak až dnes mi kamarát povedal, že auto, ktoré je na firmu, musí mať v technickom ICO...a tak teraz neviem, čo s tým...auto bolo kupované kúpnou zmluvou normálne na firmu, len som netušil, že to musí byť zapísané aj v techničáku...firma som ja...SZČO...ja som v technickom zapísaný, ale nemám tam ičo...je to veľký problém pre daňovú kontrolu, alebo mám radšej celý rok 2006 preúčtovať a uplatniť si náhrady?? Vopred vďaka za radu...

Múžeš to tak nechať. K 1.1.2006 zaraď auto do majetku firmy a hotovo. Nepotrebuš od DI prepis na IČO.
Zoltán Kovács
19.03.07,21:14
[quote=pjaro;425876]prosim vas,poradte.
cital som tu vsetky prispevky,ale nie je mi jasne to, ze ked je majitelom auta manzelka a nie je v majetku mojej firmy a ja ako SZCO ho pouzivam na sluzobne cesty(....pritom ja nemam vodicsky,vozi ma manzelka...zadara :) : Ak máte BSM potom to auto je aj tvoje.

-ake vydavky si mozem dat do nakladov? Paušálne náhrady za najazdené km
-ci musim zaplatit dan z motoroveho vozidla do 15 dni od zacatia jeho pouzivania ked ho vyuzijem 1-2krat do mesiaca? [quote] Áno je povinnosť zaplatiť daň z motorových vozidiel do 15 dni od prvého použitia na podnikanie. [quote]


Odpovede červeným
renča1
20.03.07,04:16
[quote=pjaro;425876]
-ake vydavky si mozem dat do nakladov? Paušálne náhrady za najazdené km
-[quote]


Zolee , ak dovolíš tak len doplním o aké náhrady má nárok. Ak máš príjmy podľa § 6 ods.1,2, tak máš nárok pri SC na stravné, ubytovanie, cestovné dopr.prostreidkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom, v zahraničí vreckové 40% s nárokom na stravné a náhrady za spotrebované PHL vypočítané podľa TP.
pjaro
20.03.07,18:24
[quote=pjaro;425876]prosim vas,poradte.
cital som tu vsetky prispevky,ale nie je mi jasne to, ze ked je majitelom auta manzelka a nie je v majetku mojej firmy a ja ako SZCO ho pouzivam na sluzobne cesty(....pritom ja nemam vodicsky,vozi ma manzelka...zadara :) : Ak máte BSM potom to auto je aj tvoje.


Odpovede červeným
plati to aj vtedy ak manzelka kupila auto este pred svadbou a je na jej povodne meno?
vikinka
20.03.07,19:09
[quote=smith;426190]
plati to aj vtedy ak manzelka kupila auto este pred svadbou a je na jej povodne meno?[/color]
Nie neplatí,v prípade,že bola vlastníkom ešte pred vstupom do manželstva nejde o auto v BSM.
Ksena
10.04.07,20:15
Vie mi prosím Vás niekto poradiť, čo mám robiť v takom prípade, ak podnikateľ je platcom DPH, robí len vo finančných činnostiach (oslobodené od DPH), má osobné auto nezaradené do majetku firmy a chel by si uplatňovať paušálne cestovné náklady na svoje osobné mot. vozidlo. Narážam tu na problém DPH, pričom dotyčný si nemôže uplatňovať odpočet DPH vzhľadom na vykonávanú činnosť(finančné služby 100 %). Ďakujem vopred za priateľskú pomoc.
renča1
11.04.07,03:21
Vie mi prosím Vás niekto poradiť, čo mám robiť v takom prípade, ak podnikateľ je platcom DPH, robí len vo finančných činnostiach (oslobodené od DPH), má osobné auto nezaradené do majetku firmy a chel by si uplatňovať paušálne cestovné náklady na svoje osobné mot. vozidlo. Narážam tu na problém DPH, pričom dotyčný si nemôže uplatňovať odpočet DPH vzhľadom na vykonávanú činnosť(finančné služby 100 %). Ďakujem vopred za priateľskú pomoc.

Pokiaľ ti ide len o uplatnenie kilom.náhrady za 1 km = 6,20, tak nevidím dôvod prečo by si ho podnikateľ nemôhol uplatniť. Splnil dve podmienky a to auto nemá zaradené v majetku a to , že auto je jeho osobným vlastníctvom. To, že je platcom dph nemá vplyv na kilom.náhradu.

Kedysi platilo, že szčo si nemôhla uplatniť kilom.náhradu pretože bola platcom dph, ale táto podmienka už dávno neplatí.
Filip Glasa
24.05.07,17:23
Týka sa paušál+phl len SZČO, alebo môžem takto súkromné auto používať aj ako konateľ/spoločník bez odmeny v s.r.o.
Ide mi o to, aby som mal jednoduchšiu administratívu, nemusel stále vyplňovať knihu jázd a riešiť v nej kvôli polícii či idem súkromne, alebo služobne.
betka
24.05.07,17:34
Ak je auto zaradené v OM, uplatňujete si k nemu odpisy, opravy, PHM,.... nemôžete si uplatniť paušál 6.2 Sk+PHM

Ak nie je auto zaradené v OM, toto súkromné auto si môžete uplatniť paušál 6,2 Sk+PHM. Paušál obsahuje Vaše osobné výdavky na opravu, udržbu, opotrebovanie auta.
Dala by som si pozor pri paušálnej náhrade, aby ste potom výmenu pneumatík, opravy nezaúčtovala v s.r.o. ako náklad.
Monika Kováčová
24.05.07,18:39
betka ale na súkromné auto (t.j. v prípade falap je v technickom preukaze ako vlastník vozidla konateľ) nemôže s.r.o. dávať pneumatiky do nákladov a už vôbec si ho nemôže zaradiť do OM.
Celkom nerozumiem ani falapovej knihe jázd, pretože tú vedie s.r.o. v prípade auta, kde je s.r.o. aj vlastník.... falap však píše o súkromnom vozidle konateľa.

Falap, jednoznačná odpoveď na tvoju otázku je: súkromné auto konateľa = paušál +6,20 náhrada. Nijako inak.
liba2
25.05.07,02:27
Týka sa paušál+phl len SZČO, alebo môžem takto súkromné auto používať aj ako konateľ/spoločník bez odmeny v s.r.o.
Ide mi o to, aby som mal jednoduchšiu administratívu, nemusel stále vyplňovať knihu jázd a riešiť v nej kvôli polícii či idem súkromne, alebo služobne.
V prípade ak ide o vlastné vozidlo konateľa, síce netreba viesť Knihu jázd, ale v každom prípade treba viesť evidenciu jázd, kedy sa vozidlo použilo na pracovné účely; napr. na tlačive Vyúčtovanie PC sa rozpíšu všetky cesty odkiaľ-kam a kedy a účel. Forma evidencie nie je predpísaná, nesleduje sa stav km na tachometri ale len počet prejazdených km.
betka
25.05.07,05:25
betka ale na súkromné auto (t.j. v prípade falap je v technickom preukaze ako vlastník vozidla konateľ) nemôže s.r.o. dávať pneumatiky do nákladov a už vôbec si ho nemôže zaradiť do OM. - Ermon, ja som nenapísala, že si môže dávať, ale dala by som si pozor, sama vieš, ako radi poniektorí toto šupnú niekam, keď majú doklady.....Aj náhradu a mám doklad niečo urobme. ...
Celkom nerozumiem ani falapovej knihe jázd, pretože tú vedie s.r.o. v prípade auta, kde je s.r.o. aj vlastník.... falap však píše o súkromnom vozidle konateľa.

Falap, jednoznačná odpoveď na tvoju otázku je: súkromné auto konateľa = paušál +6,20 náhrada. Nijako inak.

...............................
Filip Glasa
26.05.07,06:19
Ja som to myslel tak, či si mám nechať auto napísané na mňa ak môžem uplatňovať paušál. Ak nie, tak by som auto prepísal na firmu, ale to sa mi zdá náročnejšie kvôli knihe jázd, používaniu súkromne vs. policajti, atď.

Keďže môžem paušál využiť, zdá sa mi výhodnejší.
betka
26.05.07,07:08
Môžete uplatňovať paušál +PHM, ale musíte viesť aj evidenciu jázd.
Otázne pre koho je paušál výhodnejší. Pre Vás je výhodný, ak nabeháte za mesiac veľa km, a cena vozidla nie je až taká vysiká.
1. Napr. cena vozidla:300 000, Sk
Ak nabeháte mes. napr. 3 000, km. Dostanete za nahradu 18600, Sk+spotrebované PHM, pokiaľ auto využívate v súvislosti s činnostou podnikania, nie však k využitiu na súkromné účely.
Ročne by ste mali pribl. 223 200, Sk.z náhrady. (tu si vy platíte výmenu ojeja, opravy ...., to si nedáte preplácať, je to zahrnuté v tej náhrade)
Ak by ste vozidlo prepísali na firmu, ročne upllatňuje firma odpis auta vo výške 1/4 vozidla 75 OOO, Sk. V tomto prípade ako pre Vás ako osobu, je výhodnejšia náhrada 6.2 Sk/km+PHM

2. Ak by však cena auta bola napr. 1 mil. Sk, pri tých istých km. Oplatí sa Vám radšej zaradiť auto do firmy, a uplatňovať si ročné odpisy ako daňové náklady, pričom daňovými výdavkami by boli aj opravy, proste všetko, čo súvisí s vozidlom, kt. používate na podnikanie.

Treba si to zvážiť. Tá evidencia jázd nie je až taká hrozná, ak sa robí priebežne. Hlavu hore.
Filip Glasa
26.05.07,09:14
Auto je staršie tak do 250t. Čiže skôr ten paušál. Vďaka za odpoveď.
betka
26.05.07,15:53
Tu musíš trošku optimalizovať, závisí aj od počtu km..
yksvaslo
29.05.07,08:09
Dobry den,

som tu prvy krat a preto sa mozno budem opakovat,ale potreboval by som poradit ohladom auta.
Som spolocnikom v s.r.o. a dal som si priviezt 8-rocne auto z Nemecka. Momentalne uvazujem o tom ci ho prihlasit na sukromnu osobu alebo na s.r.o. Ake su vyhody resp. nevyhody tychto moznosti (odpisy, dan, uplatnovanie PHM, opravy a pod.)

Dakujem velmi pekne :)
vikinka
29.05.07,08:21
Ak auto nebude zaradené v majetku,uplatňuješ paušálnu náhradu t.j.6,20,.Sk za km ,spotrebu PL,daň z MV,pri predaji auta nezaradenom nie povinnosť zdaniť,
ak auto zaradiš do majetku uplatňuješ do nákladov spotrebu PL,opravy,údržby,havar.poist.,odpisy,daň z MV,zml.poist.,pri predaji oslobodenie od dani z príjmu až po 5.rokoch od vyradenia z majetku.
yksvaslo
29.05.07,12:04
OK dik za odpoved
este jeden dotaz: mozem ho mat nezaradene v majetku a auto bude prihlasene na sukr. osobu? Na uplatnenie PL, dan v MV a pousalu budem musiet viest Knihu jazd?
Tweety
29.05.07,12:07
Ak ho nebudeš mať zaradené v majetku, uplatníš si vo výdavkoch iba spomínanú náhradu, daň z MV. Knihu jázd budeš viesť, tá je na preukázanie jázd MV.