katkadss
02.07.19,12:40
Má zamestnanec nárok na odchodné, ak ukončí pracovný pomer dohodou a po skončení prac.pomeru sa eviduje na upsvar a až potom napr. po polroku mu bude priznaný starobný dôchodok?
avalik
02.07.19,12:52
odpoved je v § 76a ZP, citovany tu na porade viackrat
katkadss
02.07.19,12:57
ďakujem samozrejme som to čítala, len ak teda požiada o starobný dôchodok po 10-tom dni od skončenia prac.pomeru, tak už zamestnávateľ odchodné nerieši, t.j. ho spätne po skončení prac. pomeru nevypláca, však?
Tweety
02.07.19,13:30
Nie, nárok mu nevznikne. V tom § to máš jasne napísané. Po 10 dni už nie je nárok.
katkadss
02.07.19,13:52
ďakujem za odpoved
avalik
02.07.19,21:53
ano