mikpet
03.07.19,14:24
Zdravím, práve staviame prístrešok nad terasou a chceli by sme na streche urobiť nejaký svetlík. Konštrukcia prístrešku je z drevených hranolov, na nich bude tatranský profil, poistná hydroizolácia a asfaltový šindel. Nad dverami na terasu by sme chceli urobiť presvetlenie asi z komôrkového polykarbonátu (Lexan, Makrolon,...) asi 2m x 1m. Čo presne neviem, je, ako utesniť okraje polykarbonátu proti vode. Existujú rôzne prítlačné lišty pre spájanie polykarbonátu s tesnením, ale tie idú medzi dve dosky polykarbonátu a ja budem mať polykarbonát položený na šindli (alebo presnejšie na oplechovanom otvore v streche) a teda by som potreboval skôr nejaké koncové lišty typu Z s tesnením, ktoré ale neviem nikde nájsť. Nemáte niekto skúsenosť, ako sa takéto niečo robí?

Náčrt, ako to mám rozmyslené, je v prílohe.

Ďalšia možnosť je zapustiť polykarbonát nižšie na jednu úroveň s oplechovaním otvoru a použiť klasické prítlačné lišty s tesnením. V tomto prípade by som ale musel robiť rám okolo celého okna.
allgreen
03.07.19,12:55
Klampiar nech ti to vyrobí plech tak aby to tam nejak zapasovalo+použi strechársky tmel resp silikón-sikaflex alebo pod.
marjankaj
03.07.19,13:15
Prístrešok terasy so svetlikom-dobrý nápad. Už len komín tam chýba.
Chobot
03.07.19,14:08
Oliwa
03.07.19,14:24
Nie je tam síce šindeľ, ale možno pomôže...
Alebo hotový strešný svetlík - dva...
Chobot
03.07.19,14:43
A prečo to celé zastrešíte lexanom?
vicktor
03.07.19,14:49
Asfaltovym sindlom, lexan bude iba na "stresnom okne".
Chobot
03.07.19,15:00
Zle som napísal - chcel som sa opýtať, že prečo to celé nezastrešia lexanom. Nemusia potom kombinovať šindel a lexan.
mikpet
04.07.19,05:52
Pôvodne sme to chceli celé prestrešiť Lexanom, ale v lete by sa tam nedalo vydržať. Pozeral som aj nadstrešné žalúzie, samozrejme, že sú aj také, ale tá cena. Tak sme sa rozhodli dať tatranský profil a na to šindel, len v kuchyni bude trochu tma, tak tam chceme dať svetlík, ktorý bude pod presahom strechy domu, takže tam slnko nikdy priamo nebude svietiť. Rodičia majú prístrešok tiež so šindľom a v lete je tam príjemný tieň, naproti tomu kolega dal lexan a teraz nevie ako by to zatienil, či už zvonku alebo zvnútra, čo už aj tak veľmi nepomôže.
vicktor
04.07.19,06:32
Sedeli sme pod lexanom sotva pol minuty na terase pohostinstva a pratali sa prec, to bolo ako v skleniku - len pod strechou bez stien, ale nedalo sa vydrzat hoci ani nebolo horuco, vcelku prijemny den.
mikpet
04.07.19,06:55
No veď tak to mám aj rozmyslené(náčrt, ako to mám rozmyslené pridám hore do otázky, lebo sem do komentára neviem obrázok pridať), len vo firme, kde mi ohýbali plechové profily mi povedali, že dokážu ohnúť Z profil najmenej 25mm vysoký, že ohýbačka menej nedovolí, tak som sa spýtal tu na porade, či by sa nedali zohnať nejaké originál Z profily.
mikpet
04.07.19,07:07
Nie, tento problém tu neriešim, jasné, že použijem tieto koncové profily a pásky. Problém mám len s utesnením medzi Lexanom a zbytkom strechy.
mikpet
04.07.19,07:08
Pod tú prítlačnú lištu nezateká?
vicktor
04.07.19,07:56
Naco je tam odkvapovy plech pod polykarbonatom?
mikpet
04.07.19,08:15
Zdá sa mi to lepšie riešenie, ako potiahnuť šindel až po okraj otvoru a na to položiť lexan. Vrstvy šindla by robili zvlnenie, ktore by som musel vytmeliť a na rovný plech môžem použiť menej tmelu alebo aj tesnenie. A keby to niekde začalo zatekať, tak mi voda nepôjde do dreva ale odkvapne na terasu.
Oliwa
04.07.19,11:49
To netuším, našla som to tu:
https://www.tercoplast.sk/pristresky-a-terasy
Ale aby to nebolo brané ako reklama, dala som včera preto len obrázok.
My máme na prístrešku/terase škridlu ako na streche - Tondach.
Ale zase nemáme problém so svetlom.
Susedia oproti rovnaký problém vyriešili tak, že osadili normálne 2 strešné okná - tiež som sa čudovala, keď som to videla. Ale oni pri rekonštrukcii pristavili po celej dĺžke domu širokú verandu na spôsob amerických koloniálnych domov ale s východom z obývačky a asi by v nej mali fakt málo svetla, hlavne v zime, keď to riešili takto.
mikpet
04.07.19,12:26
Tiež ma už napadlo strešné okno ale cena je úplne niekde inde.
Oliwa
04.07.19,13:38
Prečo je to v rovine? Ja by som tomu dala určite sklon, aj keď minimálny, kvôli odtoku vody. Aká bude dĺžka tej strechy? Nešlo by namiesto výrezov a oplechovávania 4 hrán dať od steny na celú šírku najskôr lexan a potom o pár cm nižšie šindel alebo v opačnom poradí (podľa prístupu svetla)?
Ďalší u nás v okolí to riešili kombináciou - sklon od steny domu, vľavo a vpravo šindeľ, v strede nad kuchynským oknom 2 pásy lexanu.
Oliwa
04.07.19,13:46
A čo tak strešný svetlík alebo výlez? Síce neviem, ako by to vyzeralo, ale možno sa nájde aj taký, ktorý by nepôsobil veľmi rušivo...
buchač
04.07.19,14:44
mikpet (Dnes 08:55) ...len vo firme, kde mi ohýbali plechové profily mi povedali, že dokážu ohnúť Z profil najmenej 25mm vysoký, že ohýbačka menej nedovolí, tak som sa spýtal tu na porade, či by sa nedali zohnať nejaké originál Z profily.



- pohľadaj inú firmu
- existujú ohýbačky, ktoré dokážu zmáknuť aj menšie rozmery
- jasné, že by sa dali

Príkladne firma, ktorá vyrobí
https://www.e-klempir.cz/z-profil-plechu/
mikpet
08.07.19,12:41
Ďakujem za link, vyzerá to dobre, len dopravu na Slovensko som tam nevidel. Ale aj tak , skúsim to poriešiť s miestnym klampriarom.
serb
13.07.19,15:38
cauko. daj prosim ta vediet ako si to doriesil. tiez som rozmyslal nad podobnou alternativou a nejaky technologicky postup by sa sikol... :)
mikpet
15.07.19,09:41
jasne, keď to zhlobím, dám nejaké fotky, zatiaľ staviam konštrukciu
serb
15.07.19,10:13
super. inak odkial si ak sa smiem spytat? resp. kde to stavias? :) dik
mikpet
30.09.21,18:29
Sorry za neskorú odpoveď, už som aj zabudol na túto tému, tak len pre informáciu, nakoniec sme žiadny svetlík nerobili, išli sme na dovolenku, tak sme otvor zakryli doskami a plachtou a tak asi po dvoch týždňoch sme si uvedomili, že nám to tak vlastne vyhovuje, že svetla v kuchyni máme dosť, tak som dokúpil tatranský profil a otvor som uzavrel a vyhol som sa zbytočným problémom. Niekedy je lepšie nechať veci odležať a oni sa vyriešia samé :-)
serb
30.09.21,18:37
jasne, v pohode :) ja mam nakoniec pristresok s 2 svetlikmi :D