olgy
09.07.19,12:00
Dobrý deň. Poradíte mi? Mám zamestnankynu na materskej dovolenke. Prijatá bola do PP na projekt financovaný Implem.agen., počas projektu išla na matersku dovolenku,miesto nej prijatý nový človek na zastup. počas MD. PP bola uzavreta na dobu neurčitú, nakoľko presahovalo obdobie viac ako 2 roky trvania dotovaného projektu.. K 31.8.2019 projekt končí. Môžeme dať výpoveď z dohodou aj pre zamestnanca na MD? §60, alebo § 63 ods.1 pism.b. Ako postupovať v tomto prípade?
ivka70
09.07.19,12:03
Nemozes.
1. Vypoved dohodou neexistuje, je to pravny nezmysel.
2. Na MD, RD je pred vypovedou kvoli zruseniu pracovneho miesta chranena.
Jedine keby sa rusila firma, mohla by dostat vypoved.

Kedze ste uzavreli taku zlu zmluvu, musite uz len cakat, kym sa vrati po RD do prace a bud jej pridelit inu pracu alebo jej dat vypoved az potom.
veronikasad
09.07.19,16:16
Pocas MD a RD sa na zamestnankynu vztahuje zakaz vypovede. Pracovny pomer mozete ukoncit iba s jej suhlasom - dohodou v zmysle par.60 ZP. By som sa jej ale velmi cudovala keby s tym suhlasila... Tv