širi1
10.07.19,08:05
zamestnanec poberá ošetrovné ale od lekára je uznané viac ako 10 dní potreba ošetrovania (teda bez príjmu), ako je to z pohľadu zdravotného poistenia?
VšZp sa vyjadrila, že to je neplatené voľno a zdravotné si musí platiť sám zamestnanec. Podľa mňa je to poistenec štátu aj nad 10 dní OČR
Xanti
10.07.19,08:14
Ano je to poistenec štátu nadalej, viď https://www.vszp.sk/platitelia/platenie-poistneho/poistenec-statu/ ods. m písm. 3

m ) fyzická osoba
3) ktorej zanikol nárok na ošetrovné po uplynutí desiateho dňa potreby ošetrovania alebo starostlivosti podľa osobitného predpisu a ktorej trvá potreba ošetrovania alebo starostlivosti podľa osobitného predpisu aj po tomto dni,
širi1
10.07.19,08:46
toto mi napísali z VsZP: Dobrý deň,
ošetrovné je možné čerpať len 10 dní t.j. po 10 dní ošetrovného musí poistenec u zamestnávateľa čerpať neplatené voľno, PN, dovolenku. Na základe toho bude poistenec vedený aj v zdravotnej poisťovni. Ak bude poistenec čerpať neplatené voľno, bude hradiť poistné ako samoplatiteľ.
Ohľadom otázok k poistnému na Sociálnej poisťovni je potrebné obrátiť sa priamo na Sociálnu poisťovňu.
karka
10.07.19,10:34
To asi upratovacka odpisovala :-/
misoft
10.07.19,12:58
Nie asi - URČITE....
Pre Širi1: asi tým mysleli, že po 10-tich dňoch toto preberá SP.
https://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s
Takže VšZP (ako vo väčšine prípadov) poskytla zavádzajúce informácie (veď jasné, potrebujú bubáky na odmeny).
Katy a R
10.07.19,13:18
misoft - ani ty nezavádzaj - lebo SP nič nepreberá! ani nič už neplatí. Soc poistenie nemá - resp je prerušené do konca ošetrovania!
Širi - ak OČR stále trvá, žiadne neplatené voľno si zamestnanec nemusí vybavovať. lekár mu potvrdí ukončenie! v SP treba prerušenie.
veronikasad
10.07.19,20:27
Misoft, osetrovne plati SP od 1.kal.dna, max.10 kal.dni, nemyl si ho s nemocenskym
Jana Motyčková
11.07.19,10:34
Do ZP oznámite 1O K až keď OČR skončí, dovtedy je zamestnanec poistencom štátu.
misoft
11.07.19,13:41
Hmmmm.... takže toto https://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s je asi blud. A podľa toho sa majú občania prať informácie?
Katy a R
11.07.19,13:49
misoft - informácie sú správne ;) - len neviem, kde ty v tých linkoch vidíš, že SP niečo "preberá" po 10tich dňoch?
Zadávateľka rieši ZP - tam je platiteľom štát. SP neplatí nikto! je prerušené.
širi1
22.07.19,08:07
a zasa mi ZP odpísali, že 10 dní je poistencom štátu, lebo je platená OČR a nad 10 dní musí dať lekár inú diagnozu !!
Katy a R
22.07.19,08:27
ak je problém ... však im odpíš a cituj im zákon, nech si lepšie prečítajú
- §11 odst 7 písm m bod 3 .
samozrejme, pre zamestnanca by tiež bolo dobré, keby lekár dal inú diagnózu (mal by ďalšiu platenú dávku zo SP) - ale to sa len tak ľahko nedá ... to by ho zase v SP "hnali" ;)
zz/2004-580/11/7/m/3