Dom Mor
10.07.19,12:20
Dobry den prajem,


S manzelkou sme pred tyzdnom zisitli ze cakame babatko a je v teraz v 4 tyzdni. V oktobri by sme sa chceli vratit domov, zit na Slovensko kedze sa nam tam stavia domcek.


Ja pracujem v UK uz 2,5 roka a manzelka 1,5 (pred prichodom pracovala viac nez pol roka na SVK). Obaja mam v UK riadnu pracovnu zmluvu.


Chcem sa opytat, bude mat manzelka narok na matersku po prichode na SVK ? Bude mat narok na podporu od statu hoci ked je tehotna ?


Pocul som, ze ak sa manzelka zamestna este na SVk a zamestnavatel jej da vyssiu mzdu za ktoru bude odvadzat odvody, ze by jej mohli schvalit matersku , je to pravda ?


Aka by bola najlepsia moznost v takomto pripade ?
Velmi pekne dakujeme za vsetky rady


Prajem pekny den
Zuzanka_ba
12.07.19,11:29
https://www.socpoist.sk/otec-a-materske/1293s

Ak by sa aj teraz zamestnala v SK, nestihne do porodu 270 dni poistenia (pocitaju sa presne dva roky pred porodom).
V skratke povedane, poistenie ma vtedy, ked ma zamestnanie.

Nevznikne narok na maternity pay v UK? V ramci EU nie je moznost tento narok preniest resp zapocitat "poistenie"?
Mila123
12.07.19,16:59
Zuzanka, mýliš sa, manželke stačí 90 kalendárnych dní poistenia (nemocenského) aby sa jej použil VZ z príjmu na SK, tie zvyšné dni si SP vyžiada z Anglicka (za predpokladu, že mala ich nemocenské poistenie)
predsa nemôže byť poškodená, pretože pracovala v EU a teraz ked bude pracovať na SK musí sa jej spočítavať doby poistenia (tak ako pri dôchodkoch)
mám osobnú skúsenosť z Holandska, chvíľku trvalo kým sa doklady vybavili, ale mladá žena dostala MD zo SK ...
tlačivo je prístupné v SP
Dom Mor
14.07.19,18:41
Mila1213 - ste si urcite ista ? O niecom takomto som este nikde necital. Vsade bolo pisane ze len musi mat zaplatene nemocenske viac ako 270 dni.

Ale kiez by to tak bolo ako pisete.

Takze staci, ak ju este niekto zamestna na plny uvazok a bude platit 90 dni nemocenskeho. Potom poziadat o materske a SP si vyziada z UK potrebne doklady ktore oni potrebuju ako potvrdenie ze to bolo aj v UK platene urcitu dobu predtym?
veronikasad
14.07.19,19:14
Potrebuješ preukázať 270 dní nem.poistenia v posledných 2 rokoch, vrátane poistenia zo zahraničia. Doklady treba vybavovať s dostatočným predstihom ...
Ak slovenské nem.poistenie bude trvať 90 dní bez PN, dávka sa vypočíta z príjmu na SK zo skutočného VZ.
veronikasad
14.07.19,19:16
kedy má predpokl.termín pôrodu ?
Dom Mor
14.07.19,19:35
Predpokladany termin porodu je v polovici Marca
veronikasad
14.07.19,19:37
Nástup na materskú je min. 6 týždňov pred pôrodom, ak stihne na SK 90 kal.dní nem.poistenia bez PN, malo by to vyjsť.